Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
”DESCOPERIM EMOȚIILE”
-DOS1 –
1
PROIECT DIDACTIC
DATA: 14.11.2022
UNITATEA ȘCOLARĂ: Grădinița cu P.P. ”Castelul Fermecat”, Craiova
GRUPA: Mica B ”Buburuzele”
EDUCATOARE: Diaconescu Andreea Cristina
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Cutiuţa cu emoţii”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Descoperim emoţiile!’’
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate pe domenii experiențiale
DOMENIUL: Domeniul Om și Societate (educație pentru societate)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare şi consolidare de abilităţi şi atitudini
FORMA DE REALIZARE: Lectura educatoarei
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Recunoaşterea, conştientizarea şi exprimarea corectă a emoţiilor de bază în
situaţii simple, familiare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
să identifice simbolurile specifice emoţiilor: bucurie, tristeţe, furie, frică, etc.
sǎ asculte povestea “O poveste cu norișori” de Maria Chiriac, urmărind evoluţia
personajelor;
sǎ identifice la personajele poveştii emoţiile de bază (bucurie, tristeţe, furie,
teamă);
să exemplifice cel puţin o situaţie din experienţa lor de viaţă, trăirea emoţiilor
prezentate;
să exprime pantomimic emoţiile: bucurie, tristeţe, furie şi frică;
să reproducă, prin modelaj, un emoticon care reprezintă cum s-au simțit ( veseli/
triști/uimiți/ furioși).
2
STRATEGII DIDACTICE :
a) metode şi procedee: conversaţia euristică, convorbirea, explicaţia, exerciţiul,
observaţia, mima, jocul, problematizarea, expunerea, turul galeriei.
b) material didactic: imagini cu emoții, poze ale copiilor, jetoane, bol, tabla magnetică,
plastilina, planşete.
c) forme de organizare: frontal, individual.
RESURSE:
a) umane: educatoarea, preșcolarii grupei mici;
b) temporale: 15-20 minute.
BIBLIOGRAFIE:
Băban Adriana, ,,Consiliere educaţională”, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2003
Breben, Silvia, ,,Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta
preşcolară şi şcolară mică” , Ed. Reprograph, Craiova, 2010
V. Preda, M. Pletea, F. Grama, A. Cocoş, D. Oprea, M. Călin, - „Ghid pentru
proiecte tematice”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005
DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE/
Nr. ETAPELE CONŢINUTUL METODE ŞI
Metode şi Mijloace de
Crt. ACTIVITĂŢII ŞTIINŢIFIC INDICATORI
procedee învăţământ
3
atenţiei intermediul poeziei Ţica Conversaţia poezie sistematică a
Emoţica ( Anexa 1) comportamentelor
copiilor
4
expresiv conţinutul Conversaţia
poveştii, ţinându- se cont
de modularea vocii, a Exerciţiul Imagini ale
ritmului vorbirii pe poveștii
parcursul expunerii, pe
pauzele logice,
psihologice şi
gramaticale, accentuarea
sau scăderea intensităţii
vocii, folosirea mimicii
şi gesticii
corespunzătoare, etc.
Pentru fiecare
personaj voi avea
imagini pe care le voi
prezenta în ordine
copiilor.
Fixarea continutului
Se va realiza prin Aprecieri pozitive
identificarea la asupra
personajele poveştii a răspunsurilor
emoţiilor de bază şi prin copiilor
exemplificarea a cel
puţin o situaţie din
experienţa lor de viaţă/
trăirea emoţiilor
prezentate.
5
• Dacă ai fi un animal, ce Problematizarea răspunsurilor
animal ai fi? copiilor
• Dacă ai fi o culoare, ce Descoperirea
culoare ai fi?
• Dacă ai fi un personaj
din desene animate sau
un erou din cărți, cine ai
vrea să fii?
6
ANEXA 1
7
8