Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grădiniţa: P.P. Florești


Grupa : Mică
Educatoare : Cruceru Roxana
Tema de studiu:
Tema proiectului:
Subtema:
Tema zilei: ,,Povestea lui Moș Nicolae”
Forma de realizare : activitate integrată DȘ (cunoașterea mediului) +ALA
Forma de organizare: mixtă
Tipul de activitate: Consolidare de priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare : Povestirea educatoarei
Durata : 15-20 min
Locul desfăşurării : sala de grupă
Scopul :
- Consolidarea deprinderii de a asculta textul unei povești extrăgând ideile
principale și exersarea lucrului în echipă pentru a duce sarcinile didactice la bun
sfârșit.

Obiective operaţionale :
-să enumere două condiții în care vine Moș Nicolae la copii (să fie cuminți; să
aibă ghetuțele curate etc.)
-să răspundă corect la întrebările adresate de educatoare referitoare la ,,Povestea
lui Moș Nicolae”;
-să coopereze pentru a duce la bun sfârșit activitățile liber alese.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestirea educatoarei, conversaţia, exerciţiul,
explicaţia, jocul, demonstraţia, observarea;
Mijloace de învăţământ: Povestea lui Moș Nicolae, imagini cu Moș
Nicolae, planșete, plastilină, cuburi, set de bucătărie.
Bibliografie: Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3-7 ani) MECT, 2009;
Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari,
Ed. Didactică, Bucureşti 2008
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
I. MOMENT ORGANIZATORIC
Pentru o bună desfăşurare a activităţii se iau următoarele măsuri:
 aerisirea sălii de grupă;
 pregătirea materialelor didactice necesare;
 intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
II. CAPTAREA ATENȚIEI
La începutul zilei am iniţiat discuţii despre ce înseamnă să fim cuminţi
şi ascultători şi mai ales cum să fim buni, prietenoşi şi generoşi cu cei din jurul
nostru care au nevoie de ajutor.
Ne-am amintit că se apropie sărbătoarea „Sfântului Nicolae”, iar „Moş
Nicolae” vine noaptea la copiii cuminţi şi ascultători şi le aduce mai ales
dulciuri, dar şi câte o nuieluşă ca să-şi amintească de năzdrăvăniile pe care le-au
făcut.
III. ANUNȚAREA TEMEI
Am „citit” imaginile care reprezentau aspecte legate de venirea şi
sărbătoarea „Sfântului Nicolae”. Copiii au înţeles că pentru a fi iubiţi de Moş
trebuie să fie cuminţi, ascultători şi buni, mai ales cu cei mai nevoiaşi.
IV. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII ȘI OBȚINEREA PERFORMANȚEI
Ne-am aşezat pe covor pentru a asculta „Povestea Sfântului Nicolae”
(Anexa1) . Copiii au învăţat din poveste că „Moş Nicolae” este bun şi iubeşte
toţi copiii dar mai ales este generos cu cei săraci, pe care noi cu toţii trebuie să-i
ajutăm. Copiii şi-au adus aminte de persoane pe care le cunosc şi ar trebui
ajutate.
Educatoarea le citeşte copiilor povestea lui Moș Nicolae, apoi se
fixează conţinutul poveştii printr-o serie de întrebări adresate copiilor urmărind
să-şi atingă obiectivele propuse:

1) În care moment al zilei vine Moș Nicolae? (seara, sau când copiii dorm)
2) Ce aduce de obicei Moș Nicolae? (dulciuri, dar și nuielușe pentru copiii
năzdrăvani)
3) Ce le-a adus Moșul celor 3 fete sărmate? (3 punguțe cu bani de aur)
4) De unde a pornit obiceiul darurilor puse în ghetuțe sau șosete?(una dintre
punguțele cu bani a cazut intr-o șosetă atârnată la uscat la gura șemineului)
5) Ce simbolizează nuielușa adusă de Moș Nicolae? (toiagul acestuia- copiii iși
amintesc că au greșit și că trebuie să-și îndrepte comportamentul)
V. ASIGURAREA TRANSFERULUI
Se fac aprecieri individuale şi generale după care toţi copiii vor primi
recompense. Cu ajutorul tranziției prezentate mai jos ne vom deplasa către
centrele de interes (mers cu recitarea versurilor).
TRANZIȚIE:
,,Am ghetuțe lustruite
Și la geam le-așez acum
Toată lumea să le vadă
Sunt copil frumos și bun”
Se realizează intuirea materialelor existente la cele trei sectoare: joc de
rol, construcții şi artă.
JOC DE ROL : ,,De-a gospodinele în prag de sărbătoare”
- să gătească o masă festivă cu ajutorul setului de bucatărie;
- să ordoneze jucăriile din grupă în așteptarea musafirilor;
- să poarte discuții civilizate și să împartă jucăriile.

CONSTRUCŢII :,, Șemineul ”


- să construiască prin alaturare,imbinare,suprapunere de piese un șemineu;
- să coopereze pentru realizarea sarcinii;
- să atașeze ,,ciorăpei” la uscat după finalizarea șemineului;

ARTĂ: ,,Acadele și bomboane” - modelaj


-să modeleze utilizând tehnicile învățate acadele și bomboane din plastilină ;
-să verbalizeze ceea ce au modelat .
VI. APRECIERI FINALE
Si pentru că ghetuţele şi cismuliţele trebuie să fie foarte bine curăţate
şi frumoase, copiii au realizat desene frumoase şi originale. Creativitatea lor a
fost debordantă, fiecare dorind ca cismuliţa lui să fie cea mai frumoasă. Se vor
analiza, pe rând, activităţile de la cele trei sectoare, se vor aprecia copiii şi, în
final aceştia se vor juca în timp ce ascultă melodia „Ninge, ninge, ninge iar”.
Am încheiat ziua cu jocuri distractive „Cursa în cisma moşului”, joc în
care copiii s-au relaxat şi s-au simţit bine, ca apoi să ne odihnim puţin în jocul
„Telefonul cu dorinţe”.

S-ar putea să vă placă și