Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

ÎN VEDEREA SUSȚINERII INSPECȚIEI speciale PENTRU


OBȚINEREA GRADULUI II ÎN ÎNVĂȚĂMÂNT
SESIUNEA 2021-2022

Prof. Înv. Preșc.: Breazu Ramona Georgiana


DIRECTOR: METODIST:
Prof. Delia Corina Du Preez Prof. Lupu Sorina

București 2021
Unitatea de învățământ: Grădinița nr. 52, București
Grupa: Mare ,,C’’

Nume şi prenume cadru didactic: Breazu Ramona Georgiana

Funcția: Profesor pentru învățământ preșcolar

Data: 13.12.2021

PROIECT DIDACTIC

Tema anuală de studiu: „Cum exprimăm ceea ce simţim?”

Tema proiectului: „Magia sărbătorilor de iarnă”

Subtema: „De Crăciun, să fim mai buni”

Domeniul experențial: DOS(Activitate gospodărească)

Tema activităţii: ,,Turtă dulce pentru Moș Crăciun”

Mijloc de realizare:Individual

Tipul activitatii: Formare de priceperi și deprinderi


Scop:
formarea unui mod de viață sănătos:conștientizarea de către copii a faptului că o alimentație corectă stă la
baza sănătății;
dezvoltarea imaginaţiei creatoare;
Formarea deprinderilor practic-gospodărești și utilizarea vocabularului specific;

Obiective :
să denumească corect obiectele de pe masă(glazură de diferite culori, floricele din zahăr, nucă de cocos,
etc) ;
să precizeze reguli de igienă referitoare la propia persoană şi alte obiecte;
să aplice glazura pe turta dulce, utilizând linii oblice, ondulate, punctate;
să folosească ornamentul asortat pe toată suprafața turtei dulci;

Comportamente
manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul, instructajul, turul galeriei
Materiale didactice: turtă dulce de diferite forme, steluțe, nucă de cocos, ornament asortat, glazură diferite
culori, sorțulețe, bonete;
Forma de organizare: frontal, individual.
Durata activităţii: 25-30minute.
Bibliografie:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, S.Borţeanu, R. Brănişteanu, S. Breben, M. Fulga, F. Grama, R. Haiden, E.
Ignat, L. Mânzu, G. Necula, I. Nicolae, C. Popescu, D.Răileanu, editura DPH, Bucureşti 2009;
Piramida cunoasterii, coord.:Lolica Tătaru, Adina Gova,Olga Chiș,referent stiintific:prof.univ.dr.Vasile Chiș.-
Pitești:Diamant,2014.
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


ACTIVITĂŢII EVALUARE

Metode si Material didactic /


procedee Mijloace de invatamant
Moment Asigurarea condițiilor optime pentru Conversația Materialele necesare Observarea
organizatoric desfășurarea activității propriu-zise : euristică pentru desfășurarea comportament
-aerisirea sălii de grupă ; optimă a activității ului copiilor
-aranjarea măsuțelor și a
scăunelelor;
-așezarea materialului didactic pe
măsuțe.
Captarea Captarea atenției se face printr-un Exercițiu Boxă Capacitatea de
atenţiei mesaj audio din partea lui Moș receptare a
Crăciun. unui mesaj oral

Conversația
euristică

Anunţarea Se anunță tema activității și Explicația Observarea


temei şi a obiectivele pe care le avem de atins interesului față
obiectivelor simplu și explicit, pentru ca ei să de tema
înțeleagă. aleasă
Desfăşurare Se intuiesc materialele așezate pe Explicația Turtă dulce, glazură, Capacitatea de
a activităţii măsuțe:diferite forme de turtă nucă de cocos, floricele a înțelege
dulce(realizate de copii cu 3 zile zahăr, ornament etapele de
înainte), nucă de cocos, floricele de asortat. lucru
zahăr, glazură de diferite culori,
ornament asortat.
Copiilor li se va cere să precizeze
regulile de igienă ce trebuie
respectate.

Explicarea tehnicii şi a etapelor de


lucru/ demonstrarea modului de
lucru:

- li se va explica și demonstra Demonstrați


tehnicile pe care le vor folosi pentru a
ornarea turtei dulci, accentuând atât
normele de securitate, igienă şi
curăţenie în spaţiul de lucru, cât şi
criteriile de acurateţe, de estetică dar Capacitatea de
şi de finalizare a acestora; a da un aspect
-Cu ajutorul ,,creionului” în care este plăcut turtei
pusă glazura se va contura cu linii dulci, folosind
subțiri forma de turtă dulce sau în Exercitiul glazura.
funcție de preferințe, se vor aplica linii
oblice, ondulate, punctate pe toată
suprafața turtei dulci.
-După aplicarea glazurii, peste
aceasta se aplică steluțe de
zahăr,ornamentul asortat sau nucă
de cocos colorată.
-Pentru brăduleț se va folosi nucă de
cocos verde, pentru celelalte forme
roșie.
-Le reamintesc copiilor că obiectivul
este acela de a da un aspect cât mai
estetic turtei dulci.

Executarea temei de către copii:


După ce toti copiii vor avea șorțulețe
și bonetă, se efectuează exerciţii
pentru încălzirea mâinilor:
,,Mișcăm degețelele,
Ne lipim pălpuțele,
Pumnișorii îi răsucim,
Și apoi îi învârtim”
Zăpada o adunăm,
Bulgări să formăm.”
Se acordă atenţie respectării
etapelor de lucru şi acurateţii. Se
supraveghează modul de lucru şi se
acordă sugestii şi ajutor acolo unde
este cazul.

Asigurarea Se va face prin aprecieri verbale Conversația Aprecieri


feedbak-ului privind modul de realizare al temei. euristică pozitive asupra
Fiecare copil își va arăta lucrarea și Observația activității
își va susține o părere despre Turul galeriei copiilor
aceasta. Stimulare
Copiii vor fi recompensați
(ștamplile)
La sfârșitul activității ne apreciem Conversația Observarea
Încheierea și ne încurajăm reciproc. Activitatea euristică comportament
activităţii se încheie cu aplauze. ului copiilor

TURTA DULCE REALIZATĂ CU 3 ZILE ÎNAINTE

S-ar putea să vă placă și