Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ DE O ZI

DATA: 19 ianuarie 2015

GRUPA: Combinată(3-6 ani)

EDUCATOARE: Chirteș Floarea Rafila

TEMA ANUALĂ: Când/cum și de ce se întâmplă?

TEMA SĂPTĂMÂNII: Iarna și ghidușiile ei(evaluarea proiectului)

TEMA INTEGRATOARE: În Împărăția Iernii

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea priceperilor şi deprinderilor intelectuale

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

DOMENII EXPERIENŢIALE VIZATE: Domeniul știință, Domeniul estetic și creativ

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Cunoașterea elementelor componente ale lumii înconjurătoare: obiecte, fauna, apa, ființa umană ca parte integrantă a mediului
și interdependența dintre ele, încurajarea empatiei, a colaborării şi a muncii în echipă, precum și a capacităţii de participare la
activitatea de grup inclusiv la activitatea ludică, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;

INVENTAR DE ACTIVITĂŢI:
Etapa I
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Întâlnirea de dimineaţă: „Hai să povestim despre Iarnă”,
Rutine: „Împreună lucrăm, niciodată nu ne certăm”- formarea deprinderii de a munci împreună
Tranziţii: „Iarna a sosit în zori”-cântec,
„Ninge,ninge”- joc muzical cu text și cânt
ETAPA a II-a
1. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1)
Bibliotecă: Albumul Iernii - citire de imagini, lipire
Joc de masă: Îmbracă corespunzător fetița/ băiatul! – alegerea obietelor de îmbrăcăminte specifice anotimpului iarna, așezarea lor pe
siluetă, lipire

2. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE ( DS și DEC)


TEMA INTEGRATOARE: În Împărăția Iernii
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

ETAPA a III-a
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 2)
„Dansul bucuriei”- mișcare ritmică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 să identifice soluții de grupare a imaginilor, motivând alegerea făcută;

 să realizeze piramida animalelor sălbatice din România, în urma denumirii și clasificării acestora după criteriile cerute ;
 să obțină efecte plastice prin tehnica picturii cu ata, prin combinarea culorilor reci: albastru și argintiu cu nonculoarea alb;

 să manifeste spirit de cooperare în activitatea de grup, comunicând cu colegii pentru realizarea sarcinilor comune;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

I. Sistemul metodologic: conversaţia, ciorchinele, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, piramida, procedeul mâna oarbă;

II. Sistemul resurselor curriculare: carton dulpex, imagine Zâna Iarna, săculet cu jetoane cu animale sălbatice și adăpostul acestora, cu
sporturi de iarnă, cu apa în cele trei stări de agregare; sfoară, materiale colorate gri și albastru , lumănari, felinar, butuci pentru pădure,
albumul iernii, plicuri albastre, imagini cu anotimpul iarna, foi colorate, siluete băiat, fetiță, jetone cu obietele de îmbrăcăminte
specifice anotimpului iarna, lipici, foi de desen, pensule, tempera, apa , ață, dopuri de plută, șervețele, bureți, pampoane, cd, casetofon,
tamburină;

III. Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual

IV. Strategii, metode şi mijloace de evaluare:

- continuă: prin observarea comportamentului, analiza răspunsurilor, stimularea participării la activităţi;


- finală: orală prin aprecieri asupra realizarii obiectivelor, aprecieri verbale, nonverbale
V. Locul de desfăşurare: sala de grupă;

VI. Elemente de joc: surprizele, aplauzele, jocul, mânuirea materialelor, atingerea;

VII. Resurse temporale: o zi;

VIII. Valorificarea produselor: expoziţie;

IX. Resurse bibliografice:


* Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Prezentare şi explicitări, Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009;

Breben S., Gongea E., Metode interective de grup, Editura Arves

Revista învăţământului preşcolar, Nr. 3-4/2009, Editura Arlequin


Culea L., (2009) Aplicarea noului curriculum, Editura Diana
Bocoş, M., Avram, I., Catalano, H., Someşan, E. (2009) “Pedagogia învăţământului preşcolar”, Editura Presa Universitară Clujeană

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă.

Intrăm în sală pe melodia cântecului: „Hai cu totii împreună”. Rămânem pe cerc, ne luăm de mânuțe și formăm cercul prieteniei, ne salutăm, apoi
ne așezăm pe covor.

Salutul:

-Bună dimineața, dragi copilași!

-Bună dimineața!

-Cum vă simțiți astăzi?

-Cum era vremea afară când ați venit la grădiniță?

În urma întrebărilor adresate și a răspunsurilor primite vom completa calendarul naturii.


Am observat că iubiți anotimpul iarna, de acea vă invit să-mi povestiți mai multe despre acest sezon, pentru a afla ceea ce vă place
mai mult-împărtășirea cu ceilați.

Capterea atenției- Ne întoarcem privirea, iar în colțul sălii obsevăm un cufăr așezat simbolic pe o cioată din pădure. Un copil
deschide cufărul și descoperă o scrisoare. O citim. În scrisoare surorile Iernii ne anunță că Zâna Iarna a fost răpită de către Zâna Întunericului și
dusă în castelul ei. Iar pentru a o putea elibera , ele au nevoie de ajutorul nostru, deoarece copii au o putere magică și sunt simțiți mai greu de
Zâna Întunericului. Fără ea totul este întunecat. Va fi veșnic noapte.

-Credeți că le putem ajuta pe Zânele Primăvara, Vara, Toamna?

Ne pregătim de călătorie. Pentru a călători pe întuneric trebuie să rămânem grupați. Doar împreună învingem mai ușor obstacolele ce ne stau în
cale.-Prezența- realizată printr-o poză de grup.Noutatea zilei –Zâna Iarnă a fost răpită, iar noi vom ajuta la eliberarea ei.

Vom pleca în călătorie, dar pentru a o elibera pe Zîna Iarna avem de trecut prin Tărâmul Întunecat, prin Tărâmul Ceții și prin
Tărâmul Vrăjitoarelor. În fiecare tărâm vom avea de rezolvat o sarcină. Dacă rezolvăm corect sarcina putem trece pe următorul tărâm.

-Dar pentru ca să știe Zana Iarnă că am plecat plecat să o eliberăm , haideți să-i cântăm. Utilizând tranziția: „Iarna a sosit în zori” se va realiza
trecerea la activitățile pe domenii experiețiale.

La intrarea pe Tărâmul Întunecat observăm că totul este gri. Ne tinem de sfoară penru a nu ne rătaci și ne vom lăsa ghidați de
lumina felinarului. Dintr-un săculeț , prin procedeul mâna oarbă vom scoate fiecare câte o imagine. Le vom grupa două câte două , în urma găsirii
unor corespondențe între ele, realizând ciochinele iernii.

Trecem pe al doilea tărâm , unde va trebui să denumim animalele sălbatice din România, să le clasificam în carnivore, care hibernează și să
numim cel mai puternic animal din țara noastră, realizand astfel piramida animalelor. Realizarea corectă a acesteia ne va permite să pătrundem pe
Tărâmul Vrajitoarelor. Aici pentru a o putea putea elibera pe Zâna Iarna vom picta, la fel ca și Zana Iarna flori de gheță la ferești ( grupa mare-
pictură cu fire de ață; grupa mică și mijlocie- amprentare cu dopul de plută – lucrare colectivă).

Utilizând rutina: Cu săpun și multă apă ne spălăm ieșim din sală și ne îndreptăm spre baie.

Renvenim în sală cu tranziția : „Ninge,ninge” și ne îndreptăm spre centrele de activitate. La centru joc de masă grupa mare îmbracă
corespunzător anotimpului iarna fetișa/băiatul, iar grupa mică și mijlocie la centrul bibliotecă citesc imaginile de iarnă și apoi le lipesc în
Albumul Iernii.
La sfârșit dansăm „Dansul bucuriei, ca încununare a reușitei noastre.
Ne exprimăm sentimentele trăite pe parcursul activității.
DESCRIEREA DIDACTICĂ A SCENARIULUI ACTIVITĂȚII INTEGRATE

Secvențele Conținut științific Strategii Observații


activității didactice didactice

1. Moment Crearea condițiilor necesare unei bune desfășurări a activității:

organizatoric -aerisirea sălii de grupă,

-aranjarea mobilierului, Observarea


comportamentului
-pregătirea materialului didactic,
inițial al copiilor
-intrarea copiilor în sala de grupă se va realiza prin intermediul

cântecului : „ Hai cu totii împreună”. Conversația


Le voi adresa câteva întrebări, iar apoi le cer să-mi povestească mai multe lucruri
despre iarnă.

2.Captarea atenției O voi realiza prin intermediul scrisorii descoperite în cufărul din pădure, prin Observarea
care surorile Zânei Iarna ne cer ajutorul, deoarece aceasta a fost răpită de Zâna comportamentului
Conversația
Întunericului. verbal și nonverbal
euristică al copiilor

3. Anunţarea temei Le voi propune copiilor să mergem în călătorie, pentru a ajuta la eliberarea Conversația
şi a obiectivelor acesteia, deoarece este ținută captivă de Zâna Întunericului. Prin jocul: În
Împărăția Iernii o vom elibera doar dacă reușim să trecem prin cele trei
Tărâmuri : Tărâmul Întunecat, Tărâmul Ceții și Tărâmul Vrăjitoarelor. În fiecare Observarea
tărâm avem câte o probă de trecut, realizarea corectă a sarcinii/probei ne dă capacității de
Explicația
posibilitatea de a trece pe următorul tărâm. atenție voluntară

Prin tranziția : „Iarna a sosit în zori” se face trecerea spre activitățile pe domenii
experiențiale.

4.Dirijarea Ne pregătim de călătorie. Ajunși pe Tărâmul Întunecat, unde totul este gri Aprecieri verbale
învățării observăm un săculeț , iar în săculeț un plic cu sarcina pe care o avem de realizat .. referitoare la
Pentru fiecare răspuns corect suntem mai aproape de eliberarea Zânei Iarna. răspunsurile date
Sarcina didactică: rezolvarea unor sarcini care implică activarea și valorificarea
de cunoștințe despre animale, sporturi de iarnă, stările de agregare ale apei
Elementele de joc: alegerea plicului, mânuirea materialelor, răspunsul
individual, deplasarea, aplauzele
Regulile jocului: copilul numit rezolvă sarcina

a)Explicarea și demonstrarea jocului


Se explică copiilor regulile jocului și modul de desfăşurare al acestuia.
Copilul numit vine ia plicul, îl deschide .Citesc sarcina, iar copiii o rezolvă
Explicația
căutând o relație logică între imaginea de pe cartonul lui și a altui copil, apoi le
vor lipi pe ciorchinele Iernii. Demonstrația

b)Jocul de probă
Cu ajutorul meu, copiii vor juca un joc de probă.Un copil ales va veni, după ce Procedeul mâna
toți copiii au extras din săculeț un jeton și le explic legătura dintre două imagini oarbă
c)Jocul propriu-zis
În timpul desfășurării jocului, voi coordona buna desfășurare a acestuia și voi Explicația
sprijini pas cu pas derularea lui, respectând regulile stabilite.
Demonstrația
Varianta 1. Observarea curentă
Exercițiul a comportamen-
Utilizând deducții logice, copiii vor grupa imaginile două câte două, le vor lipi pe
Ciorchinele tului copiilor
ciorchinele iernii.
Modul de
Varianta 2.
colaborare cu
d) Complicarea jocului partenerii

.Pentru a trece de Tărâmul Ceții și pentru a nu fi atacați de animalele sălbatice,


sarcina noastră va fi gruparea lor în :
Exercițiul

1. animale sălbatice din România Piramida

2. animale carnivore din România

3. animale care hibernează

4.cel mai puternic animal din România, realizând astfel piramida animalelor.

Varianta 3

Aflați pe Tărâmul Vrăjitoarelor, vom avea sarcina de a readuce la viață Împărăția


5.Obținerea
Iernii și vom picta la fel ca Iarna flori de gheță la ferești ( grupa mare-pictură cu Modul de
performanței Munca în echipă
fire de ață; grupa mică și mijlocie- amprentare cu dopul de plută – lucrare colaborare cu
colectivă). Executăm exercițiile pregătitoare pentru încălzirea mușchilor mâinii. partenerii

Ieșim din sală cu rutina: Cu săpun și multă apă ne spălăm și ne îndreptăm spre
baie.

Revenim în sală cu tranziția „Ninge,ninge” și ne îndreptăm spre centrele de Munca în echipă


activitate. La centru joc de masă grupa mare îmbracă corespunzător anotimpului
Modul de
iarna fetița/băiatul, iar grupa mică și mijlocie la centrul bibliotecă citesc
colaborare cu
imaginile de iarnă și apoi le lipesc în Albumul Iernii.
partenerii
La sfârșit dansăm „Dansul bucuriei, pentru că am reușit să rezolvăm corect
sarcinile date, astfel eliberând-o pe Zâna Iarna.

6. Evaluarea și Ne vom exprima sentimentele trăite pe parcursul activității. Conversația Aprecieri verbale
încheierea Voi face aprecieri referitoare la comportamentul copiilor pe parcursul activității. individuale si
activității colective

Observarea
comportamentului
final

S-ar putea să vă placă și