Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Profesor de practica pedagogica:


Enescu Liliana
Profesor metodist:Tanur Iuliana
Educatoare:Mihalachioiu Elena
Elev propunator:Marin Elena-Catalina
Proiect de activitate
Data:5.10.2011
Grupa:Mijlocie
Nume propunatoare:Marin Elena-Catalina
Denumirea activitatii: Cutiuta cu surprize
Tema:Cine sunt/suntem?
Subtema: Chiar de sunt mic,ma descurc un pic
Tipul activitatii:Joc didactic
Scopuri:
1.Fixarea cunostintelor legate de partile componente ale corpului omenesc.
2.Stimularea curiozitatii privind explicarea si intelegerea lumii inconjuratoare.
3.Formarea si exersarea unor deprinderi de ocrotire a mediului inconjurator.
Obiective operationale:
1.Sa enumere partile componente ale corpului uman
2.Sa precizeze rolul partilor corpului uman .
3.Sa denumeasca membrii familiei din plansa observata.
4.Sa aleaga din multimea de comportamente doar pe cele corecte.
Sarcina didactica:
Recunoasterea si denumirea corecta a partilor componente ale corpului uman, denumirea familiei,identifcarea
normelor de comportament.
Elemente de joc: aplauze,indicarea unor anumite parti ale corpului uma,intrecerea.
Regulile jocului:
1.Copiii vor veni pe rand la propunatoare si vor extrage din Cutiuta cu surprize cate un jeton
2.Vor spune ce anume observa pe jetonul respectiv.
3.In a doua parte a jocului,propunatoarea va mima un anumit gest,iar copii vor trebui sa aleaga din o multime de
jetoane pe cel reprezentand acel gest.
Strategii didactice:
Metode si procedee:-conversatia euristica;
-observatia;
-explicatia;
-instructajul;
-jocul;
-discutia colectiva;
-problematizarea.
Mijloace didactice:-jetoane reprezentand diferite
parti ale corpului uman;
-jetoane reprezentand diferite
situatii privitoare la regulile
de comportament;
-jetoane reprezentand diverse
activitati de dimineata;
-fse de evaluare;
-puzzle.
Loc de desfasurare:Sala de grupa.
Durata:20-25 minute.
Material bibliografc:
-Caietele de Pedagogie din clasele a IX a si a X-a
-Curriculum pentru invatamantul prescolar-2008



Nr.cr
t.
Secventele
activitatii
Continutul activitatii Activitatea copiilor Strategii
didactice
Evaluarea
1. Moment
organizato-ric
Se realizeaza aeri-sirea salii
de grupa.
Se aseaza masutele si
saunelele in sis-tem-clasa.
Se pregateste mate-rialul
didactic nece-sar.
Se organizeaza grupa de copii.
Copiii intra si isi
ocupa locurile.
2 Captarea atentiei Propunatoarea anunta:
-Buna dimineata,copii!Eu ma
numesc Elena si astazi ne vom
juca.De dimineata,in drum
spre gradinita,un copil de
varsta voastra m-a intrebat
care sunt partile corpului.Voi
cunoasteti partile le
cunoasteti?
Copiii o saluta pe
propunatoare si o
asculta atenti.
Copiii raspund:
-Daaa!
3. Anuntarea temei Ca sa ma convingeti ca le
cunoasteti intr-adevar,eu am
adus astazi aceasta cutie
fermecata care se numeste
Cutiuta cu surprize,iar daca
voi veti f foarte cuminti si veti
sti sa raspundeti corect,la
sfarsit ea va oferi fecaruia
cate un cadou.
- Copiii sunt atenti
la propunatoare si
asteapta curiosi.
Conversatia
4. Dirijarea
demersului
didactic
Propunatoarea anunta:
-Pentru a ne putea juca,eu va
voi explica regulile,iar voi va
trebui sa ma ascultati foarte
atent.In aceasta cutiuta din
mana mea se afa mai multe
jetoane.Pe acestea sunt
desenate toate partile
corpului,dar mai avem aici si
cateva jetoane-surpriza.
Voi veti veni la mine pe
rand,veti lua cate un jeton
,veti spune ce parte a corpului
este, o veti indica,iar apoi veti
spune ce rol are ea.Mai intai
va voi face o demonstratie.
Propunatoarea extrage un
jeton si le le demondtreaza
copiilor.
Apoi cheama un copil la ea si
il roaga sa extraga si el un
jeton.
Explicatia
Instructa-jul
Propunatoarea cheama copiii
pe rand pentru a extrage un
jeton,pana la epuizarea
acestora.
Apoi,pentu a complica jocul,ea
va mima un anumit gest,iar
copiii vor trebui sa aleaga
dintr-o serie de jetoane pe cel
corect.
La sfarsit,numeste un copil
care sa ii enumere toate
partile corpului ,apoi un altul
care sa le asambleze pe panou.
Copilul trage un
jeton,spune ce vede
desenat,apoi indica
acea parte a
corpului.dupa care
spune la ce este
utila aceasta.

Copiii vin si extrag
jetoanele.
Un copil ridica doua
degete,este numit,si
raspunde la
intrebarea
propunatoarei.
Conversatia
Problemati-
zarea
Individuala
Individuala
5. Evaluarea Propunatoarea le spune
copiilor:
-Acum,pentru a ma asugura
ca absolut toti cunoasteti
partile corpului omenesc si la
ce ne sunt acestea utile
noua,veti primi fecare cate o
fsa de evaluare.
Propunatoarea le imparte
copiilor fsele de evaluare si
creioanele necesare si le
explica ce au de facut.Apoi le
ureaza Spor la lucru!
Dupa ce toti copiii au
terminat,propunatoarea
strange lucrarile.
Copiii incep sa
completeze fsele de
lucru,find
indeaproape
urmariti de catre
propunatoare.
Colectiva
6, Incheierea
activitatii
Propunatoarea va face
aprecieri atat generale,cat si
individuale privind
participarea copiilor la
activitate,asupra
comportamentelor si a
modului in care acestia au
rezolvat fsa de evaluare.
Apoi le spune:
-Pentru ca ati fost atat de
cuminti si de atenti la
activitate,veti primi cadourile
promise de la Cutiuta cu
surprize
Copiii asculta
aprecierile
propunatoarei.
Copiii primesc
stimulentele,apoi ies
in ordine din sala de
grupa.
Conversatia
ANEXE

S-ar putea să vă placă și