Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT de activitate

1
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Gradinita nr 42
NIVELUL : I
GRUPA : Mijlocie 3
PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PREŞCOLAR: Lungu Maria
DATA:21.02.2021

Tema anuala : Cand,cum si de ce se intampla?


Subtema: UNIVERSUL
Tema zilei: CĂLĂTORIE ÎN UNIVERS
Categorii de activități:
 Activități pe domenii experiențiale:
DS-( Activitate matematică )
DOS(Activitate practică)
Domenii experenţiale implicate: ADE (DS +DOS)
Tipul de activitate: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Forma de realizare: frontal, individual,pe grupe
Scopul activitaţii: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre Univers,
stimularea interesului şi a curiozităţii copilului pentru investigarea şi
explorarea realităţii înconjurătoare ; Cultivarea sociabilitatii copiilor, a intereselor
și a deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc, a intercomunicarii libere si
civilizate in timpul activitatii;

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


DS-Activitate matematică-Grupează și așează cum ți se spune”-joc didactic
DOS-Activitate practică-,,Pământul văzut din Cosmos”-machetă

SCOPUL ACTIVITĂȚII (DS+DOS)

-exersarea priceperilor și deprinderilor copiilor de a forma grupuri pe baza unor


însușiri comune,de a ordona crescător și descrescător,de a compara două grupuri de
elemente
-dezvoltarea gustului estetic și a îndemânării

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Domeniul stiință:

–să formeze grupe de elemente care au același fel;

–să așeze în ordine crescătoare și descrescătoare a marimii grupele de obiecte


indicate;

2
–să așeze în perechi două grupe de elemente,făcând comparații între acestea;

–să folosească un limbaj matematic adecvat.

Sarcina didactică: Gruparea obiectelor dupa formă,ordonarea în ordine


crescătoare,descrescătoare;separarea obiectelor mici de cele mari și punere În
corespondentă(mic-mare);asocierea numărului potrivit.
Regulile jocului:Pe o ,,Steluță norocoasă”sunt scrise sarcinile jocului:doi copii
sortează obiectele în funcție de formă,obținand patru grupe de
elemente.Acestea,la rândul lor vor fi ordonate crescător/descrescător(în funcție
de mărime),
La complicarea jocului, un copil va așeza în perechi elementele mici cu cele
mari, va spune cum vor putea face să fie tot atatea ,apoi va asocia numarul
corespunzator.
Elemente de joc: stelute norocoase, aplauze, recompense, dezlegarea unor
ghicitori.

Domeniul estetic creativ:

-să aplice corect lipiciul pe hartia colorată;

- să utilizeze corect instrumentele și materialele aflate la dispoziție ;

-să realizeze lucrări practice păstrând acuratețea lucrării

- să evalueze lucrările proprii și ale colegilor;

Strategii didactice:
1)Metode și procedee: -Expunerea, Conversația, Exercițiul, Demonstrația
Explicatia,Munca in perchi, Brainstorming-ul, ,,Tehnica visului”, Turul
galeriei.
2)Material didactic:
Ecusoane, ,,stelute norocoase”cu sarcini de rezolvat,stelute pentru recompensa

3
; jetoane cu stele,astronauti,planete,rachete;ecusoane,hartie glasata,creponata,
lipici, suporturi pt,realizarea machetelor,material pentru decupat, panou pentru
expozitii ,creioane colorate,.
Forma de organizare : frontal, pe grupe, individual
Locul desfasurarii activitatii: sala de grupa
Durata: 20 de minute
Bibliografie:
 ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar”-M.E.C.Î.-2008
 Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti
 Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008
 E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe i nteligente multiple”.
 Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves- Silvia Breben
 www.didactic.ro

4
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Evenimentul Strategiile
Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactic didactice
Metode Mijloace

Se creează condiţii optime pentru desfăşurarea


activităţiilor:
1. Momentul - se aranjează mobilierul;
organizatoric - se pregăteşte materialul didactic;
- se distribuie ecusoanele pentru fiecare
copil în parte.
steluțe pentru
Le voi prezenta un răvaș (bilet) de pe o altă recompensă
planetă,prin care suntem invitați să călătorim în ; jetoane cu
Univers. Alaturi,într-un plic se află și câteva stele,astronaut Interesul
steluțe norocoase,pe care le vom primi daca i,planete,rache pentru
2. Captarea vom trece niște probe ,la care ne provoacă cei ce te;ecusoane,ha continu-
atenţiei ne-au trimis biletul(extratereștii). rtie tul
In cadrul activității de grup prin,,Tehnica glasată,crepon activita-tii
viselor “li se cere să-și imagineze cum va fi ată, lipici,
călătoria și ce vor putea întalni în această suporturi
călătorie.Copiii spun ce-și imaginează . pt,realizarea
machetelor,
3.Anunţarea Se anunţă şi tema zilei . ,, CALATORIE IN
temei şi a UNIVERS”. Am primit un răvaș de pe o altă --conversaţia;
obiectivelor planetă ,prin care suntem invitați să călătorim în - explicaţia
Univers,însă vom avea de trecut niște probe pană
a ajunge unde ne dorim.Vom ,,scrie”stelute pe
puncte de sprijin,vom personaliza steluțe,va
trebui să construim nave cosmice cu care vom
călători ,iar dupa toate acestea,ca să ajungem in
Cosmos va trebui sa grupăm obiecte dupa cum ni
se spune,ca sa obtinem cinci stelute
norocoase.Abia atunci vom ajunge in

5
Cosmos,vom privi ,,Pamântul”și vom realiza
imaginea Pamântului ,vazut din Cosmos.

Tranzitie:Trecere pe domenii Sesizarea atentiei


experienţiale se face prin Explicarea copiilor
cântecul,,Mergem prin Demonstrarea
Cosmos”.Copiii se asează Exercitiul
pe scaunele în semicerc,care Conversația
vor porni intr-o ,,calatorie in
Cosmos”. Munca în echipă
In continuare vom
Problematizarea
desfășura jocul didactic
,,Grupează și așează cum ți Brainstormigul
se spune!”
1. Explicarea și
demonstrarea jocului
Le voi expune o ,, steluță
norocoasă” pe care vor fi
notate probele pe care le
avem de trecut pentru a
ajunge în Cosmos,explic
regulile jocului după care se
va trece la explicarea
sarcinilor .
2.Jocul de probă
Se efectuează un joc de
probă ,de către un copil.
Turul galeriei
3. Desfășurarea propriu-zisă
a jocului
1.Doi copii trebuie sa
grupeze obiectele de același
fel,numind grupele
formate:Gr.steluțelor,Gr.plan Aprecierea corectitu-
etelor,Gr.rachetelor.Pentru dinii rezolvarii sarcinilor
sarcina rezolvată,echipajul va Recompensa

6
primi o ,,Stelută norocoasă”
2.Separă rachetele mici de
cele mari.
Copiii primesc incă o
steluță ,iar pentru a putea
trece la proba umatoare,vor Pentru
trebui sa desfășoare
jocul,,Bat din palme”.
3.Ordonează planetele în
funcție de mărime,în ordine
crescătoare și stelele,în
ordine descrescătoare.
4.Complicarea jocului
Pentru a trece la proba 4 (mai
dificilă)trebuie să dezlege
două ghicitori:
a)Cine știe o craiasă
Toata noaptea luminează
Intre stele locuiește
Oare,știți cum se numește?
(luna)
b)Galben ca puful de pui
Strălucește și e mare
Agățat în cer de-un cui
Ziua-l vezi,iar noaptea nu-i
Și pe cer e ca o floare.
(soarele)
Apoi,li se cere să așeze Aprecierea verbala
rachetele în perechi(una
mică-una mare),menționând
cate sunt și ce ar trebui sa
facă să fie tot atâtea.Se
numără obiectele,se asociază
cifra corespunzatoare ,iar
daca s-a realizat corect

7
sarcina,vor primi alte două
steluțe.
Se face evaluarea
desfasurării jocului,se
totalizează punctele și
astfel,obținând totalul maxim
de steluțe,vor putea ,,ajunge
în Cosmos” de unde vor
putea vedea Pământul si vor
putea realiza niște machete
ce ilustrează Pământul văzut
din Cosmos ,pentru a arata si
altor colegi mai mari
,,aceasta minune” .
DOS (Activitate practică)
Tranziţie: ,,Pământul se
rotește”,
Trecerea la activitatea
practică se face prin jocul
,,Pământul se rotește”,cand
copiii se vor grupa in functie
de culoarea steluței și fiecare
grup va trece la masa unde
vad astronautul îmbrăcat în
culoarea corespunzătoare
ecusonului lor.
Intuirea materialului: Voi
arăta copiilor materialul de
lucru ,o macheta –model si
ceea ce vor avea de lipit.
Explicarea și demonstrarea
modului de lucru:
Voi explica modul în care
trebuie asamblate elementele
ce vor compune macheta- ei

8
vor avea de atașat Pământul
în ,,Univers” .Pe Pământ vor
lipi bucați de hârtie
creponată albastră ăi
maro,reprezentând apele si
uscatul, apoi vor avea de
lipit stelele, soarele, luna și
norii,lipindu-le pe fondul
negru (interiorul cutiei ce
reprezintă Universul) .
Exercitii pentru incălzirea
muşchilor mici ai mâinii.
Executarea lucrarilor
Le urez spor la treaba și-i
îndemn sa lucreze cu atentie.
În timp ce copiii lucrează îi
supraveghez, îi ajut şi îi
îndrum acolo unde e nevoie.
Voi aprecia realizarea
comportamentelor propuse și
voi face aprecieri privind
efortul depus de copii pentru
finalizarea produselor de la
activitatea practica.
In cadrul Evaluarea verbala
ACTIVITĂŢILOR Realizarea unei expozitii
RECREATIVE,vom cu lucrarile copiilor la
desfășura jocurile vederea parintilor
distractive,,Cosmonauții
”și ,,Balonul”,apoi se vor
face aprecieri referitoare la
călătorie.

9
Joc : ,,Cosmonauţii’’

Copiii ,,cosmonauţi’’sunt
aşezaţi în formaţie de cerc,
ţinându-se de mâini,cu faţa
spre centru.În mijlocul lor
sunt așezate în cerc (scaunele
însemnând nave
cosmice).Numărul lor este
mai mic decat numărul
cosmonauţilor.

La comanda de începere a
jocului ,,cosmonauţii’’se
învârtesc în cerc repetând :

,,Suntem prichindei isteţi

Şi zburăm prin Univers !

Ne-am făcut cosmonauţi

Şi de-aceea o să zburăm

Cu care navă apucăm !

Jocul are un secret,

Cel ce va întârzia

Acasă, pe Pământ va
sta !

După
ultimul,,vers’’cosmonauţii

10
aleargă spre navele cosmice
ca să ocupe un scaunel
(loc în navă),dar cel puţin 2-
3 vor rămâne pe loc. Jocul se
repetă.

Tot astăzi ne vom juca un alt


joc de mişcare
numit,,Balonul”.Pentru a ne
putea juca trebuie să ne
împărţim în echipe de câte
trei copii.Fiecare echipă va
primi un balon de care va
trebui să aibă mare grijă.
Odată ce balonul a fost
aruncat în sus, cei trei copii
din echipă vor avea sarcina
să ţină cât mai mult timp
balonul în aer doar suflând în
el. Pentru a vedea dacă toţi
copii şi-au însuşit regulile
jocului vom desfăşura un joc
de probă. Dacă este nevoie
explicaţiile vor fi
reluate.Copiii vor forma pe
rând echipele şi vor executa
jocul conform explicaţiilor .
Voi urmări buna desfăşurare
a jocului, intervenind ori de
câte ori este cazul.

11
Am revenit la grădiniţă şi
pentru că am călătorit în
cosmos toţi copiii vor primi
câte o amintire :o steluţă
norocoasa,care va va purta
noroc.Se fac aprecieri
referitoare la activitate şi la
participarea activă a copiilor.

După terminarea activităţilor


se realizează finalitatea zilei
prin organizarea unei
expoziţii pe diferite suporturi
şi locuri din
grupă,fotografierea
rezultatelor muncii.

12

S-ar putea să vă placă și