Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA : 7.01.2011 EDUCATOARE: Gurgu Elena GRUPA : mica TEMA ANUALA: Ce si cum exprimama ceea ce simtim? PROIECT: Iarna , anotimpul bucuriei SUBTEMA>Si animalele de la Poli au sentimente. DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOS DENUMIREA ACTIVITATII: Activitate practica SUBIECTUL: "Pinguinul" MIJLOC DE REALIZARE: decupare, lipire TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi si deprinderi SCOPUL: Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica Cultivarea perseverentei, a indemanarii si a increderii in fortele proprii Consolidarea deprinderii de a pastra ordinea si curateniea la locul de munca Educarea gustului estetic si a capacitatii de a aprecia frumosul OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul activitatii, toti copiii vor fi capabili: -sa lipeasca hartia glasata pe suprafata data; -sa aprecieze critic si autocritic lucrarile pe baza unor criterii anuntate, - sa plaseze corect elemntele componente; - sa recunoasca si sa identificematerialele de lucru; - sa utilizeze un vocabular specific activitatilor practice. STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE:explicatia conversatia demonstratia exercitiul MATERIAL DIDACTIC: hartie glasata, lipici, vata, plansa La Poli, recompense MIJLOACE DE INVATAMANT: casetofon, CD MATERIAL BIBLIOGRAFIC: E. Rafaila, L. Tugui Modele orientative de lucru cu prescolarii , editura All 2000 DURATA: 15 minute

ETAPELE ACTIVITATII 1. MOMENT ORGANIZATORIC

CONTINUTUL STIINTIFIC Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii: - aerisirea salii de grupa; - pregatirea materialului necesar desfasurarii activitatii; - introducerea copiilor in sala de grupa.

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAR E

Individual Pe masuta din fata grupei va fi descoperita plansa La Poli, iar in spatele plansei va fi ascuns pinguinul model. Il voi prezenta si voi spune ca acesta este foarte trist pentru ca nu are cu cine sa se joace. Pe masa au pregatite mai multe materiale din care vom incerca sa confectionam niste colegi de joaca pentru pinguinul nostru. In acest timp copiii vor observa materialele pe care le au pe masuta. Le voi cere copiilor sa numeasca materialele de pe masute. Cu ajutorul acestor materiale vom confectiona fiecare cate un pinguin. Sunt subliniate caracteristicile materialelor> hartia este subtire si se poate indoi sau taia, lipiciul este moale si se intinde.

2. CAPTAREA ATENTIEI

Conversatia Frontal Observatia

3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Explicatia

Se vor face cateva exercitii de incalzire a mainilor, astfel incat sa fie pregatite Exercitiul pentru realizarea pinguinilor: - ne jucam cu bulgari - facem bulgari - ne incalzim mainile de frig inchizand si deschizand pumnii - scuturam mainile. 4. DEMONSTRAREA MODULUI DE EXECUTIE In fata copiilor voi demonstra confectionarea pinguinului. Se aplica lipici pe corpul pinguinului si se va lipi pe foaia alba si se preseaza bine. Se lipesc ochii si ciocul si astfel se obtine capul pinguinului. Se lipesc aripile si picioarele si finalizam pinguinul. Dupa ce au lipit toate partile pinguinului se 3 vor lipi si fulgii de zapada. Dupa demonstrare si explicatii, fiecre Demonstratia Explicatia

Individual

Frontal

Exercitiul

S-ar putea să vă placă și