Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.05.2021

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 21, BRAŞOV

PROPUNĂTOR: DRAGOMIR ALEXANDRA-ADINA

NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: Nivel I, Grupa Mică

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: „Zâna Primăvară”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Ridichea uriaşă”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Estetic şi Creativ

DISCIPLINA: Educaţie plastică

TEMA ACTIVITĂȚII: „Ridichea”

MIJLOC DE REALIZARE: Dactilopictură

TIPUL DE ACTIVITATE:Formarea de priceperi şi deprinderi


DURATA ACTIVITĂŢII: 15 minute
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă familiare;


 Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor.

COMPORTAMENTE VIZATE:

 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;


 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

 Formarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare (ridichea) prin tehnica dactilopicturii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

La finalul activităţilor copiii vor fi capabili:


 Obiective cognitive:
- Să denumească materialele puse la dispoziţie;
- Să realizeze lucrarea utilizând tehnica dactilopicturii;
- Să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea unei teme plastice;
- Să păstreze acurateţea lucrării;
 Obiective afectiv – atitudinale:
- Să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii şi să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate;
- Să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi a colegilor, motivându-şi părerea.

 Obiective psihomotorii:
- Să mânuiască corespunzător materialele şi instrumentele de lucru;
- Să execute exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia.


 Resurse materiale: Marioneta, planşa model, planşa demonstrativă, acuarele, şerveţele, palete pentru pictură, pahare
cu apă, farfurii din carton, foi cu siluetă (ridiche), CD, recompense (simboluri de pus în piept).
 Forme de organizare: Frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru educație timpurie, 2019


- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie
2019
- Florescu, P. et. coord. (2002), Proiecte didactice.Timişoara: Excelsior
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE
DIDACTIC EVALUARE
RESURSE RESURSE FORME DE
PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE
1.Moment Asigurarea condiţiilor necesare pentru desfăşurarea
organizatoric Frontal
optimă a activităţii.
Pregătirea materialelor necesare pentru activitate.
2. Desfăşurarea Observarea
Marioneta-,,Ridi capacităţii de
activităţii Se trezeşte interesul pentru activitate prin prezentarea unei
Conversaţia chea uriaşă” Frontal atenţie
Captarea atenţiei marionete: o ridiche uriaşă. Se poartă o scurtă discuţie voluntară
Acuarele, palete
despre povestea în care copiii au întâlnit acest personaj.
pentru pictură,
pahare cu apă, Evaluare
Conversaţia şerveţele, Frontal practică,
Intuirea Se intuieşte materialul aflat pe măsuţe.
Observarea farfurii din aprecieri
materialului carton, foi cu verbale
siluetă (ridiche)

Se va anunţa tema activităţii, scopul şi obiectivele pe Conversaţia Frontal


Explicaţia
Anunţarea temei înţelesul copiilor.
Evaluare
Conversaţia Planşa model Frontal practică,
Se va prezenta şi se va analiza împreună cu copiii planşa
aprecieri
Prezentarea şi model. verbale
analiza modelului
Se explică şi se demonstrează modul de lucru (aplicarea Explicaţia Planşa Evaluare
Demonstraţia demonstrativă practică,
Explicarea şi culorii cu ajutorul degetului arătător în spaţiile conturate
aprecieri
demonstrarea pe un suport de farfurie din carton). verbale
modului de lucru Se execută exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai
Exerciţiul Frontal
Exerciţii de încălzire mâinii:
a muşchilor mici ai - Întindem mânuţele.
mâinii - Închidem şi deschidem pumnii
- Ne spălăm mânuţele.
- Mimăm căderea picăturile de ploaie.

Copiii execută lucrarea propusă respectând explicaţiile şi


Executarea temei de modul de lucru după ce în prealabil au fost reactualizate Conversaţia Materiale pentru Frontal Evaluare
pictat practică,
către copii obiectivele, cerinţele privind acurateţea lucrării, utilizarea
Exerciţiul Individual aprecieri
corectă a materialului şi a instrumentelor de lucru. verbale
Educatoarea explică individual, dacă este cazul.
Se va asigura un fond muzical pe parcursul muncii
individuale a copiilor.
3. Încheierea Se vor analiza lucrările critic, pe baza criteriilor anterior Observaţia Frontal Aprecieri
globale şi
activităţii stabilite.
Conversaţia individuale
Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului şi activităţii copiilor.
Copiii vor primi recompense.

S-ar putea să vă placă și