Sunteți pe pagina 1din 28

LICEUL TEORETIC PÂNCOTA

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT


PROIECT DIDACTIC INTEGRAT
DATA: 13 decembrie 2018
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Grădinița cu Program Prelungit
Pâncota
NIVELUL II
PROFESOR INV. PREȘCOLAR: Zbîrcea Alina Cătălina
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:“Cu ce și cum exprimăm ceea ce
simțim?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC:,,Bucuriile copilăriei”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „ Pregătiri de Crăciun în familia Disney”
TEMA ZILEI: „ Tristețea lui Mickey”
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate cu conținuturi integrate :(ADP +
1+ADE+ALA2)
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual

DOMENIILE DE ACTIVITATE:
1.DȘ (activitate matematică) ,,Grupați ,ordonați, numărați și pe Mickey
ajutați” –joc didactic
2. DOS (Activitate practic-gospodărească):„Disney-casa minunată este de
noi decorată”

DURATA : O zi

SCOPUL:-Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi de a comunica şi


coopera;
- Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numerele şi cifrele
folosind un limbaj adecvat
-Formarea unor deprinderi practic-gospodărești specifice nivelului de
dezvoltare motrică.
-Dezvoltarea unor sentimente și atitudini pozitive față de ceilalți (spirit
de echipă, de voluntariat, de într-ajutorare, de respect și de toleranță);
ADP (Activități de dezvoltare personală):
Întâlnirea de dimineață: „ Scrisoare de la Mickey”
Rutine:
- Sosirea copiilor la grădiniță-deprinderi specifice
- ,,Ne pregătim de activități!”
-„Mititel, dar curățel!” – deprinderi de igienă
Tranziție: :,, Cântecul lui Mickey”
Hot dog hot dog hot dighidi dog/
Ce aventuri am mai avut/
Hot dog problema am rezolvat/
Hot dog hot dog hot dighidi dog.

I. ALA 1 (Activități liber alese):


JOC DE ROL: ,,De-a micul cofetar”
ARTĂ: „ Mick-globulețul fermecat”- lipire (globulețe)

II ADE (Activități pe domenii experiențiale) :


1. DȘ (activitate matematică) și DOS (Activitate practic-
gospodărească)
DS ,,Grupați ,ordonați, numărați și pe Mickey
ajutați”- joc didactic
DOS ,, „Disney-casa minunată este de noi decorată” –
activitate practic-gospodărească
III ALA 2 ( Activități liber alese )
,,In drum spre clubul lui Mickey Mouse”- joc imitativ ( se
realizează în prima parte a zilei)
,,În jurul bradului”- colinde de Crăciun
Întâlnirea de dimineață :,,Scrisoare de la Mickey Mouse ”
TIPUL ACTIVITĂŢII : mixtă
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
OBIECTIVE COGNITIV- INFORMAȚIONALE:
- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;
- să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei
(vreme, anotimp, lună, poziţia în succesiunea zilelor
săptămânii);
-să găsească soluții diverse pentru situații problematice
reale sau imaginare întâlnite în viața de zi cu zi sau în povești.

OBIECTIVE PSIHOMOTRICE :
-să răspundă adecvat la comenzile motrice date;
-să se folosească de acțiunile motrice învățate pentru a
răspunde la diferite ritmuri .

OBIECTIV SOCIO-AFECTIV :
- exprimarea în relațiile cu cei din jur a stărilor afective
pozitive manifestând prietenie, toleranță și armonie.

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual


STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, jocul,


brainstormingul, convorbirea, învățarea prin cooperare –
metodele activ-participative ,,Cerc interior, cerc exterior”,
,,Amestecă, îngheață, formează pereche!”

MIJLOACE DIDACTICE : panoul grupei, simboluri –


elemente meteorologice, Calendarul naturii, fotografii,
poștaș, scrisoare, jetoane cu mic-unelte.
ETAPELE ACTIVITĂȚII:

1) SALUTUL
Educatoarea salută copiii prin metoda ,,Aș vrea să te salut
așa...” . Fiecare copil va alege metoda prin care vrea să-și salute
educatoarea de pe panoul special pregătit pentru această
activitate.
Educatoarea împarte copiii în două grupe. Copiii formează
două cercuri concentrice. La semnalul “Amestecă!” dat de
educatoare , copiii se rotesc în cerc cântând cantecul “Familia”,
se opresc la semnalul “Îngheață!”, iar la semnalul “Formează
perechi!”, copiii din cercul interior se întorc cu fața către cei
din cercul exterior, formează pereche cu cel din fața sa,
salutându-se. Se vor repeta comenzile de mai multe ori, dându-
se astfel posibilitatea formării cât mai multor perechi și
salutului între cât mai mulți copii.
a. Prezența
Educatoarea va rosti versurile: „Azi la gradiniță/ Toți copiii
au venit?/ Ne privim în față,/ Oare ai ghicit ? Copilul zilei va
nominaliza absenții și va număra copiii prezenți.
b. Calendarul naturii
Educatoarea alege copilul zilei și îi invită pe copii sa-și
îndrepte privirile către calendarul naturii, prin următoarele
versuri: „Calendaru-i încântat,/ Că va fi iar completat,/ Cu nori,
ploaie, vânt, furtună,/ Mai bine cu vreme bună ! Copiii vor
completa calendarul naturii cu ajutorul copilului zilei.
2. ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALTI
Copiii își vor reaminti tema proiectului tematic, vor da
exemple de activități desfășurate în familie și
argumentează ce le place mai mult să facă în preajma
sărbătorilor.

3. ACTIVITATEA DE GRUPse va realiza prin jocul


„Adevărat sau fals” .
Se utilizează propozițiile:
„Mickey și Minnie sunt pisicuțe.” (F)
„Ei locuiesc în Clubul lui Mickey Mouse.(A)
,,Prietenul cel mai bun a lui Mickey este Pete.(F)
,,În curând sărbătorim Crăciunul.” (A)
,,Sărbătorile ne place să le petrecem singuri.” (F)
,,Moș Craciun vine cu sania.” ( A)
4.NOUTATEA ZILEI
Noutatea zilei va fi realizată cu ajutorul poștașului
care va veni la noi cu o scrisoare de la Mickey Mouse (
anexa 3). În scrisoare Mickey le cere copiilor sa îi ajute
familia pe Donald,Daisy, Goofi, Profesorul Von Drake și
Pluto să aranjeze casa pentru Crăciun, întrucât vrăjitorul
Pete care vrea să alunge spiritul Crăciunului din familia
Disney ,a intrat în club și a împrăștiat toate lucrurile iar
Mickey a trebuit să plece în Laponia sa-l ajute pe Moș
Crăciun la încărcarea cadourilor pentru copiii cuminți.
Tot în scrisoare Michey le spune copiilor că drumul până
la Clubul lui Michey este împânzit de Pete cu obstacole
dar să nu își facă probleme deoarece Minnie este alături
de ei și îi va ajuta să gaseasca mic-uneltele necesare
pentru a trece peste obstacole.
5. ÎNVIORAREA - se execută câteva exercitii de
înviorare pe baza unor versuri .

Tranziție: :Hot dog hot dog hot dighidi dog/


Ce aventuri am mai avut/
Hot dog problema am rezolvat/
Hot dog hot dog hot dighidi dog.
Sectorul „ARTĂ”
Tema: „ Mick-globulețul fermecat”- lipire (globulete)
Mijloc de realizare: lipire
Obiective operaţionale:
a)cognitiv-informaționale
- să confecţioneze ornamente din diverse materiale;
- să compună în mod original şi personal lucrarea;
- să utilizeze si să mânuiască corect instrumentele de lucru
specifice pentru activitatea practică;
-să găsească utilitate lucrărilor efectuate .
b) psiho-motorii:
- să respecte o poziţie corectă a corpului faţă de suportul de
lucru pentru o bună coordonare oculo-motorie.
-să mânuiască materialul didactic pus la dispoziție utilizând
diferite tehnici de lucru:
d) socio-afectiv:
- participarea cu interes, într-o atmosfera destinsă, placută,
stimulativă la activitățiile grupului;
- executarea individuală a temei date, manifestând spirit
cooperant.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: - conversaţia, observarea, explicaţia,
instructajul verbal, exerciţiul, demonstrația, Turul galeriei
Material didactic: globuri din polistiren, lipici, sclipici,
farfurii, cutie pentru globuri, căciulițe de moș.
Forma de organizare: individual
Desfășurarea activității:
Copiii aplică lipiciul pe suprafața globului ,iar apoi îl
rostogolesc prin sclipici.
Evaluarea:
Se fac aprecieri referitoare la corectitudinea modului de
îndeplinire a sarcinii.

SECTOR: JOC DE ROL


Mijloc de realizare: decorare brioșe
Tema: ,,De-a micul cofetar”
Obiective operaționale:
a)cognitiv-informaționale :
-să respecte etapele decorării brioșei;
- să decoreze brioșele respectând regulile de igienă;
- să manifeste interes în realizarea temei
b) psiho-motorii:
- să respecte o poziţie corectă a corpului faţă de
suportul de lucru pentru o bună coordonare oculo-motorie.
-să mânuiască materialul didactic pus la dispoziție
utilizând diferite tehnici de lucru:
d) socio-afectiv:
- participarea cu interes, într-o atmosfera destinsă,
placută, stimulativă la activitățiile grupului;
- executarea individuală a temei date, manifestând
spirit cooperant.
Mijloace de învățământ: farfurii, brioșe , decor color ,
bombonele, servețele , tăvi , bonete
Metode și procedee: explicaţia, exerciţiul, conversaţia,
demonstrația.
Desfășurarea activității:
Copiii decorează mick-brioșele cu decorul colorat și cu
bombonele.
Evaluarea:
Se fac aprecieri referitoare la corectitudinea modului de
îndeplinire a sarcinii.
1.DȘ (activitate matematică)
Tema: ,,Grupați , ordonați ,numărați și pe Mickey ajutați” –
joc didactic
Forma de organizare: pe grupuri, individual
Forma de realizare : integrată
Scopuri :
-verificarea număratului în limitele 1-6 prin raportarea
numărului la cantitate
-verificarea cunoştinţelor copiilor despre atributele
pieselor geomentrice (formă, culoare, mărime);
-verificarea deprinderii de a construi grupe de obiecte
după formă;
-Verificarea capacității de a folosi numeralul ordinal
- Verificarea capacității de a forma șiruri de obiecte
urmărind o anumită ordine;
-Obiective de referință:
-să-și îmbogățească experiența senzorială referitoare la
recunoașterea ,denumirea obiectelor,cantitatea
lor,clasificarea,constituirea de grupuri/mulțimi,pe baza unor
însușiri comune (formă,mărime,culoare);
-să recunoască,să denumească și să utilizeze forma
geometrică cerc, pătrat, triunghi în joc;
- să numere de la 1-6 recunoscând grupele cu 1-6 obiecte și
cifrele corespunzătoare
-să identifice poziția unui obiect într-un șir utilizând
numeralul ordinal
Obiective operaționale:
a)cognitiv-informaționale :
- să construiască mulțimi după criteriile date ;
- să aranjeze piesele într-un tablou după criteriile date ;
- să folosească corect numeralul ordinal ;
- să asocieze piesele geometrice cu elemente din mediul
apropiat;
- să redea prin intermediul construcției elemente din
realitatea înconjurătoare;
- să asocieze numărul cu cantitatea ;

b) psiho-motorii :
-să mânuiască materiale didactice puse la dispoziţie;
c) socio-afectiv :
- manifestarea spiritului cooperant în relațiile cu cei
din jur.
Sarcina didactică
Gruparea obiectelor dupa culoare, cifră , găsirea și recunoașterea
formelor geometrice , folosirea numeralului ordinal și realizarea
unui șir de obiecte așezate după un anumit criteriu.
Reguli de joc:
Prin vocea lui Minnie, personajele din familia Disney vor indica
sarcinile jocului ce vor fi specificate pe jetoane în formă de
steluțe.Cele două grupe de copii răspund pe rând, fiecare răspuns
corect fiind recompensat cu o steluță pentru brad la grupa
băieților și o lumânare la grupa fetelor). Colegii dintr-o echipă se
vor sprijini între ei pentru a rezolva sarcinile.
Material didactic: personaje disney, jetoane cu probe, steluțe și
lumânări recompensă,cutii de cadouri în două culori și
numerotate, tablou de iarnă, cercuri de trei mărimi, triunghiuri de
trei mărimi, bomboane colorate de 6 culori, cifre, săculeți de
advent, bile colorate ,scotch., un coșuleț pentru adunarea
steluțelor și lumânărilor, recompensă pentru bradul și masa de
Crăciun.
Elemente de joc: prezența personajelor, surpriza , mișcarea
aplauze , recompense, mânuirea materialului.

Desfășurarea jocului: :
Copiii sunt împărțiți în două echipe, fiecare echipă trebuie să
rezolve sarcinile date pe rând de membrii familiei Disney , dupa
cum urmează:
Donald le spune copiilor că a construit doi brazi frumoși pentru
el și Daisy dar Pete care nu suportă sa-i vada fericiți i-a distrus.
Copiii vor reconstrui brazii din cutii , unul roșu și unul albastru
,respectând regula prezentată în imagine . Cutiile de cadouri sunt
numerotate cu cifre de la 1-6. Copilul are sarcina de a selecta
cutiile numerotate cu aceeasi cifra și de a le așeza în sir unele
peste altele pentru a forma un brad după regula 6,5,4,3,2,1. La
rezolvarea corectă a sarcinii fiecare echipă primește o recompensă
(fetitele o lumânare iar băieții o steluță)
Daisy a vrut să realizezeze un tablou de iarnă pentru familia ei
,dar în drum spre casă Pete a speriat-o iar ea a răsturnat sania cu
piesele și toate au căzut în zăpadă. Copiii din fiecare grupă
trebuie să găsească piesele ascunse în zăpadă iar la finalul probei
să le aseze pe tablou. Băieții trebuie să găsească triunghiurile și să
formeze cu ele un brad , iar fetele trebuie să găsească cercurile
albe și să formeze cu ele un om de zăpadă. Piesele trebuie asezate
crescător la omul de zăpadă ,și descrescător la brad.
.
Goofi le spune copiilor că a primit de la Mickey 6 cutii cu
bomboane pentru bradul de Crăciun ,dar Pete a desfăcut toate
cutiile și a amestecat bomboanele, iar acum el nu mai știe câte
bomboane are de fiecare fel . Copiii vor forma grupe de
bomboane după culoare iar apoi le vor număra și vor indica
cifra corespunzătoare numărului de bomboane.
Pluto a ascuns un săculeț din șirul săculeților de Advent .
Copiii vor spune al câtelea săculeț lipsește și îl vor așeza la
locul potrivit. Câștiga copilul care spune corect răspunsul.
Ultima probă este oferită de către profesorul Von Drake
care le spune copiilor că a vrut să realizeze două instalații
pentru pomul de Crăciun dar ,Pete i-a luat firul și toate
beculețele le-a aruncat pe jos. Copiii vor așeza mingiuțe
colorate pe banda scotch , urmărind modelul profesorului.
Fiecare grupă va realiza o instalație. Aici avem nevoie de mic-
unealta secretă ( scotch)
Pe tot parcursul jocului copiii se vor încuraja unii pe altii.
Metode și procedee: conversația, explicatia, demonstrația,
instructajul verbal, exercițiul, jocul, învățarea prin cooperare.
2. DOS( Activitate practic gospodărească)

Tema: „Disney-casa minunată este de noi decorată”


Forma de organizare: frontal, individual
Tipul de activitate: consolidare și verificare a cunoștintelor și
deprinderilor
Forma de realizare : integrată
Obiective de referință:
-să-și adapteze comportamentul propriu la cerințele grupului
în car trăiește( familie,grădiniță, grupul de joacă)
-să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru
realizarea temei propuse ;
să-și formeze deprinderi practic și gospodărești .Să se
comporte adecvat în diferite contexte sociale.
Obiective operaționale:
a) cognitiv-informaționale :
-să aplice deprinderi practic gospodărești ;
-să împodobească bradul folosind globurile realizate la sectorul
artă;
- să aranjeze masa de Crăciun;
-să împodobească bradul cu globuri, beteală şi ornamente
specifice
b) psiho-motorii :
- să-și formeze o ținută corporală corectă ;
- să fie apt să utilizeze deprinderile motrice însușite în diferite
contexte;
c) socio-afectiv :
- manifestarea spiritului cooperant în relațiile cu cei din jur;
- participarea cu interes, într-o atmosfera destinsă, placută,
stimulativă la activități gospodărești.
Strategii didactice
Metode și procedee: conversația, explicatia, demonstrația,
instructajul verbal, exercițiul,turul galeriei.,metoda lotus de
grup.
Mijloace didactice: globurile realizate la sectorul artă,
steluțe recompensă ,instalația realizată la jocul
matematic,beteală, clopoței, față de masă, farfurii,pahare,
linguri, furculițe,șervețele,lumânări recompensă, brioșe
decorate la sectorul joc de rol.
Tema : ,,In drum spre Clubul lui Mickey Mouse”
Mijloc de realizare: Joc distractiv
Obiective operaționale:
-să respecte regulile jocului;
-să participe activ la jocul propus ,dând dovadă și
interes în realizarea unui scop comun;
-să rezolve sarcinile propuse ;
Desfășurarea activității:
Copiii se vor deplasa pe traseul care duce spre Clubul
lui Mickey Mouse.Pe acesta vor exista mai multe obstacole
cum ar fi:
- deplasarea doar pe bulinele rosii;
- bariera de baloane ( baloanele vor fi sparte pentru a
descoperi indiciul pentru a trece mai departe)
-săgețile care indică pe unde trebuie sa se deplaseze ;
- rostirea cuvintelor magice pentru a intra în Clubul
lui Mickey Mouse
Toate obstacolele vor fi trecute cu ajutorul mick-uneltelor
secrete.
TEMA: ,,În jurul bradului”-program artistic
MIJLOC DE REALIZARE: Program de colinde
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să interpreteze corect colindele și cântecele de iarnă,
respectând tonalitatea și ritmul acestora;
- să manifeste trăiri emoţional-pozitive în mod spontan în
timpul programului
- să se relaxeze după activitatea frontală.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
Copiii vor cânta colinde în jurul bradului de Crăciun
alături de Minnie și Mickey.
ELEMENTE DE JOC: muzica, aplauzele la sfărşitul fiecărei
colinde.

Scenariul zilei
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață,
întâlnire de grup între copii și educatoare, prin intermediul
salutului de dimineață.
Educatoarea și copiii se salută după metoda ,,As dori să
te salut așa....” ,iar copiii se salută între ei prin metoda ,,Cerc
interior ,cerc exterior. La semnalul “Amestecă!” dat de
educatoare, copiii se rotesc în cerc cântând cântecul
“Familia”(anexa 1), se opresc la semnalul “Îngheață!”, iar la
semnalul “Formează perechi!”, copiii din cercul interior se
întorc cu fața catre cei din cercul exterior, formează pereche cu
cel din fața sa salutându-se și împărtășindu-și sentimente. Se
vor repeta comenzile de mai multe ori, dându-se astfel
posibilitatea formării cât mai multor perechi și salutului între
cât mai mulți copii.
In continuare copiii vor recita poezia “Bună dimineața”
(anexa 2) și ,,Daca vreau sa cresc voinic”(anexa 2) (prin
mișcările sugerate de textul poeziilor realizându-se în același
timp și gimnastica de înviorare).
După salutul de dimineață, vor completa “Calendarul naturii”,
cu ajutorul întrebărilor:
 În ce zi/lună/an suntem?
 În ce anotimp suntem?
 Cum ne îmbrăcam?
 Cum este vremea?
Copiii vor fi familiarizați cu tema săptămânii (“ Pregătiri de
Crăciun în familia Disney”).
Noutatea zilei va fi realizată cu ajutorul poștașului care va
veni la noi cu o scrisoare de la Mickey Mouse ( anexa 3). În
scrisoare Mickey le cere copiilor sa îi ajute familia pe
Donald,Daisy, Goofi,Pluto și profesorul Von Drake să aranjeze
casa pentru Crăciun, întrucât vrăjitorul Pete care vrea să alunge
spiritul Craciunului din familia Disney ,a intrat în club și a
împrăștiat toate lucrurile, iar Mickey a trebuit să plece în
Laponia să-l ajute pe Moș Crăciun la încărcarea cadourilor pentru
copiii cuminți.Tot în scrisoare Mickey le spune copiilor că
drumul până la Clubul lui Mickey este împânzit de Pete cu
obstacole dar să nu își facă probleme deoarece Minnie este
alături de ei și îi va ajuta să găsească mic-uneltele necesare
pentru a trece peste obstacole.
ALA II ,, In drum spre Clubul lui Mickey Mouse”
Primul obstacol – pe coridor se vor afla buline galbene și
verzi,copiii vor sări pe bulinele verzi numărând din doi în doi.
Al doilea obstacol – copiii trebuie să spargă baloanele care
blochează ușa pentru a găsi indiciul care îi va ajuta să meargă mai
departe , iar aici au nevoie de prima mic-unealtă ( acul).
Al treilea obstacol – copiii trebuie să cânte cântecul lui
Mickey Mouse pentru a putea merge mai departe urmând săgețile.
Al patrulea obstacol- copiii trebuie să spună cuvintele magice
Misca ,musca,Mickey Mouse pentru a face clubul să apară
Ajunși în Clubul lui Michey ,copiii vor fi împărțiți în două
echipe pentru cele două centre de activitate deschise ( ALA 1).
La centrul ARTĂ copiii vor realiza mic-ornamente, globuri
pentru bradul de Crăciun, iar la centrul JOC DE ROL, copiii
vor fi cofetari și vor decora mic-brioșe pentru masa de
Crăciun.
Copiii vor participa prin rotație la ambele centre . Pentru
asigurarea feed-back-ului și evaluarea modului de lucru din
fiecare centru ,educatoarea organizează ,,Turul galeriei”.
Lucrările ( decorurile ) realizate vor fi așezate pe masa și
bradul de Crăciun.
Cu ajutorul tranziției: Hot dog hot dog hot dighidi dog/
Ce aventuri am mai avut/ Hot dog problema am rezolvat/Hot
dog hot dog hot dighidi dog , se trece la jocul didactic
matematic. Aici copiii împărțiți în echipe îi vor ajuta pe
Daisy,Donald, Goofi ,Pluto, Minnie și Profesorul Von Drake
să rearanjeze lucrurile împrăștiate de Pete . La activitatea
DOS fetițele aranjează masa de Crăciun iar băieții împodobesc
bradul.
În ultima parte a zilei vor cânta colinde în jurul bradului.
Tot acum își face apariția și Mickey care se bucură
nespus când vede ce frumos au pregătit totul și îi răsplătește
pe copii cu o pineata plină de bomboane.
1. *** (2009). „Aplicaţiile noului curriculum pentru
învăţământul preşcolar” – vol.I, Bucureşti, Ed. DPH.;

2. 2. Bane Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur


că eşti aici” – Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de
dimineaţă, Bucureşti, Ed. Ro Media;

3. Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta;


Fulga,Mihaela; (2002) – “Metode interactive de grup” –ghid
metodic, București, Ed. Arves ;

4. .*** (2008) - „Curriculum pentru învăţământul


preşcolar” ( 3-6/7ani), Bucureşti, M.E.C.I.;

5. Curs “Strategii de învățare prin cooperare” – modulul


III – Step by Step;

6. Dima, Sivia; Pâclea, Daniela; Țarcă, Elena; (1998) -


,,Jocuri -matematice pentru preșcolari și școlari mici”, București,
Editura Coresi;

7. Neagu, Mihaela; Beraru, Georgeta; (1997) -


,,Activitățile matematice în grădiniță” , Iași Ed. Polirom;
CANTECUL FAMILIEI

Fiecare dintre noi o familie avem de soi,


O casuta-n care stam si ne bucuram!
Tata, mama, frati, surori, unchi, bunici si verisori
Si cu mine stam uniti, multi si fericiti!

Hei! Na, na, na, na, na, na, na!


Na, na, na, na, na, na, na!
Na, na, na, na, na, na, na!
Na, na, na, na, naaa!

Fratiorii mei zglobii, cartile cu poezii,


Casa mea e-un colt de vis dintr-un paradis!
Mama, tata si bunica, jucaria si pisica,
Asa-i cuibul parintesc, unde eu traiesc!
Daca vreau să cresc voinic

Fac gimnastică de mic


Merg în pas alergător
Și-apoi sar într-un picior
Mă opresc ,respir ușor ,
Ridic mâinile să zbor
Toată lumea e a mea
Când m-aplec jos la podea
Ăsta-i doar un început
Ia priviți cât am crescut!

Bat din palme, clap-clap-clap


Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim , ne răsucim
Şi cu toți ne înveselim
Dragii mei copilași,

Încă de la începutul acestei scrisori, țin să vă mulțumesc că ați


vizionat cu atâta plăcere toate desenele mele. Am înțeles că ați fost
foarte încântați și impresionați de acestea.
Vreau să vă spun că eu sunt foarte trist deoarece a trebuit să plec de
la club tocmai în aceste zile când trebuia să fac împreună cu familia
mea pregătirile de Crăciun.Masa de Crăciun nu e pregătită,bradul nu e
împodobit iar cei de acasă nu știu cum să le rezolve pe toate.
Bătrânul Moș Craciun mi-a spus să apelez la voi pentru că sunteți
niște copii foarte isteți și cu suflet bun. Așa că...m-am gândit să vă rog
pe voi, să-mi ajutați familia să pregătescă clubul pentru sosirea
Crăciunului. .
Sunt atâtea de sortat, grupat, așezat, ordonat, decorat....iar familia
mea ....offff.....nu le reușește nimic.Așa că vă rog să plecați cât mai
repede acolo.
Minnie a venit la voi să vă ajute să ajungeți acolo. Aveți grijă căci
drumul este lung și va trebui să gasiți indicii pentru a sti pe unde să
mergeți. La fiecare indiciu aveți nevoie de o mic-unealtă așa că
....ho,ho,ho..... cereți unealta chemandu-l pe Doodles.
A.....și încă ceva.....vă rog să vă grăbiți căci Moș Crăciun se
pregătește de plecare spre voi. Între timp eu mă străduiesc să termin
ce am de făcut aici și sper să ne vedem acolo.
Vă doresc mult succes!
Din toată inima,
Vă sărută, Mickey Mouse
Grupați,ordonați, numărați și pe Mickey ajutați

Joc didactic

Sarcina didactică
Gruparea obiectelor dupa culoare, cifră , găsirea și
recunoașterea formelor geometrice , folosirea numeralului
ordinal și realizarea unui șir de obiecte așezate după un
anumit criteriu.
Reguli de joc:
Prin vocea lui Minnie, personajele din familia Disney
vor indica sarcinile jocului ce vor fi specificate pe jetoane
în formă de steluțe.Cele două grupe de copii răspund pe
rând, fiecare răspuns corect fiind recompensat cu o steluță
pentru brad la grupa băieților și o lumânare la grupa
fetelor). Colegii dintr-o echipă se vor sprijini între ei
pentru a rezolva sarcinile.
Material didactic: personaje disney, jetoane cu probe,
steluțe și lumânări recompensă,cutii de cadouri în două
culori și numerotate, tablou de iarnă, cercuri de trei
mărimi, triunghiuri de trei mărimi, bomboane colorate de
6 culori, cifre, săculeți de advent, bile colorate ,scotch., un
coșuleț pentru adunarea steluțelor și lumânărilor,
recompensă pentru bradul și masa de Crăciun.
Elemente de joc: prezența personajelor, surpriza ,
mișcarea aplauze , recompense, mânuirea materialului
.
Desfășurarea jocului: :
Copiii sunt împărțiți în două echipe, fiecare echipă
trebuie să rezolve sarcinile date pe rând de membrii familiei
Disney , dupa cum urmează:
Donald le spune copiilor că a construit doi brazi frumoși
pentru el și Daisy dar Pete care nu suportă sa-i vada fericiți
i-a distrus. Copiii vor reconstrui brazii din cutii , unul roșu și
unul albastru ,respectând regula prezentată în imagine .
Cutiile de cadouri sunt numerotate cu cifre de la 1-6. Copilul
are sarcina de a selecta cutiile numerotate cu aceeasi cifra
și de a le așeza în sir unele peste altele pentru a forma un
brad după regula 6,5,4,3,2,1. La rezolvarea corectă a sarcinii
fiecare echipă primește o recompensă (fetitele o lumânare
iar băieții o steluță)
Daisy a vrut să realizezeze un tablou de iarnă pentru
familia ei ,dar în drum spre casă Pete a speriat-o iar ea a
răsturnat sania cu piesele și toate au căzut în zăpadă. Copiii
din fiecare grupă trebuie să găsească piesele ascunse în
zăpadă iar la finalul probei să le aseze pe tablou. Băieții
trebuie să găsească triunghiurile și să formeze cu ele un brad
, iar fetele trebuie să găsească cercurile albe și să formeze cu
ele un om de zăpadă. Piesele trebuie asezate crescător la
omul de zăpadă ,și descrescător la brad.
Goofi le spune copiilor că a primit de la Mickey 6 cutii cu
bomboane pentru bradul de Crăciun ,dar Pete a desfăcut
toate cutiile și a amestecat bomboanele, iar acum el nu mai
știe câte bomboane are de fiecare fel . Copiii vor forma
grupe de bomboane după culoare iar apoi le vor număra și
vor indica cifra corespunzătoare numărului de bomboane.
Pluto a ascuns un săculeț din șirul săculeților de Advent .
Copiii vor spune al câtelea săculeț lipsește și îl vor așeza la
locul potrivit. Câștiga copilul care spune corect răspunsul.
Ultima probă este oferită de către profesorul Von Drake
care le spune copiilor că a vrut să realizeze două instalații
pentru pomul de Crăciun dar ,Pete i-a luat firul și toate
beculețele le-a aruncat pe jos. Copiii vor așeza mingiuțe
colorate pe banda scotch , urmărind modelul profesorului.
Fiecare grupă va realiza o instalație. Aici avem nevoie de mic-
unealta secretă ( scotch)
Metode și procedee: conversația, explicatia, demonstrația,
instructajul verbal, exercițiul, jocul, învățarea prin cooperare.

S-ar putea să vă placă și