Sunteți pe pagina 1din 27

Proiect de activitate (identificarea emoiilor, activitatea 1, grupa pregtitoare)

Aria curricular: Educaie pentru societate


Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale
Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial
- Dezvoltare emoional
Grupa: pregtitoare
Tema activitii: Cum tim ce simte cellalt-partea 1 -Cte fee sunt pe lume- ce exprim o fa? Cum arat o emoie?
Tipul de activitate: evaluarea cunotinelor, predare i consolidare de cunotine
Scopurile activitii: Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii
Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial i postural/gestural
Identificarea strilor emoionale n funcie de mimic i gesturi
Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:
afirme care sunt principalele emoii pozitive i negative
s identifice emoiile n funcie de expresia lor facial i postural/gestual
s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat
Strategii didactice:
Metode: conversaia, observaia, exerciiul, problematizarea i dramatizarea
Material didactic: cartea Making Faces de Butterworth N. (1993), Walter Books Ltd, London (sau orice carte de poveti care conine imagini cu
personaje care exprim diferite emoii), diferite materiale naturale (frunze, semine i fructe, ln), creioane colorate i cartoane albe de
dimensiune A1, o oglind, tabl i instrumente de scris
Durata activitii: 50 de minute (activitate integrat- domeniile experieniale: om i societate, estetic i creativ i domeniul psihomotric)
Secvena
didactic
Moment
organizatoric
Captarea ateniei

Organizarea activitii
Asigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii,
aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru
desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucru
Copiii vor fi aezai n semicerc, pe scaune i se va prezenta succint
coninutul crii ce se va folosi n cursul activitii

Strategii
didactice
Conversaia i
explicaia
Conversaie

Evaluare/feedback
Observarea comportamentului
Observarea comportamentului
copiilor i interesul pentru
coninutul crii

Reactualizarea
cunotinelor

Anunarea temei
i a obiectivelor
Desfurarea
activitii

Printr-o conversaie se vor reactualiza cunotine legate de fizionomia


feei i expresiile faciale n exprimarea emoiilor
- cum desenm faa unui copil? Deci, din ce este alctuit o fa?
- dac eu art aa (zmbesc) sunt fericit sau trist? Dar dac art aa
(speriat), ce spune asta despre mine? Se pot prezenta mai multe expresii
faciale legate de diferite emoii i copiii pot s le identifice. Acolo unde
copiii nu pot denumi emoiile, ele vor fi numite de educator
Astzi vom nva despre cum arat faa noastr cnd simim ceva anume.
Ai vzut c feele noastre arat diferit atunci cnd suntem bucuroi, triti
sau furioi. Aa c acum o sa fim mici actori i vom vedea cum arat faa
noastr i ce simim n anumite situaii.
Un copil este rugat s vin n faa grupei i s asculte mpreun cu ceilali
urmtoarea ntmplare. Copilul ales, spre deosebire de ceilali, va reda
povestea, dramatiznd-o: este diminea i te-ai trezit, iar pe fereastra de
la camera ta vezi c ninge. Este prima ninsoare din acest an!!! Deschizi
fereastra i fugi la mama ta s o rogi s te lase s iei afar s te joci.
Mama (acum este ales un alt copil) refuz categoric s te lase afar,
spunnd c este frig i tu tueti. ns nu te lai, te rogi mult de mama s
te lase, nu renuni dei e tare greu s o convingi! n sfrit, mama te las
s mergi afar i iei, te joci cu zpad, faci bulgri, i arunci pe strad i
peste cas...Apoi i vine o idee: ce ar fi s faci un monstru din zapad? Te
apuci i ncet-ncet construieti un monstru din zpad (poate fi ales un
copil) i nu dup mult vreme, vine n vizit la voi acas vecina, prietena
mamei tale (alt copil). Cnd vede monstrul fcut de tine, ncepe s strige
tare dup mama ta i s vezi c faa ei arat de parc a vzut o fantom.
Tu ncepi s rzi pe ascuns i chiar atunci vine mama i te ceart c ai
fcut o glum nesrat...
Copiii se aeaz la locurile lor i se discut despre fiecare moment al
scenetei interpretate: ce emoii a simit personajul cnd a vzut prima
zpad din an?, dar cnd s-a rugat de mama s l (o) lase afar, la joac i
mama a refuzat? Ce a simit cnd s-a jucat cu zpad, dar cnd a fcut
gluma pentru vecina? Ce a simit vecina cnd a vzut monstrul fcut de

Conversaie

Aprecieri verbale,
corectitudinea rspunsurilor

Conversaia

Observarea comportamentului
verbal i nonverbal

Explicaie

Povestire
Dramatizare

Observarea comportamentului
i ghidaj comportamental
acolo unde este cazul

tine? Ce a simit mama cnd a vzut ce nzbtie a fcut copilul ei?


(Copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile personajelor dup cum
urmeaz: bucurie-prima zpad, frustrare-rugmintea fcut mamei,
fric- cazul vecinei, suprare- mama cnd a vzut ce ai fcut din zpad,
etc.
Acum haidei s vedem o alt situaie (i aceast situaie este dramatizat
de copii, alii dect cei alei iniial): este diminea i dormi n patul din
camera ta. Mama vine s te trezeasc s mergi la grdini. Cnd pune
mna pe fruntea ta, vede c ai temperatur destul de mare, aa c decide
s mearg s i aduc un medicament s te faci bine i s poi merge la
grdini sntos. Dar tu cnd auzi de medicament, fugi prin casa unde
vezi cu ochii. Prima dat te ascunzi pe canapeaua din sufragerie, unde
sunt multe perne i ncerci s pari o pern. Cum arat faa ta ca o pern?
Dar mama te gsete uor i tu fugi repede sub mas i cnd ea te caut,
tu iei de sub mas, artnd ca o pisic care se alint...Mama nu se las,
vine dup tine i i d medicamentul, iar cnd l simi n gura ta, te
strmbi foarte tare...
i n cazul acestei povestiri, copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile pe
care le-au simit cele dou personaje din povestea dramatizat (teammama cnd a vzut c eti bolnav, team- cnd mama a spus c trebuie s
iei un medicament, indiferen- cnd ai stat pe canapea, dezgust cnd
mama i-a dat medicamentul).
O ultim poveste astzi este cea a unui extraterestru: eti un astronaut
care pleac prima dat n spaiu. Ai constum de astronaut, mergi ca un
astronaut, eti singurul om care merge acum pe Lun! Ajungi pe Lun i
te uii peste tot, caui s vezi dac exist via acolo.. i deodat, n partea
stng, zreti de departe ceva...Nu tii ce este, dar te apropii cu atenie!
Mergi uor, ncet-ncet te apropiii i ce s vezi? Un extraterestru este pe
Lun, aa cum credeai, numai c nu agresiv, nici prietenos. St cu o
batist n mn i plnge! Vii mai aproape de el i l ntrebi de ce plnge.
El i spune c nu are prieteni, c este att de singur! Tu l iei n brae i l
mngi i i spui s vin cu tine, acs la tine pentru c acolo va avea o

Problematizare
Conversaie

Evaluarea performanei i
aprecieri verbale stimulative

ncheierea
activitii

mulime de prieteni. i el accept i vine cu tine. Acum are o mulime de


prieteni!
Copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile pe care le-au simit cele dou
personaje din povestea dramatizat (curiozitate- cnd ai plecat pe Lun,
tristee- cnd plngea extraterestrul, fericire- cnd extraterestrul i-a fcut
prieteni).
Aadar, faa noastr arat diferit n anumite momente pentru c n
anumite momente din viaa noastr simim anumite emoii. Odat suntem
triti, alt dat suntem veseli, frustrai, curioi, speriai, etc. n funcie de
cum arat faa noastr ntr-o anumit situaie, ne dm seama de ce simte
cel de lng noi i dac nu este fericit, l putem ntreba ce l supr i cum
putem s l ajutm pentru c n fiecare clip faa noastr reflect ceea ce
simim n interior: suntem fericii, i faa noastr arat fericit. Cum?
Apare zmbetul, ochii sunt mai mari i sprncenele se ridic uor. Cnd
suntem triti faa noastr se schimba astfel: gura i coboar colurile n
jos, ochii devin mai mici, sprncenele coboar i ele. Fiecare emoie arat
diferit. Haidei s desenm pe tabl cum arat o fa vesel, una trist, o
fa speriat, una plictisit.
n continuare vom alege din materialele de pe aceast mas (diferite
frunze, semine sau boabe, fire de a sau ln, fructe uscate, etc) i vom
face fee de oameni. Pe cartonul acesta mare vom lipi toate feele pe care
voi le-ai realizat. Prima dat v gndii la povetile pe care noi le-am pus
n scen i la ce v-a plcut cel mai mult. Apoi v gndii ce a simit
personajul respectiv n situaia dat. i v gndii cum arat figura unui
om n acea situaie. Dac nu suntei siguri, avem aici o oglind i putei
veni aici s vedei cum arat faa voastr cu emoia respectiv.
Copiii vor realiza diferite fee umane exprimnd diferite emoii din
materialele oferite, cu ajutorul cadrului didactic
La finalul activitii toate cartoanele sunt adunate i expuse n grup, se
vor face aprecieri verbale legate de modul n care copiii au realizat
sarcina i se mpart recompense pentru munca depus (cartoane cu
personaje din desenele lui W. Disney exprimnd diferite emoii).

Explicaia i
demonstraia

Evaluare individual i pe
echipe
Corectitudinea realizrii
sarcinii

Munca n
grupuri mici i
individual

Aprecieri verbale stimulative


Evaluare prin recompense

Bibliografie: Butterworth N. (1993), Making Faces, Walter Books Ltd, London

Proiect de activitate (identificarea emoiilor, activitatea 1, grupa mare)


Aria curricular: Educaie pentru societate
Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale
Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial
- Dezvoltare emoional
Grupa: mare
Tema activitii: Cum tim ce simte cellalt-partea 2 -Cte fee, attea emoii
Tipul de activitate: predare i consolidare de cunotine, evaluarea cunotinelor
Scopurile activitii: Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial
Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii
Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:
afirme care sunt principalele emoii pozitive i negative
s identifice emoiile n funcie de expresia lor facial
s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat
Strategii didactice:
Metode: demonstraia, dramatizarea, povestirea, exerciiul, observaia
Material didactic: fie cu emoii (vezi Anexele), calculator i videoproiector pentru vizionarea unui document n format pps (dac nu este posibil
acest lucru, atunci se folosete fia Emoii 1), creioane grafice i colorate
Durata activitii: 50 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, estetic i creativ)
Secvena
didactic
Moment
organizatoric

Organizarea activitii

Strategii didactice

Evaluare/feedback

Asigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii,


aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru
desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucru

Conversaia i
explicaia

Observarea
comportamentului

Captarea ateniei

Reactualizarea
cunotinelor

Anunarea temei
i a obiectivelor
Desfurarea
activitii

Copiii vor fi aezai la msue, pe grupe de lucru i vor fi invitai s


priveasc la fiele expuse Anexa 1, 2 i 3.
Sunt invitai n fa trei copii care vor juca o mic scenet dup scenariul
spus de cadrul didactic: este duminic diminea i vine mama la tine s te
anune c vine n vizit mtua Ana. ie nu i place de mtua Ana i i
spui mamei, ns mama te ignor. Ea aduce o perie de pr i i perie prul
ca s fii pregtit pentru vizita mtuii. ie nu i place, te doare ce i face
mama i ncepi s plngi, dar mama nu se oprete pn nu termin. Apoi
te pune s stai cuminte n camera ta i s te joci. Dup o vreme vine
mtua i intr la tine n camer. Vine repede spre tine i te ia n brae, te
pup zgomotos i te strnge tare. Iar n vremea asta tu te zbai s scapi de
ea. n sfrit pleac s stea de vorb cu mama n buctrie i ie i vine o
idee: ce ar fi s faci o glum? Te duci n buctrie, ceri o felie de tort i
cnd mtua nu este atent, aezi farfuria cu prjitur pe scaunul ei.
Mtua se aeaz pe scaun direct peste farfurie, se ridic repede, ncepe s
te certe, dar pe tine te bufnete rsul. Ai fcut o fars mtuii!
Copiii sunt invitai la locurile lor i sunt rugai s rspuns la urmtoarele
ntrebri:
- ce a simit copilul cnd mama l-a pieptnat? Dar cnd a venit mtua i
l-a copleit cu srutri i mbriri?
- ce a simit mtua cnd a vzut ce fars i-a fcut copilul? Dar ce a simit
copilul cnd a fcut farsa?
- cum se numesc toate aceste stri? (emoii)
Astzi vom discuta despre emoii i cum arat faa noastr n anumite
situaii, cum tim ce simte o persoan ntr-un anumit moment
Copiii sunt invitai s priveasc o fi cu emoii- Anexa 1. Aici avei
desenate feele unor oameni. Dac ne uitm la primul desen, cum credei
c se simte persoana respectiv? Este fericit sau trist? Dar n al doilea
desen ce simte persoana? Se continu pn cnd sunt analizate toate
desenele (emoiile prezentate sunt de bucurie, tristee, furie i surpriz).
Dar oare numai attea emoii exprimm noi? Este prezentat urmtoarea

Conversaia

Observarea
comportamentului
verbal i nonverbal

Povestirea
Dramatizare

Conversaia

Expunerea
Conversaia
Observaia

Aprecieri verbale cu
privire la ndeplinirea
sarcinii
Aprecieri verbale
referitoare la
rspunsurile date

Observarea
comportamentului
Capacitatea de atenie
Observarea
comportamentului
copiilor
Capacitatea de atenie
Aprecieri generale i

ncheierea
activitii

fi cu emoii- Anexa 2. Ce emoii vedem prezentate aici? (bucurie,


tristee, furie, oboseal, senzaia de cldur dat de o zi torid, fric,
durere, multumire, confuzie). Credei c este doar att? Hai s mai vedem
ceva.Copiilor le este prezentat fiierul pps cu emoii n lipsa acestuia
este prezentat fia cu emoiile redate n fiier, dar listat (Anexa Emoii
1). De fiecare dat cnd este prezentat un desen copiii sunt invitai s
spun ce emoie este prezentat.
n final copiilor le este prezentat Anexa 3 i pentru c este o fi
complex, n cazul acestei fie ei sunt invitai s spun ce emoii sunt
prezentate i n ce situaii exprimm emoiile respective.
Sunt multe emoii, nu-i aa? Fiecare situaie din viaa noastr este
complex, ntr-o clip putem s fim bucuroi iar imediat s ne nfuriem.
Sau putem s fim somnoroi acum, dar peste un minut s devenim curioi
pentru c ceva nou i interesant ne-a atras atenia.
Dac ne uitm cu atenie, emoiile se vd cel mai bine pe feele noastre. i
dac privim cu atenie, ochii, sprncenele i gura exprim cel mai bine o
emoie. Dac ne uitm la ultima fi pe care ai vzut-o, ne-am dat seama
c cineva este bucuros, furios sau obosit doar dup cum arat faa
respectiv. Aa c dac inem minte acest lucru, putem s ne dm seama
oricnd de ce simte cel de lng noi.
Copiii primesc o fi pe care trebuie pentru nceput doar s redea prin
desen emoia exprimat. Astfel, n fia de evaluare 1, copiii sunt invitai s
spun ce emoii sunt prezentate i apoi s le redea i ei, copiind desenul
acolo unde le indic linia punctat.
Dup completarea fiei 1, li se prezint copiilor fia de evaluare 2. Li se
spune c ei trebuie acum s deseneze feele oamenilor n acord cu ceea ce
simt ei (bucurie, tristee, oboseal, team, furie i cldur). La final copii
care doresc, pot s coloreze fiele primite cu creioane colorate.
Dup ce copiii au completat toate fiele, ele vor fi expuse n grup i cele
vor fi recompensai copiii care au realizat corect sarcina (li se va desena o
fa zmbitoare n dreptul numelui, pe fi). Copii care nu au realizat
sarcina corespunztor vor fi ndrumai spre realizarea ei n condiii

individuale

Explicaia

Capacitatea de atenie

Munca independent

Corectitudinea
rezolvrii sarcinii

Aprecieri finale
individuale i
colective

optime.
Anexe:
Fia cu emoii 1
Fia cu emoii 2
Fia cu emoii 3
Evaluare emoii 1
Evaluare emoii 2

Proiect de activitate (identificarea emoiilor- activitatea 2, grupa mare)


Aria curricular: Educaie pentru societate
Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale
Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial
- Dezvoltare emoional
Grupa: mare
Tema activitii: Lumea plin de emoii a desenelor animate
Tipul de activitate: evaluarea cunotinelor, predare a cunotinelor noi
Scopurile activitii: Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial
Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii
Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:
afirme care sunt principalele emoii pozitive i negative
s identifice emoiile n funcie de expresia lor facial
s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat
s lucreze ntr-un grup pentru realizarea unui proiect comun
Strategii didactice:
Metode: observaia, conversaia, desenul, munca n grup
Material didactic: fie cu emoii (vezi Anexele), 5-6 secvene de imagini din desene animate cu personaje exprimnd diferite emoii, calculator,
creioane grafice i colorate, coli de desen de mrime A4
Durata activitii: 50 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, estetic i creativ)
8

Secvena
didactic
Moment
organizatoric
Captarea ateniei

Reactualizarea
cunotinelor

Anunarea temei
i a obiectivelor
Desfurarea
activitii

Organizarea activitii

Strategii didactice

Evaluare/feedback

Asigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii,


aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru
desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucru (3 copii
n fiecare grup)
Copiii sunt anunai c vor urmri cteva momente din desene animate i
sunt rugai s rein din ce film de desene animate face parte secvena
respectiv i ce emoie exprim personajele respective. Le vor fi
prezentate secvene din desene n care personajele exprim bucurie,
dragoste, suprare, frustrare, furie, surpriz, etc.
Dup ce copii au urmrit secvenele din filme, sunt ntrebai din ce filme
fac ele parte i ce au simit personajele diferite.
Pentru a fi mai simpl reactualizarea cunotinelor, numele filmelor i
emoiile personajelor se vor identifica dup vizionarea fiecrei secvene
animate.
Astzi vom discuta despre ce simim. n fiecare clip simim ceva, fie
bucurie, fie frustrare, furie, etc. Acestea sunt emoii i despre aceasta vom
discuta astzi.
n continuare copiii sunt invitai s priveasc o fi cu emoii- Anexa 1.
Aici avei desenate feele unor oameni. Dac ne uitm la primul desen,
cum credei c se simte persoana respectiv? Este fericit sau trist? Dar
n al doilea desen ce simte persoana? Se continu pn cnd sunt analizate
toate desenele (emoiile prezentate sunt de bucurie, tristee, furie i
surpriz).
Dar oare numai attea emoii exprimm noi?. Credei c este doar att?
Copiilor le este prezentat Anexa 3 i pentru c este o fi complex, n
cazul acestei fie ei sunt invitai s spun ce emoii sunt prezentate i n ce
situaii exprimm emoiile respective.

Conversaia i
explicaia

Observarea
comportamentului i
activiti de ntrire a
sarcinilor formulate
Observarea
comportamentului
verbal i nonverbal

Explicaia

Dialogul

Capacitatea de atenie
Aprecierea
rspunsurilor date de
copii

Explicaia

Observarea
comportamentului
verbal i nonverbal
Observarea
comportamentului
copiilor
Capacitatea de atenie

Conversaia
Observaia

Aprecieri generale i
individuale

ncheierea
activitii

Sunt multe emoii, nu-i aa? Fiecare situaie din viaa noastr este
complex, ntr-o clip putem s fim bucuroi iar imediat s ne nfuriem.
Sau putem s fim somnoroi acum, dar peste un minut s devenim curioi
pentru c ceva nou i interesant ne-a atras atenia.
Dac ne uitm cu atenie, emoiile se vd cel mai bine pe feele noastre. i
dac privim cu atenie, ochii, sprncenele i gura exprim cel mai bine o
emoie. Dac ne uitm la ultima fi pe care ai vzut-o, ne-am dat seama
c cineva este bucuros, furios sau obosit doar dup cum arat faa
respectiv. Aa c dac inem minte acest lucru, putem s ne dm seama
oricnd de ce simte cel de lng noi. De exemplu, cnd suntem bucuroi
prima dat apare zmbetul, ochii sunt mai mari i sprncenele se ridic
uor. Cnd suntem triti faa noastr se schimba astfel: gura i coboar
colurile n jos, ochii devin mai mici, sprncenele coboar i ele. Fiecare
emoie arat diferit i vom ine cont de acest lucru n ceea ce avem de
fcut n continuare. Vom lucra pe grupuri la un desen n care vom reda ct
mai muli oameni exprimnd diferite emoii.
Copiii primesc cte o cte o coal de hrtie pentru fiecare grup i sunt
rugai s deseneze o mulime de oameni care prezint diferite emoii.
Poate fi vorba despre mai muli oameni aflai n parc, ntr-o zi de
duminic sau despre o zi frumoas de var n care oamenii au ieit la
plaj. Copiii din grup trebuie s se pun de acord mpreun ce vor desena
i se va ine cont la evaluarea grupului de acordul grupului n realizarea
sarcinii.
Se realizeaz evaluarea final a activitii, a rezultatelor activitii,
proiectele realizate de copii sunt expuse la expoziia grupei i se mpart
recompense (cartoane cu personaje din desenele lui W. Disney exprimnd
diferite emoii).

Anexe: Anexa 1
Anexa 3

10

Explicaia

Capacitatea de atenie

Munca n grup

Corectitudinea
rezolvrii sarcinii

Aprecierea lucrrilor
individuale i
colective

Proiect de activitate (identificarea emoiilor- activitatea 2, grupa pregtitoare)


Aria curricular: Educaie pentru societate
Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale
Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial
- Dezvoltare emoional
Grupa: pregtitoare
Tema activitii: S ajutm personajele din poveste
Tipul de activitate: evaluarea cunotinelor, predare a cunotinelor noi
Scopurile activitii: Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial
Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii
Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:
afirme care sunt principalele emoii pozitive i negative
s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat
s identifice emoiile unui personaj dintr-o poveste i s spun cum poate ajuta pe cineva care are o problem astfel nct
persoana/personajul respectiv s fie fericit
Strategii didactice:
Metode: observaia, conversaia, desenul, povestirea
Material didactic: coli de desen de mrime A4, foarfeci, lipici, cri cu poveti ilustrate, cri vechi cu poveti ilustrate din care copii pot s taie
imaginile
Durata activitii: 50 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, estetic i creativ, limb i comunicare)
Secvena
didactic
Moment
organizatoric

Organizarea activitii

Strategii didactice

Evaluare/feedback

Asigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii,


aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru
desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucru (4 copii
n fiecare grup)

Conversaia i
explicaia

Observarea
comportamentului i
activiti de ntrire a
sarcinilor formulate

11

Captarea ateniei

Reactualizarea
cunotinelor

Anunarea temei
i a obiectivelor

Desfurarea
activitii

Copiilor le sunt prezentate cteva cri din biblioteca grupei, cri de


poveti, ilustrate cu imagini mari i viu colorate (Cenureasa, Alb ca
Zpada, Ruca cea urt, Puiul, Scufia Roie, Hansel i Gretel). Sunt
oferite cri tuturor copiilor, pe grupuri i ei sunt invitai s priveasc
imaginile, mai ales s fie ateni la mimica i gesturile personajelor
Dup ce copii au studiat o vreme crile, sunt ntrebai:
- cum se numete cartea/povestea pe care s-au uitat?
- cum se numesc personajele?
- ce simte personajul indicat? ( Hansel este speriat, Gretel este curajoas,
piticul Sfiosul este ruinat, Morocnsul este suprat, piticul Fericit este
bucuros, etc)
Astzi vom discuta despre ce simim. n fiecare clip simim ceva, fie
bucurie, fie frustrare, furie, etc. Acestea sunt emoii i despre aceasta vom
discuta astzi, mai ales despre ce simt personajele din povetile pe care
noi le iubim. Vom discuta mpreun despre ce simt personajele din poveti
i dup aceea vom alege un personaj suprat i vom ncerca s l ajutm.
Pentru aceast activitate sunt alese mai multe cri ilustrate cu poveti
cunoscute de copii. Dup ce copii au spus din ce poveste sunt imaginile
prezentate, ei sunt rugai s i aminteasc pe scurt firul epic al povetii
respective. n continuare copii mpreun cu cadrul didactic vor identifica
emoiile personajelor din poveti.
- ce simte Alb ca Zpada cnd mama vitreg o alung de la palat? (fric)
- ce simte Ruca cea urt cnd vede c a devenit una din cele mai
frumoase lebede de pe lac? (fericire)
- ce simte Cenureasa cnd fuge n toiul nopii de la palatul prinului?
(team)
- ce simte Scufia Roie cnd lupul o prinde ca s o mnnce? (fric)
- dar ce simte Gretel cnd friorul ei este aruncat de vrjitoare n cuc?
(este speriat)
- cum ne dm seama de ce simt aceste personaje? (ascultm povestea i
legm situaia n care este personajul de emoia sa)
Dup cum vedei, i personajele din poveti simt lucruri pe care le simim

12

Explicaia

Observarea
comportamentului
verbal i nonverbal

Dialogul

Capacitatea de atenie
Aprecierea
rspunsurilor date de
copii

Explicaia

Observarea
comportamentului
verbal i nonverbal

Conversaia
Observaia

Observarea
comportamentului
copiilor
Capacitatea de atenie
Aprecieri generale i
individuale

Explicaia

Capacitatea de atenie

i noi, i ele sunt triste, speriate, fericite, frustrate, etc. Unele sunt n
dificultate i atunci vin prietenii lor i le ajut. De exemplu, cnd Alb ca
Zpada este trimis mpreun cu vntorul n pdure ca s fie omort
acolo, vntorul vede c ea este foarte speriat i o elibereaz, o las s
mearg unde vrea ea. Cum i-a dat seama vntorul c prinesa este
speriat? Dar cnd Cenureasa a fost ajutat de zn, de ce a ajutat-o
zna? (pentru c Cenureasa era foarte trist c nu poate s mearg la bal
i znei i s-a fcut mil de ea).
Este important s vad ceilali ce simim? Ct este de important s vedem
ce simt ceilali? Dac vedem c cineva sufer, cum putem s ne dm
seama de acest lucru? i dup ce vedem suferina sau bucuria cuiva
rmnem indifereni? Ce faci dac vezi c un copil mai mic dect tine
plnge? Ce faci dac vezi nite oameni c se bucur? Dar dac un copil
arat c este nspimntat de un cine?
Deci, dac vedem cu atenie ce simt ceilali, putem s i ajutm cnd au
probleme sau putem s le fim alturi atunci cnd se bucur. Tot ceea ce
vedem pe feele oamenilor n anumite situaii se numesc emoii. Ele sunt
viyibile pe feele oamenilor, dar i n postura sau n gesturile lor. Cnd i
este fric de un cine, nu mai stai relaxat, te sperii aa de tare i nu mai tii
ncotro s fugi. Cnd te bucuri ncepi s ipi i s sari n sus de fericire.
Acum, vom lua aceste cri vechi i vom decupa din ele personaje din
povetile cunoscute, din cele despre care am vorbit pn acum, personaje
aflate n dificultate. De exemplu, o decupm pe Cenureasa care plnge
c nimeni nu o ajut s mearg la bal.S presupunem c nu vine la ea
zna, cine din celelalte personaje din poveti o poate ajuta i cum? Vom
face astfel o alt poveste, nu trebuie s fie povestea original, ci una
inventat.
Vom alctui pe grupe cte o poveste prin care s ajutm un personaj din
poveti, aflat n dificultate. Prima dat trebuie s decupm ct mai multe
personaje, cte 2 personaje/ copil i cu ele alctuim cte o poveste. Unul
din personaje trebuie s fie n dificultate (este speriat sau trist). Celelalte
pot s fie i ele triste, dar pot fi i vesele, ceea ce noi trebuie s facem este

13

Munca n grup

Corectitudinea
rezolvrii sarcinii

ncheierea
activitii

s le punem mpreun i s alctuim o poveste prin care personajul s fie


fericit pn la urm.
n grupe de cte 4 copii, precolarii decupeaz personajele, le lipesc pe
colile primite i cu ajutorul creioanelor colorate deseneaz elemente care
s i ajute s alctuiasc o poveste original.
La finalul activitii copiii spun povestea aa cum au imaginat-o. Se
realizeaz evaluarea final a activitii, a rezultatelor activitii, proiectele
realizate de copii sunt expuse la expoziia grupei i se mpart recompense
(cartoane cu personaje din poveti exprimnd diferite emoii).

Aprecierea lucrrilor
colective

Proiect de activitate (controlul impulsurilor- activitatea 2, grupa pregtitoare)


Aria curricular: Educaie pentru societate
Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale
Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial
- Dezvoltare emoional
Grupa: mare
Tema activitii: Ce facem cnd simim c este prea mult pentru noi?Cum s nu gndesc
Tipul de activitate: predare a cunotinelor noi
Scopurile activitii: Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele comportamental
Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii
Achiziionarea comportamentelor legate de relaxare
Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:
afirme care sunt principalele emoii negative
s afirme care este efectul negativ al furiei att asupra sa, ct i asupra celorlali
s dobndeasc cunotine i competene despre cum i poate regla reaciile comportamentale i emoionale nepotrivite
Strategii didactice:
Metode: conversaia, povestirea, dramatizarea, exerciiul
Material didactic: un CD player i muzic de relaxare (Enya, Mozart, etc), povestea Monstrul cel magnific al lui tefan,, de V. Waters
Durata activitii: 50 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, limb i comunicare)
14

Secvena
didactic
Moment
organizatoric

Organizarea activitii

Strategii didactice

Evaluare/feedback

Asigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii,


aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru
desfurarea activitii i organizarea copiilor n semicerc, pe scunele

Conversaia i
explicaia

Captarea ateniei

Astzi v voi citi o poveste despre un copil care a fost foarte furios, att
de furios nct a venit la el un monstru.

Explicaia

Reactualizarea
cunotinelor

Ce este furia?
Cum arat un copil furios?
La ce folosete furia?
Cnd v-ai simit furios?
Vom vorbi astzi despre enervare i furie i la final vom nva cum putem
s facem fa enervrii, ce putem s facem atunci cnd ceva ne enerveaz
foarte tare
Copiilor li se citete povestea Monstrul cel magnific al lui tefan: tefan
avea un Monstru Manific care aprea ntotdeauna cnd acea nevoie de el:
atunci cnd tefan nu obinea ceea ce dorea sau cnd primea ceea ce nu
vroia, atunci cnd prietenii lui tefan nu voiau s se joace cu el sau nu
voiau s joace jocurile cum considera tefan c ar fi trebuit, atunci cnd
prinii i spuneau lui tefan ce s fac sau cnd nu i ziceau ce e de
fcut... Atunci Monstrul Magnific al lui tefan ieea la iveal. tefan l
fcea s apar prin...gnduri
Ce crezi c gndea tefan pentru a face s apar Monstrul su cel
Magnific? Uite cam ce gndea:
- este groaznic s nu am lucrurile pe care mi le doresc
- nu suport ca lucrurile s nu mearg aa cum vreau eu
- ceilali oameni ar trebui s fac ce vreau eu
- prietenii mei sunt groaznici cnd nu se joac aa cum vreau eu! Ar trebui
pedepsii!

Dialogul

Observarea
comportamentului i
activiti de ntrire a
sarcinilor formulate
Observarea
comportamentului
verbal i nonverbal
Capacitatea de atenie
Aprecierea
rspunsurilor date de
copii
Observarea
comportamentului
verbal i nonverbal
Observarea
comportamentului
copiilor
Capacitatea de atenie

Anunarea temei
i a obiectivelor
Desfurarea
activitii

15

Explicaia
Povestirea

Monstrul lui tefan era o artare nspimnttoare la vedere. Avea o fa


roie i rnjea cu dinii lui mari i ascuii. Vocea sa tuna i fulgera.
Tropia i lovea din picioarele lui uriae. E clar c monstrul lui tefan
bga n speriei pe oricine l zrea.
Poi ghici cum se simea oare tefan cnd fcea s apar monstrul su? Se
simea furios. Oare de unde venea furia monstruoas a lui tefan? Venea
din ceea ce gndea tefan.
Ce crezi c gndeau prinii lui tefan despre monstrul acestuia? Crezi c
le plcea? Oare era prerea prietenilor i profesorilor lui tefan despre
monstru?
Prinii erau furioi pe monstru c acesta era att de zgomotos i de urt!
Ei considerau c fiul lor ar trebui s se controleze mai bine i l pedepseau
pe tefan de cte ori monstrul ieea la iveal.
Prietenii lui tefan erau speriai de monstru, aa c o luau la fug cnd
acesta aprea.
Profesorii lui tefan erau furioi i deprimai cnd monstrul lui tefan
aprea la coal. Ce pcat c tefan l las pe cpcunul acesta glgios
s apar tot timpul se gndeau ei. Ar fi un biat att de drgu fr el.
Mai gndeau i c le era tare greu s predea cu Monstrul acela n clas. i
fceau observaii lui tefan de cte ori l aducea la coal, n timpul orelor.
Ce crezi c simea tefan despre Monstrul su cnd prinii l pedepseau,
prietenii lui o luau la fug i profesorii l puneau s stea peste program la
coal?
tefan ncepuse s se sature de monstrul su. Pur i simplu nu ne merge
prea bine, i spunea el. Nu m ajui s obin ceea ce doresc; poate c la
urma-urmei nici nu eti att de Magnific precum te lauzi...
Dar s tii c nu e vina mea. Este doar vina ta. Ori de cte ori rosteti
cuvintele magice...
Este groaznic!
Nu mai suport!
Sunt o persoan NGROZITOARE!
...apar eu. E ca o regul.

16

Adic vrei s spui...zise tefan, ... vrei s spui c dac nu a mai rosti
cuvintele magice, nu ai mai aprea?
Aproape, dar ar mai fi nevoie de ceva. Ar trebui s schimbi i gndurile,
nu doar cuvintele. Pentru asta trebuie s exersezi serios.
Dar de ce mi spui toate lucrurile astea?, ntreab tefan privindu-l
bnuitor pe Monstru.
Pentru c m-am sturat s trebuiasc s tot apar. Tu rosteti cuvintele
magice tot mai des i eu trebuie ba s apar. Ba s dispar. Este att de
obositor! A vrea s-mi iau i eu o vacan i s stau lungit pe o plaj
undeva ct mai departe.
Oh, spuse tefan, pi atunci ce-ar fi s exersez astfel de gnduri, ca s
vd dac funcioneaz cum spui tu.
Aa c de atunci nainte, de cte ori lucrurile nu mergeau aa cum dorea
tefan, el i schimba gndurile i cuvintele magice pe care le rostea
odinioar.
Cu ce crezi c i nlocuia el gndurile i cuvintele magice de nainte?
n loc s spun...
Spunea........
- este groaznic !
ce pcat c e aa!
- nu mai suport!
nu-mi convine, dar pot s suport!
- trebuie s obin ceea ce doresc!
Mi-ar plcea foarte mult s obin
ceea ce vreau, dar nu trebuie
neaprat s se ntmple aa ceva!
- prietenii mei sunt ngrozitori
Nu-mi place ntotdeauna cum se
cnd nu fac ceea ce vreau eu
poart, dar asta nu nseamn
c nu mai sunt prietenii mei!
Prim urmare, Monstrul lui tefan aprea din ce n ce mai rar.
Ce crezi c au gndit prinii, prietenii i profesorii lui tefan de aceast
schimbare?
Prinii lui tefan se suprau tot mai rar pe el i nu l mai pedepseau
aproape niciodat.
Prietenii lui tefan nu se mai speriau i se jucau mai des cu el.
Profesorii erau mai bucuroi, mai puin suprai i nu i mai fceau mereu

17

ncheierea
activitii

observaii.
Acum c m nfurii mai rar, vd c lucrurile se ntmpl mai degrab aa
cum vreau eu i spunea tefan. M bucur tare mult c am nvat cum
s-l opresc pe Monstru s mai apar.
tefan exersa n continuare noul mod de a gndi. Monstrul aprea tot mai
rar. i cnd totui mai aprea uneori era mult mai puin Magnific dect pe
vremuri...
Crezi c ai i tu un monstru magnific?
Cum arat faa voastr cnd suntei furioi? Cine era monstrul lui tefan?
Oare nu devenim i noi nite montrii cnd ne nfuriem?
Care din gndurile lui tefan le avem i noi?
i dac nu putem imediat s ne schimbm gndurile mai putem face ceva
ca s nu l lsm pe monstrul nostru s apar? Da, putem nva s ne
relaxm cnd simim c ne este tot mai greu s suportm o situaie care nu
ne place.
Haidei s nvm cum putem s ne relaxm. Acum, ne ridicm n
picioare i formm un cerc inndu-ne de mini.
Copiii vor face cteva exerciii de stretching dup indicaiile cadrului
didactic apoi se vor aeza pe covor i vor asculta muzic de relaxare, cu
ochii nchii, n linite, vreme de 5 minte.
Avnd n vedere vrsta copiilor, ei nu vor fi nvai o tehnic de relaxare
dect prin controlul respiraiei, nu prin relaxare muscular sau training
autogen. Mai precis, copiii vor nva s respire rar, profund i s se
relaxeze pe fondul acestui mod de a respira.
Dup ce copiii au stat n aceast stare vreme de 5 minute, ei vor fi rugai
s se ridice uor, s respire adnc, s i scuture braele i picioarele i s
i intind corpul pentru a obine un nivel ct mai ridicat al relaxrii.
La finalul activitii copiii spun cum a fost experiena acestui exerciiu
asupra lor. Se realizeaz evaluarea final a activitii, a rezultatelor
activitii, subliniindu-se rolul acestei activiti pentru starea lor de bine.

18

Conversaia

Aprecierea
rspunsurilor
individuale

Exerciiul

Observarea
comportamentului
copiilor
Capacitatea de atenie
Corectitudinea
rezolvrii sarcinii

Conversaie

Observarea strii
emoionale a copiilor
Aprecierea
rspunsurilor
individuale

Proiect de activitate (rezolvare de probleme, grupa pregtitoare)


Aria curricular: Educaie pentru societate
Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale
Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial
- Dezvoltare emoional
Grupa: mare
Tema activitii: M-am pierdut de mama! Cine m ajut?
Tipul de activitate: predare a cunotinelor noi
Scopurile activitii: Achiziionarea de cunotine despre procesarea informaional
Identificarea strategiilor de gndire eficient
Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:
afirme care sunt strategiile pe care trebuie s le adopte atunci cnd se confrunt cu o problem
s afirme care este efectul negativ al reaciilor emoionale disfuncionale atunci cnd trebuie s rezolve o problem
Strategii didactice:
Metode: conversaia, exerciiul, explicaia
Material didactic: tabl i instrumente de scris, fie mari cu imaginea unui labirint prin care trebuie s treac un personaj pentru a ajunge la
csua lui (2-3), imagini cu interiorul unui supermarket
Durata activitii: 40 de minute (activitate integrat - domeniile experieniale: om i societate, limb i comunicare)
Secvena
didactic
Moment
organizatoric
Captarea ateniei
Reactualizarea
cunotinelor

Organizarea activitii

Strategii didactice

Evaluare/feedback

Asigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii,


aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru
desfurarea activitii i organizarea copiilor n semicerc, pe scunele

Conversaia i
explicaia

Copiii sunt rugai s rspund la ntrebarea: Ce faci dac mergi cu mama


n ora, la cumprturi i te pierzi de ea? Cum reacionezi i ce faci ca s o
gseti?
Haidei s privim aceste labirinte. Dac l privim pe primul, vedem o feti
care trebuie s ajung acas, la bunica. Cum ajunge fetia acolo? Dac ne
uitm cu atenie, sunt foarte multe strzi pe care fetia poate s mearg, ea

Dialogul

Observarea
comportamentului i
activiti de ntrire a
sarcinilor formulate
Aprecierea
rspunsurilor
individuale
Capacitatea de atenie
Aprecierea
rspunsurilor date de

19

Dialogul

Anunarea temei
i a obiectivelor

Desfurarea
activitii

este singur i numai voi putei s o ajutai. Un copil este invitat s vin i
s traseze drumul personajului pn la csu. La fel se procedeaz i
pentru celelalte fie cu labirint.
Aadar, ai rezolvat aceast sarcin. Dar ce am tiut ca s o rezolvm?
Este analizat un labirint:
-n primul rnd am tiut de unde trebuie s plece personajul i unde
trebuie s ajung
- apoi am privit traseele pe care poate s mearg ca s ajung la destinaie
- n funcie de ceea ce tim noi despre direcii (stnga/dreapta,
nainte/napoi), am ajutat personajul s ajung la destinaie.
Astzi vom nva cum putem s rezolvm probleme importante pentru
noi, fie c este vorba despre o problem practic, cum este aceea n care
trebuie s o gsim pe mama ntr-un supermarket dac ne pierdem de ea,
sau probleme cum sunt cele de la grdini cnd trebuie s rezolvm o fi
i nu prea nelegem cum s facem.
Hai s ne gndim c suntem ntr-un supermarket, un magazin foarte mare,
plin de produse, cu foarte multe raioane. Desenm pe tabl un magazin
mare i un copil n mijlocul supermarketului, singur. Dac avem la
dispozie o imagine printat cu dintr-un astfel de magazin, atunci putem s
ne folosim de aceste imagini. Eti singur n magazin pentru c ai vrut s
ajungi la raionul de cereale i nu ai observat cnd mama a plecat n alt
direcie. Ce faci n cazul acesta?
Ai o problem de rezolvat. La fel ca i n cazul labirintelor pe care le-am
folosit mai nainte, trebuie s ajungi din punctul A (plecare) la destinaie
(mama). Cum rezolvi o problem?
Atunci cnd nu te descurci s rezolvi o problem trebuie s ii cont de
cteva lucruri:
1. ce tii unde vreau s ajung
2. ce nu tii - unde este mama n acest magazin
3. cum ajung la destinaie. Cine m poate ajuta dac nu m descurc
singur()
Acum haidei s vedem ce putem s facem:

20

Exerciiul

copii

Explicaia

Observarea
comportamentului
verbal i nonverbal

Observaia i
explicaia

Capacitatea de atenie

Ce tim: c vrem s ajungem la mama, c este important s rmnem


calmi, s nu ncepem s plngem, tim cum ne cheam i cum arat
mama.
Ce se ntmpl dac intrm n panic atunci cnd nu o mai vedem pe
mama? A intra n panic nseamn s simi o fric mare c ceva foarte
grav i se poate ntmpla. Ai simit vreodat c intrai n panic? Ai vzut
vreodat pe cienva panicat? Oare cum poi s rezolvi problemele dac
intri n panic? i adulii i copiii se sperie de tot felul de lucruri dac
adulii se sperie de lucruri cum sunt serviciul sau familia lor, copiii se
sperie de animale, de dispariia cuiva, etc. Toi ne putem speria la un
moment dat. Important este s nu intrm n panic. Atunci cnd ne speriem
nsemn c ceva st n calea noastr i nu ne ajut prea mult. Cnd suntem
speriai parc nu mai putem s gndim cum trebuie. Amintii-v ce ai
simit cnd v-ai speriat foarte tare ultima dat. La ce v-ai gndit atunci?
Numai cum s scapi de acel lucru care te sperie, dar nu ce poi face efectiv
ca s scapi. Poate ai fugit de un cine mare i cinele a venit dup tine, nu
a plecat. Ai rezolvat situaia? De aceea e foarte important s ne relaxm,
s nu intrm n panic. ntotdeauna exist o soluie la problemele noastre,
chiar dac ea nu ne place pe moment. Dac simi c te sperii foarte tare,
spune o rugciune scurt (cum este ngeraul) sau numr ncet pn la 10
i respir profund.
n cazul acesta, cnd stm n magazinul acesta mare, fr mama este
foarte important s nu plngem, s o cutm n jur, dar s stm n acelai
loc, s nu plecm de acolo. tim cum arat mama, cu ce este mbrcat,
aa c dac apare repede lng noi, o gsim repede i putem merge la ea.
Dar dac mama nu apare? Ce facem? Asta este ceea ce nu tim. Cum
ajungem la mama dac ea nu este uor de gsit?
Prin magazin, indiferent de or sunt muli oameni, Sunt oameni n vrst,
tineri, cu copii, brbai sau femei. Cel ami simplu este s rugm pe cineva,
un adult de ncredere s ne ajute s o gsim. Un adult de ncredere
nseamn o persoan n vrst cu un nepoel, o mmic cu un copil sau un
angajat al magazinului. Angajaii magazinului sunt persoane mbrcate n

21

Dialogul

Aprecierea
rspunsurilor
individuale

Explicaia

Capacitatea de atenie

uniforme, de regul halate colorate, cu ecuson. Cu siguran ai vzut mai


muli angajai ntr-un magazin, dac nu, uit-te data viitoare cum arat
mbrcai angajaii unui supermarket.
Aa c poi s rogi o astfel de persoan s te ajute s o gseti pe mama.
Spune-i c te-ai pierdut de mama i c ai nevoie s o gseti. Roag
frumos persoana s te ajute. Ai s vezi c adulii i ajut pe copii s i
gseasc mama, mai ales dac sunt aduli de ncredere.
Dar dac tii exact und este mama i cunoti foarte bine magazinul ce
faci? Poi s pleci singur s o caui pe mama. Dar ine minte: faci asta
doar dac tii exact unde este mama i cum arat magazinul. Dac nu, cere
unui adult s te ajute.
Dup ce ai ajuns la mama, mai ales cu ajutorul cuiva, mulumete pentru
ajutor i asigu-o pe mama c eti bine, c nu ai pit nimic. i ea este la fel
de speriat ca tine i sigur te-a cutat peste tot. Iar dac te ceart s tii c
nu te ceart din rutate, s-a speriat foarte tare s nu te piard de tot.
Deci, ai rezolvat problema:
- ce ai tiut? Cum te cheam, cum arat mama, unde vrei s ajungi
- ce nu ai tiut: unde este mama
- cum ai rezolvat problema: ai rugat un adult s te ajute sau ai plecat
singur n cutarea ei dac tii exact unde este
Dar dac te pierzi n ora de mama? Ce faci?
Ce tii n acest caz: cum te cheam, adresa unde stai (este foarte important
s te nvee mama adresa unde stai), cum arat mama i unde eti (roag-o
pe mam s i spun mereu unde te afli, cum se numete strada. Parcul sau
piaa respectiv)
Ce nu tii: Unde este mama i cum s o gseti
Cum rezolvi problema: la fel ca i n cazul magazinului, poi ruga un adult
de ncredere s te ajute, dar important este s nu intri n panic. Un adult
de ncredere pe strad poate fi un poliist su cineva nsoit de un copil mai
mic sau mai mare dect tine.
Aa poi face mereu, indiferent de ce problem ai. Indiferent c este vorba
despre o problem aa de serioas ca aceasta sau de o fi de rezolvat la

22

ncheierea
activitii

grdini, ntreab-te ce tii, ce nu tii i cum poi s rezolvi problema


respectiv. Iar la grdini ncearc s fii mereu atent la ce spune
educatoarea ta pentru c ea i explic cum s rezolvi o problem i cnd
chiar nu ai neles, ntreab educatoarea s i mai explice nc o dat cum
poi rezolva problema.
Poi spune o situaie care i s-a prut dificil i ai reuit s o rezolvi, ba
chiar s fii ludat c ai reuit?
La finalul activitii copiii spun cum a fost experiena acestei activiti
asupra lor. Se realizeaz evaluarea final a activitii, a rezultatelor
activitii, subliniindu-se rolul acestei pas n rezolvarea problmelor lor.

Conversaia
Conversaie

Aprecierea
rspunsurilor
individuale
Observarea strii
emoionale a copiilor
Aprecierea
rspunsurilor
individuale

Proiect de activitate (evaluarea intensitii emoiilor, grupa mare)


Aria curricular: Educaie pentru societate
Domeniul: Dezvoltare socio-emoionale
Subdomeniul: - Dezvoltare psihosocial
- Dezvoltare emoional
Grupa: mare
Tema activitii: Cum arat emoiile mele?
Tipul de activitate: evaluarea cunotinelor, predare i consolidare de cunotine
Scopurile activitii: Evaluarea cunotinelor declarative despre emoii
Dobndirea de cunotine despre principalele tipuri de emoii i cum se exprim ele facial i postural/gestural
Identificarea strilor emoionale n funcie de mimic i gesturi
Obiective operaionale: La sfritul acestei activiti copiii vor fi capabili s:
s evalueze nivelul emoiilor exprimate
s identifice emoiile n funcie de expresia lor facial i postural/gestual
s redea i s exprime diferite tipuri de emoii ntr-un context dat

23

Strategii didactice:
Metode: conversaia, observaia, exerciiul, problematizarea i dramatizarea
Material didactic: cartea Making Faces de Butterworth N. (1993), Walter Books Ltd, London (sau orice carte de poveti care conine imagini cu
personaje care exprim diferite emoii), o oglind, tabl i instrumente de scris
Durata activitii: 40 de minute (activitate integrat- domeniile experieniale: om i societate, domeniul psihomotric)
Secvena
didactic
Moment
organizatoric
Captarea ateniei
Reactualizarea
cunotinelor

Anunarea temei
i a obiectivelor
Desfurarea
activitii

Organizarea activitii
Asigurarea unui climat optim desfurrii activitii prin: aerisirea slii,
aranjarea mobilierului, pregtirea materialelor necesare pentru
desfurarea activitii i organizarea copiilor pe grupuri de lucru
Copiii vor fi aezai n semicerc, pe scaune i se va prezenta succint
coninutul crii ce se va folosi n cursul activitii
Printr-o conversaie se vor reactualiza cunotine legate de fizionomia
feei i expresiile faciale n exprimarea emoiilor precum i de ct de
intense sunt emoiile noastre
- dac eu art aa (zmbesc) sunt fericit sau trist? Dar dac art aa
(speriat), ce spune asta despre mine? Se pot prezenta mai multe expresii
faciale legate de diferite emoii i copiii pot s le identifice. Acolo unde
copiii nu pot denumi emoiile, ele vor fi numite de educator
- dar dac art aa (zmbesc) ct de fericit sunt? Dar acum? (rd tare,
aplaud, etc)
Astzi vom nva despre cum sunt emoiile noastre. Ai vzut c feele
noastre arat diferit atunci cnd suntem foarte bucuroi, triti sau furioi.
Aa c acum o sa fim mici actori i vom vedea cum arat faa noastr, ce
simim n anumite situaii i mai ales ct de tare simim acele lucruri.
Un copil este rugat s vin n faa grupei i s asculte mpreun cu ceilali
urmtoarea ntmplare. Copilul ales, spre deosebire de ceilali, va reda
povestea, dramatiznd-o: este diminea i te-ai trezit, iar pe fereastra de
la camera ta vezi c ninge. Este prima ninsoare din acest an!!! Deschizi
fereastra i fugi la mama ta s o rogi s te lase s iei afar s te joci.

24

Strategii
didactice
Conversaia i
explicaia
Conversaie
Conversaie

Evaluare/feedback
Observarea comportamentului
Observarea comportamentului
copiilor i interesul pentru
coninutul crii
Aprecieri verbale,
corectitudinea rspunsurilor

Conversaia

Observarea comportamentului
verbal i nonverbal

Explicaie

Observarea comportamentului
verbal i nonverbal

Mama (acum este ales un alt copil) refuz categoric s te lase afar,
spunnd c este frig i tu tueti. ns nu te lai, te rogi mult de mama s
te lase, nu renuni dei e tare greu s o convingi! n sfrit, mama te las
s mergi afar i iei, te joci cu zpad, faci bulgri, i arunci pe strad i
peste cas...Apoi i vine o idee: ce ar fi s faci un monstru din zapad? Te
Povestire
Observarea comportamentului
apuci i ncet-ncet construieti un monstru din zpad (poate fi ales un
Dramatizare
i ghidaj comportamental
copil) i nu dup mult vreme, vine n vizit la voi acas vecina, prietena
acolo unde este cazul
mamei tale (alt copil). Cnd vede monstrul fcut de tine, ncepe s strige
tare dup mama ta i s vezi c faa ei arat de parc a vzut o fantom.
Tu ncepi s rzi pe ascuns i chiar atunci vine mama i te ceart c ai
fcut o glum nesrat...
Dup terminarea scenetei, ali copii sunt invitai s interpreteze aceeai
scenet, aa cum consider ei, dar s ncerce s fie puin diferit
interpretarea lor.
Copiii se aeaz la locurile lor i se discut despre fiecare moment al
Problematizare
Evaluarea performanei i
scenetei interpretate: ce emoii a simit personajul cnd a vzut prima
Conversaie
aprecieri verbale stimulative
zpad din an?, dar cnd s-a rugat de mama s l (o) lase afar, la joac i
mama a refuzat? Ce a simit cnd s-a jucat cu zpad, dar cnd a fcut
gluma pentru vecina? Ce a simit vecina cnd a vzut monstrul fcut de
tine? Ce a simit mama cnd a vzut ce nzbtie a fcut copilul ei?
(Copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile personajelor dup cum
urmeaz: bucurie-prima zpad, frustrare-rugmintea fcut mamei,
fric- cazul vecinei, suprare- mama cnd a vzut ce ai fcut din zpad,
etc.
Mai mult, emoiile sunt evaluate individual, pe o scal de la 1 la 5, unde 1
este deloc, iar 5 - foarte mult. Pentru fiecare emoie pe tabl va fi
desenat o figur uman exprimnd emoia respectiv i n dreptul ei se
va desena o scar cu 5 trepte. Copiii care identific corect emoia vor
desena o stelu pe nivelul scrii corespunztoare emoiei.
Acest procedur se va repeta i pentru a doua punere n scen a scenetei.
Aadar, faa noastr arat diferit n anumite momente pentru c n
Explicaia i
Capacitatea de atenie
anumite momente din viaa noastr simim anumite emoii. Odat suntem
demonstraia

25

triti, alt dat suntem veseli, frustrai, curioi, speriai, etc. n funcie de
cum arat faa noastr ntr-o anumit situaie, ne dm seama de ce simte
cel de lng noi i dac nu este fericit, l putem ntreba ce l supr i cum
putem s l ajutm pentru c n fiecare clip faa noastr reflect ceea ce
simim n interior: suntem fericii, i faa noastr arat fericit. Cum?
Apare zmbetul, ochii sunt mai mari i sprncenele se ridic uor. Cnd
suntem triti faa noastr se schimba astfel: gura i coboar colurile n
jos, ochii devin mai mici, sprncenele coboar i ele. Fiecare emoie arat
diferit. Haidei s desenm pe tabl cum arat o fa vesel, una trist, o
fa speriat, una plictisit.
Acum, unele persoane sunt mai fericite dect altele, ele arat fericirea lor
ntr-o mai mare msur. Alte persoane cnd sunt triste plng foarte mult,
sunt mai triste dect altele, unele persoan esunt foarte fericite, altele
foarte speriate, alii sutn mai puin. Uneori suntem foarte speriai, ca
atunci cnd vedem un pianjen n baie i nu e mama s l omoare cu
papucul, alteori mai puin speriai, cum este cnd ne uitm la Scooby
Doo.
O alt poveste pentru astzi este cea a unui extraterestru: eti un astronaut
care pleac prima dat n spaiu. Ai constum de astronaut, mergi ca un
astronaut, eti singurul om care merge acum pe Lun! Ajungi pe Lun i
te uii peste tot, caui s vezi dac exist via acolo.. i deodat, n partea
stng, zreti de departe ceva...Nu tii ce este, dar te apropii cu atenie!
Mergi uor, ncet-ncet te apropiii i ce s vezi? Un extraterestru este pe
Lun, aa cum credeai, numai c nu agresiv, nici prietenos. St cu o
batist n mn i plnge! Vii mai aproape de el i l ntrebi de ce plnge.
El i spune c nu are prieteni, c este att de singur! Tu l iei n brae i l
mngi i i spui s vin cu tine, acs la tine pentru c acolo va avea o
mulime de prieteni. i el accept i vine cu tine. Acum are o mulime de
prieteni!
Copiii sunt sprijinii s numeasc emoiile pe care le-au simit cele dou
personaje din povestea dramatizat (curiozitate- cnd ai plecat pe Lun,
tristee- cnd plngea extraterestrul, fericire- cnd extraterestrul i-a fcut

26

Dramatizare

Evaluarea performanei i
aprecieri verbale stimulative

ncheierea
activitii

prieteni).
i n cazul aestei scurte povestiri se va recurge la o dubl punere n scen,
la identificarea emoiilor personajelor, dar mai ales la identificarea
nivelului emoiilor resimite de personaje.
La final copii vor fi invitai s observe pe tabl diferitele emoii i mai
ales diferitele lor intensiti.
La finalul activitii se mpart recompense pentru rspunsurile corecte
date de copii (cartoane cu personaje din desenele lui W. Disney
exprimnd diferite emoii) i se fac aprecieri despre rspunsurile lor.

Bibliografie: Butterworth N. (1993), Making Faces, Walter Books Ltd, London

27

Aprecieri verbale stimulative


Evaluare prin recompense

S-ar putea să vă placă și