Sunteți pe pagina 1din 8

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE

INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN SIBIU


SCOALA GIMNAZIALĂ ”MATEI BASARAB”
557285 TURNU ROŞU,Str. ŞCOLII, nr. 428, jud. SIBIU
TEL/FAX 0269 544333
Email scturnur@yahoo.com

ACTIVITATE INTEGRATĂ

“PISICUŢA”

Inspecție specială gradul II

Prof.înv.preşc.DENEȘ NICOLETA ADELINA


AN ŞCOLAR 2023-2024
PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.02.2024
EDUCATOARE: Deneș Nicoleta Adelina
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Matei Basarab” Turnu Roșu, SIBIU
GRUPA: MICĂ
TEMA ANUALĂ: „CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA PROIECTULUI: ,, Prieteni necuvântători”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „ În ogradă la bunici ”
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Limbă și comunicare
CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Povestirea
TIPUL LECTIEI: transmitere de noi cunoștințe, priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată DLC+DOS
MODELUL INTEGRĂRII: Secvenţial
Locul desfăşurării: sala de grupă
Durata: 15 – 20 minute
DIMENSIUNII ALE DEZVOLTĂRII:
 D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PERMISELOR CITIRII ȘI SCIERII
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
 C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE INVĂȚARE
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor ( persistență în activități);
3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1 Exersarea, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui;
1.2 Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor;
2.1 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiuni, emoţii proprii;
2.2 Respectă reguli de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
2.3 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;
2.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
O2: să reţină numele personajelor din poveste;
O3: să formuleze răspunsuri cu privire la personajele din poveste
să reproducă fragmente din poveste cu ajutorul întrebărilor puse de educatoare;
O4: să lipească părțile componente ale pisici.
O5: să reproducă fragmente din poveste cu ajutorul întrebărilor puse de educatoare;
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezcoltarea capacității de a asculta o poveste, de a transmite, gânduri, idei, sentimente prin limbajul specific vârstei,
activizând și îmbogățind vocabularul cu cuvinte și expresii noi.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, demonstraţia, observația, turul galeriei, cubul.
Resurse materiale: -pisică pluș, machetă, personaje poveste , lipici, siluete pisică, cub.
Forme de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:
I. Curriculum pentru învăţământul preşcolar 2019;

II. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educația timpurie 2019.

III.Laurenţia Gulea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel „Activitatea integrată din gradiniţă”,

Editura Didactică Publishing House, Bucureşti, 2008;

IV. Lesprezeanu Monica – „Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar”. Editura Omfar Esenţial, Bucureşti, 2007;

V. Silvia Breben, Elena Goncea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga „Metode interactive de grup”, ghid metodic, Editura Arves, 2007.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Evenimentul Conţinut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


crt. didactic Metode şi Mijloace Forme de
procedee organizare
1 Organizarea Asigurarea condiţiilor optime pentru buna capacitatea
activităţii desfăşurare a activităţii. Pregătirea copiilor de a se
materialului didactic. pregăti pentru
activitate
2 Captarea Se realizează captarea atenţiei prin conversaţia Siluete
atenţiei dezvăluirea machetei cu personajele din explicaţia cartonate ,machetă, frontală observarea
poveste pentru activitatea de povestire. personaje poveste, comportamentului
pernuțe copiilor, a
interesului pentru
. activitate

3 Anunţarea Se va anunţa tema zilei”PISICUŢA ”şi conversaţia capacitatea


temei şi a obiectivele, motivându-se la nivelul de copiilor de a
obiectivelor înţelegere al copiilor. Frontală înţelege tema şi
propuse Se va anunţa că urmeaza sa li se prezinte o obiectivele
poveste cu titlul „Cine a spus miau?” , se va propuse
preciza scopul activităţii acela de a afla cine explicaţia,
nu ştia cum vorbeşte pisicuţa.

4 Dirijarea Se așează copii in semicerc pe perinuțe. copii explicaţia, machetă, personaje


învăţării sunt anunțați că în continuare vor asculta o conversaţia, poveste laminate, frontală, pe aprecieri verbale
poveste foarte frumosă numită „Cine a spus exerciţiul, ecusoane, pernuţe grupuri privind realizarea
miau?” de V. Suteev. Se repetă titlul cu vreo povestirea mici, in sarcinilor
2 – 3 copii pentru fixare. Înainte să încep perechi propuse
povestirea voi introduce o macheta ce va explicaţia,
conţine personajele povestirii. Voi spune
povestea folosindu-mă de siluetele din
machetă. Povestirea se face clar accesibil și
expresiv pentru a putea trezi și pentru
asigurarea motivației învățării. Expresivitatea
expunerii o voi realiza prin modelarea vocii,
schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul aprecieri verbale
expunerii, pauze logice, accentuării și scăderi demonstraţia,
ale intensității vocii, repetiții, mimică și
gestică. Expunerea alternează cu un dialog
succint cu preșcolarii, sau întrebării retorice,
menite să le întrețină atenția și să creeze
tensiune emoțională și dinamism. La sfârșitul
povestiri voi propune copiilor un joc, unde
trebuie să imite graiul fiecărui animal din
poveste pănă vom găsi acel animal care face
„Miau!”. Pentru fiecare răspuns corect copiii
vor fi încurajaţi.

Tranziția: ,,Trenulețul animalelor”


jocul

5 DOS – siluetă pisica ( lipire) Observarea


Obtinerea Copii se așază la măsuță unde vor identifica Demonstrația Părți componente Frontal
performanței materialele de lucru. Prezint copiilor modelul pisică ( cap și trunchi Aprecieri verbale
executat și le solicit analiza acestuia. și ochii) Individual
Împreună cu copii stabilesc modul în care Explicația
elementele trebuie lipite și precizez câteva
elemente de estetică a lucrării. Explic și Lipici
demonstrez copiilor tehnica de lucru. Execut
cu copiii exerciții de încălzire a muschilor Autoevaluare
mici ai mâini: deshid pumnul, cântăm la pian,
ploaia etc.

6. Evaluarea Vom analiza lucrăriile copiilor, iar apoi prin Turul galeriei analiza produselor
activităţii metoda cublui voi adresa copiilor niste activităţii
întrebri. Am să numesc câte un copil care va conversaţia, produsele muncii
arunca cubul și va spune daca animalul de pe copiilor frontală, pe aprecieri verbale
fata cubului face parte din povestea ,,Cine a exerciţiul, imaginile de pe fețele grupuri mici,
spus Miau”, apoi reproduce sunetul explicaţia, cubului indivi dual
animalului de pe fata cubului. cubul
capacitatea de
evaluare şi
autoevaluare
7. Încheierea Voi face aprecieri asupra întregii activități și conversaţia, Produsele muncii frontal,
activităţii voi stimula interesul copiilor pentru explicaţia copiilor, stimulente individual
activitate.

S-ar putea să vă placă și