Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mică

Educatoare: Munteanu Iulia

Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

Proiect tematic: Poveste, spune cum este...?

Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și comunicare (DLC)

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Subiectul: Căsuța din oală

Mijloc de realizare: povestea educatoarei

Tipul activității: predare-învățare

Competență generală:

Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

Competență specifică:

Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare receptivă);

Scopul activității: Dezvoltarea capacității de receptare a conținutului unui text literar


Obiective operaționale:

O1: să audieze textul literar, urmărind totodată ilustrațiile expuse;

O2: să identifice din context sensul unor cuvinte/expresii;

O3: să enumere cel puțin două trăsături ale personajelor ce pot fi desprinse din text;

O4: să expună învățătura desprinsă din text, folosind propoziții simple;

Strategia didactică:

Metode și procedee: povestirea educatoarei, conversația, explicația, expunerea, problematizarea;

Material didactic: panou, animale de pluș, planșe ilustrate, fișe de lucru, stimulente;

Mod de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:

Dumitru Gherghina ,,Didactica activităților instructiv-educative pentru învățământul preprimar”, , Editura Didactica Nova, Craiova, 2005

Mitu, Florica; Antonovici, Ştefania, Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar. Ediţia a 2-a, revizuită, Editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.

Ștefania Antonovici - Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar, Ed. Humanitas Education;
Desfășurarea activității

Nr. Secvențele Conținutul instructiv- Strategii didactice Evaluare


Crt. activității educativ
Metode și Miloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Voi asigura condiţiile optime Exercițiul Scăunele Individual Evaluez capacitatea
organizatoric pentru desfășurarea activităţii. Panou copiilor de a intra
În prima etapă voi aerisi sala Planșe organizat în sala de
de grupă și voi așeza Animale de grupă.
scăunelele în formă de pluș
semicerc. Stimulente
În a doua etapă voi pregăti
materialul didactic necesar
desfășurării activităţii;
În a treia etapă voi primi copiii
în sala de grupă.
2. Captarea Se realizează cu ajutorul mai Conversația Animale de Frontal Evaluez capacitatea
atenției multor animale de pluș, pluș copiilor de a intra în
intuindu-se astfel personajele atmosfera poveștii.
poveștii.
Recunoașteți aceste animale?
Ce animal este acesta?
Dar acesta? ( broscuță, șoricel,
vulpe, iepure, lup, urs)

3. Anunțarea Îi anunț pe cei mici că Explicația Animale de Frontal Evaluez capacitatea


temei și a urmează să le spun o poveste pluș de concentrare a
obiectivelor din care putem învăța foarte copiilor.
multe lucruri dacă sunt atenți
și că în poveste vor participa
toate animăluțele de pluș pe
care le-am văzut. Povestea
noatră se numește „Căsuța din
oală”.
4. Reactualizarea Adresez copiilor câteva Conversația Frontal Evaluez capacitatea
cunoștințelor întrebări: copiilor de a
În ce anotimp suntem? reactualiza
Cum este vremea? cunoștințele anterior
Cum credeți că se adăpostesc dobândite.
animalele când este frig? etc.
5. Dirijarea Prezint copiilor conținutul Povestirea Planșe Frontal Evaluez capacitatea
învățării poveștii. Expun povestea cu Explicația Siluetele copiilor de
mare atenție la inflexiunile Conversația personajelor concerntrare a
vocii, în funcție de personaje, atenției.
ținând cont de stările afective
pe care textul literar le implică,
și anume: tonul cald potrivit cu
importanţa faptelor, modularea
vocii pentru a imita
personajele, marcarea pauzelor
determinate de punctuaţie,
mimică şi gesturi adecvate
situaţiilor prezentate. Prin toate
aceste mijloace se va încerca
să se imprime povestirii
caracterul plastic - intuitiv. De
asemenea se va sublinia
repetiţia: „Casă – căsuţă, cine
locuieşte aici?” pentru a putea
fi reţinută de copii în vederea
redării ei în partea finală.
Planul de idei al povestirii:
1. Şoricelul găseşte oala în
mijlocul câmpului şi se
instalează în ea.
2.Şoricelul o primeşte şi pe
broscuţă în casă.
3. Pe rând în casă se
instalează: iepurele, vulpea şi
lupul.
4.Oala se sparge sub greutatea
lui Moş Martin, care nu a ştiut
că este o căsuţă.
5. Moş Martin se sperie de
spargerea oalei de pământ.
6. Cei cinci prieteni care
locuiau în oală se sperie și ei și
fug în pădure.
Se explică cuvintele și
expresiile noi: câmp, oală, a se
sfărma.
Adresez apoi mai multe Evaluez capacitatea
întrebări celor mici: copiilor de a
enumera personajele
- Ce personaje sunt în poveste? din poveste.
- Ce au făcut animăluţele?
Evaluez capacitatea
- Ce căsuţă au găsit?
copiilor de a
- De cine v-a plăcut din răspunde la întrebări
poveste?
pe baza povetirii
- De ce? redate anterioar.

6. Fixarea Realizez împreună cu Conversația Planșe Frontal Evaluez capacitatea


cunoștințelor preșcolarii Harta povestirii, Individual copiilor de a fixa
sintetizându-se astfel conținutul poveștii,
conținutul poveștii: răspunzând la
întrebări prin
a. Unde s-au adăpostit
formularea unor
animăluţele? (Animalele s-au
adăpostit în oală) propoziții simple.
b. Ce animale au încăput
în căsuţă? (În casuță au
încăput: un șoricel, o broscuță,
un iepuraș, o vulpe și un lup)

c. Cine le-a stricat


căsuţa? (Ursul le-a stricat
căsuța)

d. Ce au făcut acestea
până la urmă? (Au fugit care
unde a apucat))

7. Încheierea Fac aprecieri globale și Conversația Stimulente Frontal Evaluez capacitatea


activității individuale asupra modului în Exercițiul Individual copiilor de a fixa
care au participat cei mici la tema activității.
activitate.
Adresez celor mici câteva
întrebări:
- Ce poveste am învățat
astăzi?

- Despre ce este vorba în


poveste?
Copiii primesc stimultente, Evaluez capacitatea
după care ies ordonat din sala copiilor de a ieși
de grupă. ordonat din sala de
grupă.

S-ar putea să vă placă și