INSPECŢIE DEFINITIVAT
PROF. INV.PRIMAR ȘI PREŞCOLAR : LUNGU DENISA ADRIANA
PROIECT DE ACTIVITATE
”Povestea Omului
de Zăpadă ”
DATA: 11.01.2022
GRĂDINIȚA PLANETA COPIILOR
GRUPA: MICĂ ”IEPURAȘI”
PROPUNĂTOR: PROF. LUNGU DENISA ADRIANA
TEMA ANUALĂ: CÂND, CUM ȘI DE CE SE INTÂMPLĂ?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “PE CĂRĂRILE IERNII”
TEMA ZILEI: ,,OMUL DE ZĂPADĂ”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și Comunicare (D.L.C.): “Povestea Omului
de Zăpadă” - povestire, Domeniul Estetic și Creativ (D.E.C. 1): “Tablou de iarnă” – activitate
practică (dactilopictură)
FORMA DE ORGANIZARE: FRONTAL, INDIVIDUAL, PE GRUPURI MICI
TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE ŞI SISTEMATIZARE DE CUNOŞTINŢE
LOCUL DE DESFĂȘURARE: SALA DE GRUPĂ
DURATA:1 ZI
SCOPUL ACTIVITĂȚII: DEZVOLTAREA CAPACITĂȚII DE EXPRIMARE ORALĂ,
VALORIFICÂND CUNOŞTINŢELE ACUMULATE, PRECUM ŞI EXERSAREA UNOR
DEPRINDERI PRACTICE PRIN APLICAREA LOR ÎN CONTEXTE VARIATE
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
ALA 1:
JOC DE MASĂ: “Omulețul de zăpadă”- încastrare puzzle
CONSTRUCȚII: “Căsuța omului de zăpadă” –cuburi din lemn
BIBLIOTECĂ : “Iarna magică ”- “citire” de imagini
ALA 2: „Aruncare la țintă” – joc de miscare
3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (A.D.E)
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să asculte cu atenție povestea educatoarei, concentrându-se asupra conținutului și acțiunii
personajului;
O2: să redea conținutul poveștii, cu ajutorul unor întrebări sistematizate;
O3: să denumească corect toate materialele folosite pentru realizarea temei;
O4: să picteze cu ajutorul degețelelor tabloul de iarnă;
Obiectivele au fost atinse dacă 90% dintre copii au reușit să asculte povestea și să finalizeze
lucrarea practică.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, exercițiul, jocul, explicația, problematizarea, demonstrația,
munca în echipă, observația;
Mijloace de învățământ: calendarul naturii, tabel cu prezența, imagini cu elemente caracteristice
anotimpului iarna, siluetă om de zăpadă, siluetă Zâna Iarna,scrisoare,cuburi din lemn,imagini
poveste, planșă model, carton colorat, tempera,servețele umede,tablă,magneți,recompense.
Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
BIBLIOGRAFIE:
Aplicații ale noului curriculum pentru învățământul prescolar, 2019;
Dumitrana M., „Educarea limbajului în învățământul preșcolar – Comunicarea orală”,
Editura Compania, București, 2001;
Oprea, C.L., „Strategii didactice interactive”, Editura Didactică și Pedagogică,
București, 2007;
Silvia Breaben, „Metode interactive de grup”, ed. Arves, Craiova, 2002.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
SALUTUL: După sosirea tuturor copiilor, aceștia se vor așeza în semicerc pentru întâlnirea de
dimineață: ,,Dimineaţa a sosit
Iepurașii au venit
În cerc noi ne adunăm
Și frumos ne salutăm:
- Bună dimineaţa, iepurași !”
Privind pe fereastră, copiii observă starea vremii (cer acoperit de nori, soare, ninsoare,
etc.), aspecte ale anotimpului curent, îmbrăcămintea adecvată vremii de afară, făcându-se apoi
referire la ziua săptămânii, lună și an, completându-se astfel, calendarul naturii.
Pentru ca totul să decurgă bine, în ceea ce privesc activitățile noastre, se vor aminti
regulile grupei, pe care copiii le respectă zilnic: împărțim materialele/jucăriile; vorbim pe rând,
fără să țipăm; facem ordine la jucării și suntem politicoși, spunând „te rog” și „mulțumesc”.
NOUTATEA ZILEI
Îi voi anunța pe copii că în această dimineață, am primit o scrisoare de la Zâna
Iarnă ,prietena cea mai bună a omului de zăpadă,care a venit însoțită de câțiva prieteni
pufoși,fulgii de zăpadă.
Bună dimineața,dragi copii!Am auzit că iarna este unul dintre anotimpurile voastre
preferate și de aceea m-am gândit să trec pe la grădinița voastră împreună cu prietenii mei care
vă vor explica ceea ce aveți de făcut. Pentru a realiza activități frumoase trebuie să ascultați cu
atenție indicațiile doamnei educatoare.
Vă doresc mult succes!
Trecerea la centre se face prin tranziția “Bat din palme!” – joc recitativ
“Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Către centre noi pornim!”
Se va explica și demonstra modul de lucru la fiecare centru în parte:
DATA: 11.01.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița „Planeta copiilor”
EDUCATOARE: Lungu Denisa Adriana
GRUPA: Micǎ „Iepurași”
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Pe cărările iernii”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.)
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII DE DEZVOLTARE
PERSONALĂ: întâlnirea de dimineață (salutul, prezența, regulile grupei, completarea
calendarului naturii, noutatea zilei, momentul de mișcare)
TEMA ACTIVITĂȚII: „Bun venit în lumea magică a iernii!”
MIJLOC DE REALIZARE: convorbire
SCOPUL ACTIVITĂȚII: dezvoltarea capacității de comunicare, de împărtășire a ideilor și
experiențelor proprii cu ceilalți, precum și dezvoltarea unor deprinderi practice, prin activitatea
concretă a copilului.
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
1. Activități de Dezvoltare Personală (A.D.P.)
Rutine: „Singurel mă îngrijesc!” – deprinderi igienico-sanitare
Întâlnirea de dimineață: Tema :”Bună dimineața, iepurași!”(salutul, prezența,
calendarul naturii, noutatea zilei, momentul de mișcare)
Tranziții: ,,Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Către centre noi pornim! ”
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să utilizeze formule de salut specifice;
O2 – să descrie caracteristici ale vremii, specifice zilei;
O4 – să răspundă „prezent” când este menționat;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, exercițiul, jocul, explicația, problematizarea
Mijloace de învățământ: calendarul naturii, tabel cu prezența, jetoane cu elemente specifice
iernii
Forme de organizare: individual, frontal
SCENARIUL DIDACTIC
SALUTUL: După sosirea tuturor copiilor, aceștia se vor așeza în semicerc pentru întâlnirea de
dimineață:
,,Dimineaţa a sosit
Iepurașii au venit
În cerc noi ne adunăm
Şi frumos ne salutăm:
- Bună dimineaţa, iepurași !”
PREZENȚA COPIILOR:
Cu ajutorul catalogului și al fotografiilor preșcolarilor, se va stabili cine este prezent și
cine nu a venit astăzi la grădiniță.
Privind pe fereastră, copiii observă starea vremii (cer acoperit de nori, soare, ninsoare,
etc.), aspecte ale anotimpului curent, îmbrăcămintea adecvată vremii de afară, făcându-se apoi
referire la ziua săptămânii, lună și an, completându-se astfel, calendarul naturii.
Pentru ca totul să decurgă bine, în ceea ce privesc activitățile noastre, se vor aminti
regulile grupei, pe care copiii le respectă zilnic: împărțim materialele/jucăriile; vorbim pe rând,
fără să țipăm; facem ordine la jucării și suntem politicoși, spunând „te rog” și „mulțumesc”.
NOUTATEA ZILEI
Îi voi anunța pe copii că în această dimineață, am primit o scrisoare de la Zâna
Iarnă ,prietena cea mai bună a omului de zăpadă,care a venit însoțită de câțiva prieteni
pufoși,fulgii de zăpadă.
Bună dimineața,dragi copii!Am auzit că iarna este unul dintre anotimpurile voastre
preferate și de aceea m-am gândit să trec pe la grădinița voastră împreună cu prietenii mei care
vă vor explica ceea ce aveți de făcut. Pentru a realiza activități frumoase trebuie să ascultați cu
atenție indicațiile doamnei educatoare.
Vă doresc mult succes!
Le mulțumesc copiilor pentru implicare, le spun că va trebui să ne pregătim fizic pentru
următoarele activități și îi invit la un joc de mișcare: “Dansează hopa-hopa!”
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 11.01.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița “Planeta Copiilor”
EDUCATOARE: Lungu Denisa Adriana
GRUPA: mică “Iepurași”
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Pe cărările iernii”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Bun venit în lumea magică a iernii”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese
ALA 1:
JOC DE MASĂ: “Omulețul de zăpadă”- încastrare puzzle
CONSTRUCȚII: “Căsuța omului de zăpadă”- cuburi
BIBLIOTECĂ: “Iarna Magică”- citire de imagini
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Dezvoltarea capacităților intelectuale ale preșcolarilor prin metode active de stimulare a
învățării, de cunoaștere, bazate pe acțiune liberă, independentă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să denumească materialele și instrumentele de lucru specifice centrelor deschise ;
O2: să utilizeze corespunzător materialele de lucru, respectând indicațiile educatoarei;
O3: să realize din piesele date omul de zăpadă;
O4: să așeze piesele,în diferite poziții,pentru a realiza casuța omului de zăpadă;
O5: să ,,citească,, imaginile specifice temei.
Obiectivele au fost atinse dacă 90% dintre copii au reușit să formeze puzzle-ul,să construiască
căsuța omului de zăpadă și să ,,citească,,imaginile specifice anotimpului iarna.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
experimental.
DEMERS DIDACTIC
DATA: 11.01.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița “Planeta Copiilor”
EDUCATOARE: Lungu Denisa Adriana
GRUPA: Mică “Iepurași’
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Iarna”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Ajutoarele lui Bulgăraș”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ADE-DEC 1 (povestirea educatoarei), DEC 1
(dactilopictură)
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII:
DLC: „Povestea omului de zăpadă” – povestirea educatoarei;
DEC 1: Activitate practică “Tablou de iarnă”- dactilopictură
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Formarea deprinderii de a asculta o poveste, reținând ideile acesteia și demonstrând că a
înțeles-o
Exersarea unor deprinderi practice prin aplicarea lor in contexte variate, stimulând
imaginația creatoare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să asculte cu atenție povestea educatoarei, concentrându-se asupra conținutului și acțiunii
personajului;
O2: să-și exprime propriile idei, atitudini, sentimente cu privire la prietenie
O3: să redea conținutul poveștii, cu ajutorul unor întrebări sistematizate;
O4: să picteze cu ajutorul degețelelor tabloul de iarnă;
O5: să evalueze și să autoevalueze lucrarile obtinute, din punct de vedere estetic și creativ.
Obiectivele au fost atinse dacă 90% dintre copii au ascultat cu atenție povestea și au reușit să
finalizeze activitatea practică.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercitiul, expunerea, munca în
echipă ;
Mijloace de învățământ: siluete elemente specifice anotimpului iarna, imagini, siluetă om de
zăpadă, imagini poveste, carton colorat, imagine simbol Zâna Iarna,tempera.
Forme de organizare: frontal, individual
DURATA: 30 minute
BIBLIOGRAFIE:
Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela, „Metode interactive de
grup – ghid metodic”, editura Arves; Craiova 2002
Coord. Dr. Mihaela Ionescu „Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a
copilului de la naștere la 7 ani”, Ed. Vanemonde, Bucuresti, 2010;
Boca-Miron, Elena, (2001) – „Documentar metodic pentru activitatea de educarea
limbajului la preșcolari”, Ed. Integral, București;
SCENARIUL DIDACTIC
După activitatea pe centre, copiii sunt așezați în semicerc în jurul siluetelor și imaginilor
ce reprezintă cadrul pentru poveste. Atenția copiilor le este captată de silueta unui om de zăpadă,
pe nume Bulgăraș, care îi roagă să fie foarte atenți la povestea pe care a pregătit-o pentru ei.
Acesta vrea să le povestească cum a apărut prima data,întâmplările lui și a prietenilor ,pe
care îi câștigă cu bunătatea lui.
Din poveste copiii află că, odată cu venirea anotimpului iarna, un băiețel se juca în
grădina din spatele casei. Deși nu avea multe jucării ,acesta nu se plângea pentru că avea multă
zăpadă.A început să facă bulgări ,și mari,și mai mici ,apoi i-a așezat unul peste altul ca un turn.L-
a decorat cu ce a găsit prin curte:câțiva cărbuni,un morcov înghețat rămas prin grădină rătăcit
din toamnă,o căciulă veche și un ciot de mătură din magazie.Pe înserat, copilul a intrat în casă,
lăsând turnul de zăpadă singur, în grădina înghețată.
Zâna Iarna, care colinda lumea în sania ei trasă de cal alb, a zărit turnulețul din grădină
care semana foarte bine cu un om şi s-a gândit să îi dea viaţă pentru o noapte.Așa a apărut primul
om de zăpadă. Când s-a aşternut liniştea, din pădurea din apropiere au început să sosească
musafirii nopţii. Două căprioare înfometate s-au apucat să scormonească prin zăpadă, căutând
frunze de varză sau ştiuleţi uitaţi prin grădină de gospodari. Hrana era greu de găsit iarna. Omul
cel alb le-a zărit şi s-a gândit să le ofere nasul său cel potocaliu.,,Eu nu am nevoie de el, iar
pentru voi poate fi o cină gustoasă…,,Căprioarele au primit bucuroase darul omului de zăpadă.
Mai târziu, câteva păsărele s-au aşezat pe capul omului de nea,aveau nevoie de câteva fire
de lână ca să-şi mai căptuşească cuiburile reci.
,,Cu mare drag! ,,le-a răspuns omul de zăpadă şi s-a grăbit să împartă toată lâna din
căciula cea veche cu păsările cerului.
Cât a fost noaptea de lungă, omul de nea a făcut cadouri celor din jur: firele de paie din
mătură le-a dat unor iepuraşi, iar cărbunii unor pitici ai pădurii.Spre dimineață, Zâna Iarnă l-a
văzut stând cu totul despuiat. A înțeles ce s-a întâmplat și atunci, pentru bunătatea lui s-a gândit
să-i ofere și ea un dar special: dragostea tuturor copiilor.
De atunci, omul de zăpadă este un simbol nelipsit al iernii. Când zăpada acoperă în strat
pufos pământul, toţi copiii se grăbesc să ridice oameni de zăpadă:pe străzi, în grădini sau în
curţile caselor.
După încheierea poveștii, se realizează fixarea conținutului prin utilizarea imaginilor din
poveste, vor fi solicitați să răspundă și la câteva întrebări:
În ce anotimp se petrece povestea?
Ce a construit băiatul ?
Cine i-a dat viață omului de zăpadă?
Cui i-a dăruit omul de zăpadă morcovul?
Cui i-a dăruit omul de zăpadă căciula?
Cui i-a dăruit omul de zăpadă cărbunii și mătura?
Care a fost darul special pe care Zâna Iarnă i l-a dăruit omului de zăpadă?
Reușind să răspundă la toate întrebările omului de zăpadă, acesta le mulțumește și le
promite că le va rămâne prieten pentru totdeauna, așa cum s-a întâmplat și cu personajele noastre
din poveste, având pentru ei și o surpriză: Materialele necesare pentru a-i realiza cu ajutorul
degețelelor lor și lui câțiva prieteni (oameni de zăpadă).
DEMERS DIDACTIC
DATA: 11.01.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița “Planeta Copiilor”
EDUCATOARE: Lungu Denisa Adriana
GRUPA: Mică “Iepurași”
TEMA ANUALĂ: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Pe cărările iernii”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Omul de zăpadă” –aruncare la tintă
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA 2
MIJLOC DE REALIZARE: joc de mișcare
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Recreerea și destinderea organismului, dezvoltarea atenției și crearea unei atmosfere de
bună dispoziție prin activități dinamice, distractive;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să respecte indicațiile educatoarei;
O2: să se orienteze in spatial dat;
O3: să arunce cu bulgării la țintă;
O5: să respecte regulile jocului;
Obiectivele au fost atinse dacă 90% dintre copii au reușit să arunce cu bulgării la țintă.
REGULILE JOCULUI: un copil numit de educatoare, începe jocul, își alege câțiva bulgări de
zăpadă cu care aruncă pe rând la țintă, în gura omului de zăpadă.
ELEMENTE DE JOC: siluetă om de zăpadă, aruncarea bulgărelui de zăpadă
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul ;
Mijloace de învățământ: siluetă om de zăpadă, recompense;
Forme de organizare: frontal, individual.
DURATA: 30 minute
BIBLIOGRAFIE:
Răileanu, D., Bujor, L., Seredenciuc, N.L., „Jocuri potrivite pentru profesori inspirați și
preșcolari voioși”, Ed. DPH, București, 2019.
Leigh, Anderson, „Marea carte a jocurilor. Peste 200 de jocuri pentru toate vârstele”,
Ed. Litera, 2019.
DEMERS DIDACTIC
3. Jocul propriu-zis
-Se trece la desfășurarea efectivă a Jocul
jocului. Se urmărește corectitudinea Conversația
executării mișcărilor, respectarea
sarcinii și a regulilor de joc, punându-se
accent pe participarea activă și afectivă
a copiilor la activitate. Jocul continuă
pana când omul de zăpadă se umple cu
bulgări.
4.EVALUARE Se fac aprecieri generale și individuale Conversația Recompensă
asupra modului de comportare a evaluativă
copiilor la activitate.