Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

LEGENDA BRADULUI DE CRĂCIUN

Grădinița cu program normal nr. 1 Valea Argovei


Grupa: mare
Profesor învățământ preșcolar: Constantin Ana Andreea
Data: 13.12.2022

1
PROIECT DIDACTIC

Data: 13.12.2022
Unitatea școlară: Grădinița cu Program normal nr. 1 Valea Argovei
Grupa: mare
Tema anuală de studiu: Cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema proiectului: Magia sărbătorilor de iarnă
Tema săptămânii: Murmur de colind
Categoria de activitate: Activitate pe domenii experiențiale (ADE) – Domeniul Limbă
și Comunicare (DLC)
Tema activității: „Legenda bradului de Crăciun” de H. Ch. Anderson
Tipul activității: consolidare de cunoștințe, deprinderi și priceperi
Mijloc de realizare: lectura educatoarei
Scopul activității: Consolidarea deprinderii de a reda conținutul unui text în ordinea
succesiunii logice a evenimentelor, exprimându-se corect și coerent.

DOMENII DE DIMENSIUNI ALE


COMPORTAMENTE
DEZVOLTARE DEZVOLTĂRII
B. DEZVOLTAREA
Autocontrol și expresivitate 4.2. Demonstrează abilități de
SOCIO-
emoțională autocontrol emoțional
EMOȚIONALĂ
1.1. Exersează, cu sprijin,
ascultarea activă a unui mesaj, în
vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
Mesaje orale în contexte de
D. DEZVOLTAREA 1.2. Demonstrează înțelegerea
comunicare cunoscute
LIMBAJULUI, A unui mesaj oral, ca urmare a
COMUNICĂRII ȘI A valorificării ideilor, emoțiilor,
PREMISELOR semnificațiilor etc. (comunicare
CITIRII ȘI SCRIERII expresivă)
2.1. Demonstrează capacitate de
Mesaje orale în diverse comunicare clară a unor idei,
situații de comunicare nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii (comunicare expresivă)

Obiectivele operaționale:
1. Să redea logic și coerent momentele textului prezentat, în ordinea succesivă, pe baza
imaginilor sau a siluetelor;
Obiectivul se consideră realizat, dacă fiecare copil redă cel puțin jumătate din
momentele textului prezentat într-o ordine succesivă, logică și coerentă, pe baza
imaginilor sau a siluetelor.
2. Să completeze textul poveștii prezentat de educatoare cu cuvintele sugerate de siluete;
Obiectivul se consideră realizat, dacă fiecare copil completează textul poveștii prezentat
de educatoare cu cuvintele sugerate de siluete.
3. Să se exprime corect și coerent pe tot parcursul derulării activității;

2
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil se exprimă corect și coerent în cel
puțin trei sferturi din timpul derulării activității.
4. Să participe activ și afectiv pe tot parcursul activității.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil participă activ și afectiv pe tot
parcursul activității.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: expunerea, conversația, observația, explicația, demonstrația,
exercițiul, surpriza.
Mijloace didactice: cutia cu surprize, planșe ilustrative pentru textul poveștii, fișă de
lucru, siluete cu personaje și elemente din poveste, videoproiector, laptop, tablă
magnetică;
Mod de organizare: Frontal, individual
Resurse temporale: 25-30 minute
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse bibliografice:
1. ”Curriculum pentru educație timpurie”, 2019;
2. ”Didactica domeniului limbă și comunicare, din învățământul preșcolar”, V. Molan,
Ed. Miniped, București 2019;
3. ”Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculum pentru educație timpurie”, 2019.

3
Desfășurarea activității

NR. STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


EVENIMENTUL CONȚINUTUL
CR
DIDACTIC ȘTIINȚIFIC
T. METODE ŞI MIJLOACE
PROCEDEE DIDACTICE
Crearea condițiilor necesare bunei
desfășurări a activității:
MOMENT
1.  Dispunerea scaunelor în semicerc;
ORGANIZATORIC
 Pregătirea și distribuirea Conversația
materialului didactic;
Introducerea copiilor în sala de grupă.
Captarea atenției Se realizează prin prezentarea unui brad
2. supărat și îi invit pe copii să îi aflăm Conversația Brad Observare
povestea

Anunțarea temei și a
Se anunță tema activității „Legenda
3. obiectivelor Conversația Observare
bradului de Crăciun” de H. Ch. Anderson

4
Prezentarea noului conținut
Educatoarea proiectează „Povestea bradului”
cu ajutorul videoproiectorului și citește textul
în ritmul potrivit grupei de copii.
Educatoarea pe parcursul lecturării textului
va ține cont de adecvarea limbajului la vârsta
Observația, Imagini din
copiilor şi la nivelul lor de înțelegere,
Dirijarea învățării Explicația, poveste.
4. caracterului atractiv-emoțional prin Evaluare orală
Demonstrația, Videoproiector
nuanțarea
Conversația, Laptop
vocii, tonul cald, schimbarea ritmului
vorbirii, modelarea vocii, folosirea pauzelor,
utilizarea mimicii şi gesticii adecvate.
Se realizează explicarea cuvintelor și
expresiilor noi din text

Fixarea conținutului povestirii:


Se realizează prin adresarea de întrebări:
- Cum se numește povestea pe care ați
ascultat-o?
- Ce personaje întâlnim în poveste?
- Ce s-a întâmplat în poveste? Conversația,
Obținerea
- Care este mesajul acestei povești? Explicația, Imagini
5. performanței Evaluare orală
Pentru a sprijini copiii în formularea Exercițiul, Videoproiector
răspunsurilor, educatoarea va derula Observația
imaginile corespunzătoare pe tot parcursul
adresării întrebărilor.
De asemenea, copiii vor fi îndrumați să
utilizeze în formularea răspunsurilor și
cuvintele și expresiile noi întâlnite în text.
Asigurarea feed-back- Educatoarea redă pe scurt conținutul poveștii Conversația Siluete,
6. Evaluare orală
ului cu ajutorul unor siluete (personaje/elemente Exercițiul Tabla magnetică

5
din poveste).Cadrul didactic va ține cont să
antreneze copiii în redarea textului prin
adresare de întrebări sau completare de
propoziții.
Vor fi expuse pe tabla magnetică imaginile
poveștii. Copiii sunt rugați să închidă ochii,
timp în care educatoarea schimbă
succesiunea logică a imaginilor. Copiii sunt
Conversația, Imagini din
Evaluarea întrebați dacă apare ceva diferit pe tablă și
7. Observația, poveste. Evaluare orală
performanțelor sunt rugați să îndrepte greșeala observată,
Exercițiul Tablă magnetică
motivându-și răspunsul/alegerea.
În motivarea răspunsurilor/alegerilor,
educatoarea va avea în vedere să se
folosească și cuvintele și expresiile noi.
Se fac aprecieri asupra modului cum au
Aprecieri
Încheierea activității participat și au reacționat copii. Se împart
8. Conversația Recompense verbale
recompense.
Recompense

S-ar putea să vă placă și