Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de invatamant: Gradinita nr.

52, sector 1
Grupa: Mica „A” Step by Step
Nume prenume cadru didactic: Bocioc Alina-Roxana
Functia didactica: Profesor învățământ preșcolar

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ: „Cum exprimăm ceea ce simțim ? ”


PROIECT TEMATIC: „Magia iernii”
SUBTEMA PROIECTULUI: „Brăduțul”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DLC-Educarea limbajului
TEMA ACTIVITAŢII: ’’Povestea bradului de Crăciun”
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere și însușire de cunostinte
SCOPUL ACTIVITĂŢII
 Dezvoltarea capacităţilor de exprimare orală;
 Formarea deprinderii copiilor de a asculta o poveste în grup;
 Stimularea interesului pentru povesti şi cărţi;

OBIECTIVE:
O1- Să enumere personajele din povestea „ Bradul de Crăciun”;
O2- Să numească titlulpoveștii;
O3- Să redea pe scurt conținutul poveștii respectând ordinea cronologică a evenimentelor;
O4- Să așeze obiecte în bradul de Crăciun decorându-l cât mai original.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui;
 Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor;
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiuni, emoţii proprii;
 Respectă reguli de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, jocul, demonstraţia, exerciţiul;


Resurse materiale: bradul „Brăduleț”, prezentare PPT poveste, brad artificial, decorațiuni pentru brad, marionete, recompense;
Forma de organizare: frontal, individual.
Locul: sala de grupă
DURATA: 15-20 minute
BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru educatie timpurie” – 2019
- “Didactica domeniului limba si comunicare din învătământul prescolar”-Vasile Molan, editura MINIPED, Bucuresti 2020.

STRATEGII
SECVENŢA DIDACTICE
DIDACTICĂ CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Material didactic / EVALUA
Metode şi Mijloace de RE
procedee învăţământ
Moment Pentru buna desfășurare a activității se vor lua urmatoarele
organizatoric măsuri:

- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic pentru activitate.

Captarea În sala de grupă apare (sub forma de surpriză) un brad, pe nume Conversaţia Personajul surpriza, Frontal
atenţiei Brăduleț. Surpriza Brăduleț
- Bârr, bârr, bârr- zice brădulețul

- Cui îi este frig, copii?

După răspunsul dat de către copii, cadrul didactic le spune copiilor


că vor asculta peripeţiile prin care a trecut Braduleț și ce a învățat
el în urma întâmplărilor.
Anunţarea Se precizează numele poveştii şi sarcinile ce revin copiilor: de a Conversaţia Brad Frontal
temei şi a asculta cu atenţie povestea ,,Bradul de Crăciun” pentru a o povesti
obiectivelor şi ei părinţilor.
Desfăşurarea Prezentarea textului poveștii:
activităţii Se redă cât mai expresiv conţinutul poveştii, ţinându- se cont de Conversaţia - textul povestii Frontal
modularea vocii, a ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pe
Lectura - prezentare
pauzele logice, psihologice şi gramaticale, accentuarea sau
scăderea intensităţii vocii, folosirea mimicii şi gesticii Explicația PPT poveste
corespunzătoare și explicarea cuvintelor nou întâlnite. Fiecare
eveniment din povestire este simbolizat printr-o imagine in
ordinea prezentarii continutului povestii de catre cadrul didactic.

Exercițiul
Fixarea conținutului poveștii:
- imagini
Se realizează printr-o scurtă convorbire cu copiii, pe baza
- decorul
continutului poveștii și a imaginilor prezentate. Se urmărește să
răspundă la întrebările adresate de cadrul didactic:
„ - Cum s-a simțit bradul când au râs copiii de el?”
„ - Au procedat bine copiii? Ce ar fi trebuit să facă?”
„ - Când a devenit bradul fericit?”

Exercițiul
Când am zis că a fost bradul fericit? Când a fost împodobit. Le voi Individual
Obținerea
explica copiilor că bradul pe car îl avem trebuie și el împodobit
performanței
pentru a fi fericit. Fiecare copil va alege câte o decorațiune pe care Frontal
Decorațiuni pentru
o va așeza în brad.
brad
Încheierea Se vor face aprecieri globale si individuale asupra modului de Brăduleț Individuală
activității participare la activitate. Conversația Coș cu decorațiuni
Frontal
Vor fi impartite diplome pentru fiecare copil pentru a aprecia
efortul și implicarea în activitate.

S-ar putea să vă placă și