Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Grupa: :Mijlocie
Educatoare: prof. Zota Elena
Categoria de activitate: Educatie fizica
Tema activitatii: 1.Invarea trrii inainte cu sprijin pe genunchi si palme
2. Joc,,Oile i lupul
Tipul de activitate: Formare de deprinderi motrice
Modalitati de realizare:1.Exercitii pentru insusirea tehnicii
2 .Joc cu caracter aplicativ:,,Lupii i oile
Scopul: Dezvoltarea armonioasa a organismului din punct de vedere fizic si psihic;
Formarea deprinderilor motrice de baza( tarare pe genunchi si palme);
Educarea trasaturilor de vointa, a disciplinei, a simtului de ordine.
Obiective operationale:
O1- sa execute tararea pe genunchi si palme cu deplasarea alternativa a mainilor si picioarelor pe baza explicatiilor si
demonstratiilor educatoarei;
O2- sa respecte regulile si indicatiile primite;
O3- sa raspunda motric la comanda data;
O4- sa actioneze prompt si eficient in conditiile respectarii regulilor jocului propus.
Strategii didactice:
Algoritmice: prin actiunea practica si joc.
Metode :explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul.
Materiale didace: masc de lup, coifuri albe, jetoane de fulgi i picturi, stimulente, sfoara.
Durata: 20-25 minute
Locul de desfasurare: Sala de grupa
Veriga
Organizarea
colectivului de
copii

Continut
Asigurarea condiilor
necesare bunei
desfurri a activitii.
Alinierea, controlul
inutei.
Anunarea temei.

Pregatirea
organismului
pentru efort

Formatii
In linie pe
un rand

Dozare
1 min.

Indicatii metodice
Adunarea n linie!
000000000000000
X
-respecta locul tau
-Atenie, DREPI!
-spatele drept, bratele pe
langa corp;
-Astzi, la activitatea de
educaie fizic vom nva
trrea nainte pe genunchi
i palme i ne vom juca dea ,,Lupul i oiele

Evaluare
Respectarea
poziiei corecte
pentru comanda
DREPI!

Variante de mers:

2-3 min.

Mers ordonat si
elastic;

-mers normal(in
coloana unul dupa altul;

1x15 m

n ir cte unul pe marginea


covorului. Se corecteaz
inuta, micarea braelor,
poziia capului.
-ATENIE !
-Mers obinuit.
-Privirea nainte!
-Spatele drept!
-Micai braele pe lng

-mers pe vrfuri;
1x15m

-mers pe clcie;
1x15m

-mers ghemuit;
2x10 m
Variante de alergare
Alergare usoara, cu
schimbarea direciei
de mers

Exercitiul 1.
(pentru gat)
,,Sus-jos
P.I.-stand departatpalmele pe sold ;
T.1-rotirea capului in
sus;
T.2-aplecarea capului in
jos.
Exercitiul 2.
(pentru brate)
,,Intindem elasticul
P.I.-stand departat cu
bratele inainte , palmele
paralele;
T.1-departarea bratelor
lateral energic(intindem
elasticul);
T.2-revenire cu bataia
palmelor(poc!)
Exercitiul 3.
(pentru trunchi)

-atingerea solului
cu varful
piciorului;
-atingerea solului
cu calcaiul
piciorului;

calcaiele ating
sezutul

2x10m
-Inspirm pe nas cu
ridicarea braelor sus i
expirm pe gur.

Exercitii de
respiratie(miro sim o
floare)
Pregtirea selectiv
a organismului
pentru efort

corp!
- ATENIE !
-Mers pe vrfuri cu braele
sus.
-Capul sus!
-ntindem bine braele!
- ATENIE !
-Mers pe clcie cu minile
pe olduri.
-Vrfurile ridicate!
-Genunchii intini!
-Privirea naimte!
- ATENIE !
-Mers ghemuit cu minile
pe genunchi- PITICII
-Spatele drept!
-Palmele sprijinite pe
genunchi!
ATENIE !
-Alergare uoar.
-Alearga cu gura inchisa!
-Pastreaza distanta!

5-6 min.
In
semicerccu
fata la
educatoare

2x8 T

- Privirea in sus!
- Privirea in jos!
- Spatele drept!
- Nu misca picioarele!

-Intinde genunchii!
-Spatele drept!

Pozitia de drepti,
flexibilitate a
gatului;

miscarea se
realizeaza cu
talpile pe sol;

4x4T

Intinderea se

,,Pisica se intinde
P.I.-sprijinit ghemuit;
T.1-din ghemuit
-intinderea genunchilor;
T.2-revenire.

-Intinde genunchii!

Exercitiul 4.
(pentru picioare)
,,Leagnul
P1-Stnd cu picioarele
apropiate, braele n
fa.
T1,T2- ndoirea
genunchilor;
T3,T4- revenire n
poziia de drepi.

2x8 T

,,Sari minge, minge


jos
P.I.-stand cu picioarele
apropiate, palmele pe
solduri;
T1, T2,T3-saritura ca
mingea pe loc
T4-ghemuire

4x4T

-ntindei braele nainte!


ndoim genunchii!
-ntindem genunchii!
Braele ntinse n spate!

-Pe varfuri, sariti!


- Atentie stai!

Exercitii de respiratie:
,,Zboara fulgusorul
Invarea trrii
inainte cu sprijin pe
genunchi si palme

Tararea inainte pe
genunchi si palme cu
deplasare alternativa a
mainilor si picioarelor.
Formatia de lucru: pe
doua coloane.
In sala de clasa va fi
asezat un covor, pe care
copiii vor executa
tararea;
Explicatia si
demonstratia:
Din pozitia stand-cu
sprijin pe genunchi si
palme se executa
inaintarea cu deplasarea
corpului inainte,
efectuata cu ajutorul
mainilor si picioarelor,
deplasand simultan
bratul cu piciorul opus.
Capul se tine ridicat, cu

Pe doua
coloane

4x4T

-Respira adanc!

5-6 min

Pe doua coloane cate


unul...alinierea!..pe
loc..stai!..unu,doi..
Primii doi copii, culcat cu
sprijin pe genunchi si
palme...luat!..incepeti
tararea!..drepti!..cu pas
alergator in spatele
coloanei...urmatorii
incepeti!..
Executa corect, tin capul
drept si privirea inainte!

executa din talie


in planul
corpului;
talpile sunt fixe
pe sol;

Evaluare
continu

saritura elastica
pe varfuri ;

se urmareste
respiratia si
inspiratia corecta
pozitia corecta in
timpul deplasarii;
exactitatea tararii;
mentinerea
respiratiei
normale;

privirea orientata
inainte. Se va
demonstra tararea
corecta, care se executa
pe o distanta de 3-4
metri pe covor.

Consolidarea
deprinderii motrice
nou invatate

Revenirea
organismului dupa

Jocul ,,Lupii i
oile(tarare pe
genunchi si palme)
Educatoarea explica
regulile jocului:
-copiii sunt mprii n
dou grupe:,,grupa
oielor i ,,grupa
lupilor; primesc
coifuri si masti;
-fiecare grup va avea
delimitat adpostul,
ntr-o parte i n alta a
clasei;
-Rolul ciobanului va fi
jucat de educatoare;
-La comanda
educatoarei ,,Oiele la
pscut!
Oiele vor iei din
adpost n patru labe,
trndu-se nainte pe
genunchi i palme ctre
mijlocul clasei.
-La urletul unui lup ales
de la nceput de
educatoare, toi lupii ies
din ascunztoare, tot n
patru labe, naintnd
spre oi pentru a le
prinde. Oiele se vor
retrage spre
ascunztoarea lor, unde
vor fi aprate de
,,cioban.
Se evideniaz copiii
care s-au trt corect;
La repetarea jocului,
rolul lupilor se poate
inversa cu al oielor.
Joc linistitor
,,Ghici ce facem noi?

In cerc

5 -6 min

Explicarea concisa si clara


a jocului;

Se urmareste
respectarea
regulilor de joc

Fixarea regulilor jocului;


Impartirea rolurilor;
Delimitarea spatiului
destinat oitelor realizand un
cerc din sfoara (tarcul);
Desfasurarea jocului.

Se urmareste
exactitatea trrii.
- Ai grija, sa nu fii prins de
lup!

In cerc

1-2 min

n cerc, cu picioarele
ncruciate, copiii imit

se urmareste
respectarea

efort

Incheierea
activitatii

Copiii sunt asezati pe


covor in formatie de
semicerc. Unul iese
afar din grup. Copiii
rmai stabilesc
micarea pe care s o
imite (exerciii de
respiraie,batem din
palme, ne splm pe
dini , zborul vrbiuei
etc.)
La intrarea copilului n
grup, ceilali ntreab:
,,Ghici, ce facem noi?
-adunarea
-aprecieri generale si
individuale;
- recomandari;
-salutul.

In linie, pe
un rand

1min

diferite aciuni.

regulilor jocului

Adunarea!

receptivitate;
evaluare frontala
si individuala

Masca lup se printeaza pe carton, se pune elastic; copiii vor desena limba lupului cu carioca
rosie; vor folosi mastile la joc.

Coiful copiati imaginea si mariti pe format landscape; printati pe carton alb (eu am folosit hartie fotografica,
e lucioasa si le place copiilor); decupati; solicitati copiii sa le decoreze(pentru ca e iarna am folosit fulgi marirealizati cu perforatorul); puneti-le elastic, eventual intariti locul unde faceti gaura pt elastic lipind pe interior
resturi de carton . Folositi coifurile in joc, pentru oite.

S-ar putea să vă placă și