Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Gradinita Olga Guddyn Int’l School


Nume: Negoita Ana-Maria
Data: 13.02.2020
Nivelul de vârstă: 3-4 ani
Grupa: Butterflies - Kindy1
Tema de studiu anuală: ,,Cum a fost, este si va fi aici pe Pamant?’
Proiect tematic: „In lumea animalelor’’
Subtema: ,,Animalele polare’’
Domeniul: Stiinte, Activitate matematica
Tema activitǎţii: Numarul si cifra 1
Forma de realizare: Joc didactic
Tipul activitǎţii: Consolidare si sistematizare de cunostinte, deprinderi si priceperi
Durata: 15 minute

Obiective operaţionale:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili sa:
- sa recunoasca animalele de la poli pe baza materialelor puse la dispozitie;
- sa formeze multimi dupa anumite criterii (multe/ putine);
- sa raporteze numarul la cantitate in limita 1-3.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: jocul, conversatia, explicatia, problematizarea, observatia, expunerea, descoperirea
Material didactic: flashcarduri adecvate temei, fisa de lucru.

Material bibliografic:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Didactica Publising House, Bucureşti, 2009
 Metodica activităţilor de educarea limbajului în învăţământul preşcolar, Florica Mitu, Ştefania
Antonovici, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005;
 Ghid orientativ. Planificarea activităţilor de învăţare din grădiniţă, grupa mijlocie, Laura Mara
Culea, Editura Diana, Piteşti
SCENARIU DIDACTIC

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Metode şi Evaluare


didactic procedee
Asigurarea mediului si climatului -explicatia
1. Moment organizatoric instructiv-educativ optim invatarii. -convers+
Amenajarea spatiului de lucru si a atia
materialelor didactice;
Surpriza: Pinguinul Willy s-a
2. Sensibilizarea pentru pierdut de prietenii lui si doar noi il -conversaţia -observarea
activitate: putem ajuta sa ajunga inapoi la - comportamentului
Captarea atentiei Polul Nord; la noi fiind foarte cald problematizarea intial al copiilor,
pentru el. Daca il vom ajuta, fiecare interesul
dintre noi va primi un bilet catre raspunsurilor
Polul Nord pentru a-l putea vizita copiilor;
pe Willy.
Pentru a-l ajuta pe prietenul nostru -observarea
3. Anunţarea temei Willy sa ajunga inapoi la Polul -conversaţia; comportamentului
şi a obiectivelor Nord, trebuie sa indeplinim cateva non-verbal
sarcini.
Voi incepe cu intrebarea: Cati
4. Desfasurarea activitatii pinguini ne-au cerut astazi ajutorul? -conversatia
Raspunsul este: unul. -explicatia -frontala
-
a) Reactualizarea -Prima sarcina in indeplinirea problematizarea
cunostintelor scopului nostru este aceea de a -jocul -individuala
recunoaste animalele de la pol. -observatia
-descoperirea
b)Jocul de proba -Vom sorta animalele polare pe
grupe: grupa pinguinilor, grupa
focilor si grupa vulpilor polare;
Vom observa in care grupa sunt -frontala
mai multe animale sau mai putine
animale. Astfel, ne vom da seama
ca ursul polar este unul singur si ii
vom atribui cifra 1.
-Pentru a ne asigura ca cei mici
c) Desfasurarea jocului recunosc cu usurinta numarul si
propriu-zis cifra, ii voi anunta ca prin diferite
locuri din grupa noastra stau -observarea
ascunse flashcarduri cu numarul si comportamentului
cifra 1. Asadar vom porni in
cautarea lor.

-Se vor descoperi si alte cifre in - colaborarea si


d) Complicarea jocului afara celor cu numarul si cifra 1, interrelationarea
provocarea fiind fie de a o din timpul jocului
recunoaste fie de a ii induce in -aprecieri verbale
eroare.

5.Asigurarea feedback-ului Fiecare copil va primi o fisa cu -observatia


numarul si cifra 1 pe care o vor -explicatia
colora. -exercitiul

-aprecieri verbale
6. Evaluarea activitatii Evaluarea activitatii se face prin -autoevaluare
aprecierea eforturilor copiiilor de a
rezolva sarcinile de lucru centrale,
se fac aprecieri asupra gradului de
implicare si participare la activitate,
dar si asupra comportamentului
individual si colectiv.
Copiii vor primi cate un bilet catre
Polul Nord din partea Pinguinului
Willy.

S-ar putea să vă placă și