Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:18.02.2019
Grupa:mijlocie
Instituţia de învăţământ:
Structura:
Educatoare:
Tema anuală:,,Când,cum şi de ce se întâmplă?”
Subtema:,,Animale domestice”
Categoria de activitate :Cunoaşterea mediului
Tema activităţii ,,Animale domestice”
Forma de realizare: : lectură după imagini
Tipul activitatii:consolidare de priceperi şi deprinderi
Scop:
Informativ:
 consolidarea unor cunoştinţe referitoare la animalele domestice.
 lărgirea orizontului cu unele date despre importanţa lor în viaţa oamenilor;

Formativ:
 dezvoltarea proceselor psihice de cunoaştere ( atenţie, gândire, limbaj).
Educativ:
 educarea dragostei copiilor pentru animale.

Obiective operaţionale:
a) cognitiv-formative:
O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale animalelor domestice pe baza
planșei observate;
O2 – să recunoască adăpostul animalelor domestice;
O3 – să enumere pe baza imaginilor, hrana animalelor;
O4 – să recunoască foloasele animalelor domestice;
O5 – să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse;

b) afectiv-atitudinale:
O1-să participe afectiv şi conştient la activitate;
O2 –să manifeste dragoste faţă de animale.
c) psiho-motorii:
O1-să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru pentru o bună
coordonare aculo-motorie.

Strategia didactică

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia,


exerciţiul;
Mijloace de învățământ: planșe cu animale domestice,fişe de lucru,cutie cu surprize.
Forme de evaluare: continuă, prin analiza răspunsurilor, prin observarea
comportamentelor
Locul de desfăşurare: sala de grupă
Durata: 15 -20 de minute

BIBLIOGRAFIE
 "Curriculum pentru învăţământul preşcolar", DPH Bucureşti 2009;
 "Metodica predării desenului şi modelajului în grădiniţa de copii",Manual
pentru liceele pedagogice de educare de A.V.Lovinescu,V.Gurau
,A.Datcu,Bucureşti,1969;
 www.didactic.ro.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE
ACTIVITĂŢII

Pentru buna desfăşurare a activităţii se vor Conversaţia Observarea


lua măsuri organizatorice : comportamentu-
lui copiilor
-aerisirea sălii de grupă;

-aranjarea scăunelelor în semicerc;


1.Moment
organizatoric -pregătirea materialului didactic;

-aranjarea copiilor pe scaune

Se va realiza prin prezentarea sub formă de Observarea


surpriză a unei cutii în care se află imagini comportamentul
2.Captarea Conversaţia
despre animale. ui non- verbal al
atenţiei copiilor

3.Anunţarea Observarea
temei şi comportamentul
-„Astăzi vom face o vizită bunicilor de la țară Conversaţia
precizarea ui verbal şi
și vom învăța animalele din curtea lor,din ce
obiectivelor nonverbal al
este format corpul cu ce se hranesc,ce foloase
copiilor
avem de la ele.”

4.Prezentarea
conţinutului
IMAGINEA 1: Să descoperim împreună -imagini despre Observarea
animalele domestice animale comportamentul
domestice ui verbal şi
„Ce observați în imagine?”
nonverbal al
-conversația
„Ce animale recunoașteți în această imagine?” copiilor
(„...câine, pisică, vacă, porc, oi, capre, cai) -observația

„Din ce este format corpul lor? ”

„Cum fac animalele


domestice?”(Onomatopee)

IMAGINEA 2: Adăpostul animalelor


-imagini cu
„Unde locuiesc animalele din imagine?” adăpostul
(„...custi,adăposturi sau țarcuri”) animamlelor
domestice
Analiza
Invatarea prin răspunsurilor
Sinteza parțială
descoperire
„Deci, din imaginile prezentate am reținut că
vacile și caii dorm în grajd, porcii în coteț, oile
și caprele în țarc iar câinii în cușcă,.”

-imagini cu
hrana
IMAGINEA 3: Ce mănâncă animalele?
animalelor
„Ce mănâncă animalele?”

IMAGINEA 4: La ce ne ajută animalele?


-imagini cu
„La ce ne ajută câinii?” foloasele
animalelor
„Ce facem cu pisicile?”

„Ce consumăm de la vaci, capre, oi, porci?”

„La ce ne ajută caii?”

Sinteză finală

Invit un copil să enumere toate animalele


despre care am învățat noi astăzi.

Obţinerea Copiii vor primi fişe de evaluare, vor rezolva Explicaţia Observarea
performanţei cerinţele . comportamentul
Exerciţiul
ui copiilor

Evaluarea În finalul activităţii se fac aprecieri asupra Observarea


activităţii modului de comportare şi participare al comportamentul
copiilor pe parcursul activităţii şi se vor ui copiilor
acorda stimulente

Încheierea Se va realiza prin intonarea cântecului „Graiul Aprecieri


activităţii animalelor”. verbale.

S-ar putea să vă placă și