Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
30 „MUGUREL”Oradea
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
Data: 11.04.2017
Unitatea de învăţământ: G.P.P.nr.30 “MUGUREL” Oradea
Educatoare: Popa Ramona-Camelia
Nivel: I ( grupa mică)
Tema anuală: “ Ce si cum exprimăm ceea ce simtim?”
Subtema: Iepurasul de Paste
Tema activităţii: Prietenii Iepurasului
Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: integrată
Durata: o zi
Locul desfaşurării:sala de grupă
SCOPUL ACTIVITĂŢII: - sistematizarea şi consolidarea cunoştintelor si deprinderilor
matematice de utilizare a numerelor în concentrul 1-3, precum şi exersarea unor deprinderi
estetice prin aplicarea lor în contexte variate, stimulând imaginaţia creatoare.
2
2. Activităţi liber alese :
3
STRATEGII DIDACTICE :
4
BIBLIOGRAFIE :
***,,Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. DPH, Bucureşti,
2010.
2009.
***Breban Silvia; Gongea Elena; Ruiu Georgeta; Fulga Mihaela: ,,Metode interactive de
grup – ghid metodic – 60 metode şi 200 aplicaţii practice pentru învăţământul preşcolar”, Ed.
***Muşata Bocoş; Letiţia Carlogea; Camelia Drăghici: Antologie de proiecte tematice pentru
5
***Toma Georgeta; Rastoiu Maruţa; Anghel Magdalena; Niculae Irinela; Petre Daniela : ,,
Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Delta Cart
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Ziua debutează cu Intâlnirea de dimineaţă, la care copiii au posibilitatea de a-şi împărtaşi
opiniile, de a-şi manifesta starea de spirit, de bună dispoziţie. Educatoarea le zâmbeşte,
transmiţându-le căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare.
După ce toţi copiii sosesc, le propun să facem semicercul pentru a desfăşura “
întâlnirea de dimineaţă”. Urmând indicaţiile educatoarei, copiii formează un semicerc, pentru
a se putea realiza contactul vizual cu educatoarea. Chemarea la această activitate se face prin
intermediul versurilor:
“Semicercul mare il formăm/Pe perniţe ne-aşezăm
Dimineaţa ne-am trezit, / La grădiniţa am venit,
A început o nouă zi/ Bună dimineaţa, copii!
Pentru a-i determina să-și găsească locul pe perniţă, educatoarea rostește următoarele:
“Iar acum ne învârtim/ Uşor locul ni-l găsim.”
Salutul: se va realiza utilizând tehnica comunicării rotative ( salutul pornește de la
educatoare și este continuat de toți copiii, fiecare salutându-și colegul din partea stânga).
Prezenţa se va realiza într-o manieră interactivă , copiii fiind solicitați să așeze
mămăruţa cu fotografia lor în “Frunza grupei”. Mămăruţele copiilor care lipsesc vor rămâne
la baza frunzei. Educatoarea va întreba:”- Câți copilaşi drăgălaşi lipsesc azi de la
grădiniţă?” Un copil va număra mămăruţele de la baza frunzei, stabilindu-se astfel numărul
de copii absenţi.
6
Calendarul naturii : Educatoarea invita copiii să-și îndrepte privirile spre calendarul naturii,
prin următoarele versuri:”Calendaru-i încântat,/ Că va fi iar completat,/ Cu nori, ploaie,
vânt, furtună, /Mai bine cu vreme bună!”
Se aminteşte în ce anotimp suntem, în ce zi a săptămânii, marcând şi schimbările
meteo( cum este vremea astăzi? Cum ne îmbrăcăm în acest anotimp? )
Activitatea de grup se va desfăşura în cadrul jocului “Adevărat sau fals”, unde se va
realiza reactualizarea cunoştinţelor despre ”Povestea Iepuraşului de Paşte”, copiii primesc
cartonaşe cu iepuraşi veseli, iar atunci când educatoarea spune un enunţ corect despre poveste
ridică cartonaşul.
Noutatea zilei: le voi atrage atenţia copiilor pentru a face un pic de linişte deoarece am
impresia că la uşă se aude un “zgomot”. Voi deschide uşa şi voi gasi un cufăr şi un coşuleţ cu
multe surprize pe care le vom descoperi pe parcursul zilei. În coşuleţ găsim, de asemenea ,o
scrisoare si un iepuras. Din conţinutul scrisorii aflăm că Iepuraşul de Paşte s-a rătăcit şi
trebuie să ajungă la familia lui, dar nu ştie drumul spre casă, iar noi îl putem ajuta trecând
prin cateva probe. Pentru că a aflat de la Zâna Primăvară de copiii din grupa noastră, că sunt
prietenoşi, hărnicuţi, talentaţi și foarte isteţi s-a gândit să vină la noi să ne roage să fim
prietenii lui şi să-l ajutăm, pentru ca el să poată ajunge acasă înainte de Paşte să se
pregătească pentru sărbătoare.
“Dragi copii din grupa mică,”
7
educatoare, veți avea multe surprize plăcute și la sfârșit puteți să vă asteptați la daruri
minunate din partea mea.
Pe curând,
Iepuraşul de Paşte
Prin intermediul acestei scrisori se anunță, astfel tema zilei: “ Prietenii iepurașului” și
obiectivele.
Trecerea la centre se face prin tranziția: “Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre centre noi pornim.”
Voi trece pe la fiecare centru de activitate și le voi explica copiilor ce au de făcut.
La centrul Artă, copiii vor picta ouă de Paşte cu ajutorul materialelor puse la
dispoziție.
La centrul Construcții, copiii vor construi grădina iepuraşului din cuburi.
La centrul Joc de masă, copiii vor îmbina piesele puzzle-lui pentru a obţine imaginea
corectă.
8
Dupa terminarea activităților liber alese se va organiza o expoziție. Se vor evalua
lucrările prin metoda “Turul galeriei” și se vor face aprecieri în legătura cu participarea
copiilor la activitate.
Urmează servirea gustării și rutinele specifice momentului zilei.
Prin tranziția:
“Trenul face tu, tu, tu
Noi suntem vagoane,
Ne-aşezăm frumos în rând
Mâinile-s tampoane”
În acest timp, aerisesc sala de grupă și aranjez materialele pentru activitățile pe
domenii experiențiale.
Copiii intră în sală și se așează pe scăunelele așezate în semicerc cântând:
“ Vine, vine primăvara”
Ziua continuă cu desfășurarea activității în cadrul domeniului Știință (activitate
matematică).
În cadrul acestei activităţi, copiii vor desfăşura jocul ”Ajută-l pe Iepuraş!”. Copiii vor
trebui să numere, să recunoască cifrele, să formeze grupe cu 1,2,3 obiecte, etc.
Se explică regulile jocului: Câte un copil va extrage din coșuleț un ou în care se află
un bileţel cu o sarcină, o va rezolva şi pentru fiecare răspuns corect va primi o bucată din
”puzzle-ul” cu drumul iepurașului spre casă. Pentru fiecare răspuns corect iepurașul poate
înainta, fiind tot mai aproape de casă.
Jocul de probă: Educatoarea citește o sarcină, le arată copiilor cum să procedeze; un
copil voluntar, rezolvă o alta sarcină. Se asigură că toţi copiii au înţeles regulile şi sarcinile
jocului.
Urmează desfășurarea propriu-zisă a jocului.
Pentru a începe jocul, câte un copil va veni și va lua un ou din coşuleţ.
Sarcinile pe care copiii trebuie să le rezolve sunt:
1. Întoarce imaginea care are pe spate culoarea roșu și spune ce reprezintă ( un coș- arată
cifra).
2. Întoarce imaginea care are pe spate culoarea galben și spune ce reprezintă ( tot un coș-
arată cifra).
3. Număra coșurile și arată cifra corespunzătoare.
4. Pune în primul coșuleț 2 ouă și arată cifra.
5. Pune în al doilea coșuleț 3 ouă și arată cifra.
6. Decorează un ou cu 3 buline și arată cifra.
9
7. Să ne jucăm cu cubul! ( complicarea jocului). Jocul de la sarcina nr.7 se va realiza
prin metoda Piramidei. Un copil va rostogoli un cub numerotat cu cifre de la 1-3, apoi
va așeza pe piramidă imaginile corespunzătoare.
8. „Chiar aici de ați ajuns,
Căutăm un nou răspuns,
Oul de veţi decora
Pe Iepuraş îl veţi ajuta! (trecerea la Domeniul Om și Societate)
Tranziţie:
”Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre mese noi pornim.”
10
EVENIMENTUL / CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
SECVENȚA DIDACTICE
DIDACTICĂ
1. Moment Crearea condițiilor necesare
organizatoric bunei desfășurări a activității:
Aerisirea sălii de grupă;
Aranjarea materialelor pe
centre de activitate;
Așezarea pernițelor pentru Conversația Evaluarea acțional-
întâlnirea de dimineață. pragmatică
Introducerea în activitate: (salutul)
Întâlnirea de dimineață, salutul,
prezența, completarea calendarului
naturii.
16