Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 28.01.2014
GRADINITA: PN Tarnova
PROFESOR: Crisan Violeta
NIVELUL: II
GRUPA : Mare
TEMA ANUALA: : Cand, cum si de ce se intampla?
SUBTEMA:,, Vietuitoarele de la Poli
TIPUL ACTIVITATII: formare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITII: Consolidarea deprinderii de exprimare oral corect din
punct de vedere gramatical. Dezvoltarea creativitii i a expresivitii limbajului oral.
I.

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA-ADP

Rutine: primirea copiilor,masa


Intalnirea de dimineata: salutul,prezenta ,calendarul naturii,impartasirea cu ceilalti
activitatea de grup,noutatea zilei.
Tranzitii
II.

ACTIVITATI LIBER ALESE-ALA 1

Centre de interes:
1. Centrul ARTA: pictura ,,Omul de zapada
2. Centrul STIINTA: fisa interdisciplinara Rezolva repede si bine
III.

ACTIVITATI LIBER ALESE-ALA2

In incheierea zilei se va dansa ,,Dansul pinguinului.

IV.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE-ADE

ACTIVITATE INTEGRATA DCL+DOSCalatorie in zonele polare


DLC :,,Limba si comunicare
Lectura dupa imagini(material Power Point)
Povestea ursului cafeniu- de Vladimir Colin
DOS-,,Activitate practica:- decupare , lipire, rupere ,, Vietuitoare de la poli"
macheta

1.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA-ADP


SALUTUL: se face cu ajutorul cantecului ,,Buna dimineata!
Ursuletii s-au trezit , Buna dimineata!, Pinguinii s-au trezit Buna dimineata!, Si copiii
s-au trezit , Buna dimineata !Fiecare copil va da mana cu doamna educatoare si o va
saluta.
PREZENTA:O fetita va numi fetele absente, iar un baietel va numi baietii
absenti.Vom numara impreuna copiii care lipsesc astazi de la gradinita si vom indica
cifra corespunzatoare.
CALENDARUL NATURII:se va completa la panou prin intrebari ajutatoare:
,,In ce anotimp suntem?
In ce zi a saptamanii suntem?
In ce luna a anului suntem?
Cum este vremea afara?
IMPARTASIREA CU CEILALTI: Vorbeste-mi despre Polul Nord!
ACTIVITATEA DE GRUP: Folosind metoda interactiva R.A.I activitatea de grup se va
realiza prin joc.Regula jocului:un copil vine in fata celorlalti colegi si arunca
mingea.Copil care arunca raspunde la o intrebare despre un animal din zonele polare si
trebuie sa formuleze o intrebare referitoare la un animal din zonele polare ,jocul se repeta
pana cand toti copiii au raspuns.
NOUTATEA ZILEI: Se va purta o scurt conversaie referitoare la tema abordat n
aceast sptmn i se va prezenta noutatea zilei.Educatoarea se imbraca in eschimos si
vrea sa pleace la Polul Nord impreuna cu copiii care isi pun caciuli, fulare si manusi.Pe
drum se intalnesc cu un urs cafeniu care vine tocmai de acolo si se hotarasc ca astzi sa
cltoreasca mpreun n inuturile polare.Astazi va vom spune o poveste care se numete
Povestea ursului cafeniu.Este vorba despre ursul cafeniu care a ajuns din ntmplare la

Polul Nord. Vom afla ce peripeii a fcut pe acolo ursul cafeniu dupa ce vom trece pe la
centrele de interes si vom realiza sarcinile de acolo .
Tranzitie: ,,Ursul doarme
V.

ACTIVITATI LIBER ALESE-ALA1

1. CENTRUL DE INTERES ART


Subiectul: pictura ,,Omul de zapada
Mijloc de realizare: pictura
Obiective operaionale:
O1-s respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru pentru o
bun coordonare oculo-motorie .
O2-sa denumeasca culorile folosite in realizarea lucrarii;
O3 -s picteze omul de zapada folosindu-si imaginatia proprie;
O4 sa realizeze lucrarea in functie de punctajul dat.
Material didactic: coli A4, acuarele , pensule, modelul educatoarei;
Metode si procedee:conversatia , explicatia, demonstratia, munca individuala.
Desfurarea activitii: cu ajutorul pensulei si a acuarelelor copiii vor picta
omul de zapada. Li se prezint copiilor un model sub form de reproducere ( imitaie),un
om dezapada i li se spune s fac i ei o pictura la fel cu cel din imaginea dat. Dac
copiii au inut seama de toate elementele, inclusiv de culoare i dac au adugat ceva de
la ei ( completnd compoziia dat), li se acord 5 puncte. Dac au executat la fel pictura,
cu aceleai culori, primesc 4 puncte. Dac reiau doar o parte din elemente, li se acord 3
puncte. Dac au dou elemente, primesc dou puncte, dac au reuit s execute doar un
singur element din compoziie, primesc un punct.
Evaluare : realizarea picturii;

2. CENTRUL DE INTERES STIINTA


Subiectul activitii: ,,Rezolva repede si bine
Mijloc de realizare: fisa individuala interdisciplinara
Obiective operaionale:
-sa denumeasca vietuitoarele din imagini,colorandu-le
-sa desparta cuvintele in silabe,trasand atatea liniute cate silabe are
cuvantul;
-sa incercuiasca multimea pasarilor;
-sa numere incercuind cifra corespunzatoare animalelor;
Metode

si

procedee:

conversaia,

explicaia,

exerciiul,munca

independenta;
Material didactic: fisa individuala interdisciplinara,creioane,creioane
colorate;
Evaluare : rezolvarea corecta a fisei individuale;

Tranzitie:
Ora zece a sosit/ n burtic am simit./ Pe mini bine ne splm/ i la mas ne-aezm

VI.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE-ADE

ACTIVITATE INTEGRATA DCL+DOSCalatorie in zonele polare

DLC :,,Limba si comunicare


Lectura dupa imagini(material Power Point)
Povestea ursului cafeniu- de Vladimir Colin
DOS-,,Activitate practica:- decupare , lipire, rupere ,, Vietuitoare de la poli "
macheta

DOMENIUL DE ACTIVITATE:Domeniul Limba si comunicare


CATEGORIA DE ACTIVITATE: educarea limbajului
SUBIECTUL ACTIVITATII : Povestea ursului cafeniu- de Vladimir Colin
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura dupa imagini(material Power Point)

OBICTIVE DE REFERIN :
-

s audieze cu atenie un text , s rein ideile acestuia i s demonstreze c l au


neles ;
s-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei ,activitii
personale si /sau a relatiilor cu ceilalti si simultan sa utilizeze un limbaj oral
corect din punct de vedere gramatical ;
s recepteze un text care i se citeste ori i se povesteste, nelegnd , n mod intuitiv
caracteristicile expresive i estetice ale acestuia;

OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1 -sa retina titlul si autorul povestii ;
O2- sa-si imbogateasca vocabularul cu expresii si cuvinte noi;
O3- sa povesteasca dupa imagini,exprimandu-se in propozitii corecte din punct de
vedere gramatical;

O4- sa continue povestea dincolo de finalul ei;


O5- sa formuleze corect intrebarile Exploziei stelare,exprimandu-se corect in
propozitii;
O6- sa rezolve sarcinile primite prin metoda Cubului;
STRATEGIA DIDACTIC :
a. metode i procedee: exerciiul, conversaia, observaia, explicaia, demonstraia,
explozia stelara, cubul , povestire;
b. material didactic: stelute cu intrebari,material in Power Point, cub,imagini din
poveste,recompense,jetoane cu cifre;
c. forme de organizare:individual,pe grupuri mici,frontal;
DURATA ACTIVITATII: 35-40

DOMENIUL DE ACTIVITATE:Om si societate


CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activitate practica
SUBIECTUL ACTIVITATII:,, Vietuitoare de la poli
MIJLOC DE REALIZARE: rupere, decupare, lipire;
OBIECTIVE DE REFERITA
S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice.
S identifice, s proiecteze i s gseasc ct mai multe soluii pentru realizarea temei
propuse n cadrul activitilor practice.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 sa recunoasca materialele puse la dispozitie;
O2 sa rupa ampora pentru a realiza ghetarii;
O3 sa decupeze siluetele date;
O4 sa lipeasca siluetele decupate

O5 sa descrie lucrarile executate.


STRATEGIA DIDACTIC
a. metode i procedee: exerciiul, conversaia, observaia, explicaia, demonstraia,
munca independent ;
b.material

didactic:

imagini

conturate

cu

animalele

din

poveste,foarfeci,lipici,ampora;
c.forme de organizare:pe grupe;
DURATA ACTIVITATII: 30
Bibliografie:
- ,,Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la
6\7ani, 2008
- Anton,I.,Cozma,J.,Soriteu,E.Didactica invatamantului
prescolarEditura UAV,Arad,2005
-Breben,S.,Ruiu,G.,Fulga,M.,Metode interactive de grup,Editura
Arves,2002
-. Programa activitilor instructiv educative n grdiniele de
copii , Bucureti 2000

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimen
tul

Ob
.

Coninutul instructiv-educativ

Strategia didactic
Metode

didactic

Moment
organizat
oric

Crearea conditiilor necesare bunei


desfasurari a activitatii:aerisirea
salii de grupa ,amenajarea
spatiului activitatii.

Anuntare
a temei

O1

Astzi v voi spune o poveste


care se numete Povestea ursului
cafeniu.Este vorba despre un urs
cafeniu care a ajuns din
ntmplare la Polul Nord. Vom
afla ce peripeii a fcut pe acolo
ursul cafeniu.

Convers
atia

O2

Forme
de
organiz
are

Frontal

conversa Calculat
tia
orul

Povestir
Se enumer obiectivele pe
ea
ntelesul copiilor i se face
motivarea activitii.

Dirijarea
invatarii

Materia
l

Evaluare

Material
realizat
in Power
Point

Le comunic copiilor c astzi Expuner


trebuie s fie foarte ateni deoarece ea
vom desfura concursuri pe tema
povestirii apoi vom realiza scene
din poveste prin activitatea
Dialogul
practica.
Exlicatia
Citesc expresiv Povestea ursului
Plansa
cafeniu de Vladimir Colin.
din
Prezint copiilor slide-urile cu
poveste
scene din poveste explicndu-le pe
parcurs cuvintele i expresiile
noi:imaculat(foarte curata);dispretdesconsiderare;tangui- a vorbi
plangandu-se;ingamfatimandri,fuduli;sloi-bloc
de
gheata,turture;lespezi de gheataplaca
de
gheata;cuteza-a

Individu
al

Evaluarea

indrazni;movilita
musuroi;trosnet-pocnitura.

O3

Observa
ia

orala

Textul povetii va fi expus


urmrindu-se
succesiunea
momentelor principale.
1. Prima imagine reprezint ursul
cel cafeniu n decorul specific
polului nord;

Povestirea
copiilor

2. Voi descoperi cea de-a doua


imagine care prezint ursul cafeniu
alturi de foci.

Corectitudinea
exprimarii

3. Imaginea urmtoare prezint


scena n care ursul cel cafeniu se
ntlnete cu urii polari.
4. Imaginea urmtoare prezint
scena n care Martin se ntlnete
cu pinguinul.
5. Scena n care muntele de ghea
se rupe iar Martin sare n ajutorul
puiului de urs polar va fi
prezentat n alt imagine.
6. Ultima scen va prezenta
momentul cnd Martin iese din
ap cu puiul de urs polar n brae,
producnd uluire printre ursii albi
care abia acum l-au recunoscut.
Dup ncheierea expunerii transmit
mesajul si morala acestei povestiri

Evaluare orala

Crezi c-mi pas c te tiu


Negru, alb sau cafeniu?
Inima s-i fie dreapt.
Eu te judec dup fapt
Se adreseaz ntrebri referitoare

Explozia
Stea
stelara
mare
Problem
atizarea 5 stele

Pe grupe

Fixarea
cunostint
elor

O4

la titlul povestii i personajele


acesteia. Solicit civa copii s-mi
redea textul povestirii pe baza
imaginilor . n timpul expunerii le
corectez exprimarea le adresez
ntrebri ajuttoare , stimulez
atentia.Copii vor continua
povestea dincolo de finalul ei.
Explozia stelara
Copiii asculta fragmente din
poveste si formuleaza intrebari.
Exercitii
pentru
formarea
grupurilor de lucru :Educatoarea
imparte cele cinci stelute cu
intrebari la cinci copii.Cei cinci
copii isi aleg colegii de lucru
formand
cinci
grupuri
corespunzatoare
celor
cinci
intrebari :Ce ?Cine ?
Cand ?
Unde ? De ce?
in grupa se formuleaza intrebari
pentru fiecare fragment audiat.
Dupa ce au audiat fragmentele se
initiaza Jocul intrebarilor prin
care copiii adreseaza intrebarile
formulate in grup.In final se aleg
intrebari
al
caror
raspuns
exemplifica aspectele principale
ale povestii.
Ce cauta ursul cafeniu la Polul
Nord?
Ce fac ursii albi cu ursul cafeniu?
Ce il indeamna pinguinul pe ursul
cafeniu?

Exerciti
ul

mici

Corectitudinea
formularii de
intrebari
interogative

Cine se rade de ursul cafeniu?


O5

Cine il respinge pe ursul cafeniu?


Cine salveaza puiul?

O3

Evaluare
a
activitatii

Jetoane
cu cifre

Numararea si
alegerea
corecta a
cifrei

Cub

Evaluare orala

Planse
cu
imagini
din
poveste

Povestirea

Cnd se petrece actiunea textului?


Cnd se sapuneste ursul cafeniu ?
Unde merge ursul cafeniu?

Metoda
cubului

Unde sta puiul de urs alb?


De ce s-au ras ursii de el?
De ce s-a sapunit ursul cafeniu?

Problem
atizarea

Pentru fiecare intrebare pusa


corect, copiii vor primi cate o
bulina,apoi fiecare grupa isi
numara bulinele si alege un jeton
cu cifra corespunzatoare
numarului de buline.
M voi folosi de cub pentru a
evalua activitatea.Fiecare fa a
cubului va avea cte o
sarcin,astfel:
1).Descrie Povestea
cafeniu(povestire);

Exerciti
ul

ursului

2).Compar: cele dou animale


ursul cafeniu si ursul alb;

Pe grupe

3).Analizeaz:
comportamentul ursului cafeniu si
al ursilor albi ;
4) Asociaz :
imaginile in ordinea in care s-au
desfasurat in poveste;
5).Argumenteaz :

Raspunsurile
corecte ale
copiilor

Convers
atia

De ce l-a sfatuit pinguinul pe ursul


cafeniu sa se sapuneasca ?
O1

6) Aplic: cunotinele tale,


intonnd un cntecel despre urs.
Educatoarea face aprecieri asupra
modul de desfasurare a activitatii
desemneaza echipele castigatoare.
Tranzitii:,, Iarna ne-a sosit in zori
Pentru ca ati aflat ce peripeii a
fcut ursul cafeniu la Polul
Nord .Vom realiza doua machete
cu mediul in care traiesc
vietuitoarele la poli.Astfel grupa
pinguinilor va realiza Polul Sud si
grupa ursilor Polul Nord

Explica
tia

Exerci
tiul

Se face intuirea materialului. Cu


ajutorul acestor materiale(siluete
cu vietuitoare polare,foarfece,lipici
, ampora) cativa dintre voi vor
decupa siluietele,alti vor lipi
siluietele pe ghetari si un copil va
rupe ampora si va forma ghetarii.

O2

O3

O4

Se vor face cateva exercitii de


incalzire a mainilor, astfel incat sa
fie pregatite pentru realizarea
lucrarii:
-

ne jucam cu bulgari
facem bulgari
ne incalzim mainile de frig
Demon
inchizand si deschizand
pumnii
stratia
- scuturam mainile.
Se va face demonstratia atat pentru
decupat cat si pentru realizarea
modului de asamblare a fiecarei
componenete a peisajului final.

siluete
cu
vietuitoa
re
polare,fo
arfece,li
pici ,
Pe grupe
ampora

Incheiere
a
activitatii

Dupa demonstrare si explicatii,


copiii se vor impartii pe grupe
(grupa pinguinilor si grupa ursilor
polari), vor incepe sa lucreze,
trasandu-si mai intai sarcinile in
grup ale fiecarui copil.Copiii vor fi
supravegheati si ajutati cu
explicatii suplimentare acolo unde
este cazul.

Recomp
ensa

Copiii vor fi anuntati ca trebuie sa


termine peisajul. Fiecare grupa, isi
va aseza macheta la centrul
tematic ,,Iarna
Peisajul final va fi evaluat de copii
si de educatoare .
Se fac aprecieri asupra lectiei si se
dau recompense copiilor

In incheierea zilei se va dansa ,,Dansul pinguinului.


DENUMIREA ACTIVITATII : ACTIVITATI LIBER ALESE-ALA2
Subiectul: ,,Dansul pinguinului.
Mijloc de realizare: Dans
Obiective de referinta : sa foloseasca actiunile motrice invatate pentru a exprima
sentimente si/ sau comportamente , pentru a raspunde la diferiti stimuli, la diferite ritmuri
Obiective operaionale:
O1-s execute paii de dans
O2-s sincronizeze paii de dans cu melodia i ntre parteneri .
O3-s exprime stri afective i comportamentale, folosindu-se
de micare.

Metode si procedee:conversatia , explicatia, demonstratia, munca individuala


Mijloace de invatamant: CD Player cu melodia dansului
Forma de organizare: in grup.

Desfurarea activitii: copiii se vor aseza unul dupa altul formand un sir tinandu-se
cu mainile unul de mijlocul celuilalt. Se va balansa piciorul stang de doua ori in exterior ,
apoi piciorul drept , o saritura in fata pe ambele picioare , una in spate si apoi doua
sarituri in fata .Toate aceste elemente se vor repeta pe tot parcursul melodiei.
Evaluare: realizarea ,,dansului pinguinului.

GRADINITA PN. TARNOVA


GRUPA: MARE

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


,, CALATORIE IN ZONELE POLARE

PROFESOR IN INV.PRESC.: CRISAN


VIOLETA

S-ar putea să vă placă și