Sunteți pe pagina 1din 8

Grădinița cu Program Prelungit,,Dumbrava Minunilor,,

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATIE PENTRU SOCIETATE


,,O faptă bună”

EDUCATOARE:VÎJAICĂ -PREDESCU ALEXANDRA

Unitatea de învățămant: Grădinița „Dumbrava Minunilor”


Grupa: Mijlocie
Nume și prenume cadru didactic:Vîjaică-Predescu Alexandra
Funcția didactică:Educatoare
Data: 26.05.2022

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema anuală de studiu: „CE ȘI CUM VREAU SĂ FIU?”
Tema săptămânală: „ MICUL PREȘCOLAR ÎNVAȚĂ CE SĂ APRECIEZE ÎN
VIAȚĂ”
Domeniul experiențial: DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE
Mijloc de realizare: JOC DIDACTIC
Tema activitatii: „O FAPTĂ BUNĂ”
Tipul de activitate: CONSOLIDAREA CUNOSTINȚELOR
Scopul activitatii:
-Dezvoltarea capacității de a aprecia în situații imaginare sau situații concrete
unele comportamente și atitudini în raport cu norme prestabilite și cunoscute.
Cultivarea prieteniei, toleranței, armoniei în relațiile cu cei din jur, concomitent
cu învățarea autocontrolului.
Dezvoltarea abilităților sociale și personale, îmbunătățindu-și spiritul de echipă
și relațiile sociale.
Dimensiuni ale dezvoltării:
 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității.

Comportamente vizate:
Își însușește și respectă reguli, înțelege efectele acestora în planul relațiilor
sociale.
Manifestă încredere, sinceritate, prietenie, toleranță, curaj în raport cu sine și
ceilalți.
Recunoaște și exprimă emoții de bază.
Participă la interacțiuni pozitive cu copii de varstă apropiată.

Obiective :

O1 -să identifice comportamente pozitive/negative în imaginile prezentate.


O2 -să identifice fapta ca fiind pozitivă/negativă, bună/rea, în funcție de
descriere, prin ridicarea mainii cu jetonul corespunzător.
03 -să asocieze un obiect cu fapta bună ce ar putea fi făcută cu acesta.
O4 -Să rezolve corect sarcina de pe fișa individuală de lucru.
Sarcina didactică :descrierea și interpretarea acțiunii din imagine,
identificarea comportamentelor pozitive/negative, asocierea comportamentului
bun/rău cu jetonul(față zambitoare/tristă), rezolvarea corectă a fișei de lucru.
Regulile jocului:
 Copilul ales cu bagheta va veni în fața grupei și va alege o scrisoare.
 Cu ajutorul educatoarei, copilul va deschide scrisoarea, va descrie imaginea,
în detaliu, fără a numi cum este fapta.
 Fapta va fi identificată de ceilalți copii prin ridicarea mainii cu jetonul față
zambitoare dacă crede că este o faptă bună sau față tristă dacă consideră că
este una rea.
 Fiecare faptă bună sau rea va fi așezată pe panou în locul potrivit, sub
imaginea simbol corespunzătoare(față zambitoare/tristă).
 Copilul numit închide ochii, ia un obiect din cutie și spune o faptă bună care s-
ar putea face cu el. Dacă mai sunt și alți copii care vor să spună și alte fapte
bune care se pot realiza cu acel obiect ridică mana cu fața zambitoare.

Elemente de joc: aplauzele, surpriza, bagheta magică, cutia cu surprize, imagini,


jetoane, scrisorile, recompense.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode si procedee didactice:observația, conversația, explicatia,
demonstratia, exercitiul, problematizarea.
 Materiale didactice: fisă de lucru, imagini, jetoane, tablă magnetică, cutia cu
surprize, creioane, scrisori, bagheta.
 Forma de organizare: frontal, individual.
 Forma de evaluare: fișă de lucru
 Durata: 25-30 de minute.

Bibliografie:

Borteanu, S., Branistean, R., Breben, S., Fulga, M., Necula, G., Nicolae, I.,
Popescu, C., Raileanu, D. (2009). Curriculum pentru invatamantul prescolar,
Bucuresti: Didactica PublishingHouse.

Iftime, Gh. (1976). Jocuri logice pentru prescolari si scolari mici, Bucuresti: Editura
Didactica si Pedagogica.

Tataru, L., Glava, A., Chis, O. (2014). Piramida cunoasterii. Repere metodice in
aplicarea curriculumului prescolar, Pitesti: Editura Diamant.

DEMERSUL DIDACTIC
Etapele Contțnutul Strategia didactica Evaluarea
activității activității
Material Metode și
didactic procedee
Moment Pregatirea
organizatoric materialului
didactic;
Aranjarea
spatiului
educational.

Captarea Explic copiilor că Scrisori Conversatia Observarea


atenției domnul Ion, Explicatia comportamentului
vecinul meu, este copiilor
poștaș. Dar nu un
poștaș obișnuit, ci
unul special. El
ține legătura cu
Zanele cele bune,
notează întamplări
observate la copii
și informează
zanele de faptele
lor bune sau
faptele rele. Acum
d-nul Ion a
pregătit scrisorile
cu fapte bune și
fapte rele pentru
Zana Vară, dar e
tare supărat,
pentru că s-a
îmbolnăvit și nu
are cine să il ajute
cu sortarea
scrisorilor. M-am
oferit eu să îl ajut.

Anunțarea Educatoarea Scrisorile Explicația Urmăresc interesul


temei și a întreaba copiii Conversația copiilor pentru
obiectivelor dacă sunt de acord Imagini activitate
să ajute și ei la
sortarea
scrisorilor. Vom
sorta scrisorile,
jucandu-ne
jocul ,,O faptă
bună,,-copiii
repetă numele
jocului. Ei trebuie
să descopere ce
faptă se află în
fiecare scrisoare și
să o așeze la locul
potrivit pe panou.
Reactualizarea Discut cu copiii
cunoștințelor asupra faptei pe
care am făcut-o: i-
am promis
domnului Ion că îl
ajut și îmi țin
promisiunea
făcută. Copiii
cataloghează fapta
drept o faptă bună.
Le dau și un
exemplu de faptă
negativă(dacă nu
l-aș fi ajutat pe d-
ul Ion aș fi făcut o
faptă rea).

a)Explicarea
Dirijarea sarcinii și a
învățării regulilor jocului

Copiii vor fi
așezați în
semicerc. Cate un
copil va fi atins cu Bagheta Observ capacitatea
bagheta magică, magică de atenție a
va alege alege o copiilor.
scrisoare, o va
deschide, va
descrie imaginea,
în detaliu, fără a
spune cum este Explicatia
fapta. Fapta va fi
identificată de Conversația
ceilalți copii prin
ridicarea mainii Observația
cu jetonul față Scrisori
zambitoare dacă
crede că este o
faptă bună sau Imagini
față tristă dacă
consideră că este Jetoane
una rea.
Fiecare faptă
bună sau rea va fi
așezată pe panou
în locul potrivit,
sub imaginea
simbol
corespunzătoare.
Răspunsurile
corecte sunt
aplaudate.

b)jocul de probă
Se va realiza jocul
de probă pentru a
se asigura că toți
preșcolarii au
înțeles modul de
sfășurare.

c)desfășurarea
propriu-zisă a
jocului
Copiii vor exersa
jocul de cateva
ori, iar
educatoarea va
urmări, dirija și
corecta
eventualele
greșeli.

d) Varianta 1

Se prezintă Cutia
cu surprize, care
conține diferite
obiecte. Copiii vor
închide ochii și vor
alege un obiect. Îl Conversația
vor descrie și vor
spune ce fapte Explicația
bune pot face cu
obiectul respectiv. Jocul

Cutia cu
surprize
Asigurarea În această parte a Analiza fișelor
retentiei si a activității, copiii Fișă de lucru Conversația
transferului vor rezolva o fișă Explicatia Aprecieri verbale
individuală de Exercitiul
lucru pentru a
demonstra că au
învățat să
deosebească
faptele bune de
cele rele.

Incheierea Se vor face Recompense Conversatia Aprecieri


activitatii aprecieri asupra individuale si
modului în care au colective
răspuns și au
rezolvat fișa de
lucru. Se vor oferi
recompense.

NUME ȘI PRENUME : DATA:

FIȘĂ DE LUCRU
,,O FAPTĂ BUNĂ”

1. Unește fața zambitoare cu imaginile ce reprezintă o faptă bună.

2. Taie cu o linie imaginea ce reprezintă o faptă rea.

S-ar putea să vă placă și