Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DE O ZI

PRIETENII ANIMALELOR

26.01.2022
PROFESOR PREȘCOLAR: ROȘU DANIELA-ADRIANA

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIȚA PP FURNICUȚA

NIVEL: II grupa MARE D

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Cand , cum si de ce se intampla ?”

TEMA PROIECTULUI :,,In lumea animalelor”

TEMA SAPTAMANII: “Animalele din curtea bunicilor”

TEMA ACTIVITĂŢII : “Prietenii animalelor”

MESAJUL ZILEI: Suntem prietenii animalelor și avem grijă de ele!

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate integrată

DOMENIILE EXPERENTIALE VIZATE : ADP+ALA 1+ADE ( DOS SI DEC )+ALA 2

TIPUL DE ACTIVITATE: Mixtă

FORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii, Activitatea de


grup, Noutatea zilei.

Tranziții :”Bat din palme” , ..Gimnastica de inviorare “, ,,Azi Grivei e manios”


ALA1:

BIBLIOTECA: ,,Animale domestice”-citire de imagini

ARTĂ: ,,Animale domestice”- confectionare

CONSTRUCTII: ,,Ferma bunicilor”

ADE:

DOS: “Iedul cu trei capre” –povestire

DEC: “Camasa iedutului ”- pictura

ALA 2: Cainele cel ciufulit”-joc distractiv


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A.1. Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă familiare;

A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mişcării;

B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copii de vârste apropiate;

C.1. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ;

D1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.


.
COMPORTAMENTE VIZATE: ,

A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific vârstei;

A.1.3. Utilizează mâinile şi degetele pentru realizare de activităţi variate;

A.2.3. Îşi coordonează mişcările în funcţie de ritm, cadenţă, pauză, semnale sonore, melodii;

B.1.3. Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;

C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;

C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și


povestiri creative;

D1.1 Exersează,cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptăriilui
(comunicare receptivă).

SCOPUL ACTIVITĂŢII: : Formarea capacităţii de a aprecia în situaţii concrete unele comportamente


şi atitudini în raport cu normele cunoscute; Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter;
Formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi de ceilalţi ; Formarea și consolidarea unor abilități
practice specifice nivelului de dezvoltare motrică și dezvoltarea simțului practic și estetic; Verificarea
cunoștințelor despre animalele domestice și stimularea imaginației creatoare a copiilor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să asculte cu atenție povestea ;


 /ă-şi exprime acordul sau dezacordul referitor la comportamentele personajelor;
 Să conştientizeze consecinţele pozitive sau negative ale actelor sale de comportament asupra sa
şi asupra celorlalţi;
 Să recunoască și să folosească în mod adecvat materialele puse la dispoziție,
 Să demonstreze că a inţeles indicaţiile primite prin executarea unor deprinderi motrice însuşite
anterior, în diverse contexte,

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:

povestirea, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,răspunde-


aruncă- interoghează , explozia stelara.

Material didactic:
calendarul naturii,animale de jucarie, pensulă, recipient apă, acuarele, imagini
sugestive, carti,reviste, imagini cu animale ,imagini din poveste, foarfecă, lipici,
elemente de décor, vata,fire de ata ,masca catel ,medalioane, cos ,cadouri pentru copiii
participanti.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual,

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

DURATA : o zi

EVALUARE: continuă prin aprecierea răspunsurilor

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educaţia timpurie 2019;


 Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7 ani;
 Suport pentru explicitarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care operează
curriculumul pentru educaţie timpurie;
 Scrisoarea metodică pentru anul şcolar 2020-2021;
 Învățământul preșcolar și primar Nr. 3-4/ 2018, Editura Arlequin;
 Laurenţia Culea, Filofteia Grama, Mioara Pletea – „Activitatea integrată în grădiniță”,
Editura Didactică Publishing House, București, 2008;
 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș- „Piramida cunoașterii”, Editura Diamant, Pitești,
2014;
 Proiectarea pas cu pas (îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar),
Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010
 Metode interactive de grup-ghid metodic- 60 metode şi 200 aplicaţii practice pentru
învăţământul preşcolar, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Editura
Arves,
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei va începe cu Intâlnirea de dimineață. Copiii vor fi așezați în semicerc pentru a putea
stabili un contact vizual cu toți membrii grupei. Urmează salutul :”Bună dimineața dragi copii/ Bine ați
venit la grădiniță”! iar copiii se salută cu expresia ”Bună dimineața…”, salutul curgând firesc de la o
margine la alta a semicercului într-o atmosferă de relaxare și bună dispoziție.
Dragi copii, astazi pentru noi este o zi mai speciala , avem oaspeti deosebiti , doamna metodista de
la Satu Mare care a venit pentru a va cunoaste ,pentru a vedea cat de cuminti sunteti si ce frumos stiti
voi sa lucrati.Deasemenea doamna director Nita este si ea cu noi ,haideti sa le salutam….

Prezența se realizează prin numirea copiilor prezenți și enumerarea copiilor absenți,


specificându-se numărul celor care lipsesc
Se va trece la completarea calendarului naturii: ”A-nceput o nouă zi,
Cum e vremea azi copiii?”

Se va desfășura jocul de grup ,, Ce sti despre mine ?”- se vor juca cu ” zarul animalelor
domestice”prin intermediul metodei interactive Răspunde-Aruncă-Interoghează.Se prezintă un zar de
dimensiuni mai mari,pe laturile căruia sunt reprezentate diferite animale domestice.Zarul va fi
aruncat pe covor între doi copii,cel care primește zarul va privi,va denumi animalul și va spune tot ce
știe despre acesta,iar la final va reproduce sunetul scos de acel animal.Jocul va fi reluat în funcție de
disponibilitatea copiilor.
Noutatea zilei Pe catedră educatoarea găsește un plic frumos decorat ,pe care stă scris cu litere
mari ”pentru grupa Buburuzelor.” Educatoarea citește cu voce tare scrisoarea lăsată de fermierul
Gheorghe , care stie ca voi sunteti prietenii animalelor ,el s-a gândit ca prin intermediul jocurilor lăsate
de el la noi în grupă să va ajute să vă pregătiți să deveniți și voi ajutoare de bază în gospodărie și cine
știe poate într-o zi să ajungeți fermieri la fel ca și el , sa stiti sa aveti grija de animale ,,acesta va fi și
mesajul zilei .”

Tranziția va fi asigurată de cântecelul :

”Bat din palme clap,clap,clap

Din picioare trap .trap.trap

Ne invartim,ne rasucim

La centre noi pornim “

Pentru a putea descoperi jocurile lăsate de fermierul Gheorghe vom apela la ”cosul fermecat”
pentru a ne împărți pe centre .Fiecare copil extrage un simbol (pisica , caine ,iepure), un medalion ce îl
va îndruma pe copil către centrul ales., unde cu ajutorul educatoarei copiii descoperă materialele puse
la dispoziție și află sarcinile de lucru
Astfel la centrul Biblioteca copii se vor regăsi cu simbolul unui iepuras ,Aici preșcolarii vor citi
imagini cu animale domestice ,iar daca timpul le permite vor avea o fisa de lucru pe care sunt
desenate animale ,iar ei vor desparti in silabe numele animalului.
La centrul Construcii , copii se vor regăsi cu simbolul unui caine ,aici prescolarii vor
confectiona cu materiale din natura , cu cuburi , ferma de animale , la centrul Artă copii se vor
regăsi cu simbolul unei pisici, aici prescolarii vor avea de confectionat animalele din ferma .
Educatoarea va sprijini copiii în desfășurarea activităților de la centrele deschise. După finalizarea
lucrului la centre copiii sunt invitaţi să aranjeze lucrarile la centrul Construcii unde vor fi analizate si
educatoarea va face aprecieri verbale despre modul lor de implicare in acivitati. Apoi copiii vor ieși din
sală, urmează gimnastica de înviorare , spălatul mânuțelor, servitul mesei.

Pentru prima activitate pe domenii experiențiale, DOS -copiii vor afla ca trebuie sa asculte cu
atentie o poveste din care vor afla ce a patit un iedut mofturos..
Dupa ce au ascultat povestea cu ajutorul tranzitiei .Azi Grivei e manios “ se trece la cea de a doua
activitate DEC, prin care copiii vor picta camasa iedutului .
Ziua se încheie cu ALA 2, unde copiii se vor juca jocul,, Cainele cel ciufulit” .
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTE STRATEGII DIDACTICE

DIDACTICE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC METODE ȘI MIJLOACE DE EVALUARE

PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT

1.Moment Voi asigura condițiile necesare pentru


organizatoric desfășurarea optimă a activității;

- Aerisirea sălii de grupă,amenajarea


spațiului educațional și pregătirea
materialului didactic..

Activitatea va debuta cu Intâlnirea de


dimineață ,prin intermediul salutului, se Conversația Imagini pentru Observare
face prezența, se completează salut comportament
Salutul copii
calendarul naturii iar apoi se trece la Zar
activitatea de grup care se va desfășura Observația
sub forma unui joc: ,, Ce sti despre Panou de
mine ?”- se vor juca cu ” zarul Exerciți prezență
animalelor domestice”prin intermediul
Răspunde- Calendarul Analiză
metodei interactive Răspunde-Aruncă-
Aruncă- naturii răspunsuri
Interoghează.Se prezintă un zar de
Interoghează copii
dimensiuni mai mari,pe laturile căruia
sunt reprezentate diferite animale
domestice.Zarul va fi aruncat pe covor
între doi copii,cel care primește zarul va
privi,va denumi animalul și va spune tot
ce știe despre acesta,iar la final va
reproduce sunetul scos de acel
animal.Jocul va fi reluat în funcție de
disponibilitatea copiilor.

2. Captarea Pe catedră educatoarea găsește un plic


atenției frumos decorat ,pe care stă scris cu
litere mari ”pentru grupa Buburuzelor.” Explicația Scrisoarea de la Observare
Educatoarea citește cu voce tare fermierul comportament
Conversația Gheorghe copii
scrisoarea lăsată de fermierul Gheorghe
care s-a gândit ca prin intermediul Observația
jocurilor lăsate de el la noi în grupă să
va ajute să vă pregătiți să deveniți și voi
ajutoare de bază în gospodărie și cine
știe poate într-o zi să ajungeți fermieri
la fel ca și el , Conversația

3. Anunțarea Prin intermediul mesajului zilei, se vor Observare


temei și a anunța tema zilei dar și obiectivele, comportament
folosindu-se un limbaj adecvat, accesibil Conversația copii
obiectivelor
preșcolarilor, apoi se vor deplasa la
centre pe tranziția:
:”Bat din palme clap,clapclap Observația
Din picioare trap .trap.trap

Ne invartim,ne rasucim
Explicația
La sectoare noi pornim “

4. Dirijarea ALA 1 Copiii își aleg singuri,in functie Observația


învățării de medalionull extras din cos centrul de
interes la care doresc să lucreze,
urmând ca apoi să treacă pe la fiecare Explicația
centru deschis.
Cuburi Observare
Educatoarea le prezintă sarcinile de Materiale din comportament
lucru la fiecare centru și le expune natura ,lipici copii
obiectivele urmărite, folosind un limbaj vata ,hartie
accesibil vârstei, astfel, la centrul Expunerea
glasata ,
Constructii copiii vor construi ferma cu
animale, la centrul Artă vor confectiona Observarea sabloane cu
animalele din ferma , la centrul animale
Biblioteca vor ,, citi “imagini cu
animale . Imagini cu
Munca animale
Se dau indicații, dar educatoarea va individuală/ în domestice
interveni numai dacă va fi solicitată cu grupuri mici Analiză lucrari
explicații și ajutor. Lucrarile vor fi duse copii
la Cinstructii pentru a putea fi analizate
si apreciate. Educatoarea apreciaza
verbal munca copiilor, apoi copiii vor
ieși din sală . Urmează gimnastica de
înviorare , spălatul mânuțelor, servitul
mesei..

DOS

Educatoarea le propune copiilor să


asculte o pveste despre un iedut foarte
rasfatat ,cerandu-le copiilor să Explicatia
urmărească cu atenţie povestea, pentru
ca după aceea să poată să răspundă la Povestirea
orice întrebare referitoare la
întâmplările petrecute în povestire şi să Conversatia
formuleze chiar ei întrebări, la care vor Analiză
răspunde alţi colegi şi să-şi spună răspunsuri
părerea despre comportamentele Imagini din copii
personajelor. Se va expune conţinutul poveste
poveştii simultan cu expunerea
planşelor. Se vor explica expresiile şi
cuvintele necunoscute, prin utilizarea
unor sinonime, fără a întrerupe firul
povestirii , menținând treaz interesul și
curiozitatea copiilor.

Cu ajutorul metodei ,,Explozia stelara “


se urmărește să se vadă dacă ei au
Explozia
reținut titlul poveștii, personajul și
stelara
întâmplările acestuia , se extrage
mesajul poveștii. Se va explica metoda Stele colorate
de lucru în grupuri mici. Se va afişa pe
panou steluţa mare cu titlul poveştii şi o
imagine sugestivă, apoi li se va cere
Observatia
unor copii să aleagă câte o steluţă – din
cele cinci steluţe de culori diferite.
Fiecare copil care a ales o steluţă, îşi va
forma un grup, chemând lângă el încă Conversația
trei-patru copii; astfel se vor forma cinci
Explicatia
grupuri, a câte trei-patru copii. Se vor
citi întrebările scrise pe steluţe: CINE?
CE? UNDE? CÂND? DE CE? Se vor
explica sarcinile de lucru pentru fiecare Munca in
grup şi se vor aranja scăunelele în mod grupuri mici Analiză
adecvat cooperării în grup – în cercuri. răspunsuri
Se va da câte un exemplu de întrebare copii
pentru fiecare grup: CINE îl îmbrăca pe Conversația
ied? (Cine îl hrănea? Cine îl adormea?
Cine i-a luat hainele? Cine i-a mâncat
mâncarea?) CE făcea iedul când se
trezea? (Ce a făcut vulpea? Ce a facut
ursul? Ce a făcut lupul?) UNDE s-au
dus cele trei capre? (Unde a dus vulpea
hainele iedului? Unde a fugit iedul?)
CÂND o striga iedul pe capramamă?
(Când o striga iedul pe mătuşacapră?
Când o striga iedul pe capra-bunică?)
DE CE au plecat cele trei capre la
capra cu trei iezi? (De ce a intrat Conversația
vulpea/ursul/lupul în casa iedului?) Se
va acorda timp de lucru în grupuri,
pentru formularea întrebărilor 2 minute, Analiză
apoi fiecare grup va adresa colegilor răspunsuri
întrebările formulate de ei, iar celelalte Repovestirea copii
grupuri vor răspunde. Se va urmări
participarea tuturor copiilor, atât la
formularea întrebărilor, cât şi a
răspunsurilor. De asemenea, se va
urmări corectitudinea întrebărilor şi
răspunsurilor, atât din punct de vedere
Conversația
gramatical, cât şi al conţinutului. Se va
solicita copiilor să aprecieze
comportamentele şi atitudinile
personajelor, în raport cu normele
cunoscute de comportament, dar şi să
Repovestirea
formuleze opinii personale şi să le
argumenteze. De asemena, li se va cere
să propună soluţii alternative pentru
situaţiile prezentate în povestire.

Folosindu-se de mesajul povesti Conversația


educatoarea îi va dirija pe copii către

DEC unde ei vor picta camasa


iedutului.

Pe măsuțele de lucru se vor afla Modelul Analiza


materialele necesare activității artistic- educatoarei realizării
plastice (picturii} După intuirea lucrării și
Imagini cu
materialului se realizează observarea comportament
camasi
modelului pe care îl au de executat, iar copii.
educatoarea va explica modul de Acuarele ,pensul
realizare a lucrării. Se reactualizează e,apa
cerințele privind corectitudinea și
acuratețea lucrărilor,se realizează
exerciții de încălzire a mușchilor mici ai
mâinilor și se trece apoi la realizarea Observatia
propriu-zisă a lucrărilor. În timp ce Analiză lucrari
copiii lucrează, educatoarea îi îndrumă, copii
stimulându-le încrederea în forțele Conversația
proprii, încurajându-i și ajutându-i
acolo unde este cazul. Explicatia
Se fac aprecieri asupra modului de
lucru, dacă copiii au lucrat curat si
ingrijit , dacă s-au încadrat în spațiu.

5. Obținerea La finalul lucrărilor copiii vor fi


performanței solicitați să precizeze titlul poveștii și
mesajul care l-au desprins din Expunerea Analiză
activitățile zilei.Copiii vor răspunde răspunsuri copi
Conversația
utilizînd cuvintele proprii dar și
cuvintele și expresiile noi.
6. Asigurarea ALA 2 Masca caine
retenției și a Copiii se vor juca jocul ,,Cainele cel
ciufulit”. Conversația Observarea
transferului
executării și
Un copil va fi ales ” câinele Explicația comportamentul
ciufulit” , Acesta va trebui să copiilor.
,, doarmă”, restul copiilor vor
forma un cerc în jurul lui și vor
intona cântecul jocului.Apoi tiptil îl
ating ca să se trezească,copii
fug,cățelul după ei.Copii vor alerga
să se așeze pe pernuțe,iar cine va fi
prins ultimul va fi următorul ” cățel
ciufulit”.

7. Încheierea Voi face aprecieri verbale în funcție de Conversația Recompense Aprecieri


activității modul în care s-a desfășurat activitatea verbale
oferind recompense.

S-ar putea să vă placă și