Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

“În familia mea”

Data: 06.09.2020, Luni


Instituția: Grădinița “Romanița”
Tema globală: Eu ca personalitate
Tema proiectului: Sunt fericit că am o familie
Tema zilei: În familia mea
Domeniul de activitate: Eu familia și societatea
Domeniul de dezvoltare: Dezvoltare personală
Unități de competență:
1.1 Prezentarea informațiilor despre sine și membrii familiei
1.3 Participarea în alegerea activităților pe care vrea să le realizeze
Domeniul de activitate : Științe și tehnologii
Domeniul de dezvoltare: Educație pentru mediu
Unități de competență:
2.1 Determinarea și explicarea relațiilor/ interacțiunilor care cauzează anumite efecte.
Obiective operaționale:
La finele activității copiii vor fi capabili:

O1-să evidențieze regulile de comportare în familie;


O2-să asocieze cuvântul familie cu diferiți termeni;
O3-să coloreze membrii familiei cu bățișorul igienic;
O4-să deseneze cu ajutorul părinților familia sa;
O5-să aplice imaginile cu membrii familiei pe foaie;
O6-să povestească după imagine;
O7-să găsească imaginile ce reprezintă familia;
O8-să răspundă la întrebările enumerate pe steluțe;
O19-să organizeze jocul ”De-a familia”;
Vocabular: familie, membru,
Strategii didactice:
-Metode și procedee: Metoda Stelară, brainstorming, conversația, explicația
-Mijloace didactice: fișe de lucru, imagini, veselă(pregătită pentru spălat în 3 vase), creioane colorate, bețișoare igienice, goașă ,constructoare,

Bibliografie:
1. Curriculum pentru educație timpurie . Chișinău 2019
2. Standartele de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani. Chișinău, 2019

Strategii didactice
Etape ale Metode și Forme de
Conținutul activității Mijloace de Evaluare
activității procedee organizar
învățământ
didactice e
Moment  Se va realiza aierisirea sălii de grupă Materiale
organizatoric  Se va aranja mobilierul pentru
 Se vor asigura condițiile necesare pentru desfășurarea optimă a centre
activității conform
 Se va discuta cu părinții în legătură cu sănătatea, comportamentul sarcinilor
copilului proiectate
Rutine și  Întâlnirea de dimineață . Activitatea debutează cu întâlnirea de Întrebare Dispoziția Lucrul Completează
tranziții dimineață. Continuă cu triajul matinal Și lucrul la panouri Dispoziția problemă mea frontal, calendarul
mea, eu astăzi sunt aici. Eu astăzi individual naturii
Se va realiza prin întâlnirea de dimineață. “Buna dimineața nourași, sunt aici
fulgușori, mama, tata ș.a. Calendarul
 Se creează condiții optime pentru desfășurarea activității. naturii
Copiii sunt aranjați în semicerc și vor executa prin mimică și gesturi ce
este indicat în versuri:
În căsuța noastră bună
Noi trăim toți împreună
Mama bună ne trezește,
Tata ne zîmbește.
Fratele cel mare merge la școală,
Sora mijlocie-cu păpușa-n poală,
Sora cea mica la mama aleargă. Posterul
Aceștia formează familia-ntreagă! Mesajul zilei
Mama pe toți ne strînge în brațe
Și ne spune: Bună dimineața!

Copiii răspund. Apoi salutându-se unul pe altul.


Captarea atentiei se realizeaza printr-o ghicitoare:
    ”Sora, fratele, mamica
     Tata, bunicul, bunica Lucrul
     Ce alcatuiesc cu toții? frontal
     Hai ghiceste daca poți!”  Fișe cu
                                    (Familia) emoticoni

 Calendarul naturii. Educatoarea adresează copiilor întrebări sub


formă de joc cu mingea: Întreb, arunc, prinzi
1. Cum este timpul Afară?
2. Cum ne îmbrăcăm?
3. Cum încălzește soarele, sau este el?
4. În ce anotimp suntem?
5. Care sunt lunile Toamnei?
6. În ce lună suntem ?
7. Care sunt zilele săptămânii?
8. În ce zi suntem noi?
 Se va prezenta Mesajul zilei
Astăzi este Luni, ieri a fost Duminică, mîine va fi Marți.
Se vor repeta zilele săptămânii.
Ce dispoziție aveți astăzi? Cum ați dori să fie ziua de azi? (veselă,
interesantă, de folos,)
Se va demonstra fișe cu emoticoane. Copiii vor alege.
Realizarea Educătoarea:
sensului -Bună dimineața copiii! Cum vă trezește mămica dimineața? Cum vă Conversația
dezmiardă?(Marinica păpușica, Ionel bombonel…);
 Educătoarea:
-Cum credeți copiii despre cine vom vorbi noi astăzi?
-Astăzi copiii, vom vorbi despre cei care locuiesc în această casă(membrii
Mesaj
familiei).
     În fața copiilor este expus mesajul pe care este desenat: o casa, un
copac, doi brăduți ș.a.
Sub fiecare element enumerate mai sus se va afla imaginea unui membru Ghicitoarea
din familie. Descoperirea fiecărui membru din familie va fi urmată de o Frontal,
ghicitoare: Convorbirea individual.
Educătoarea:
-Copiii, cum credeți cine locuiește în această căsuță?
Ne iubește, ne răsfață,
Zi de zi ne dă povață
Desigur, v-ați dat toți seama,
Nu e alta, decît…(mama); Imagini cu
Cu mistria și lopata, Mama,
Cine tot lucrează…(tata); Sora cea mica,
(Educătoarea va detașa ușa casei. Aici apare mama și tata). Tata,
Educătoarea: Bunica,
-Cine sunt membrii familiei tale? Bunelul.
-Cum e numele mamei, tatei?
-Cine ma trăiește în această căsuță?
O iubesc atît de mult
Și mereu eu o ajut…
Azi îi dau o păpușică
Doar e…(sora mea mai mică)
(La geam va fi fetița cea mica. Așteaptă și ea să plece la grădiniță.)
Educatoarea:
-Cum se numesc frații tăi? Sunt mai mari sau mai mici decît tine?
-Oare, cine mai locuiește în această căsuță? Să deschidem și celălalt geam.
Cum credeți, cine este după copac? (Fratele cel mare pleacă la școală) Unde
pleacă băiatul? (se va detașa tulpina copacului, unde va fi băiatul c-un
buchet de flori).
Seara la culcare,
Îmi spune povești,
Cred că o ghicești…
Problematizarea
Umblă toată ziulica
Și e harnică….(bunica)
(copilul care va fi mai active va detașa geamul căsuței descoperind
imaginea bunicuței)
Educătoarea:
    Cu ce se ocupă bunica acasă ?
Educătoarea: Ascultați atent! individual
E nins de ani,
Îmbătrînit,
Eu îl ascult fiindcă-s mic, Metoda
Iar el e bunul meu…(bunic) Brainstorming
(vom descoperi pe bunic de după copac cu o carte în mina, bunelul citește o
carte la aer curat) Convorbirea
    Ce face bunicul după copac copii?
    Ce are el în mână? Explicația
    Cum este bunicul?
    Ce formează cei care locuiesc în aceeași casă?(o familie)
    Dar ce este copiii o familie, cu ce asociați voi cuvîntul familie?

FAMILIE O foaie A3 


MAMA, TATA

FRAȚI,SURORI
CĂLDURĂ SUFLETEASCĂ
DRAGOSTE
PERSOANE DRAGI
 Educătoarea: Surpriza
    Copiii am în acest coșuleț minunat ceva pentru voi, dar pentru a descoperi

trebuie mai întâi de toate să luăm un vas mare cu apă , veți extrage din o
hîrtiuță, veți pune-o pe rind pe apă și veți decoperi ceva, eu nu vă spun, îmi Metoda
veți spune voi mie ce ați descoperit. Floricele vesele
(Copiii extrag câte o hîrtiuță, o pun pe apă și descoperă că aceea este o
floricică cu diferite culori la mijloc
Floricele din
hirtie
Apă

Copiii se repartizează conform culorilor în 3 echipe. Fiecare echipă primește Explozia


câte o steluță din Explozia Stelară pe care este scrisă o întrebare. Copiii vor Stelară
priv imaginile atent, educatoarea va acorda întrebări , ei trebuie să fie
atenți și să răspundă doar la acele întrebări pe care o au pe steluță).
Interogarea

Stelute
Fiecare echipă va avea câteva întrebări de răspuns, pentru fiecare răspuns
correct li se va acorda câte o steluță. Imagini

Imaginile sunt următoarele:

Convorbirea

Problematizarea
1.Ce face această familie?                                         
2.Cine privește televizorul?                                       
3.Cind toată  familia privește televizorul?
4.Unde sunt așezați cei mai mulți membri?
5.De ce ei privesc televizorul?

                                                                
1.Cine a pregătit bucatele?                                         
 2.Ce formă are masa?                              
3.Unde sunt așezați membrii
familiei?                                                      
 4.De ce pregătește mama bucate?                        
5.Cînd mănâncă membrii
familiei?                                                                                               
                                

1.Unde se află acești oameni?


2.Ce formează toți împreună?
3.Cine aleargă după minge?
4.Când au venit în câmpie această familie?
5.De ce toți alergă după minge?

1.Unde au plecat la odihnă acești oameni?


2.Ce are în mână fetița?
3.Cine a dorit cel mai tare la mare?
4.De ce tatăl e desculț?
5.Cînd copii se scaldă,ce fac părinții?
1.Ce face bunica?
2.Cînd le citește bunica povești nepoților?
3.Cine ascultă cu atenție?
4.De ce bunica citește povești?
5.Unde se gândesc nepoții când bunica citește?

1.Ce face această familie?


2.De ce se joacă și cei maturi?
3.Unde este așezată această familie?
4.Cine se implică  în acest joc?
5. Cand se intalneste toata familia acasă?

Fiecare grup de copii numără steluțele și sunt apreciați cu BRAVO de către


educătoare.
Fiecare echipă își  allege centru unde este afișată o floricică ca a lor.
Centrul Joc de rol:
* Jucați-vă de-a familia(mama, tata și copilul);
* Spălați vesela pusă la dispoziție în 3 ape;
Centrul Construcție:
* Construiește o casă;
* Construiește ograda bunicuței;
Centrul Știința:
* Alcătuiește o povestioară după imagine;
* Găsește perechea potrivită;
Centrul Biblioteca
* Găsește în carte imaginile ce reprezintă familia și membrii săi;
Centrul Arta:
* Colorează membrii familiei cu ajutorul bățișorului igienic;
* Desenează cu ajutorul părinților familia voastră;

Înceierea Se vor face aprecieri asupra modului de lucru și comportamentului pe Individual Aprecieri
activității parcursul întregii activități. verbale
Copiii se aranjează într-un semicerc cu ajutorul clopoțelului vesel:
Clopoțelul sună,sună
Și pe toți ne adună
Clopoțelul a sunat
Și pe toți ne-a adunat.
Fiecare copil explică ce a lucrat și la centru.
Educătoarea îi apreciază cu bravo.
Reflecție Temă pentru acasă: Explicația
Extensia ”Elaborați un arbore genealogic ” Fișă cu
însărcinări

S-ar putea să vă placă și