Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
Clasa Pregătitoare B
Step by step
Obiective:
O.1. –să citească în ritm propriu agenda şi mesajul zilei;
O.2. –să completeze calendarul naturii, respectând simbolurile şi succesiunea zilelor;
O.3. –să desprindă informaţii de detaliu din mesaj;
O.4. -să rezolve sarcinile de lucru din mesaj;
O.5. –să participe la discuţii, prezentând noutăţile şi formulând întrebări şi răspunsuri;
O.6. –să manifeste o atitudine degajată în comunicarea cu persoanele cunoscute (colegi, cadre didactice ).
Mijloace de învăţământ: calendarul naturii, mesajul zilei, agenda zilei, markere;
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală;
Resurse materiale: markere, agenda zilei, mesajul zilei, calendarul naturii, calendarul lunii aprilie;
Resurse umane:17 elevi;
Resurse temporale: 45 minute.
Bibliografie:
Gabriela Bratu „Aplicaţii ale metodelor de gândire critic în învăţământul primar”
Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE OB ACTIVITATEA CADRULUI DIDACTIC ACTIVITATEA METODE ŞI
ELEVILOR PROCEDEE
Moment Activitatea se desfăşoară în sala de clasă, Elevii se înscriu la
organizatoric organizată în sistem Step by Step. noutăţi. Conversația
O.1
Elevii vor fi aşezaţi confortabil (semicerc), pentru
întâlnirea de dimineaţă.
Mesajul şi O.1 Solicit elevilor să citescă mesajul zilei şi apoi Elevii citesc Problematizarea
să rezolvăm sarcinile propuse. mesajul zilei, Lectura
agenda zilei O.3
Elevii citesc agenda zilei, unde descoperă centrele rezolvă sarcinile
Exerciţiul
O.4 deschise, temele propuse și obiectivele de pe coşuleţ.
urmărite. Citesc agenda zilei.
Încheierea O.1 În încheiere voi provoca elevii să realizăm un Elevii sunt atenţi la Conversaţia
activității rebus cu ghicitori cu tematica Paştelui. ghicitorile jocului.
Jocul didactic
Apoi vor merge la
https://wordwall.net/ro/resource/31364391/de- centrele de
paste activitate alese.
Alegerea centrului de activitate
05 Aprilie 2023
MESAJUL ZILEI
Bun venit, iepuraşilor!
+ =
b) Aranjează iepuraşii în ordine crescătoare:
11 15 9 12
6 18 16
c) Aranjează ouăle în ordine descrescătoare:
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, conversaţia, instructajul verbal, aprecierea verbală, jocul didactic;
Forme de organizare : frontală, individuală;
Resurse materiale: imagini din poveste, laptop, videoproiector, puzzle, cubul;
Resurse umane: 17 elevi;
Resurse temporale: 40 minute;
Bibliografie:
Valentina S., Florentina Hahaianu, Elena Apopei (2014),Dezvoltare personală – Clasa Pregătitoare”, Editura Joy;
-„Curriculum Naţional.Programe şcolare pentru învăţământul primar”;
Nr.Crt Secvențele Ob. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Metode și Forme de
lecției op Procedee organizare
MATEMATICĂ:
• NUMERELE NATURALE ÎN
CONCENTRUL 0 – 20 -
recapitulare
Dacă rezolvaţi toate cerinţele mele
la sfârşitul zilei sper ca iepuraşul
Ţupa Ţup să ajungă la mine şi o să
primiţi o altă surpriză din partea
mea.
Vă doresc să aveţi o zi
minunată alături de invatatoarele
voastre.
Semnează: Rica
Iepurica
4. Anunțarea Se anunţă copiii că vor desfăşura o
temei și a activitate în care vom vorbi despre o
obiectivelor sărbătoare care se apropie . Astăzi
O2
vă voi citi o poveste care se Conversaţia Frontal
numește “Legenda ouălor roșii de Elevii recepţionează
Paşte”, din care noi vom afla cum mesajul
au apărut obiceiurile de Paști de a
vopsi ouă. Vom vedea cât de Expunere
importantă este această sărbătoare.
5. Dirijarea Voi citi povestea clar, coerent, Expunerea
învățării expresiv, respectând pauzele
logice, adoptând o intonație,
O2
mimică, gestică, nuanțate și
expresive,în raport cu scenele din
poveste,într-o atmosferă specific Frontal
textului. Conversaţia
În expunerea povestirii voi respecta Ascultă cu atenție
următoarea succesiune a povestea și analizează
momentelor principale: planșele din poveste
1. Prezentarea unui scurt istoric al expuse.
Sărbătorilor de Paști.
O3 2. Ce fac oamenii în ajunul acestor Învăţarea
sărbători. prin
3. Drumul parcurs de Sfânta Maria descoperire
–mama lui Iisus, cu coșul cu ouă
până la crucea unde a fost răstignit
Iisus –fiul ei.
4. Cum s-au transformat ouăle din
coș în ouă roșii.
5.Mesajul transmis din această
poveste oamenilor –HRISTOS A Explicaţia
ÎNVIAT !
Pentru a fixa ideile principale ale
O4 textului voi cere copiilor să se
exprime în propoziții, folosind
metoda cubului, pe fețele lui fiind Cu ajutorul metodei Individual
întrebări la care copiii răspund. cubului copiii vor Metoda
-Ce sărbătorim noi în expune conţinutul cubului
sărbătoarea Paștelui? povestirii conform
( Învierea lui Iisus ) planului principal de
-Ce fac oamenii în noaptea idei.
O5 de Înviere?( Merg la biserică,
aprind lumânări și se
roagă )
-Ce avea mama lui Iisus în
coș?( Ouă )
-Cum s-au înroșit ouăle din
O6 coș?( Cu sângele lui Iisus )
-De ce a fost răstignit Iisus
pe cruce?( Pentru mântuirea Frontal
oamenilor )
O7 -Cum se salută oamenii în
această perioadă dacă se
întâlnesc pe stradă?(Hristos
a Înviat! -Adevărat a Înviat!)
6. Asigurarea Copiii se fredonează cântecelul
retenţiei şi a „Iepuraş coconaş” , Conversaţia
transferului după care sunt invitaţi să ia loc la Frontal
măsuţe pentru partea a doua a
activităţii în care vor asambla un Exerciţiul
puzzle cu tematica Paştelui. Se vor
da indicații suplimentare acolo unde Elevii asamblează
este nevoie. puzzle-ul cu tematica
Când se expiră timpul de lucru, Paştelui şi îl apreciază
fiecare copil își face expune prin emoticoane: bravo Explicatia
lucrarea la panou şi o va aprecia pe sau inimioară.
a celuilalt coleg prin emoticonul Individual
bravo sau inimioară.
Aşa cum era, cu coşul plin de ouă, a fugit repede la dealul Golgota unde Isus era bătut în cuie pe cruce şi nişte
soldaţi îl păzeau. Din mâinile şi picioarele lui curgeau stropi mari de sânge. Femeia şi-a aşezat coşul ei cu ouă acolo
jos,lângă crucea Domnului şi a început să se roage plângând de durere. Ea a spus:- Doamne Sfinte, Tu care ai făcut numai
bine, ai salvat oameni de la moarte, ai înviat morţii şi ne-ai învăţat să credem în Dumnezeu, acum eşti răstignit pe cruce ca
cel mai mare duşman. Te rugăm iartă-ne pe noi păcătoşii şi lasă-ne un semn să ne aducem aminte de suferinţa pe care ai
îndurat-o pentru noi.
Când s-a ridicat femeia de jos, ouăle din coşul ei erau toate roşii de la sângele care picurase pe ele din rănile lui
Isus. Femeia n-a mai mers acasă ci a rămas în oraşul Ierusalim. După trei zile de la răstignire, acea femeie împreună cu
alte femei au mers la mormântul Domnului, dar acesta era gol şi atunci s-au bucurat mult spunând: Cristos a înviat!
Plină de bucurie, femeia spunea tuturor despre ouăle roşii din coşul ei, care erau semnul suferinţelor lui Isus pe
cruce. Cu ochii strălucind de bucurie împărţea tuturor câte un ou roşu, spunându-le: Cristos a înviat!
De atunci în fiecare an, în Vinerea Mare, femeia aceea credincioasă îşi pregătea câte un coş cu ouă roşii in amintirea
Răstignirii şi Învierii Domnului. Apoi le împărţea copiilor şi săracilor povestindu-le despre suferinţele lui Isus pentru
mântuirea noastră, a oamenilor. Apoi îi punea să ciocnească în amintirea învierii Domnului, acestea spunându-şi: Cristos a
înviat!- Adevărat a înviat! De la femeia aceea a rămas obiceiul să fie vopsite ouă roşii de Paşte şi să fie dăruite în
amintirea Patimilor şi Învierii Domnului.
Activitatea III
CENTRUL DE COMUNICARE
BIBLIOGRAFIE:
Fișă de lucru
4. Ordoneaza silabele pentru a obtine cuvinte, apoi scrie-le sub fiecare cosulet:
5. Completează împreună cu colegul de bancă rebusul, apoi realizaţi un desen reprezentativ cuvântului de pe varianta AB.
NUMELE____________________ Centrul COMUNICARE
FIȘA HĂRNICUȚILOR
Spor la lucru!
FIŢI ORIGINALI CU SPIRIT DE ECHIPĂ!
ACTIVITATEA IV
CENTRUL DE MATEMATICĂ
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să folosească terminologia matematică specifică;
O2. Să completeze șiruri cu numere lipsă;
O3. Să ordoneze crescător și descrescător numerele de la 10 la 20;
STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:
METODE ŞI PROCEDEE SPECIFICE MATEMATICII:
MIJLOACE DIDACTICE:
individual, în perechi
BIBLIOGRAFIE:
Programa școlară pentru clasa pregătitoare;
Măcean, D., Istrate, C., 2016, O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare, Editura Edu, Târgu-Mureș;
Grigore, A., Ipate-Toma, C., 2015, Micul explorator: fișe de lucru, Editura Ars Libri, Costești, jud. Argeș.
SARCINI DE LUCRU
de lucru.
rezultatul corect.
Scrie numerele mai mari sau mai mici
Fișă de lucru
NUMELE____________________ Centrul MATEMATICĂ
FIȘA HĂRNICUȚILOR
CALCULAȚI ŞI COLORAȚI IMAGINEA FOLOSIND CODUL CULORILOR:
5. Dacă ai terminat şi aici, te poţi apuca de colorat până termină şi colegii
tăi!
CENTRUL MATEMATICĂ
COMPLETEAZĂ INDIVIDUAL FIŞA DE
LUCRU DE LA CENTRUL DE MATEMATICĂ.
NUMĂRĂ ŞI COMPLETEAZĂ
ÎMPREUNĂ CU COLEGUL DE BANCĂ
TABELUL.
SUPLIMENTAR
CALCULAȚI ŞI COLORAȚI , INDIVIDUAL,
IMAGINEA FOLOSIND CODUL CULORILOR.
Spor la lucru !
DOVEDIŢI CĂ SUNTEŢI PRIETENI
ADEVĂRAŢI AI MATEMATICII!
Activitatea V
CENTRUL DE ARTE
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
TEMA SĂPTĂMÂNII: Sărbătoarea Paştelui
SUBIECTUL: ,,Coroniţa de Paşte”
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice
artelor vizuale.
2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza
interesului direct.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să identifice materialele cu care vor lucra;
O2 – să respecte etapele de lucru observând modelul;
O3 – să îmbine tehnicile de lucru pentru a obține lucrarea propusă;
O4 – să aprecieze obiectiv lucrarea obținută.
STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:
METODE ŞI PROCEDEE SPECIFICE ABILITĂŢILOR PRACTICE
se va urmări:
respectarea etapelor de lucru;
respectarea tehnicii în elaborarea lucrării.
BIBLIOGRAFIE:
Programa școlară pentru clasa pregătitoare;
Abilităţi practice - Ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea
activităţilor de predare-învăţare-evaluare, 2003, Editura Aramis,
București.
SARCINI DE LUCRU
1. Observă modelul.
3. Sarcina hărnicuților:
Realizează eticheta cu mesajul „PAŞTE FERICIT!” pentru coroniţa
de Paşte.
EVALUAREA ACTIVITĂŢILOR
COMUNICARE:
CENTRUL DE COMUNICARE
CENTRUL DE MATEMATICĂ
CENTRUL DE ARTE