Sunteți pe pagina 1din 13

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ECATERINA TEODOROIU

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL TÂRGU-JIU

PROIECT DE ACTIVITATE ACTIVITĂŢI


LIBER ALESE (ALA1)

Profesor înVATAMANt prescolar: TOMOIU


BIANCA GEORGIANA

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 07.02.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G. P.N. „Ecaterina Teodoroiu” Tărgu-Jiu

EDUCATOARE: Prof. Înv. Preșc. Tomoiu Bianca Georgiana

GRUPA/NIVELUL: mijlocie

TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ? „

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „Vieţuitoarele planetei”

TEMA SᾸPTᾸMȂNII: „Ȋn padurea fermecata”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA – Activitӑți liber alese(Pe centre de interes)

TEMA ACTIVITATII: „Vulpițe și ursuleți”

TIPUL ACTIVITᾸŢII: Consolidare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL: Consolidarea, sistematizarea şi verificarea cunoştinţelor copiilor referitoare la


animalele sălbatice.

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:

 Activităţi de dezvoltare personală (ADP)


 RUTINE: Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii;
Sosirea copiilor la grădiniţă
Servirea micului dejun
 TRANZIŢII: ,,Clap, clap”
 Jocuri şi activităţi didactice alese
Centre de interes:
Stiinte:,, Vulpea şireată păcăleşte ursu-ndată”-puzzle urs si vulpe
Artă:”Vulpea şireată păcăleşte ursu-ndată”-pictura prin metoda stampilarii

Biblioteca:„Drumul ursului spre balta” –semne grafice

MIJLOCUL DE REALIZARE: exercițiu grafic, joc de masă, pictura

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
1. ARTE
a) Cognitive:
 să recunoască și să denumească materialele ce urmează a fi folosite în cadrul
activității;
 să păstreze un aspect îngrijit al lucrării;
b) Afective:
 să participe cu interes la activitate;
 să se bucure de reușita activității;
c) Psihomotorii:
o să adopte o poziție corectă a corpului față de suprafața de lucru;
o să folosescă corect tehnica de lucru.
2. ȘTIINȚĂ
a) Cognitive
 Să denumească animalele din imaginile prezentate;
 Să îmbine corect părțile componente pentru a forma întregul unei imagini;
b) Să reconstituie imaginea animalelor.
c) Afective
 Să participe cu interes la activitate;
 Să se implice activ în activitate;
 Să comunice în cadrul grupului;
 Să fie capabil să trăiască emoții în funcție de conținutul prezentat;
 Să fie capabil să stabilească relații de intercomunicare, de cooperare cu membrii
grupului.
d) Psihomotorii
 Să adopte o pozițiecorectă a corpuluifață de suprafața de lucru pe tot parcursul
desfășurării activității.
3. BIBLIOTECĂ:
a) Cognitive:
  Să traseze elementele grafice învăţate într-un spaţiu dat, păstrând poziţia corectă a
corpului;
  Să păstreze un aspect îngrijit al lucrării;
 Să utilizeze corect instrumentele de lucru. 

b) Afective:
   Să accepte şi să ofere sprijin atunci când este nevoie;
   Să se bucure de reușita activității;

c)Psihomotrii:
   Să adopte o poziție corectă a corpului pe parcursul activității;
  Să manipuleze corespunzător materialele didactice.
  Să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE : conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, metoda R.A.I
(răspunde, aruncă, interoghează), surpriza, lucrul individual, observatia, problematizarea,
strategia de învăţare prin cooperare, Turul galeriei, lucrul individual.

MIJLOACE DE INVĂŢĂMANT: minge, imagini din povestea „Ursul pacalit de vulpe”,


machete cu animale salbatice, acuarele, pensule, farfurii de plastic, beţişoare din lemn.
calendarul naturii, scrisoare de la Ursuleţul Martinel, piese puzzle cu urşi şi vulpi, fişe, culori,
panou, ecusoane cu vulpiţe, ursuleţi, animale salbatice, pentru a delimita echipele, cutii,
siluete decupate cu urs/vulpe, lipici, şerveţele, scăunele,laptop, recompense.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.

FORMA DE EVALUARE: evaluare globalӑ, evaluare individualӑ, observarea sistematică.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3-6/7ani, Ministerul Educaţiei,


Cercetării şi Tineretului, 2019, Bucureşti;

Kirsten Hansen, Roxane Kaufmann, Kate Burke Walsh, Crearea claselor dupănecesităţile
copilului;

Revista Învăţământul Preşcolar-Nr.3-4/2009, Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării, anul


2010.

SCENARIUL ZILEI:
Ne pregătim pentru activităţi. Copiii se aşază în semicerc.

Întâlnirea de dimineata

Salutul:

Copiii aşezaţi în semicerc pe scaunele vor fi salutaţi de educatoare prin intermediul


versurilor:

„Dimineaţa a sosit

Toţi copiii au venit,

A-nceput o nouă zi ,

Bună dimineaţa ,copii!”

Copiii vor saluta copilul din dreapta lui, folosind apelativul”ursuleț/vulpiță”înaintea


numelui lor. Vor alege metoda de salut de la panou.

Calendarul naturii:

Copiii, ajutaţi de educatoare ,vor completa calendarul naturii precizând ziua, luna, anul
şi anotimpul în care suntem, dar şi câteva caracteristici ale vremii, prin metoda R.A.I. se
raspunde intrebarilor: ,,În ce anotimp suntem?”, ,,În ce lună ne aflăm?”, ,,În ce zi a săptămânii
suntem?”, „Cate zile are o saptamana?”, ,,Cum este vremea astăzi?”.

Activitatea de grup:

Preşcolarii, împreună cu educatoarea vor efectua câteva exerciţii de înviorare prin


jocurile:,,Uite-aşa!”

Noutatea zilei:

Se remarcă prezenţa musafirului şi faptul că acesta a venit să vadă cât de cuminţi sunt ei
astăzi, cât de bine ştiu să răspundă la întrebări, sa traseze peste liniile punctate, să facă puzzle,
să picteze.

Împărtăşirea cu ceilalţi:
Se aude o bataie in usa, educatoare deschide si il gaseste o cutie plina de surprize de la
Ursul Martinel. Educatoarea deschide cutia al cărei conţinut îi familiarizează pe copii
anunţând activităţile care se vor desfăşura pe tot parcursul zilei.

CENTRE DE INTERES:

La îndemnul educatoarei, copiii vor extrage câte un ecuson, astfel desemnându-se la ce


sector vor fi îndrumaţi copiii. Vor descoperi materialele puse la dispoziţie în cadrul centrelor
de interes deschise şi vor afla sarcinile de lucru.

La centrul Artă copiii vor avea ca sarcină de lucru pictarea unui urs şsau vulpe cu
ajutorul unui burete, folosind tehnica stampilarii. La centrul Stiinte copiii vor avea de realizat
cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie un puzzle cu vulpiţe şi ursuleţi, iar la centru
Biblioteca vor realiza semne grafice, ce drumul ursului spre lac.

În desfăşurarea activităţilor la centrele de interes copiii vor primi sprijinul educatoarei.


Se va evalua munca la fiecare centru de interes prin metoda Turul Galeriei, iar copiii
vor fi apreciati verbat, individual si colectiv. Vor primi ca recompense medalioane cu
imagini din poveste „Ursul pacalit de vulpe”

Tranziţie:„Bat din palme!”-joc de mişcare;

„Bat din palme: clap, clap, clap,

Din picioare: trap, trap, trap.

Ne-nvârtim, ne răsucim,

Şi la centre noi pornbim!”

DEMERS DIDACTIC
STRATEGII

DIDACTICE

ETAPELE CONŢINUTUL Mijloace Forme de EVALUAR


ACTIVITĂ- ŞTIINŢIFIC organiza- E
Metode și de
ŢII re
procedee învăță-
mânt
1. Moment Pentru buna desfăşurare a Conversația
organizatoric activităţii voi organiza
următoarele:

- aerisirea sălii de
grupă Frontal
- pregătirea
Individu
materialului didactic
al
- aranjarea copiilor pe
scăunele
- obţinerea
momentului de
linişte
2. Captarea Le voi povesti copiilor că, Scrisoare Frontal Evaluare
în drum spre gradiniță m-am
atenţiei Surpriza de la globala
întâlnit cu Ursulețul Individu
Martinel, care mi-a dat o Ursul
scrisoareși o cutie plină de al
Conversatia Martinel
surprize. Observarea
Citesc scrisoarea cu al cărei
conţinut îi familiarizez pe comporta-
copii cu activităţile pe care mentului
le vom desfăşura pe tot
parcursul zilei. copiilor

„Dragi copii,
Am fost mai devreme la
grădinița voastră, dar nu v-
am găsit. Am văzut ce
frumoasă este sala voastră
de grupă. Știu că sunteți
copii cuminți și tare isteți și
de aceea aș vrea să fiți
foarte atenți la activitățile de
astăzi. Ce
ziceți?
Dacă veți rezolva sarcinile
de lucru, veți fi cuminți, veți
răspunde la întrebări frumos
și o veți asculta pe doamna
educatoare, la sfârșitul
programului veți primi
multe surprize! Sunt sigurcă
veți reuși! Dar, atenție!
Surprizele vor fi primite
numai de copiii ascultători.
Vă mulțumesc și vă urez
mult succes!”

3. Anunţarea Le voi prezentarea copiilor Conversația Ecusoa-


temei şi a cele trei centre de interes Explicația ne
obiectivelor sub formă de surpriză din Simbo
Observarea
partea Ursuleţului. Fiecare luri
comportamen
copil va extrage un ecuson, echipe
tu-lui copiilor
astfel desemnându-se
centrul de interes la care îşi
vor desfăşura activitatea.

La centrul „Artă” veţi


picta, cu buretele, peste
imaginile cu: urs şi vulpe,
iar la final vom ridica
siluetele animalelor de pe Frontal

foaia de lucru.

La centrul „Stiinte”veţi
avea de realizat puzzle cu
vulpiţe şi ursuleţi având de
reîntregit imaginea cu cele
două animale .

La centrul „Biblioteca” vor


trasa semne grafice peste
liniile punctate.

4. După ce le-au fost Fișe de Pe Evaluare


Prezentarea prezentate centrele de lucru echipe globalӑ
Conversatia
noului interes, copiii îşi vor ocupa
conţinut si locurile şi vor aştepta
dirijarea cuminţi să primească Explicatia Buretei Individu
învăţării indicaţii. al
Acuarele Evaluare
La centrul „Artă” copiii individualӑ
Creioane
vor picta prin metoda
stampilarii peste siluetele Dialogul Puzzle
animalelor asezate pe foaia dirijat Observarea
de lucru. Copiii vor primi pe comportamen
masa burete, acuarele, tului
pensula, silueta cu urs sau Demonstrati
vulpe, foaie A4. Vor a
acoperii buretele cu 2 sau 3
culori alese de ei, dupa care
prin miscari de stampilare
vor acoperi intreaga foaie
A4 si silueta animalelor. La
final vor ridica siluetele
animalelor. Ii voi familiariza
cu mijloacele si tehnicile de
realizare, metoda
stampilarii. Voi realiza un
model in intregime, folosind
aceleasi tehnici care vor fi
solicitate si din partea
copiilor, in activitate.

Se vor realiza exercitii


pentru incalzirea
muschilor:”Inchid pumnii
si-i desfac/ Degetelor fac pe
plac/ Unu- doi, unu- doi/
Toti suntem acum vioi!
În cadrul centrului „Stiinte”
copiii vor identifica
materialele puse la
dispoziţie pentru realizarea
unui puzzle.

In cadrul centrului
„Biblioteca” vor trasa
semne grafice peste liniile
punctate, drumul ursului
spre lac.

La fiecare centru de interes


voi începe prin intuirea
materialului aflat pe măsuţe
după care voi explica şi
demonstra modul de lucru.

5. Asigurarea Aprecierea rezultatelor se va Conversaţia Lucrări Frontal Analiza


conexiunii face prinmetoda,,Turul euristică realizate lucrărilor
de copii Individu
inverse(a galeriei”.Copiii vor trece pe Explicația al Observarea
feedback- rând pe la fiecare grupă de comportamen
tului verbal
ului) și lucru să vadă și să aprecieze
șinonverval
evaluarea lucrările colegilor. Se vor
performanței lua în considerare
următoarele criterii :
- respectarea tehnicilor de
lucru;
- creativitatea şi
originalitatea;
- finalizarea lucrării.

6. Încheierea Se fac aprecieri generale Conversaţia Frontal


activităţii asupra modului de lucru şi Individu
de comportare al copiilor pe
tot parcursul activităţii
Aprecieri
după care vor primi
verbale
recompense de la ursulet. al
Vom realiza tranziţia către
masă, prinjocul muzical
„Câte unul pe cărare!”

Anexe:

Ecusoane:
Medalioane:

Dragi copii,

Am fost mai devreme la grădinița voastră, dar nu v-am găsit. Am văzut ce frumoasă este
sala voastră de grupă. Știu că sunteți copii cuminți și tare isteți și de aceea aș vrea să fiți
foarte atenți la activitățile de astăzi.

Ce ziceți?

Dacă veți rezolva sarcinile de lucru, veți fi cuminți, veți răspunde la întrebări frumos și o
veți asculta pe doamna educatoare, la sfârșitul programului veți primi multe surprize! Sunt
sigurcă veți reuși! Dar, atenție! Surprizele vor fi primite numai de copiii ascultători.

Vă mulțumesc și vă urez mult succes!

Semnat,

UrsulețulMartinel

S-ar putea să vă placă și