Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 04.03.2020
GRUPA: Mijlocie
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROPUNĂTOR:

DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul Științe


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA DE STUDIU: Ce și cum vreau să fiu?
TEMA PROIECTULUI: În ograda lui moș Andrei
TEMA ACTIVITĂȚII : Joc didactic – „Așează-ne la căsuța potrivită”
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII: - Denumirea, recunoașterea figurilor geometrice: pătrat, cerc, triunghi;
- Așezarea figurilor geometrice identice în căsuța potrivită.

SARCINA DIDACTICĂ: - Recunoașterea formei și a mărimii figurilor geometrice (cerc, pătrat, triunghi);
- Denumirea figurilor geometrice;
- Gruparea figurilor geometrice după formă și mărime.

REGULILE JOCULUI: Se arată copiilor o figură geometrică, preșcolarii denumesc figura geometrică indicată, formează mulțimea
figurilor geometrice identice cu cea denumită, numără elementele mulțimii și așează figurile în interiorul căsuței care are ca și simbol
aceeași figură geometrică.
ELEMENTE DE JOC: Închiderea/deschiderea ochilor, aplauzele, mânuirea materialului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 METODE ȘI PROCEDEE: exercițiul, conversația;
 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT INTEGRATE ÎN LECȚIE: jetoane cu figuri geometrice, săculeț, căsuțe de carton, panou.
 FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontal.
RESURSE:
 UMANE: efectivul grupei de copii;
 SPAȚIALE: sala de grupă;
 TEMPORALE: 20 de minute.
BIBLIOGRAFIE:
- INSTIT. Nicolae Păușescu Adrian – „Jocul didactic matematic în învățământul preșcolar”, editura Nova Didact 2012
- Mihaela Neagu, Georgeta Beraru – „Activități matematice în grădiniță”, editura AS’S 1995

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE Ob. CONȚINUTUL INFORMATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA TIMP


ACTIVITĂȚII Op. METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE

1. MOMENT În această primă etapă, am să creez Frontal 1min.


ORGANIZATORIC condițiile necesare pentru buna
desfășurare a întregii activități didactice.
Am să aerisesc sala de grupă, am să așez
mobilierul și materialele didactice
necesare.
2. CAPTAREA Captarea atenției se va realiza prin Observarea 1min.
ATENȚIEI descoperirea unui săculeț în sala de grupă. Conversația Săculeț Frontal interesului
Acesta fiind găsit pe drum de către copiilor față de
cocoșul pintenat al lui moș Andrei. noua activitate.

3. INTUIREA „Oare ce să fie în interiorul sacului?


MATERIALULUI Oare tot doi galbeni? Pare plin.... cred că Săculeț și
DIDACTIC este ceva mai mult decât doi bănuți!” Conversația
jetoane cu Observaea
Frontal
Vom descoperii împreună comoara figuri interesului
geometrice copiilor față de 1min.
ascunsă în interiorul sacului. Vom găsi
multe figuri geometrice: pătrate, cercuri, materialul
triunghiuri, de diferite culori și didactic.
dimensiuni.

4. ANUNȚAREA Moș Andrei locuiește în satul


TEMEI ȘI A figurilor geometrice, iar acolo există
OBIECTIVELOR căsuțe cu cercuri, pătrate și triunghiuri.
Numele fiecărei case este dat după
denumirea figurilor geometrice pe care le
are în interiorul său.
Azi-noapte, vântul a suflat cu putere Conversația Frontal 2 min.
și figurile geometrice s-au desprins de la
locul lor.
Moș Andrei ne roagă să îi dăm o
mână de ajutor să așeze figurile
geometrice înapoi la căsuțele potrivite.

5. EXPLICAREA ȘI Din figurile geometrice de pe


DEMONSTRAREA măsuță, vom alege un pătrat mare, verde Jetoane cu
JOCULUI și îl vom denumi. Vom căuta pătratele figuri 2 min.
verzi de aceeași dimensiune și formăm Conversația geometrice, Frontal
grupa pătratelor verzi mari, numărând panou,
elementele mulțimii formate, urmând Exercițiul căsuțe.
așezarea la panou, în interiorul primei
căsuțe, pe care o să o și denumim „casa
pătratului verde, mare”.

6. EXECUTAREA Se va realiza cu ajutorul unui


JOCULUI DE PROBĂ preșcolar. Jetoane cu
Voi ridica un cerc roșu, de Exercițiul figuri Frontal Observarea 2min.
dimensiuni mari, iar copilul trebuie să geometrice, modului de lucru.
denumească figura geometrică respectivă, panou,
după care va alege de pe măsuță toate căsuțe.
cercurile roșii, mari, le va înnumăra și le
va așeza în căsuța corespunzătoare.

7. DESFĂȘURAREA Jocul va continua în același ritm, Exercițiul Jetoane cu Frontal Observarea 5 min.
PROPRIU ZISĂ A până când vom așeza toate figurile figuri modului de lucru.
JOCULUI geometrice la căsuța potrivită. geometrice,
panou,
căsuțe.

8. COMPLICAREA Pentru complicarea jocului, la


JOCULUI semnalul meu, copiii vor închide ochii, iar
eu voi muta un pătrat roz mic, în căsuța
pătratului verde mare. După aceasta,
copiii vor deschide ochii și le voi adresa o Observarea
întrebare care să ne conducă către Jetoane cu modului de lucru,
descoperirea unei greșeli : Conversația figuri a atenției, a 5 min.
„- Ce anume nu se potrivește?” geometrice, Frontal interesului față
Exercițiul panou, de noul material.
Primul copil care o să dea răspunsul căsuțe.
corect, o să iasă în față pentru a corecta
greșeala, iar apoi o să mute și el o figură
geometrică, în timp ce colegii săi vor fi cu
ochii închiși.
Jocul va continua și cu plasarea altor
figuri geometrice în căsuțe ce nu se
potrivesc.
9. ÎNCHEIEREA La finalul jocului vor fi făcute Conversația Frontal 1min.
ACTIVITĂȚII aprecieri asupra modului în care copiii s-
au implicat în activitate.

S-ar putea să vă placă și