Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:
Unitatea de învăţământ: G.P.P ,,Albă ca Zăpada”
Educatoare: Andrei Alexandra
Grupa: mijlocie/nivelul I
Tema anuală:,,Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânii: ,,Animalele de la Zoo”
Tema zilei: „În lumea dinozaurilor”
Forma de realizare: activitate integrată
Scopul activităţii: Familiarizarea copiilor cu lumea animalelor preistorice (înfăţişare, mediu de viaţă, hrana, înmulţire).
Elementele componenete ale activităţii integrate: ADE, ALA1
ALA1
Bibliotecă: ,,Să facem cunoştinţă cu dinozaurii”
Ştiinţe: ,,Curiozităţi despre dinozauri”
Construcţii: ,,Adăpost pentru Dino”
ADE
DŞ1: „Lumea dinozaurilor” – lectură după imagini

Obiective de referinţă vizate:


- Să observe specii de dinozauri;
- Să descrie mediul de viaţă, hrana, înmulţirea;
- Să formuleze întrebări şi răspunsuri corecte;
- Să lucreze în grupuri mici pentru a rezolva sarcinile cerute;
- Să-şi exprime interesul în legătură cu lumea animalelor preistorice.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: observaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, conversaţia .
Mijloace didactice: Calculator, enciclopedii, imagini cu dinozauri, CD cu film despre dinozauri, , piese lego
Forme de organizare: frontal, pe grupe
Scenariul zilei
La semnalul dat, copii se adună în cerc cu educatoarea pentru a se saluta „Bun venit în lumea dinozaurilor! Bine aţi venit la
grădiniţă!” un tărâm magic în care oamenii şi dinozaurii trăiesc împreună. Pe o melodie cunoscută, de la stânga la dreapta copii se
prezinta. Exemplu ,, Eu sunt dinozaurul ...” sau „Eu sunt...am aripi şi-mi place să zbor sus în cer, de acolo să privesc lumea dinozaurilor”.
Se procedează în acest mod până când toţi copii se salută .
Prezenţa : Fiecare copil îşi alege un jeton cu un dinozaur şi-l pune în dreptul fluturaşului cu numele său. Educatoarea împreună cu
copiii numără pe cei prezenţi, fete şi băieţi.
Împărtăşirea cu ceilalţi: La centrul tematic se găsesc diferite imagini cu dinozauri. Educatoarea le spune tema de dimineaţă: „Au
fost odată pe pământul nostru”. Patru – cinci copii vor spune ce ştiu ei despre dinozauri, dacă le plac această specie sau nu.
Activitatea de grup: se va completa calendarul naturii de către copilul zilei cu jetoane potrivite.
Noutatea zilei: Trei copii vor fi detectivi. Ei vor trece pe la fiecare centru de învăţare, vor observa ce materiale noi au apărut şi vor
prezenta grupei noutăţile. Dar tot detectivii vor observa nişte urme ciudate pe care le investighează şi urmând aceste urme îl vor
descoperi pe Dino care se ascunde la ei in grupă. După ce-l descoperă pe Dino atât copiii cât şi el doresc să se joace împreună. Dino le
propune copiilor să petreacă o zi în lumea lui să le arate copiilor cum se distrează el. Copii vor să se joace cu Dino şi pentru începeput le
prezintă prietenii lui. Pentru a-i cunoaşte mai bine îi invită pe copii la calculator unde îi va prezenta pe toţi prietenii lui, deoarece nu i-a
putut aduce deoarece sunt foarte mulţi şi nu încap în grădiniţă.
În acest moment al activităţii le voi prezenta copiilor imagini cu dinozauri le voi oferi informaţii despre timpul în care au trăit,
înfăţişare, mediu de viaţă, hrană, înmulţire;
Dinozaurii sunt animale care au apărut pe Pământ în urmă cu 200 de milioane de ani. Ei aveau fie forma de soparlă, fie forma de
pasăre. Până acum au fost găsite şi clasificate circa 1300 de specii de dinozauri. Numele lor vine din limba greacă şi înseamnă “sopârlă
înfiorătoare”, datorită dimensiunilor uriaşe ale unora dintre ele.
Dinozaurii trăiau pe uscat – ca sopârlele, în apă – precum crocodilii şi în aer – la fel ca pasările. Dintre dinozauri au apărut şi
primele zburătoare, stramoşii păsărilor de astăzi. Ei aveau aripi din membrană, cioc lung şi gheare şi erau acoperiţi cu păr. Penele
păsărilor de astăzi au evoluat din aceşti peri. Toţi dinozaurii aveau coadă.
După cum se hrăneau, dinozaurii erau ierbivori sau carnivori. Dintre dinozaurii ierbivori au evoluat cele mai mari reptile,
cu corp uriaş, gât lung şi cap foarte mic în raport cu corpul. Cel mai mare dinozaur ierbivor avea o greutate de circa 130 de tone şi o
lungime mai mare de 40 de metri. Dinozaurii carnivori erau feroci şi îşi urmăreau prada alergand pe picioarele din spate. Cel mai
cunoscut dinozaur rapitor este Tyranosaurul (“soparla tiran”), care avea cam 12 metri lungime si cântărea peste 8 tone.
Dinozaurii ierbivori se apărau de dinozaurii răpitori prin mai multe mijloace: dimensiunile foarte mari, pielea foarte
groasă, chiar acoperită cu platoşe cornoase, coada lungă şi puternică, coarne, ghimpi şi spini pe suprafaţa corpului.
Puii dinozaurilor ieseau din ouă, în cuibul facut de părinti. Ouale de dinozauri aveau cam 20 de centimetri. Puii mici
rămâneau o vreme în cuib unde erau hrăniţi de către părinţi la fel ca puii păsărilor de astăzi.
Despre dinozauri avem numeroase urme şi dovezi - “fosile”. Acestea sunt schelete întregi, oase sau fragmente de oase, coji de
ouă, urme imprimate în gresii sau alte roci. Mai multe fosile putem vedea la Muzeul de Istorie Naturală “Grigore Antipa.
Reptilele ancestrale se deplasau în 4 membre ataşate de corp, ca la varani. Dinozaurii aveau membre care sprijineau corpul într-
o pozitie verticală, aceştia din urmă avand mai multe avantaje: puteau face pasi mari, alergau mai repede decat reptilele care se târau
pe pământ. Dinozaurii umblau în 4 sau 2 membre. Unele reptile erau foarte agile, alergănd cu viteze de peste 50 km / h în timp ce
sauropodele cu o greutate de peste 5 tone şi membre puternice, butucanoase, se deplasau mai încet.
Ultimii dinozauri au disparut cu aproximativ 65 milioane de ani în urmă, dar pană atunci, timp de 160 de milioane de ani, au fost
stăpânii planetei.
Istoria de 4,5 miliarde de ani a Pământului este împărţită în ere geocronologice. Epoca dinozaurilor se extinde pe cea mai mare
parte a erei Mezozoice. Mezozoicul este împărţit la rândul lui în 3 perioade geocronologice:
Triasic - când au apărut dinozaurii,
Jurasic, Cretacic – la sfârşitul căruia au dispărut dinozaurii.
Nimeni nu ştie exact din ce motiv au disparut dinozaurii. La începutul cercetărilor se credea ca dinozaurii fiind animalele cu
sânge rece, şi nefiind capabile să-şi regleze eficient temperatura corporală, au pierit pur şi simplu de frig, în urma răcirii globale la
sfârşitul perioadei cretacice. Deoarece în prezent avem dovezi care arată că unele specii aveau sânge cald această ipoteză nu este
suficient de convingătoare.
Adevărul rămâne să fie descoperit.
Prin T: „Luaţi seama bine” se face trecerea spre ALA unde vor fi împărţiţi în trei grupe: la Bibliotecă vor face cunoştinţă mai bine
cu prietenii lui Dino de pe jetoane, la Ştiinţă vor afla câteva curiozităţi despre dinozauri iar la construcţii îi vor construi lui Dino o casă.
La sfârşit fiecare centru le va prezenta colegilor săi ce au lucrat ei.
Deoarece pe Dino l-a urmărit un dinozaur fioros vor juca jocul „Scapă cine poate” iar apoi se vor face aprecieri verbale în legătură
cu participarea copiilor la activitate.
Evenimente Conţinutul ştiinţific Stategii didactice
didactice Metode şi Mijloace de Evaluare
procedee învăţământ

Captarea Captarea atenţie se va realiza în momentul în care copiii Joc Dino Observarea curentă
atentiei îl vor găsi pe Dino

Anunţarea Personjul surpriză le propune copiilor să petreacă o zi Expunerea Dino -


temei şi a împreună pentru a învăţa cît mai multe despre dinozauri,
obiectivelor despre lumea în care aceştia au trăit.

Copii vor să se joace cu Dino şi pentru începeput le


prezintă prietenii lui. Pentru a-i cunoaşte mai bine îi invită
pe copii la calculator unde îi va prezenta pe toţi prietenii
Desfăşurarea lui, deoarece nu i-a putut aduce deoarece sunt foarte mulţi
activităţii şi nu încap în grădiniţă. Explicaţia Prezentare
• În acest moment al activităţii le voi prezenta power point
copiilor imagini cu dinozauri le voi oferi informaţii
despre timpul în care au trăit, înfăţişare, mediu de
viaţă, hrană, înmulţire; Animale care au apărut pe
Pământ în urmă cu 200 de milioane de ani. - aveau
fie forma de soparlă, fie forma de pasăre. Toţi
dinozaurii aveau coadă.
• Circa 1300 de specii de dinozauri.
• Trăiau pe uscat – ca sopârlele, în apă – precum
crocodilii şi în aer – la fel ca pasările.
• Dinozaurii erau ierbivori sau carnivori. Dintre Observaţia
dinozaurii ierbivori au evoluat cele mai mari reptile,
cu corp uriaş, gât lung şi cap foarte mic în raport cu
corpul.
• Cel mai cunoscut dinozaur rapitor este Capacitatea copiilor
Tyranosaurul (“soparla tiran”), care avea cam 12 de a reţine
metri lungime si cântărea peste 8 tone. Prezentare informaţiile noi
• Cel mai mare dinozaur ierbivor avea o greutate de power point despre dinozauri

S-ar putea să vă placă și