Sunteți pe pagina 1din 4

- PROIECT DE ACTIVITATE –

UNITATEA: Scoala „SINGIDAVA”, Cugir/ GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT „PRICHINDEL”


EDUCATOARE: Sav Vasilica-Loredana
GRUPA/ NIVELUL: mare B / nivelul II
TEMA ANUALĂ: Cine sunt/suntem?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC:: „Politeţea la ea acasă”
TEMA ZILEI: „Azi simt că sunt…”
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: ALA+ ADE (DOS) + ADP
DURATA: o zi
SCOPUL:
Descrierea şi trăirea unor emoţii (fericit, trist, furios).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să aleagă şi să aşeze corect imaginile după simbolul desenat;
O2: Să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea temei
practice;
O3: Să analizeze lucrările colective realizate pe baza următoarelor criterii: originalitate,
acurateţe, grad de finalizare.
O4: Să participe în spirit de echipă cu ceilalţi copii;
O5: Să-şi exprime emoţiile pe care le trăiesc în timpul activităţii: bucurie, tristeţe, furie, frică.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul în echipă,
Turul-galeriei, jocul.
Materiale didactice: coli de carton, imagini din reviste, imagini cu oameni şi animale manifestând
diferite stări afective, (de pe internet), foarfeci, lipici, cărţi cu imagini.
Forme de organizare: frontală, individuală şi pe grupuri.
Forme de evaluare: verificare orală, aprecieri verbale, proba practică.

BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” - 2008
- Georgeta Toma; Daniela Petre;Maruta Ristoiu; Irinela Nicolae;Magdalena Anghel –
„Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, editura Delta
- Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode interactive de grup” –
ghid metodic, editura Arves.
ACTIVITĂŢI LIBER-ALESE:
Bibliotecă: „Căutăm chipuri fericite, triste şi furioase”
Artă: “Decupăm imagini din reviste” – practică
Ştiinţă: “Întregeşte imaginea” – joc puzzl
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:
Domeniul om şi societate (Activitate practică)
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE:
Dans, muzică: “Samba copiiilor fericiţi”.
SCENARIUL ZILEI:
Întâlnirea de dimineaţă: “Iute, iute alergăm
Rândul repede formăm
Veseli în cerc ne adunăm!”
Salutul: “Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit.
Feţe vesele avem
Cu toţi să ne salutăm”
Calendarul naturii: Se completează calendarul naturii cu ajutorul copiilor, marcând
evenimentele ce au loc în ziua respectivă.
Noutatea zilei: - “Feţe vesele, triste, furioase” - joc de grup
- “Azi, dimineaţă când am venit la grădiniţă m-am întâlnit cu un copil care era tare
supărat, pentru că afară nu este soare, ca să meargă în parc cu mama sa. Ştiţi cum arată un copil supărat?
(imităm faţa tristă). L-am asigurat pe copil că soarele va ieşi, din nori, un pic mai târziu. Atunci s-a bucurat.
Ştiţi cum arată un copil bucuros, vesel ? (imităm faţa veselă). Dar după aceea şi-a amintit că mama lui nu
poate să-l ducă în parc, deoarece este la serviciu şi vine altă persoană după el. Atunci s-a înfuriat. Ştiţi cum
arată un copil furios? (imităm faţa furioasă). I-am explicat că mama trebuie să meargă la serviciu ca să îi
poată cumpăra: haine, mâncare, jucării, dulciuri şi va merge în altă zi cu el în parc. Atunci s-a bucurat din
nou. Cum arată un copil bucuros, vesel ? (imităm faţa veselă).
Dans vioi - “ Voiniceii veseli”
ACTIVITATEA PE CENTRE DE INTERES:
 Bibliotecă: „Căutăm chipuri fericite, triste şi furioase”
 Artă: “Decupăm imagini din reviste” – practică–
 Ştiinţă: “Întregeşte imaginea” – joc puzzle.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evaluare
Evenimentul O Strategiile didactice (instrumente
didactic O Conţinutul ştiinţific şi indicatori)
Metode şi Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
- Aranjez mesele sub formă de
I. Moment careu deschis, pentru a oferi o Frontal
organizatoric bună vizibilitate şi participarea a
copiilor.
- Aranjez materialele folosite de
mine.
- Distribui materialele care vor fi
folosite de copii.
Incit copiii la o scurtă discuţie Urmărirea
II. Captarea despre tema săptămânii, cerând Conversaţia Frontală reacţiilor
atenţiei să precizeze care este aceasta şi Imagini copiilor
subliniind câteva aspecte privind din reviste
elementele ce definesc starea și cărți
afectivă a omului sau a Explicaţia Observarea
animalului: trăsăturile feţei, a comportamen
ochilor, a nasului, a gurii, a -tului copiilor
sprâncenelor, etc.
 Fericit– zâmbind,
râzând, distrându-se.
 Trist – colţurile gurii
orientate în jos,
plângând, capul aplecat.
 Furios – încruntat,
îmbufnat, prost dispus,
ţipând.
Discutăm despre faptul că şi
animalele pot fi vesele, triste sau
furioase, nu doar oamenii.
III. Anunţarea Anunţ tema: “Azi mă simt...”,
temei şi a intuind materialele primite pe Expunerea Frontal
obiectivelor măsuțe.
Analizez împreună cu copiii Aprecierea
IV. Dirijarea O1 modelul urmărind să înţelegă Conversaţia Frontal răspunsurilor
învăţării faptul că ceea ce le-am
reprezentat pe coala de carton Coli de Observarea
este un fel de portret a stării carton cu comportamen
respective, iar ei trebuie să aplice diferite -tului copiilor
în jurul lui imaginile adecvate. Demonstraţia portrete de
O5 Acestea vor fi plasate cât mai Explicaţia stării
aproape de portretul model. afective
Copiii aleg unde vor să lucreze
în funcţie de starea afectivă pe
care o au la acel moment sau Pe grupuri
doresc să o încerce. Exerciţiul Individual
Înainte de a începe lucrul solicit Exerciţiul Observarea
V. Obţinerea copiiilor să facem câteva Individual comportamen
performanţei exerciţii de încălzire a muşchilor -tului copiilor
O2 mâinilor şi le reamintintesc
Demonstraţia
etapele desfăşurării activităţii.
Copiii primesc semnalul de
începere a lucrului, primind Imagini
îndrumări individuale şi Explicaţia din reviste Pe grupuri
colective. Lipici
Atenţionez copiii în legătură cu Aprecieri
VI. Asigurarea O4 faptul că trebuie să umple spaţiul Conversaţia Pe grupuri frontale şi
feedback-ului plastic cu imagini şi că trebuie să individuale
se apropie de final.
Copiii imită starea care este
redată de faţa reprezentată pe Exerciţiul-joc Frontal
O5 planşa lor. Jocul: “Fă la fel ca
mine!“.
Subliniez faptul că noi ar trebui
să fim tot timpul veseli, să nu ne
certăm niciodată, să nu fim duri
unii cu alţii ca să evităm să fim
furioşi şi trişti.
Cer copiilor să facă aprecieri Turul-galeriei Individual Aprecieri
VII. Evaluarea referitoare la lucrările realizate Frontal frontale şi
O3 stabilind criteriile: încadrare în individuale
pagină, acurateţea, originalitatea Lucrările
combinaţiilor de imagini. Explicaţia copiilor
Acord stimulente copiilor care s- Pe grupuri
au implicat în activitate realizând
lucrări colective reuşite. Realizez Conversaţia
o mini-expoziţie, și apreciez Individual
participarea copiilor la activitate.

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE:


Dans, muzică „Samba copiiilor fericiţi”.

S-ar putea să vă placă și