Sunteți pe pagina 1din 15

Grădiniţa cu Program Prelungit nr 30 “MUGUREL” –

Structură, Oradea

Proiect de activitate integrată

„Aventurile unui peştisor”

Prof.înv. preşc. Diana Mihaela MOJOLIC


Data: 23. 02.2017
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 30 „MUGUREL”,
Structură
Nivel: I
Grupa: Mică „Buburuzele Vesele”
Educatoare: Prof. Dr. Diana Mihaela Mojolic
Tema anuală: Cum este, a fost şi va fi pe pământ?
Tema săptămânii: “Minunata lume subacvatică”
Tema zilei: „Aventurile unui peştisor”
Forma de organizare: Frontal, pe grupuri mici, individual;
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activităţii: mixtă
Categorii de activităţi abordate:
I. Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă : " Bună dimineaţa, dragi peştişori! ", Salutul,
Noutatea zilei, Prezenţa, Calendarul naturii;
Rutine: Exersarea deprinderilor de salut, autoservire la masă;

II. Jocuri şi activităţi liber alese (ALA 1)


Artă: " Peştişori drăgălaşi " - modelaj ;
Construcţii: “Acvariul pentru peşti” – cuburi lego şi miniaturi acvatice
Ştiinţă: “Alege şi potriveşte” - jetoane

III. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)


DLC- Povestirea educatoarei- " Peştişorul colorat şi ghetuţele roşii "
DOS- Lipire - " Solzii peştelui "

IV. Jocuri şi activităţi liber alese (ALA 2)


Jocuri distractive:
„Dansul peştişorilor” – mişcări de dans pe muzica din „Mica Sirenă”
„Plimbă peştele” – joc liniştitor
SCOPUL:
- Exersarea capacităţii de a audia o poveste, de a reţine ideile acesteia şi de a
demonstra ca l-au înţeles; Educarea unor trăiri de valoare etică şi estetică care
să influenţeze sentimentele şi comportamentul copiilor.
- Formarea si consolidarea unor abilitati practic-gospodaresti specifice nivelului
de dezvoltare motric.

Obiective operaţionale:
 Să manifeste creativitate în realizarea temelor de la centrele puse la
dispoziţie;
 Să audieze cu atenţie textul poveştii, redând conţinutul acesteia, pe baza
machete prezentate
 Să decoreze corpul peştelui, folosind corect tehnica lipirii
 Să respecte regulile jocurilor, manifestând spirit de echipă

Strategii didactice:
Metode şi procedee:
M1- Conversaţia;
M2- Explicaţia;
M3- Observaţia;
M4-Demonstraţia;
M5- Povestirea;
M6- Expunerea;
M7-Metoda cubului;
M8 – Metoda Piramidei
M9 - Exerciţiul;
M10 – Metoda „Turul Galeriei”
M11 – Jocul

Mijloace de învăţământ:
m1- Personajele surpriză – mascota săptămânii – peştele Nemo;
m2 - ecusoane cu peşti coloraţi;
m3 - jetoane cu peşti de diferite culori, mari şi mici;
m4 – plastilină, planşete, forme de animale marine;
m5 – cuburi lego şi animale marine;
m6- macheta şi siluetele personajelor din poveste: peştele, lebăda,
broasca, vrăbiuţa, fetiţa, ghetuţele;
m7 – cubul cu imagini din poveste;
m8 – jetoane pentru metoda piramidei, marker;
m9 - peşti din carton, coşuleţe cu „solzi”, lipici, şerveţele umede
pentru mâini
m10 – panoul pentru expunerea lucrărilor - acvariul;
m11 – elemente pentru jocul distractiv, baloane colorate, Fluier,
casetofon, stik cu muzică ;
m12- recompense, stikere şi peşti balon

Material bibliografic:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar- Bucureşti 2008.
Metode interactive de grup. Ghid metodic pentru învăţământul preşcolar-
Silvia Breben, Ed. Arves, 2008.
Metodica activităţilor instructuv educative în învăţământul preprimar, Ed.
Didactica Nova, Craiova, 2008.

Resurse umane: preşcolarii din grupa mică „Buburuzele vesele”;


Locul desfăşurării: Sala de grupă, sala de sport a grădiniţei;
Durata: o zi
Scenariul zilei

Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. După ce copiii au sosit de la


masă, sunt invitaţi să se aşeze pe scăunele. Acestea sunt aranjate în semicerc
pentru a stabili contact vizual cu toţi membrii grupei. Pentru a constitui un model
de comportament, educatoarea va zâmbi, transmiţând căldură şi încurajare.
Vă rog să salutaţi frumos ca apoi să fiţi atenţi la mine. După aceea se trece la
salut şi prezenţă:
1. Salutul: Educatoarea va rosti „Bună dimineaţa, dragi peştişori!” iar copiii îi
vor răspunde „Bună dimineaţa, doamna educatoare Diana”. Salutul între copii
se va face prin trecerea mascotei săptămânii din mână în mână şi exprimarea
stării pe care o au în această zi. De exemplu: „Bună dimineaţa, peştişori
coloraţi, eu sunt Sofia, iar astăzi mă simt foarte bine!” etc.
2. Prezenţa: Propun copiilor să se uite unii la alţii si să constate dacă lipseşte
cineva, voi citi numele copiilor în ordine alfabetică, iar aceştia vor răspunde
după caz „prezent/absent”.
3. Calendarul naturii: se completează cu data şi ziua în care suntem, anotimpul în
care ne aflăm, cum este vremea şi cum ne îmbrăcăm. Verificăm dacă sunt
toate pozele copiilor prezenţi pe panou.
4. Noutatea zilei. Dragi copii, astăzi nu este o zi oarecare, observaţi şi voi că
avem musafiri şi pentru că voi sunteţi foarte prietenoşi şi activi, am pregătit
o mulţime de jocuri interesante şi distractive.
5. Activitatea de grup. Haideţi să ne jucăm un joc, care se numeşte „La
pescuit”. Fiecare copil va veni în faţă şi va pescui un ecuson, fără să vadă
culoarea, ajutându-se de o undiţă de jucărie
6. Mesajul zilei – „Prietenul la nevoie se cunoaşte”

Tranziţii – “Noi suntem peştişori


Roşii, gălbiori
Albaştrii, chiar acum
Să pornim la drum!”

Jocuri şi activităţi liber alese (ALA 1)


Artă: " Peştişori drăgălaşi " - modelaj;
Construcţii: “Acvariul pentru peşti” – cuburi lego şi miniaturi acvatice
Ştiinţă: “Alege şi potriveşte” – jetoane (material individual)
” Copiii desfășoară activitățile de la centre, voi trece pe rând pe la fiecare centru şi îi voi
ajuta pe cei care nu se descurcă şi voi da explicaţii suplimentare dacă este cazul; La
semnalul clopoţelului copiii vor schimba centrele astfel încât fiecare să ajungă pe la
centrele deschise.

Tranziţia: Se va porni către baie făcând „Trenuleţul peştişorilor”

Ştiu că voi îndrăgiţi foarte mult animalele şi sunteţi foarte buni prieteni cu ele, şi
peştişorul mi-a şoptit că este foarte mulţumit de felul în care v-aţi descurcat de aceea v-a
pregătit o poveste foarte drăguţă care se numeşte „Peştişorul colorat şi ghetuţele roşii”,
din care vom învăţa ce înseamnă să fii bun prieten şi să ajuţi când cineva are nevoie, iar apoi
vom încerca şi noi să confecţionăm un peştişor pe care să îl punem în acvariul nostru.

I. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)


DLC- Povestirea educatoarei- " Peştişorul colorat şi ghetuţele roşii "
DOS- Lipire - " Solzii peştelui "

Apoi ne vom juca un joc, prin care să salvăm şi noi peştişori, ca cel ajutat de
prietenii din poveste.

II. Jocuri şi activităţi liber alese (ALA 2)


Jocuri distractive: „Salvează peştişorul”

Ziua se va încheia cu recompensele pregătite de peştişor, cu aprecierea


doamnei şi cu promisiunea că ne vom juca şi în următoarea zi cu animăluţele marine.

Desfăşurarea activităţii
Strategii didactice
Evenimentul didactic Conţinut ştiinţific (Metode didactice şi de
evaluare
Asigurarea condiţiilor optime pentru
desfăşurarea activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea măsuţelor pe centre şi a
scăunelelor în semicerc;
1. Moment
- pregătirea materialului didactic
organizatoric
necesar activităţii.
Organizarea colectivului de copii:
Copiii intră în sala de grupă în mod
organizat, iau loc pe scăunele. Se
realizează “Întâlnirea de dimineaţă”.
2. Captarea Captarea atenţiei se va face cu ajutorul Observarea
atenţiei „peştişorului Nemo” care a venit în comportamentului
vizită la grădiniţă, deoarece a aflat că copiilor
săptămâna aceasta copiii învaţă despre M1, M2, m1, m2, m3;
vieţuitoarele apelor.
3. Anunţarea Voi anunţa tema zilei „Aventurile unui Copiii ascultă
temei zilei şi a peştişor” şi activităţile pe care le vom explicaţiile oferite de
obiectivelor desfăşura, iar pe înţelesul lor educatoare;
obiectivele. „Astăzi o să ne jucăm şi o M1, M2
să desfăşurăm cele mai frumoase
activităţi pentru a ne împrieteni cu cât
mai multe animăluţe din apă, astfel: vom
sorta peştişori după culoare şi mărime
şi îi vom aranja în micuţele lor acvarii,
vom căuta partea care lipseşte de la
fiecare peştisor şi o vom asocia, vom
Observarea
construi acvariul pentru animăluţele
comportamentului
marine şi vom modela peşti drăgălaşi
copiilor
folosind plastilină. Apoi vom asculta o
poveste foarte drăguţă, după care ne
vom confecţiona şi noi câte un peştisor
pentru acvariul grupei care este gol,
după care ne vom juca cu peştii balon.
Voi trebuie să fiţi foarte atenţi şi
ascultători, pentru a putea să realizaţi
cât mai corect sarcinile jocurilor.”
4. Dirijarea Intuirea centrelor de lucru și
învăţării realizarea sarcinilor cerute la fiecare
centru:
Copiii se deplasează
Prin joc copiii îşi vor pescui ecusoanele
spre centre
(peşti de trei culori: roşii galbeni şi
recitând versurile
albaştrii), pe care le vor purta întreaga
tranziţiei, împreună cu
zi şi se vor aşeza la măsuţe
educatoarea.
corespunzător, prin tranziţia:
“Noi suntem peştişori
Roşii, gălbiori
Albaştrii, chiar acum
Să pornim la drum!”

Artă: " Peştişori drăgălaşi " - modelaj


Construcţii: “Acvariul pentru peşti” –
cuburi lego şi miniaturi acvatice
Ştiinţă: “Alege şi potriveşte” – jetoane
(material mărunt)
După ce copiii s-au așezat la centre, le
voi solicita atenţia pentru a da
explicaţii cu privire la ceea ce vor avea Copiii ascultă
de făcut, rugându-i să mă urmărească, explicaţiile oferite de
pentru că la semnalul clopoţelului ne educatoare;
vom roti centrele, pentru a ajunge
fiecare copil prin toate centrele; M1,M2,M3,M4,
m3, m4, m5;
Înainte de începerea lucrului voi face
cu copiii exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii:
Ploaia cade neîncetat
Vârful degetelor degetelor bat.
Degetele-mi sunt petale,
Se vor executa
Le deschid ca pe o floare.
exerciţii de încălzire
Şi apoi le răsfirăm,
a muşchilor mici ai
La pian acum cântăm. mâinii.
Frecăm palmele de zor,
Să avem la lucru spor!

Solicit copiilor să lucreze cât mai curat,


îngrijit, frumos, să colaboreze,
în Lucrează cu interes la
realizarea sarcinilor. În timp ce copiii centre
desfășoară activitățile de la centre, voi M9
trece, pe rând, pe la fiecare centru m3, m4, m5
pentru a ajuta. Îi voi urmări permanent,
iar când voi considera că sarcinile sunt
aproape de sfârşit, voi da un semnal că
trebuie să încerce să termine pentru că
va suna clopoţelul şi ne vom roti Copiii ies din sala de
centrele. Lucrările care vor fi realizate grupă în mod
vor fi expuse, apoi copilaşii vor porni organizat, făcând
“Trenuleţul
spre baie făcând “Trenuleţul
peştişorilor"
peştişorilor”.

5. Obţinerea Când sala este organizată pentru


performanţei activitate, copilaşii vor intra în cea mai
mare linişte şi se vor aşeza pe scăunele
la locul solicitat de către educatoare.
- „Aşa cum v-am promis, astăzi vă voi
povesti întâmplarea prin care trece un
peştişor aşa mai năzdrăvan, cum sunteţi Repetă de mai multe ori
titlul poveştii.
şi voi uneori. Povestea se numeşte
“Peştişorul colorat şi ghetuţele roşii”.
Vom repeta de două, trei ori titlul
poveştii.
Pe baza machetei, voi prezenta
conţinutul poveştii. În expunerea Ascultă cu atenţie
întâmplărilor voi folosi tonalitatea povestea şi urmăresc
potrivită, mimica adecvată, subliniind cu interes introducerea
următoarele idei: personajelor pe
Peştişorul trăia într-un lac, împreună cu familia
parcursul expunerii.
lui şi de multe ori era neascultător. Pe lac mai
vieţuia o lebădă mare. Într-o zi peştişorul se
întâlneşte cu lebăda care doreşte să îl mănânce. M1, M3, M5, M6,
Acesta îi promite să îi îndeplinească orice
m6
dorinţă doar să îl lase în viaţă. Lebăda îi cere o
pereche de ghetuţe roşii. Peştişorul caută pe
fundul lacului, dar nu găseşte nimic şi astfel
apelează la prietenii săi: broasca şi vrăbiuţa.
Vrăbiuţa cunoaşte o fetiţă care îi va oferi Observarea
peştişorului o pereche de ghetuţe roşii. Astfel,
comportamentului
lebăda îşi primeşte ghetuţele şi promite să nu
se mai atingă de peştişor, iar peştişorul rămâne copiilor
mulţumeşte prietenilor săi pentru ajutor.

Prin mimică şi gesturi voi reda starea


sufletească a personajelor. Prin
intensitatea timbrului vocal voi încerca
să creez o atmosferă propice captării
atenţiei copiilor asupra ordinii în care
apar personajele în acţiunea
desfăşurată în expunere.
La sfârșitul povestirii, purtăm o scurtă
conversație referitoare la momentele M1
importante și pentru clarificarea
cuvintelor și expresiilor necunoscute.
Apoi, prin metoda cubului vom fixa
conţinutul poveştii. Pe fiecare faţă a Se joacă cu cubul
cubului se va găsi o imagine, care va răspunzând la
reprezenta fie un personaj din poveste, solicitările educatoarei.
fie o secvenţă, (la grupa mică utilizând M7
doar două feţe: descrie şi compară). m7
Evaluarea poveştii se va realiza
prin Metoda Piramidei.
„Pentru că aţi fost atenţi la poveste
peştişorul vrea să vă înveţe un joc, care
se numeşte jocul piramidei”.
Explicarea metodei.
Copiii vor selecta, încercui şi aşeza Copiii vor realiza
imaginile în piramidă, pe baza piramida respectând
următoarelor întrebări: cerinţele date de
1. Lipeşte personajele care au educatoare.
căsuţa pe lac? M1, M2, M8, M11
2. Încercuieşte obiectul pe care m8
lebăda îl cere peştişorului şi cine
îl aduce.
3. Cine îl salvează pe peştişor,
oferindu-i ghetuţele sale? Ti-a
plăcut acest personaj?
6. Asigurarea „După cum aţi observant fetiţa din
retenţiei şi a poveste este foarte fericită şi
transferului mulţumită că a reuşit să îl ajute pe Se aşază la măsuţe.
peştişor şi v-a trimis şi vouă câte o
siluetă de peşte şi solzi să ne ajute şi
pe noi să ne umplem acvariul din grupa,
pe care ni l-a adus Nemo”.
Tranziţie:
„Câte unul, câte doi
Peştişori frumoşi
La măsuţă mergem noi
Veseli şi voioşi”
„Pe scăunele ne aşezăm
Ne aşezăm, ne aşezăm
Tra, la la la la la
Şi curat o să lucrăm
O să lucrăm, o să lucrăm
Tra, la la la la la”
Se vor intui materialele. Se va prezenta
lucrarea model și se va discuta, după Copiii ascultă indicaţiile
care voi explica și demonstra modul de date de educatoare,
lucru. Se vor face mișcări de încălzire a realizând lucrări de
musculaturii mâinii calitate.
“Mişcăm degeţelele,
Batem tare palmele M1, M2, M3, M4, M9,
Îmvârtim morişca m9, m10
Zboară rândunica,
Mâna lebădă o fac
Apoi degete desfac
Ploaia cade, pic, pic pic
Şi la treabă am pornit”
Solicit copiilor să lucreze cât mai curat,
îngrijit, frumos. În timp ce copiii
realizează lipirea, voi trece, pe la
fiecare pentru a ajuta şi a urmări dacă
lucrează corect. Lucrările care vor fi
realizate vor fi expuse în acvariul
pregătit.
7. Evaluarea Când voi observa că timpul destinat
activităţii aproape s-a scurs, voi Vor evalua lucrările
atenţiona copiii să încerce să finalizeze colegilor, exprimându-şi
lucrările, apoi se va face evaluarea părerea.
lucrărilor, prin metoda “Turul Galeriei”: M10
copiii se vor ridica se vor întoarce unul
după celălalt şi vor trece pe la fiecare
lucrare şi îşi vor exprima părerea cu
privire la modul în care au lucrat ceilalţi
colegi. Îi voi întreba care lucrare le-a
plăcut cel mai mult şi de ce, şi care mai
puţin şi de ce. Se va ieşi la baie pentru
a spăla mânuţele de lipici.
Tranziţie :
“1-2-3, 1-2-3,
Suntem peşti voinicei
Micuţi şi coloraţi
Şi foarte ordonaţi!”
8. Încheierea Apoi aşa cum am promis vom merge în Copiii ascultă cu atenţie
activităţii sala de sport, unde vom avea pregătite şi realizează mişcările
materialele pentru activitatea de de dans, apoi jocul
mişcare „Dansul peştişorilor” (vom liniştitor.
realiza mişcări de dans pe melodia
„Under the sea” din Mica Sirenă ), apoi
vor primi câte un peşte făcut din balon M1, M2, M4, M11.
vom realiza şi jocul distractiv “Plimbă m11, M12
peştişorul”, în care copiii se vor plimba
prin sala având grijă fiecare de balonul
lui.
La finalul activităţii voi face aprecieri
asupra modului în care s-au descurcat
copiii astăzi, vor fi lăudaţi şi vor primi
recompense, stikere mult îndrăgite şi
aşteptate de către ei şi vor avea
posibilitatea de a duce acasă, câte un
peşte balon.
Anexa 1
Peştişorul colorat şi ghetuţele roşii
Adaptare după povestea „Fetiţa Natalocika şi peştişorul argintiu” de Mikola Trublaini

A fost odată, ca niciodată, un peştişor extrem de frumos, viu colorat, care trăia
în apele reci ale unui lac, împreună cu familia lui. Îi plăcea tare mult să se joace, şi toată
ziulica înota, făcea tumbe, sărituri, câteodată sărea aşa sus că depăşea cum mult luciul
apei. Pe acelaşi lac vieţuia şi o frumoasă lebădă albă şi mare, cu gâtul lung şi un cioc
imens şi roşu.
Într-o bună zi, lebăda îl întâlni pe peştişor şi dădu să îl înfulece.
- „Stai, preafrumoasă lebădă cu aripi mari şi cioc roşu, nu mă mânca, fiindcă
am să îţi îndeplinesc orice dorinţă ai avea!”
- „Bine, atunci du-te şi îmi fă rost de o pereche de ghetuţe, că îmi îngheaţă
lăbuţele în apa rece a lacului. Dacă îmi aduci ghetuţele nu o să te mănânc!”
Şi porni peştişorul, repede înot dădu o raită de jur împrejurul lacului, se afundă
în adâncul apei, să îi caute lebedei ghetuţe, dar nici că izbuti să găsească. Veni atunci la
mal şi începu să plângă cu amar. Auzindu-i plânsul, broscuţa OAC – OAC, îl întrebă:
- „De ce plângi, peştişorule colorat, ce ţi s-a întâmplat?”
Peştişorul îi povesti păţania lui.
-„Lasă, peştişorule, că te voi ajuta eu”, îi spuse broscuţa cea verde, tu stai aici
şi mă aşteaptă. Atunci broscuţa, sări din apă pe mal şi începu: Oac – oac – oac – oac.
O auzi vrăbiuţa-voinicuţa, care stătea cocoţată într-un copac înalt şi îi răspunse:
cip – cirip , cip - cirip – cirip. Broscuţa îi povesti vrăbiuţei, necazul peştişorului colorat
şi o rugă să îi ajute să găsească o pereche de ghetuţe cum ceruse lebăda. Porni atunci
în zbor, vrăbiuţa-voinicuţa, spre o grădină mică, unde se juca o fetiţă, cam de vârsta
voastră, care se numea ANNA.
Auzind fetiţa că lebăda vrea să îl mănânce pe peştişor, merse repede în casă luă
ghetuţele ei roşii şi îi spuse vrăbiuţei:
-„Zboară mai-iute, mai-iute, să îl scăpăm pe peştişor!”
Îşi luă zborul vrăbiuţa-voinicuţa şi îi duse ghetuţele broscuţei Oac-Oac.
Broscuţa sări de pe mal în apă şi i le dădu peştişorului colorat. Se bucură tare
peştişorul, şi, cât ai clipi, porni înot spre lebădă. Ghetuţele acelea, îi veniră de minune
lebedei, care îi promise peştişorului să nu se mai atingă niciodată de el.
Apoi peştişorul îi mulţumi pentru ajutor broscuţei Oac-Oac, broscuţa –
vrăbiuţei-voinicuţe, iar vrăbiuţa – fetiţei Anna. Şi uite aşa, peştişorul şi-a făcut noi
prieteni.
ANEXA 2

Metoda piramida

1. Lipeşte personajele care au căsuţa pe lac?


2. Încercuieşte obiectul pe care lebăda îl cere peştişorului şi cine îl aduce.
3. Cine îl salvează pe peştişor, oferindu-i ghetuţele sale? Ti-a plăcut acest

personaj?

S-ar putea să vă placă și