Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:
Nivelul/ Grupa: I/ mijlocie
Unitatea de învățământ: G.P.P ,,Albă ca Zăpada”
Educatoare: Andrei Alexandra
Tema anuală: „Cum este/ a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânii: „Animalele la zoo”
Tema activității: „Călătorie în zonele polare”
Timp: o zi
Elementele componente ale activității integrate:
ADP: - întâlnirea de dimineață – „Lumea de gheaţă”
Tranziții: „Mersul pinguinului”
„Mersul ursulețului”
„Iarna ne-a sosit în zori” - cântec
Rutine: „Respect locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de ordine și curățenie;
„Prosopelul însetat” – exersarea unor deprinderi de igienă personală.
ALA 1. „Călătorie în zonele polare”
B: „Călătorie la Polul Nord” - citire de imagini
Ş: „Ce e Laponia”
C: „Bârlogul ursului polar”
ADE: 1. DȘ - „Călătorie în zonele polare” – lectură după imagini
2. DPM – „Ursul alb la circ” – mers în echilibru

Scopul: stimularea curiozităţii, a interesului de cunoaştere faţă de animalele din zonele polare; dezvoltarea
dragostei pentru animale;

Obiective operaționale:
O1: - să exerseze deprinderea de a utiliza formule de salut și de a răspunde adecvat acestora;
O2: - să denumească animalele pe care le recunoaște dintre cele care trăiesc la Polul Nord;
O3: - să „citească” imagini despre Polul nord ;
O4: - să specifice ce cred ei despre Laponia;
O5: - să construiască cu ajutorul pieselor lego bârlogul ursului;
O7: - să precizeze aspectele ce deosebesc zonele polare de România în anotimpul iarna;
O8: - să enumere elemente semnificative întâlnite în imagini;
O9: - să execute exerciții de încălzire a corpului;
O10: - să meargă în echilibru pe bancă, menținând poziția corpului corectă.
Strategii didactice:
1) Metode și procedee: conversația euristică, observația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca
individuală, munca în perechi, lectura după imagini, problematizarea;
2) Resurse materiale: plic, imagini cu ținutul, cu animale de la Polul Nord, cu eschimoși, glob
geografic, bancă.
3) Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, în grupuri mici.

Bibliografie:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, M.E.C., 2008
„Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar), Laurenţia
Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica
Publishing House, Buc., 2008
„Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2000
Scenariul didactic

O nouă săptămână a început și ne aflăm la începutul călătoriei noastre către Polul Nord. Am auzit uneori
vorbindu-se de vulpi și iepuri polari, de pinguini și alte animale întâlnite poate numai la circ (urșii albi) sau la
delfinariul din Constanța (focile). Pentru nu puține sunt și animalele de la Pol vom încerca să ne transformăm în
diverse animale (morsă, balenă, elefant de mare, etc.). Salutul introduce copiii în lumea de vis: „-Bună
dimineața pinguin, focă, urs polar…!”. Oare vremea ne ajută să aducem acest ținut înzăpezit mai aproape de
noi? Calendarul naturii așteaptă să trecem zilele, să repetăm lunile anotimpului iarna și să ne amintim că de
jumătate de lună am pășit într-un nou an. Un plic de la un eschimos de la Pol ne aduce câteva imagini și o
scrisoare în care este anunțat mesajul zilei: „Vă trimit aceste imagini pentru a vă aduce mai aproape ținutul
nostru numit Polul Nord. Se află chiar în partea de sus a globului geografic. Am rugat-o pe doamna educatoare
să fie ghidul vostru în această călătorie. Imaginile pe care vi le-am trimis vă vor ajuta să vedeţi cum este la
polul nord, veţi învăţa despre Laponia şi îi veţi construi un bârlog ursului. Cu ajutorul imaginilor obținute și ale
celor trimise de mine veți continua călătoria, după care vă întoarceți în ținutul vostru unde a venit ursul polar la
circ să facă acrobații; atunci voi va trebui să îl imitați și să mergeți în echilibru, așa cum de multe ori a făcul el
spectacol pentru voi, drept mulțumire. Vă doresc să aveți parte de cele mai frumoase aventuri!”
Imitând pinguinul (T) copii se îndreaptă către centre (ALA1) Lucrările copiilor sunt adunate pe o
măsuță unde vor putea fi privite cu ușurință, iar imaginile obținute sunt așezate lângă cele primite în plic pentru
a reda mai multe cunoștințe despre Polul Nord. Astfel copiii au făcut ordine la locul de muncă (R) și se
îndreaptă către covor imitând mersul ursului (T).
Ne pregătim de un drum lung și anevoios de aceea ne dezamorțim trupurile cu ajutorul unor exerciții de
gimnastică (DPM). Călătoria la Pol continuă la activitatea DȘ. Așezați pe covor copiii privesc imagini ce redau
peisaje mirifice din această zonă, animale pe care nu le vedem decât la circ (ursul, pinguinul, foca). Așezați în
șir indian copiii imită mersul ursului, al pinguinului, se joacă cu mingea asemenea unei foci, după care aplaudă
și se bucură de zăpadă asemenea puilor de urs polar care mereu se rostogolesc pe zăpada moale și rece de la Pol
(DPM). Dar știm sigur că la Polul Nord nu întâlnim doar animale, ci și oameni îmbrăcați în pieile groase ale
acestora. Ei trăiesc din vânat și mănancă multă carne crudă de pește. Casele lor se numesc iglu-uri și sunt
construite din blocuri de gheață. Ei vânează pe uscat, dar și în apă. Asemenea lor procedează și urșii care
plutesc pe apă pe bucăți de gheață pentru a se deplasa de pe o insulă de gheață pe alta (DȘ). Pentru a nu cădea
în apă urșii sunt atenți și își mențin echilibrul. Pe unele insule întâlnesc oameni care îi capturează pe puii de
urși. Ce vor să facă cu ei? Îi duc la circ pentru a face acrobații, printre care și mersul în echilibru. Cât de greu
este pentru ei? Provocarea a fost făcută, iar copiii sunt pregătiți să meargă în echilibru pășind pe îngusta bancă
(DPM). Astfel copiii s-au întors în sala de grupă, încheind minunata călătorie la Polul Nord. A fost o zi lungă și
friguroasă, dar de neuitat. Acum privim aurora boreală care face trecerea de la lunga zi la Pol, la noaptea
întunecată. Copiii rămân acum cu amintirea strălucirii întinsului ținut de zăpadă.
Secvențele lecției

Etapele Conținutul științific Strategiile didactice


activității Metode Mijloace Evaluare
1. Captarea Se realizează cu ajutorul unui plic ce conține Conversația Plicul cu - concentrarea
atenției imagini cu Polul Nord și o scrisoare primită de la un Observația imaginile și atenției
echimos, care ne invită să facem o călătorie în acest scrisoarea
ținut.
2. Enunțarea Se comunică tema și obiectivele ce urmează a fi Conversația - înțelegerea
scopului și a atinse pe parcursul activității. mesajului
obiectivelor transmis
3. Prezentarea „Mersul pinguinului” (tranziție) Conversația
optimă a ALA 1: „Călătorie în zonele polare” Explicația Imagini
conținutului și Centrul Bibliotecă: vor citi imagini despre Polul
dirijarea nord Munca - proba practică:
învățării Centrul Ştiinţă vor purta o discuţie despre Laponia individuală Trusa Lego construirea
Centrul Construcţii vor construi un bârlog ursului bârlogului din
polar piese lego
Munca în
„Respect locul de muncă” (rutină) perechi

„Mersul ursului” (tranziție)


DPM: „Ursul la circ” – mers în echilibru Munca - proba practică:
- se execută exerciții de încălzire ale corpului; individuală Planșă executarea
DȘ: „Călătorie în zonele polare” – lectură după Imagini cu exercițiilor;
imagini ținuturi și
- se observă imagini cu ghețari, locuri și animale de animale de la
la Polul Nord; pol - proba orală:
- se analizează imaginea în ansamblu, formulând formularea
propoziții ce redau aspecte din prim-planul acesteia, propozițiilor pe
apoi din stânga, din plan secund (sus) și din dreapta; baza aspectelor
- se descriu animalele surprinse în tablou; surprinse în
- se face apel la cunoștințele copiilor însușite în alte imagini;
contexte pentru a preciza locul unde le-au întâlnit Exercițiul
(la circ); Lectura după
DPM: - imitarea mersului ursului, al pinguinului, al imagini
jocului cu mingea de către focă; Observația - proba practică:
- se realizează repetarea deprinderilor învățate imitarea unor
anterior (rostogolirea); Conversația Imagini cu animale,
DȘ: - se observă imaginea cu eschimoșii; euristică eschimoși, cu rostogolirea;
- se analizează îmbrăcămintea lor, copiii formulând iglu-uri
propoziții; - proba orală:
- se discută despre alimentația lor (pește, foci, iepuri formularea
polari – carne crudă de cele mai multe ori); propozițiilor pe
- se observă din ce este construită locuința lor; baza aspectelor
- se intuiește modul de procurare a hranei Exercițiul surprinse în
eschimoșilor; imagini; discuții
- se amintește că urșii se deplasează de la un țărm la despre viața de la
altul cu ajutorul sloiurilor de gheață, iar uneori puii Polul Nord;
acestora sunt capturați pentru a fi dresați; la circ ei Observația
fac acrobații printre care și mersul în echilibru; Explicația
DPM: - se explică poziția corpului care trebuie luată
în timpul exercițiului; Conversația
- se execută exercițiul demonstrativ; euristică Bancă
- se execută exercițiul de către copii, ajutându-i la - proba practică:
menținerea corectă a corpului; Explicația executarea
mersului în
Exercițiul echilibru;

4. Obținerea - așezarea animalelor modelate pe ghețarii Problematiza- Animăluțe - probele practice


performanței construiți, realizând un peisaj de la Polul Nord; rea modelate, și cele orale:
- explicarea imaginilor obținute din asamblarea Explicația ghețari modelare,
pieselor de puzzle; construiți, construire,
- discuții despre încălzirea globală; Conversația imagini de asamblare
- executarea mersului în echilibru pe bancă, fără puzzle puzzle, formulare
ajutorul mâinilor. de propoziții pe
baza imaginilor.
5. Asigurarea Se realizează pe tot parcursul activității, de Exercițiul Plastilină - proba practică:
feed-back-ului asemenea și la ALA 2 care conține unele ghicitori Munca Planșete figurinele
despre animale polare. individuală Trusa lego și modelate,
Problematiza- building block construirea
rea Imagini, ghețarilor,
planșe asamblarea
bancă pieselor de
puzzle;
- proba orală:
formularea de
propoziții ce
redau aspecte din
imagini.
6. Evaluarea Aprecieri asupra activității și a comportamentului Conversația - capacitatea de
copiilor (colective și individuale). evaluativă autoevaluare

S-ar putea să vă placă și