Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

“NATURA SE TREZEȘTE LA VIAȚĂ”

GRĂDINIȚA CU P.P. NR.16, TÂRGOVIȘTE

Prof.înv.preșcolar KURTUHUZ RODICA


PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 16-Târgoviște

GRUPA:Mare Step by Step “Piticii”

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR: Kurtuhuz Rodica

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: “Primăvară, bine ai venit!”

SUBTEMA:”Natura se trezește la viață!”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual

TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă (însușire și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi)

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:

*ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

Întâlnirea de dimineață: Salutul, Prezența, Calendarul naturii- deprinderi de igienă personală

Tranziții: Cântec:”În poiana din vâlcele”

Joc cu text: “Bat din palme”

*ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE -Educarea limbajului:”Soarele și omuleții de zăpadă”, adaptare după Herta Wilk și Mioara
Cremene- povestirea educatoarei

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE: Activitate practică: Rochița Zânei Primăvara- lipire

*JOCURI SI ACTIVITATI ALESE :


JOC DE MASĂ: “Găsește umbra!”- asemănarea între două forme

CONSTRUCȚII: “Grădina cu ghiocei”- construire prin alăturare, suprapunere și îmbinare

JOC DE MIȘCARE: “Cursa ghioceilor”

DOMENII DE DEZVOLTARE:

-Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicarea receptivă)

-Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:

-Înțeleg mesaje simple

-Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor

-Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, musicale și practice, în conversații și povestiri creative

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

 Dezvoltarea capacității copilului de a asculta cu atenție o poveste, de a reproduce conținutul cu respectarea șirului logic al
momentelor acesteia;

 Consolidarea deprinderii de a lipi diferite imagini pentru a decora rochița Primăverii.

OBIECTIVE: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:

- Să rețină titlul povestirii;

- Să reproducă conținutul acesteia în ordine cronologică cu ajutorul imaginilor;

- Să lipească imagini pentru a decora rochița Primăverii;

- Să găsească umbra ghioceilor;

- Să construiască cu ajutorul cuburilor din plastic și altor elemente prin alăturare, suprapunere și îmbinare grădina cu ghiocei;
METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, explicația, expunerea, exercițiul,jocul, povestirea, munca în echipă, Turul galeriei
MATERIAL DIDACTIC:imagini din poveste, siluete ale personajelor, rochițe din hârtie, imagini cu flori, fluturi și albine, lipici,
jocul umbrelor, cuburi din plastic, pietricele, flori din hârtie, crenguțe uscate, coșuleț cu ghiocei.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7, Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, 2008;
- „Revista învățământul preșcolar” Nr. 1-2/2012, Editura Arlequin;
- Georgeta Ruiu, Breben Silvia, Gongea Elena, „Metode interactive de grup- ghid metodic pentru învățământul preșcolar”,
Editura Arves, 2007;
- Florica Mitu, Stefania Antonovici, „Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar”, Editura
Humanitas, București, 2005

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață.Salutul: Copiii sunt așezați în semicerc pe pernițe și sunt salutați: „Dimineața a
venit/ La grădiniță am sosit/ Pe pernițe așa cum stăm/ Frumos să ne salutăm!”. Educatoarea salută copiii: „Bună dimineața!”, iar
aceștia răspund în cor și se salută între ei. Apoi se realizează Prezența și Calendarul naturii. Noutatea zilei: Prezentarea omului de
zăpadă care este tare supărat că nu-și găsește prietenii. Îi propun să rămână cu noi la activități pentru a afla ce s-a întâmplat cu prietenii
lui, din povestea „Soarele și omuleții de zăpadă”.

DLC-Educarea limbajului-:”Soarele și omuleții de zăpadă”, adaptare după Herta Wilk si Mioara Cremene- povestirea educatoarei

Expunerii poveștii de către educatoare:


Voi reda cât mai expresiv conținutul poveștii. Vocea și tonul trebuie să fie potrivite faptelor prezentate, iar mimica și gestica
corespunzătoare conținutului poveștii.
Momentele principale ale poveștii sunt:
 A fost odată o iarnă albă și strălucitoare, iar în curtea unei grădinițe au apărut, nu se știe cum, cinci oameni de zăpadă;
 Copiii se întrebau: „Oare, cine i-a facut?”, dar nimeni nu știa;
 Afară era un ger atât de năpraznic că până și oamenii de zăpadă au început să se miște pentru a se încălzi. Erau veseli, fericiți,
lumea li se părea o minunăție;
 Omul de zăpadă cel mai bătrân era supărat pentru că auzise copiii spunând că atunci când o să vina soarele, ei o să se topească;
 Dorind să rămână cât mai mult timp în această lume minunată, oamenii de zăpadă s-au hotărât să plece în căutarea soarelui
pentru a-l ruga să nu mai vină;
 Ajunși în pădure s-au întâlnit cu ciocănitoarea harnică, iar aceasta aflând încotro merg i-a rugat să spună soarelui să vină mai
repede, că altfel va muri de foame;
 Oamenii de zăpadă au stat de vorba și cu veverița-pui, care căuta ghinde și conuri de brad și au aflat că și ea își dorea ca
soarele să vină cât mai repede;
 În drumul lor, oamenii de zăpadă s-au întâlnit și cu iepurașul- Spăimântici, care în așteptarea soarelui răscolea zăpada pentru a
găsi rădăcini de iarbă;
 Copacii din pădure se văitau că zăpada este prea grea, iar crengile li se rup. Așteptau și ei soarele;
 Oamenii de zăpadă văzând că toți așteptau cu nerăbdare venirea soarelui s-au întors din drum și au întâlnit cioara cea bătrână și
învățată care le-a spus că soarele este „tocmai în vârful cel de munte”;
 Oamenii de zăpadă au rugat cioara să zboare ea la soare și să-i spună să vină mai repede că altfel pădurea va muri;
 Într-o zi soarele a apărut, iar copiii au văzut în locul oamenilor de zăpadă cinci ghiocei, semn că a venit primăvara.
Explicarea cuvintelor noi se va face pe parcursul poveștii. Exemple: „mâhniți”, „năpraznic”, „învățată”.
Fixarea poveștii
La sfârșitul poveștii, vor fi prezentate copiilor siluete ale personajelor din poveste pe care aceștia trebuie să le așeze pe panoul unde
este pictat drumul oamenilor de zăpadă, în locurile potrivite.
Tranziție: Joc cu text și cânt:”Bat din palme”
Copiii vizitează centrele deschise, unde descoperă materialele și află sarcinile pe care le au de rezolvat.
Arta –DOS- Activitate practică- Copiii vor decora rochița Zânei Primăvara prin lipirea pe aceasta a unor imagini specifice
anotimpului.
ALA
Joc de masă: La acest centru, copiii vor primi jetoane cu flori de primăvara, iar sarcina este să le găsească umbra.

Construcții: Copiii vor realiza „Grădina cu ghiocei”. Vor face gardul grădinii din cuburi din plastic prin suprapunere, alăturare și
îmbinare și vor completa grădina cu ghiocei din hârtie, vor amenaja ronduri de flori cu pietricele.

După încheierea activităților pe centre, copiii merg în grup pe la fiecare centru pentru a aprecia activitatea proprie cât și pe cea a
colegilor.
Copiii vor desfășura jocul de mișcare „ Cursa ghioceilor”
Reguli de joc: Copiii sunt împărțiți în două echipe. În fața lor, la o distanță de 2-3 m, sunt așezate două coșulețe în care copiii vor pune
ghiocei. De la locul de unde pornesc copiii se vor așeza din loc în loc scăunele pe care aceștia, în cursa spre coșulețe, trebuie să le
ocolească. Câștigă echipa care adună în coșuleț cei mai mulți ghiocei.
Joc de probă: Se realizează un joc de probă pentru a mă asigura că toți copiii au înțeles regulile.
Desfășurarea jocului: Se are în vedere respectarea regulilor, încurajez copiii să-și încurajeze coechipierii. De asemenea în timpul
desfășurării jocului copiii trebuie să dea dovadă de fair-play.

În încheierea activității se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a întregii activități. Copiii vor primi recompense.
DESFAȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL/ STRATEGII DIDACTICE


SECVENȚA METODE ȘI MATERIAL FORME DE
DIDACTICĂ CONTINUȚUL STIINTIFIC PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE EVALUARE
1.Moment *Calendarul
organizatoric Se vor asigura condițiile necesare pentru
naturii
desfășurarea optimă a activității. Mijloacele
de învățământ vor fi distribuite în centrele de
activitate.
*Panoul de
Copiii vor fi introduși în sala de grupă, unde
vor participa la întâlnirea de dimineață, prezență *Observarea
marcată prin: Conversatia Frontal comportamentu-
-Salutul lui copiilor
-Prezența *Televizor
-Calendarul naturii *Răspunsurile
Tranziții: „În poiana din vâlcele”- cântec copiilor

2.Captarea Se va purta o scurtă conversație despre tema Jucaria de *Orala


atenției abordată în această săptămână. Le spun plus`` Omul
copiilor că dimineață, când să plec la de zapada`` *Raspunsurile
grădiniță, am văzut în grădinița cu flori un copiilor
mic ghiocel și le arăt coșulețul cu aceștia.
Activitatea este intreruptă de apariția unui Conversatia Frontal
personaj surpriză, „Omul de zăpadă”, care își
căuta prietenii. Invităm Omul de zăpadă să
participe la activitățile noastre pentru a afla
împreună ce s-a întamplat cu prietenii lui.
3.Anunțarea temei Le spun copiilor ca astăzi vor asculta
și a obiectivelor povestea „Soarele și omuleții de zăpadă”, iar
la activitatea practică vor decora rochița Conversatia Frontal
Zânei Primăvara. La centrul Știință vor căuta
umbra florilor de pe jetoane, iar la
Construcții vor realiza grădina cu ghiocei.    
4.Prezentarea La ADE- DLC-Educarea limbajului copiii Conversatia Cartea cu Frontal Raspunsurile
optima a vor asculta povestea „Soarele și omuleții de povesti copiilor
conținutului și zăpadă”, adaptare dupa Herta Wilk și Mioara
dirijarea învățării Cremene.
Anunțarea titlului poveștii:
„Astăzi am să vă spun o poveste despre cinci
oameni de zăpadă care au plecat în căutarea
soarelui.
Expunerea poveștii de către educatoare:
Voi reda cât mai expresiv conținutul poveștii.
Vocea și tonul trebuie să fie potrivite faptelor Povestirea Siluetele Orala
prezentate, iar mimica și gestica personajelor
corespunzătoare conținutului poveștii.
Momentele principale ale poveștii sunt:
 A fost odată o iarnă albă și
strălucitoare, iar în curtea unei
grădinițe au apărut, nu se știe cum,
cinci oameni de zăpadă;
 Copiii se întrebau: „Oare, cine i-a
Explicatia
facut?”, dar nimeni nu știa;
 Afară era un ger atât de năpraznic că
până și oamenii de zăpadă au început
să se miște pentru a se încălzi. Erau
veseli, fericiți, lumea li se părea o
minunăție;
 Omul de zăpadă cel mai bătrân era
supărat pentru că auzise copiii
spunând că atunci când o să vina
soarele, ei o să se topească;
 Dorind să rămână cât mai mult timp
în această lume minunată, oamenii de
zăpadă s-au hotărât să plece în
căutarea soarelui pentru a-l ruga să nu
mai vină;
 Ajunși în pădure s-au întâlnit cu
ciocănitoarea harnică, iar aceasta
aflând încotro merg i-a rugat să spună
soarelui să vină mai repede, că altfel
va muri de foame;
 Oamenii de zăpadă au stat de vorba și
cu veverița-pui, care căuta ghinde și
conuri de brad și au aflat că și ea își
dorea ca soarele să vină cât mai
repede;
 În drumul lor, oamenii de zăpadă s-au
întâlnit și cu iepurașul- Spăimântici,
care în așteptarea soarelui răscolea
zăpada pentru a găsi rădăcini de
iarbă;
 Copacii din pădure se văitau că
zăpada este prea grea, iar crengile li
se rup. Așteptau și ei soarele;
 Oamenii de zăpadă văzând că toți
așteptau cu nerăbdare venirea
soarelui s-au întors din drum și au
întâlnit cioara cea bătrână și învățată
care le-a spus că soarele este „tocmai
în vârful cel de munte”;
 Oamenii de zăpadă au rugat cioara să
zboare ea la soare și să-i spună să
vină mai repede că altfel pădurea va
muri;
 Într-o zi soarele a apărut, iar copiii au
văzut în locul oamenilor de zăpadă
cinci ghiocei, semn că a venit
primăvara.
Explicarea cuvintelor noi se va face pe
parcursul poveștii. Exemple: „mâhniți”,
„năpraznic”, „învățată”.
Fixarea poveștii
La sfârșitul poveștii, vor fi prezentate
copiilor siluete ale personajelor din poveste
pe care aceștia trebuie să le așeze pe panoul
unde este pictat drumul oamenilor de zăpadă,
în locurile potrivite.

5.Obținerea Copiii merg în centrele de activitate și Conversatia Lipici Pe grupuri Observarea


performanței intuiesc materialele așezate. Le explic comportamentu-
succint ce sarcini au de realizat. lui copiilor
Tranziție: :Bat din palme”- joc cu text și cânt
ARTA: Fisa de
Domeniul om și societate lucru
- Activitate practică- „Rochița Zânei Explicatia independenta
Primăvara”- lipire. Individual
Introducerea în activitate: Analiza
Voi reactualiza cunoștintele copiilor cu produselor
privire la operațiile simple de lucru(lipire). copiilor
Intuirea materialelor:
Copiii intuiesc materialele, le denumesc și
precizează modul lor de folosire.
Executarea temei de către copii: Jetoane
Copiii execută mișcări pentru încălzirea
musculaturii mâinilor împreună cu mine (ne
spălăm pe mâini, închidem și deschidem
pumnii, scuturăm mâinile).
În timpul lucrului voi da indicții individuale
referitoare la lipirea elementelor decorative și Cuburi din
modul cum ar putea să le așeze pe rochiță plastic
pentru a o decora.
Încheierea activitatii:
După ce finalizează de decorat rochița, copiii
o așează pe panou.
Joc de masă: La acest centru, copiii vor
primi jetoane cu flori de primăvară și vor
găsi umbra acestora.
Construcții: Copiii vor realiza „Grădina cu Exercitiul
ghiocei”. Vor face gardul grădinii din cuburi
din plastic prin suprapunere, alăturare și
îmbinare și vor completa grădina cu ghiocei
din hârtie, vor amenaja ronduri de flori cu
pietricele.
6.Evaluarea După încheierea activităților pe centre, copiii Analiza
activității merg în grup pe la fiecare centru pentru a Turul galeriei produselor
aprecia activitatea proprie cât și pe cea a Frontal copiilor
colegilor. Conversatia
 
7.Asigurarea Copiii vor desfășura jocul de mișcare „
retenției și a Cursa ghioceilor”
transferului Reguli de joc: Copiii sunt împărțiți în două
echipe. În fața lor la o distanță de 2-3 m sunt
așezate două coșulețe în care copiii vor pune
ghiocei. De la locul de unde pornesc copiii se
vor așeza din loc în loc scăunele pe care
aceștia, în cursa spre coșulețe, trebuie să le
ocolească. Câștigă echipa care adună în
coșuleț cei mai mulți ghiocei.
Joc de probă: Se realizează un joc de probă
pentru a mă asigura că toți copiii au înțeles Conversatia Cosulete
Observarea
regulile.
Ghiocei din Frontal comportamentului
Desfășurarea jocului: Se are în vedere Explicatia hartie copiilor
respectarea regulilor, încurajez copiii să-și
încurajeze coechipierii. De asemenea în
timpul desfășurării jocului copiii trebuie să Exercitiul
dea dovadă de fair-play.

8.Incheierea Se fac aprecieri asupra modului de Conversatia Frontal Observarea


activitatii desfasurare a intregii activitati. Copiii vor comportamentului
primi recompense. copiilor

S-ar putea să vă placă și