Sunteți pe pagina 1din 14

Propunătoare: Uncheașu Maria-Andra

Profesor învățământ preșcolar: Anton Otilia


Profesor metodist: Dumitrescu Iolanda
Profesor coordonator practică pedagogică : Badea Marina
Proiect de activitate

Data: 19 aprilie 2018

Unitatea de învățământ : Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 32 Ploieşti

Grupa: mijlocie B

Domeniul: DȘ1

Activitatea: Cunoașterea mediului

Tema anuală:,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânală: ,,Din lumea celor care nu cuvântă”

Tema zilei: Insecte și gâze

Mijloc de realizare: observare

Scopul activității: dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător, precum și stimularea
curiozității pentru investigarea acestuia.

Obiective operaționale:

O1: să identifice părțile componente ale insectelor, respectiv caracteristici ale acestora având ca suport imagini;
O2: să stabilească corespondențe între toate insectele cu mediul lor de viață;

O3: să recunoască toate insectele pe baza criteriilor date.

Strategii didactice:

 Metode și procedee: observare, conversație, explicație


 Materiale didactice: scrisoare de la zâna primăvara, prezentare power point cu insecte
 Formă de organizare: frontală, individuală
Durata: 30 minute

Bibliografie : www.didactic.ro

„Curriculum pentru învăţământul preşcolar” prezentare şi explicitări, Bucureşti, Didactica Publishing

House 2009
Desfășurarea activității

Momentele activității Ob op Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Strategii didactice

Moment Se creează condiţiile optime pentru Ȋşi duc scăunelele pe


desfăşurarea activităţii:
organizatoric covor şi le aşază în
-aerisirea sălii de grupă;
-preşcolarii vor fi aşezaţi pe formă de semicerc.
scăunele în formă de semicerc;
-se pregăteşte materialul didactic
necesar pentru activitate.
Captarea atenției Captarea atenției se va realiza prin Copiii ascultă cu Metode și procedee:
intermediul scrisorii primite de la atenție scrisoarea conversație
zâna primăvara (Anexa 1). Se va primită de la zâna Material didactic:
citi scrisoarea și se va comunica primăvara. scrisoarea de la zâna
faptul că insectele s-au pierdut, iar primăvara
noi, la rugămintea zânei, le vom Formă de organizare:
ajuta să-și găsească căsuța. frontală
Anunțarea temei și a Se anunță titlul activității ,,Insecte și Ascultă explicațiile Metode și procedee:
obiectivelor gâze”.Se precizează scopul propunătoarei. conversația
activității: cunoașterea lumii Formă de organizare:
insectelor. frontală
Dirijarea învățării Se propune observarea și Pe baza observației li Metode și procedee:
identificarea elementelor se solicită copiilor să observare, conversație,
componente ale insectelor cu identifice părțile explicație
ajutorul prezentării power point. componente ale Material didactic:
Se prezintă ghicitori referitoare la insectelor (culoare, prezentare power point
insectele care urmează să fie aspect, rol), mediul Formă de organizare:
studiate. de viață și hrană. frontală
Observarea albinei:
Se va citi ghicitoarea:
De cu zori prin floricele Copiii răspund la
Zboară veselă prin ele ghicitori.
Miere nouă ne aduce
Și polen și fagur dulce
(Albina) Sub îndrumarea
Pe baza imaginii (pagina 3 propunătoarei, copiii
prezentare) se vor adresa răspund la întrebări
O1 următoarele întrebări: după cum urmează:
,,Ce culoare are albina?” ,,Albina este galbenă
,,Din ce este alcătuit corpul cu dungi negre.”
albinei?” ,,Corpul albinei este
alcătuit din : cap,
trunchi (de care sunt
prinse două
aripioare) și șase
membre.”
Răspund că pe cap
,,Ce are pe cap?” are două antene și
Se explică faptul că antenele ajută ochi.
albina să găsească florile pentru a
culege polenul din ele.Totodată, ele
ajută albinele să comunice între ele. Precizează că aripile
,, La ce le ajută aripile?” le ajută să zboare.
Menționează că la
O1 ,,Ce observăm la capătul capătul trunchiului
trunchiului?” are un ac.
,,Ce face cu acul?” Răspund că înțeapă,
dar o face numai ca
să se apere.
,,Unde trăiește albina?” Răspund că trăiește
Se arată o imagine cu stupi.( pagina în stup alături de
4 prezentare) multe alte albine.
,,Ce fac albinele în stup?” Se arată o Menționează că
imagine cu miere.( pagina 5 prepară mierea.
prezentare).
,,Cum prepară ele mierea?” Cu ajutorul
Se prezintă o imagine cu albine propunătoarei,
când extrag polenul din flori răspund că albinele
(pagina 6 prezentare) prepară mierea din
,,Așadar, cum sunt albinele? polenul pe care îl
Harnice sau leneșe?” extrag din flori.Ele se
așază pe flori, culeg
polenul cu ajutorul
piciorușelor, apoi îl
transportă în stup.
Precizează că sunt
harnice.
Observarea buburuzei
Se citește ghicitoarea:
Cu rochița înfoiată,
Roșie, îmbulinată,
Stă pe-o frunză azi la soare
Ce insectă este oare?
(Buburuza)
Se adresează o întrebare cu privire
la denumirea sub care mai este Copiii răspund că
cunoscută buburuza. buburuza mai poartă
O1 Având ca suport imaginea (pagina 8 numele și de
prezentare) se adresează următorul gărgăriță.
set de întrebări cu privire la
observarea buburuzei: Precizează că
,,Ce culoare are buburuza?” buburuza este roșie
cu bulinuțe negre.
,,Ce are pe cap?” Răspund că pe cap
Se menționează faptul că antenele are două antene.
ajută buburuza să simtă și să
miroasă. Răspund că sub
,,Ce adăpostește ea sub hăinuța hăinuță are două
roșie?” aripioare.
Se precizează faptul că atunci
când zboară, ea își scoate
aripioarele de sub hăinuță.Se
prezintă o imagine cu buburuza
când zboară (pagina 9 prezentare Copiii ascultă
power point) explicațiile
Totodată, se menționează faptul că propunătoarei.
buburuza este considerată cea mai
bună prietenă a grădinarului,
deoarece ea apără plantele, mâncând
omizile și insectele dăunătoare. Se
prezintă imagine cu buburuza când
curăță plantele (pagina 10
prezentare ).
Se pune o întrebare referitoare la
Răspund că le-au
mediul de viață al buburuzelor:
întâlnit în grădini.
,,Unde ați întâlnit buburuze?”
Observarea furnicii
Se citește ghicitoarea:
Locuiește-n mușuroi
Și-i mai mică decât noi
Toată ziua ea muncește Răspund la
ghicitoare.
Și de greu nu se ferește
(Furnica)
Pe baza imaginii se adresează o
Menționează că
întrebare referitoare la culoarea furnica este neagră.
furnicii (pagina 17 prezentare)
Copiii răspund că
,,Cum se numește casa furnicii?” mușuroiul sau
furnicarul este casa
O1 Se precizează că furnica este o
furnicilor.
insectă harnică, toata vara strânge
hrană pe care o duce în mușuroi
pentru a o consuma iarna, când este
frig. (se prezintă o imagine cu
mușuroiul- pagina 18 prezentare)
Se menționează că furnicile
comunică între ele cu ajutorul Copiii sunt atenți la
explicațiile
antenelor.(așa cum noi comunicăm propunătoarei.
unii cu alții prin vorbe, furnicile
comunică unele cu altele cu
ajutorul antenelor)
Observarea greierului
Se citește ghicitoarea:
Cine cântă toată vara
Prin fânețe cu chitara?
(Greierele)
Se pun întrebări pe baza imaginii
(pagina 20 prezentare):
Precizează că
O1 ,,Ce culoare are greierele?”
greierele este negru.
,,Ce are pe cap?”
Răspund că are două
Se precizează faptul că spre
antene lungi.
deosebire de furnică care toată vara
Ascultă ceea ce
muncește, el toata vara cântă.
spune propunătoarea.
Greierii trăiesc în grădini, câmpuri.(
se prezintă imagine cu mediul de
viață al greierilor-pagina 21
prezentare)
Observarea fluturelui
Se citește ghicitoarea:
Primăvara el apare,
Zboară lin din floare-n floare
Răspund la
Are aripi colorate
ghicitoare.
Cu praf fin ușor pudrate
(Fluturele)
Pe baza imaginii cu fluturele( vezi
pagina 12 prezentare) se adresează
O1 întrebări după cum urmează:
Precizează că fluturii
,,Ce culoare are fluturele?”
au mai multe culori.
Spre deosebire de albina care are o
Copiii sunt atenți la
singură culoare, fluturele poate avea
explicațiile
multe culori. Se prezintă imagini cu propunătoarei.
fluturi colorați diferit (vezi pagina
13 prezentare)
Se menționează faptul că întâlnim
fluturi în grădini și câmpii unde
există flori, deoarece aceștia se
hrănesc din nectarul
florilor( dulceața florilor)

Obținerea O2 Obținerea performanței se Preșcolarii rezolvă Metode și procedee:


performanței O3 realizează printr-o fișă de lucru în cerințele după cum exercițiul, conversația
care preșcolarii vor avea de rezolvat urmează: Material didactic: fișă de
două sarcini. Prima sarcină constă La prima sarcină lucru
în corelarea insectei cu mediul de corelează insecta cu Formă de organizare:
viață.Cea de-a doua se referă la mediul de viață individuală
recunoașterea unor insecte pe baza corespunzător, la a
unor criterii. ( Anexa 2) doua indicând
insecta care trăiește
în mușuroi și cea
care cântă toată vara.
Feedback Se inițiază jocul ,,Dacă aș fi o Copiii sunt solicitați Metode și procedee:
insectă mică, aș fi...”. să își exprime conversație
părerea pornind de la Formă de organizare:
jocul ,,Dacă aș fi o frontală
insectă mică, aș fi...”,
argumentându-și
alegerea.
Încheierea activității Se fac aprecieri asupra modului de Metode: conversația
lucru al preşcolarilor şi se împart Material didactic:
recompense. recompense
Formă de organizare:
frontală

S-ar putea să vă placă și