Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR:IONEL CLAUDIA


PROFESOR ÎNDRUMĂTOR PENTRU PRACTICĂ PEDAGOGICĂ:ION MIHAELA
PROFESOR COORDONATOR PENTRU PRACTICĂ PEDAGOGICĂ:MOISESCU VERONICA
ELEV PRACTICANT:ŞERBAN NICOLETA-FLORENTINA
CLASA:a XI-a B
PROIECT DIDACTIC

Data : 20.11.2023

Unitatea:Grădinița cu Program Prelungit ,,Țara Copilariei”

Grupa :Mijlocie Ștrengarii

Nivel de vârstă: I( 3-5 ani)

Tema anuală : „Cum este , a fost și va fi pe acest Pământ ?”

Tema saptamânii : Pregătirea animalelor pentru iernat

Tema activității :,,Puiul de Alexandru Brătescu Voinești”

Domeniul experiențial : D.Ș 1


Tipul de activitate: Formarea de priceperi şi deprinderi

Mijloc de realizare :Lectura educatoarei

Scopul activității: dezvoltarea capacității de a asculta cu atenție, de a se concentra asupra subiectului și de a reproduce conținutul poveștii, de a
înțelege ce se întâmplă cu cu animalele iarna.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Să asculte cu atenție firul poveștii.Obiectivul se consideră realizat dacă toţi copiii ascultă cu atenţie firul poveştii.
Să enumere personajele participante la acţiunea din poveste.Obiectivul se consideră realizat dacă toţi copiii enumeră personajele participante
la acţiunea din poveste.
Să formuleze răspunsurile la întrebări în propoziţie corect din punct de vedere gramatical. Obiectivul se consideră realizat dacă toţi copiii
formulează răspunsurile la întrebările în propoziţie corect din punct de vedere gramatical.
Să prezinte pe scurt povestea. Obiectivul se consideră realizat dacă toţi copiii prezintă pe scurt povestea.
Să aşeze imaginile cu scenele din poveste în ordine cronologică. Obiectivul se consideră realizat dacă toţi copiii asează imaginile cu scenele
din pobeste în ordine cronologică.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE :conversația, explicația, lectura educatoarei .

MIJLOACE DIDACTICE: planșe cu aspecte din povestire,cuib,coș, ouă de prepeliță ,recompense


FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă

DURATA : 15-20 minute

BIBLIOGRAFIE: ***Curriculum pentru educaţie timpurie 2019


***„Curriculum pentru învățămînt preșcolar(3-6/7ani)”, MECTS, București, 2008.
***Puiul de Alexandru Brătescu Voineşti.

COMPORTAMENTE :

DOMENII DE DIMENSIUNI DE DEZVOLTARE COMPORTAMENTE


DEZVOLTARE
A. Dezvoltarea fizică a sănatății și 1. Motricitate grosieră şi motricitate fină 1.2 Utilizează mâinile şi degetele pentru realizarea de
igienei personale. în contexte de viaţă familiare. activităţi variate;

B. Dezvoltarea socio-emoțională. 1. Interacțiuni cu adulții cu copiii de vârste 1.1 Manifestă încredere în adulții cunoscuți, prin
apropiate. exersarea interacțiunii cu aceștia.

C. Capacități și atitudini față de 1.Curiozitate, interes şiiniţiativă de învăţare. 1.1 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea
învățare şiînvăţarea în situaţii noi
2.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor.

3.1 Manifestă creativitate în activități diverse

3.Activare și manifestare a potențialului


creativ.

D. Dezvoltarea limbajului, a 2.Mesaje orale în diverse situații de 2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferte în
comunicării și a premiselor citirii și comunicare. context de comunicare.
scrierii

E. Dezvoltarea cognitivă și 1.Relații,operații și deducții logice în 1.3 Construiește noi experiențe, pornind de la experințe
cunoșterea lumii. mediul apropiat. trecute.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice

Metode şi procedee Mijloace didactice

I.Momentul Pentru o bună desfăşurare a activităţii exercițiul Mobilierul grupei Capacita


organizatoric voi avea în vedere următoarele: sala de g
- Aerisirea sălii de grupă;
- Introducerea copiilor în sala de
grupă şi aşezarea lor la măsuţă
- Aranjarea mobilierului;
- Pregătirea materialului didactic
pentru desfăşuarea activităţii

II.Captarea atenţiei Se realizează printr-o discutie despre Explicaţia frontal Evaluez c


ce se întâmplă cu păsările călătoare în
anotimpul de toamnă.Și le prezint
copiilor un cuib pe care eu l am gasit in
drum spre grădinita cu doi pui in el.

III. Anunțarea temei și a Astazi va voi spune o poveste care se


obiectivelor pe înţelesul numeste "Puiul de Alexandru B.
copiilor Voinești?". Doi, trei copii repeta titlul
poveștii pentru fixare.

IV. Dirijarea învățării “-Am să vă rog să fiți cuminți și să Planșe cu imagini Observar
ascultați cu atenție povestea.”
Povestirea urmăresc
Voi povesti pe baza următorului plan
de idei, folosind intonația, mimica și Observația
gestica adecvată pentru a exprima Explicația
mesajul textului.

Planul de idei

1 Prepelița întoarsă din țârile calde are


7 pui pe care îi îngrijește cu dragoste
2 Puiul cel mare , neascultător,a fost
prins de un flacău și eliberat
3Cu timpul,mama a început să-și învețe
puii să zboare.
4 Un vânător primejduiește viața puilor
și prepelița îl îndepartează
5 Puiul cel mare este rănit la o aripă
6 Prepelița își dă seama că puiul cel
mare este pierdut
7 Vremea se răcește , iar puiul suferă
din cauza râni
8 Prepelița se hotârește să-și salveze
puii sănatoși de frigul ierni
9 La marginea Iastarului , puiul rănit
moare

V.Asigurarea feed-back- Pentru a verifica dacă preșcolarii au Evaluare


ului şi obţinerea fost atenți la lectura și dacă au reținut
performanţei momentele pincipale, dar și I răspund
personajele, le voi adresa căteva Observar
întrebări:
“ - V-a plăcut povestea? denumes

- Cum se numește povestea? răspund

- Cum se numește autorul poveștii? Evaluare

- Care sunt personajele poveștii? Analiza


instrucțiu
- Care este personajul preferat din
poveste? De ce? precizeaz

- Dar de cine nu v-a plăcut din precizeaz


această poveste? De ce?
precizeaz
- Ce ați învățat din această poveste?” simpatize

Conversația este susținută de planșele


care prezintă momentele principale ale
poveștii. Voi avea grijă ca preșcolarii precizeaz
să răspundă în propoziții și îi voi ajuta precizea
să relateze cât mai corect momentele
poveștii. Exprim
simpatize

VI. Încheierea activităţii La finalul activităţii ,copiii sunt Conversaţia Recompense


apreciaţi verbal pentru atenţia
demonstrată şi primesc recompense.
Aprecieri v

Aplauze

Anexa 1
PUIUL de Ion Alexandru Bratescu-Voinesti

S-ar putea să vă placă și