Sunteți pe pagina 1din 33

ȘCOALA GIMNAZIALĂ PLOPII-SLĂVITEȘTI

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 2 DUDU

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


"Ajutoarele albinuței Maya"

Profesor Invățământ Preșcolar: Ristea Iuliana-Roxana


DATĂ: 07.04.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Plopii-Slăviteşti; Structură Grădinița cu Program Normal Nr.2 Dudu
NIVEL DE VÂRSTĂ: 5-6 ani, nivel II
GRUPA : Mare, Grupa: Buburuzelor
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Ristea Iuliana-Roxana
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Când, cum și de ce se întamplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “În lumea insectelor”
TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: "Ajutoarele albinuței Maya"
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
FORMĂ DE REALIZARE: A.I.:ADP+ALA1+ADE (DS Activitate matematica-joc didactic+DOS-Activitate prctică-confecţionare)
+ALA2
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Verificarea cunoștințelor copiilor de a ințelege și utiliza numerele in limitele 1-8 întrebuințând un limbaj
adecvat; Consolidarea unor abilități practice.
OBIECTIVE:
O1: Să numere crescător și descrescător în limitele 1-8;
O2: Să redea vecinii numerelor naturale;
O3: Să formeze mulțimi de elemente după un criteriu dat;
O4: Să raporteze corect cantitatea la număr și numărul la cantitate;
O5: Să rezolve operații de adunare cu o unitate în limitele 1-8;
O6: Să  identifice materialele de lucru și să execute tema dată  individual; 
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
 
I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ( A.D.P ):
1. Întâlnirea de dimineață:
- Salutul: ” Bună dimineața, buburuze!”
- Calendarul naturii
- Noutatea zilei: ”Scrisoare de la albinuța Maya”
2. Rutine: Primirea copiilor,
Micul dejun
Întâlnirea de dimineaţã
Momentul de lectură.
”Sunt harnic!”
3. Tranziții: “Bat din palme”
“Ca fluturii zburăm ” 
II. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE LIBER ALESE (ALA 1)
ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES:
- Bibliotecă:  ”Albumul insectelor” (ANEXA 1)
- Construcții: “Fluturi”
- Joc de masă: “Găsește umbra” (ANEXA 2)
III. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE ( ADE )
DȘ(Activitate matematică)+ DOS(Activitate practică)– ,,Surprizele albinuței Maya” Joc didactic+ confecționare- Activitate
integrată
IV. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( ALA2 )
JOC DE MIȘCARE: “Albinuța si florile”
V. Momentul de lectură
SARCINA DIDACTICĂ:
Verificarea cunoștinţelor, referitoare la asocierea numărului și a cifrei la cantitate în limitele 1-8
REGULILE  JOCULUI:
 Copiii vor fi împărțiți în două echipe;
 Copiii sunt supuși mai multor probe pentru a putea să o ajute pe albinuță;
 Răspund, rând pe rând, doar copiii solicitați de educatoare din fiecare echipă , colegii de grup oferă ajutor unde este nevoie;
 Răspunsurile corecte sunt aplaudate;
 Fiecare sarcină corect îndeplinită va fi rasplătită cu o bucată de puzzle, câștigă echipa care realizează primul puzzle-ul.
 
ELEMENTE DE JOC:
Surpriza, închiderea și deschiderea ochilor, aplauzele, întrecerea, recompense.
 
STRATEGII DIDACTICE:
         Metode și procedee: conversația, explicația,  demonstrația, observarea, exercițiul, jocul didactic, problematizarea, Turul galeriei.
        Mijloace didactice: calendarul naturii, ecusoane, coș cu surprize, silueta Albinuței Maya, puzzle, abțibilduri, recompense, jetoane
cu cifre, baloane cu sarcini, probleme ilustrate, cubul, lipci, foarfeci, insecte din hartie,
Formă de organizare: frontal, individual, pe grupe
Locul de desfășurare: sala de grupă
Durata: 1 zi
BIBLIOGRAFIE:
·         Curriculum pentru educația timpurie , Ed. Didactică Publishing House , Bucureşti , 2009;
 Culea, L., (2008), Activitatea integrată din grădiniță, Ghid pentru cadrele didactice, Editura Didactică Publishing House,
București,
 Dumitrana Magdalena ,“Educarea limbajului în învământul preșcolar” 
*** (2008). Curriculum pentru învăţământul preşcolar. Bucureşti: Didactică Publishing  Lecturi educative pentru preșcolari, Editura
tehno-Art, 2009
SCENARIUL ZILEI
 
           Activitatea debutează cu  Întâlnirea de dimineață. Copiii vor intră în sala de grupă în rând câte unul, şi se indreaptă către locul
întâlnirii de dimineață, unde se vor așeza pe scăunelele aranjate în formă de semicerc.
Salutul  de dimineață se realizează prin tehnică comunicării rotative, porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii
grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă:
“Dimineaţa a sosit,
Copilaşii  au venit,
 A-nceput o nouă zi,
Bună dimineaţa copii!”
Se realizează apoi prezenţa la activitate prin intermediul versurilor: ”Bună dimineața, sunt buburuza…. !” fiecare copil va lua
buburuza proprie și o va așeza pe panou.
 ,,– După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Cei prezenți ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Copiii absenți vor fi aşezati  pe panoul mic.
Le precizez că avem şi musafiri, care au venit să vadă câte lucruri minunate cunosc și ştiu să realizeze. Le urăm acestora “ Bun
venit!”
Atenţia copiilor este îndreptată, apoi spre Calendarul naturii, unde stabilim data ( zi, lună, an), starea vremii şi vestimentaţia
adecvată acestei perioade. Preşcolarii aleg jetoanele potrivite cerinţelor formulate. Se reamintește tema săptamanii:” In lumea
insectelor”, iar copiii vor vorbi despre insecte și anotimpul primăvara.
Îi anunț noutatea zilei, prin care le prezint scrisoarea de la albinuță și un coș cu surprize primit, ce conține toate materialele
necesare desfășurării activității, și vom desfășura activități captivante în urma cărora vor primi medalii și recompense.
Copiii sunt invitați să pornească într-o călătorie imaginară, subliniindu-se faptul că atunci când se pleacă la drum, este nevoie
să se respecte niște reguli. Se vor accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă specifică: “Mă aștept astăzi de la voi să fiți buni
colegi, să va ajutați între voi în caz de nevoie, să vorbiți pe un ton potrivit, pentru a nu va deranja colegii din jur și să fiți atenți.''
Călătoria începe cu gimnastică de înviorare, desfășurată sub formă de exerciții motrice ușoare ( diferite forme de mers,
alergare, ușoară, mișcări de brațe, întinderi) “Dacă vreau să cresc voinic! / Fac gimnastică de mic./ Merg în pas alergător, / Sar voios
într-un picior, / Mă opresc, respir ușor, / Întind brațele să zbor! / Toată lumea e a mea, /   Ăsta-i doar un început..! / Ia uitați cât am
crescut!”
Copiii sunt invitaţi să observe cum este pregătită sala de grupă  și  centrul tematic.
Citesc scrisoarea copiilor: 
''Dragi Buburuze,
Mă numesc Maya, sunt o albinuță harnică, imi place foarte mult să culeg nectarul si polenul din flori.
Știti voi ce mi s-a intamplat?
Vântul cel nazdravan a suflat tare și m-a îndepărtat de stupul meu și de surorile mele albinuțele. Am venit la voi trimisă de
prietena mea Buburuză. Ea mi-a spus că ați ajutat-o, iar azi eu am nevoie de ajutorul vostru.
Mă ajutați să-mi găsesc stupul și surioarele, care mă așteaptă să pregătim miere pentru voi?
Rezolvând corect toate sarcinile din coșul cu surprize trimis de mine, eu imi voi gasi stupul. La final o să fiu
recunoscătoare cu voi dragi copii și vă voi răsplăti.

Semnează: Albinuța Maya ANEXA 3


După citirea scrisorii, le spun copiilor că tot ceea ce vor lucra pe parcursul acestei zile va fi pentru albunuța Maya, pentru a-și
găsi drumul către stup/casă.
Mesajul zilei: "Harnici de vom fi Maya ne va răsplăti!"
Copiii, prin procedeul “Măna oarbă” vor extrage din săculeţ câte un ecuson pentru a putea merge la centrul potrivit. Se vor
forma trei echipe, care se vor păstra și pentru Activitatea practică: ”Echipa fluturașilor", "Echipa buburzelor " și  "Echipa albinuțelor"
ANEXA 4
Prin tranziția: “Ca fluturii zburăm/ Și spre centre ne-ndreptam” copiii se vor deplasa către centrele de activități unde voi
prezenta materialele și sarcinile de lucru,  urmând să se rotească pe la toate centrele. În timp ce copiii lucrează, îi voi supraveghea,
purtând discuții cu aceștia, și oferind îndrumări și ajutor acolo unde este nevoie.
La centrul “Bibliotecă” copiii vor sorta jetoae pentru a realiza “Albumul insectelor”; la centrul “Construcții” copiii vor realiza
cu ajutorul pieselor de Tangram “Fluturași”; la centrul “Joc de masă” copiii vor așeza siluetele insectelor pe umbra corespunzătoare.
După terminarea activităţilor de la centre se va face evaluarea şi aprecierea  rezultatelor.
Prin intermediul versurilor: „ Bat din palme:clap,clap,clap / din picioare : trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și spre baie
noi pornim”, copiii vor fi direcţionaţi spre ieşirea din sala de grupă.
Rutină:   Servirea mesei. 
După întoarcerea copiilor de la baie, se descoperă coșul primit de la Albinuța Maya, ce conține materialele necesare
desfășurarii activităților.
Copiii vor continua călătoria prin tranziția “Ca fluturii zburam/ In semicerc ne asezam”  copiii se așază pe scăunele. Sunt de
acord să descoperim împreuna ce ne-a mai adus "Maya". Le voi spune că astăzi, la activitatea de Matematică vom desfaşura jocul,
"Ajutoarele albinuței Maya", astfel copiii vor avea de rezolvat mai multe sarcini de lucru (vor număra crescător si descrescător, vor
asocia cantitatea la număr și numărul la cantitate, vor forma mulțimi, apoi le vor compra, vor căuta vecinii numerelor, vor rezolva
operții de adunare cu o unitate), iar în cadrul Activității artistico – plastice, copiii vor realiza, prin lipire insecte. La această probă se
revine la cele trei grupe. ( Grupa Albinuțelor, grupa Buburuzelor si grupa Fluturașilor)           
Se explică  Regulile jocului, copiii vor fi împartiti în doua echipe, “Echipa Florilor roșii” și “Echipa Florilor galbene”
ANEXA5, pe rând, câte un copil din fiecare echipă ales de educatoare va sparge câte un balon (în ordinea numerelor de pe baloane),
iar educatoarea va citi sarcina din interiorul balonului. Rezolvarea cu bine a  primei sarcini va permite spargerea următorului balon,
până la epuizarea tuturor baloanelor. Fiecare răspuns corect va fi aplaudat și recompensat la panou cu buline "happy face" și cu
imagini de tip puzzle, care în final vor întregi imaginea diplomei (ANEXA 6) pentru fiecare echipă. Echipa care va strânge cele mai
multe, va fi câștigătoare.
Pentru  Reactualizarea cunoștințelor, copiii vor numara crescător și descrescător in limitele 1-8.
Deoarece fiecare probă din concurs va fi introdusă prin spargerea balonului, sarcinile vor fi explicate pe parcursul jocului.
Se execută jocul de probă după spargerea primului balon, copiii vor așeza jetoanele numerotate crescător și
descrescător.ANEXA7
            După ce copiii au înțeles regulile jocului, se trece la executarea propriu- zisă a acestuia. Pe tot parcursul jocului, sunt antrenați
toți copiii, încurajându-le spiritul de competiție.
PROBA 1: Pe măsuță sunt așezate mai multe jetoane cu cifre, câte un copil de la fiecare echipa, va cauta vecinii numerelor,
apoi ii vor așeza pe tabla magnetică.  Se sparge cel de-al doilea balon și se citește sarcina.ANEXA8
PROBA 2: Educatoarea scoate din "Coșul cu surprize" trimis de Maya un cub ” Hai să ne jucăm/ Și să aruncăm/ Cubul
fermecat/ Cu cifre decorat”
Pentru ai arăta Albinuței că suntem foarte isteți vom arunca cubul, apoi vom forma mulțimi cu tot atatea elemente cate ne
indica cifra de pe fața cubului. Vor ieși în față câte doi copii de la fiecare echipă.. Se sparge cel de-al treilea balon.
PROBA 3: Educatoarea numește câte doi copii de la fiecare echipă care vor compara mulțimile formate la proba anterioară. Se
sparge balonul ce conține proba 4.
PROBA 4: Pe tabla magnetică sunt așezați fluturași numerotați de la 1 la 8, la solicitarea educatoarei copii închid ochii și un
fluturaș va dispărea, iar copiii numiți vor spune al câtelea fluturaș a zburat. ANEXA 9
Fiecare răspuns corect va fi aplaudat de restul colegilor.
Tranziția către activitatea practică o realizez cu ajutorul versurilor: ”Bat din palme clap,clap,clap/ Din picioare trap, trap,
trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Spre măsuțe noi pornim.”. Copiii vor revenii la măsuțe grupați in cele trei echipe de la centre și vor 
trebui să realizeze prin asamblare și lipire insecte, “Echipa Fluturașilor” va realize fluturasi, “Echipa albinuțelor”- albinuțe și “Echipa
buburuzelor” - buburuze.
Copiii descoperă și intuiesc materialele de pe măsuțe, după care le prezint modelele executate, le solicit analiza acestora.
Explic și demonstrez modul de lucru,insistând asupra tehnicilor învățate (asamblare, lipire).
Voi efectua cu preșcolarii exercițîi de încălzire ai mușchilor mici ai mâinilor:
“Mișcăm degețelele
Batem tare palmele
Răsucim încheietura
Și dăm mingea dura-dura!”
Prezint criteriile de evaluare ale lucrărilor: respectarea temei și a tehnicilor de lucru, acuratețea lucrării, finalizarea lucrării.
După finalizarea lucrărilor, fiecare copil merge la panoul amenajat de Maya și va așeza fluturașul/ buburuza/ albinuța pe crenguțele
pomilor, flori și pe stup.
 Prin metoda Turul galeriei, copiii vor analiza lucrările, alegându-le pe cele mai bine realizate, motivându-și alegerea.
PROBA 5: În Complicarea jocului se sparge și ultimul balon, apoi se citește sarcina. Cate un copil de la fiecare echipa va
reolva operții de adunare cu o unitate, în functie de câți fluturași au fost așezati pe crenguța înflorită și câte albinuțe s-au așezat pe
stup. ANEXA 10 În urma acestei probe se stabilește echipa caștigatoare, in funcție de cine a întregit PUZZLE-ul.
În continuare, se va desfășura jocul de mișcare “ Albinuța și florile”
            Le voi prezenta copiilor sarcinile și regulile jocului: Un copil va fi albinuța iar ceilalti vor fi flori. La semnalul meu albinuța va
zbura și toți copii vor cânta:
Albinuța a zburat
Să culeagă miere
Pe-o floare s-a așezat
Și nectar îi cere
De ghicești cum o cheamă
Albiniță dragă
Cu tine o vei lua
Albinuță dragă Albinuța trebuie să ghicească numele florii, dacă ghicește copiii cântă
Ai ghicit, ai ghicit
Floarea cea aleasă
Fericit, mulțumit ai s-o duci acasă și albina dansează cu floarea. Daca răspunsul nu este corect copiii cântă
N-ai ghicit , n-ai ghicit
Ce bine ne pare
De acum ai să fii
Ca și noi o floare
După explicarea regulilor jocului copiii se așază in cerc. Jocul continuă până când toți copiii au fost albinuțe.
Activitatea se încheie cu aprecieri referitoare la întreaga activitate desfășurată și comportamentul copiilor și vor primi cate o
diploma de la albinuța Maya.

După evaluarea lucrărilor, copiii prin tranziția "Bat din palme" se vor așeza în semicerc pe pernuțe pentru Momentul de
lectură unde vor viziona un filmuleț despre insecte.
DEMERSUL DIDACTIC

NR. ETAPELE STRATEGII DIDACTICE


CRT ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învățămant organizare
   
    Se creează condiţii optime pentru desfăşurarea
    activităţilor: Observarea
1. Moment - aerisirea sălii de grupă; comporta-
organizatoric - aranjarea mobilierului și a materialului Frontal mentului
didactic; copiilor
-asigurarea unui climat educațional favorabil, în
contema săptămânii.
Activitatea debutează cu  Întâlnirea de
dimineață care cuprinde:  salutul, prezența,
calendarul naturii.
    Se realizează prin intermediul noutăţii zilei, de Silueta
2. Captarea la întâlnirea de dimineaţă, unde copiii vor primi Albinuței Frontal Observarea
atenției în sala de grupă un ”Coș cu surprize” trimis de Conversația Maya comportă-
Albinuța Maya  în care se află materiale Coșul cu mentului
necesare desfășurării activităților  și o scrisoare. surprize copiilor
  După citirea scrisorii, le spun copiilor că tot
3.  Anunțarea ceea ce vor lucra pe parcursul acestei zile este Conversația Silueta Frontal Observarea
temei și pentru albinuța Maya pentru a-și gasi casa ei și Albinutei comportă-
enumerarea anume stupul. Maya mentului
obiectivelor Se reamintește tema zilei "Ajutoarele albinuței Explicația copiilor
Maya" Scrisoarea
Se fixează titlul jocului prin repetarea acestuia
de către copii.
    Se realizează printr-o scurtă discuție referitoare
4. Reactualizarea la tema săptămâni: Conversația Frontal Evaluare orală
  cunoștințelor ”Despre ce am vorbit în această săptămână?
  Ce insecte cunoașteți? Numaram crescător si
descrescător insectele”
Prin procedeul “Măna oarbă” vor extrage din
săculeţ câte un ecuson pentru a putea merge la
centrul potrivit. Se vor forma trei echipe care se Explicația Pe grupe
5. Dirijarea vor păstra la activitățile pe centre și la Observarea
învățării Activitatea practică: ”Echipa fluturașilor", comportă-
"Echipa albinuțelor" și  "Echipa buburuzelor" mentului
La centrul Construcţii copiii vor realiza copiilor
cu ajutorul pieselor Tangram fluturași; la Joc
centrul “Joc de masă” copiii vor așeza siluetele Tangram
insectelor pe umbra corespunzătoare; la central
Bibliotecă copiii vor sorta jetoane pentu a Jetoane
realiza ”Albumul insectelor”. Copii se pot muta
de la un sector la altul dupa ce au realizat Album
sarcinile date
Tranziţii  „Bat din palme” Jetoane si
Se vor prezența regulile jocului. Pe rând câte un umbrele
copil din fiecare echipă va sparge câte un balon, acestra
iar educatoarea va citi sarcina din interiorul Demonstrația
balonului.
Pe parcursul activitățîi se va pune accent pe
activitatea copiilor și pe capacitatea acestora de a
răspunde sarcinilor propuse.
Se va urmări sistematizarea și consolidarea
cunoștințelor Aprecierea
  DȘ-Activitate matematică rezolvării
corecte a
a) Explicarea și demonstrarea jocului: Pe grupe sarcinilor date
În desfășurarea jocului, copiii împărțiți în două Exercițiul
echipe, câte un copil din fiecare echipă vor avea
de rezolvat mai multe sarcini pe care
educatoarea le va face cunoscute copiilor pe
măsură ce vor sparge baloanele.
 Dacă copiii rezolvă corect sarcina, vor primi Baloane
drept recompense o bucată de puzzle. La
finalul jocului echipa care reușește să obțină Piese de
toate bucațile de puzzle și să asambleze puzze- puzzle
ul se declara câștigătoare.
b). Executarea jocul de probă: Se va
desfășura jocul de probă în care educatoarea
solicită unui copil să spargă primul balon.
Copiii vor așeza crescător/descrescător de la 1-8
jetoanele. Este solicitat câte un copil din fiecare
echipă. 
c). Executarea jocului propriu zis: Problematizarea
După ce copiii au înțeles regulile jocului, se
trece la executarea propriu-zisă a acestuia. Pe Jetoane cu Aprecierea
tot parcursul jocului, sunt antrenați toți copiii, cifre rezolvării
încurajându-le spiritul de competiție. corecte a
PROBA 1: Pe măsuță sunt așezate mai multe sarcinilor date
jetoane cu cifre, cate un copil de la fiecare
echipa, va căuta vecinii numerelor, apoi îi va
așeza pe tabla magnetica.  Se sparge cel de-al Tablă
doilea balon și se citește sarcina. magnetică
PROBA 2: Educatoarea scoate din “Coșul cu
surprise” trimis de Maya un cub ”Hai să ne Cubul
jucăm/ Și să aruncăm/ Cubul fermecat/ Cu cifre
decorat”
Pentru a-i arăta Albinuței că suntem Tabla
foarte isteți vom arunca cubul, apoi vom forma Magnetică
mulțimi cu tot atâtea elemente câte ne indica Jetoane
cifra de pe fața cubului. Vor ieși în față câte doi magnetice
copii de la fiecare echipă.. Se sparge cel de-al cu cifre
treilea balon.
PROBA 3: Educatoarea numește câte doi copii
de la fiecare echipă care vor compara mulțimile
formate la proba anterioară. Se sparge balonul
ce conține proba 4.
PROBA 4: Pe tabla magnetica sunt așezati Recompene
fluturași numerotați de la 1 la 8, la solicitarea bucăți de
educatoarei copiii închid ochii și un fluturaș va puzzle
dispărea, iar copiii numiți vor spune al catelea
fluturaș a zburat.
Fiecare răspuns corect va fi aplaudat de
restul colegilor.
Prin tranziția “Bat din palme” copiii se
deplasează către măsuțe pentru realizarea
Activității practice.
     La activitatea practică copiii vor avea de
    realizat  “Fluturași”, ”Buburuze”, ”Albinuțe”
             Intuirea materialului didactic Lucrarea Pe grupe
    Copiii identifică și denumesc model
    materialele distribuite pe măsuța lor după care
6. Obținerea le prezint modelele executate le solicit analiza
  performanței acestora. Explic și demonstrez modul de
  lucru,insistând asupra tehnicilor învățate
  (asamblare, lipire). Conversația Coli Aprecierea
           Anunțarea temei colorate rezolvării
  Educatoarea transmite copiilor ultima dorință  a corecte a
Albinutei Maya. Aceasta îi roagă pe preșcolari Explicația sarcinilor date
să realizeze insect pentru gradina cu flori. Abțibilde
Se vor efectua câteva exerciții de încălzire a
musculaturii mici a mâinilor: Lipici
         Executarea temei de către copii: Exercițiul
Copiii vor începe lucrul. Educatoarea va da Conversația
indicațîi individuale și colective dacă va fi Servețele
cazul. Explicația umede
Insectele realizate vor fi așezate pe machetă iar
prin metoda Turul Galeriei copiii vor fi Turul galeriei Macheta
îndrumați să-și exprime părerea în legătură cu
acestea.
     PROBA 5: În  Complicarea jocului se sparge Aprecieri
    și ultimul balon, apoi se citește sarcina. Cate un Lucrarile Pe grupe verbale asupra
    copil de la fiecare echipa va rezolva operații de copiilor comporta-
7. Evaluarea adunare cu o unitate, in functie de câți fluturași Conversația Macheta mentului
au fost așezați pe crenguța înflorită și căte Recompene copiilor și a
albinuțe s-au așezat pe stup. bucăți de modului de
puzzle lucru
8. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale asupra Recompene Aprecieri
activitățîi modului de desfășurare a activității și implicării verbale
copiilor în activitate. frontale și
individuale
ANEXA1
ANEXA2
ANEXA3

''Dragi Buburuze,

Ma numesc Maya, sunt o albinuta harnica, imi place foarte mult sa culeg nectarul si polenul din flori.
Stiti voi ce mi s-a intamplat?
Vantul cel nazdravan a suflat tare si m-a indepartat de stupul meu si de surorile mele albinutele. Am venit la voi trimisa de
prietena mea buburuza Fifi. Ea mi-a spus ca ati ajutat-o, iar azi eu am nevoie de ajutorul vostru.
Ma ajutati sa-mi gasesc stupul si surioarele, care ma asteapta sa pregatim miere pentru voi?
Rezolvand corect toate sarcinile din cosul cu surprize trimis de catre mine, eu imi voi gasi stupul. La final o sa fiu
recunoscatoare cu voi dragi copiii si va voi resplati cu o ceva dulce.

Semnează: Albinuța Maya


ANEXA 4
ANEXA 5
Anexa 6
ANEXA 7
ANEXA8

S-ar putea să vă placă și