Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

Educaţie Muzicală
Proiect de activitate

Grupa: mijlocie
Domeniul experenţial: Estetic şi creativ
Categoria de activitate: Muzică şi mişcare
Tema anuală: „Cine sunt/ suntem”
Tema proiect: „Eu și lumea mea!”
Subtema săptămânii: „Fetița și băiatul!”
Tema activităţii:
- Învăţarea cântecului: „Eu am 10 degețele!”
Tipul activităţii: Predare- învăţare

OBIECTIVE CADRU:

 Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii;


 Formarea capacităţii de exprimare prin muzică;
 Cunoaşterea marilor valori ale creaţiei muzicale naţionale şi universale

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

 să diferenţieze auditiv înălţimea sunetelor muzicale;


 să intoneze cântece pentru copii;
 să acompanieze ritmic cântecele.

Obiective operaţionale:

a) Cognitive:

OC1 – Să repete exerciţiile de încălzire a vocii;

OC2 – Să memoreze versurile cântecului;

b) Afective:

OA1 – Vor interpreta expresiv cântecele;

OA2 – Vor manifesta interes pentru activitate;

OA3 – Vor colabora în activitatea de învăţare.

c) Psihomotorii:

OP1- Să execute corect exerciţiile de respiraţie şi încălzire a vocii;

OP2 –Să cânte în colectiv şi în grupuri mici cântecul.


Strategii didactice: mixtă

a) Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, exerciţiul muzical, joc: ghicitoarea,


observaţia dirijată ;
b) Mijloace didactice:
- -Textul cântecului: „Eu am 10 degețele!”
-Stimulente(stikere);
- anexa 1(cântecul „Eu am 10 degețele!”),
- anexa 2(ghicitoarea),

c) Forme de organizare: Frontală, individuală, pe grupe.

 Resurse umane: 28 preşcolari


 Resurse temporale: 20-30 minute
 Resurse spaţiale: sala de grupă

Bibliografie:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) 2008;


 Programa activităţilor instructiv-educative în gradiniţa de copii, EDP, Bucureşti,
2000
 Culegere de cântece, jocuri şi numărători muzicale pentru preşcolari şi şcolari
mici, editura „George Tofan”, Suceava 2006, de Marian Palade şi Dorin Şcheul

Scenariul didactic

Etapele Obiective Conţinut şi sarcini de învăţare Strategia didsactică Evaluare


activităţii operaţio- (metode,
Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme de
Timp nale tehnici,
propunătoarei preşcolarilor organiza-
itemi)
re
1.Captarea Se citește o
atenţiei OA2 ghicitoare Copiii Conversaţia Aprecieri
(2 minute) răspund la Joc: Anexa 2 Frontală verbale
“Cinci pitici si ghicitoare. ghicitoarea (ghicitoa
cinci voinici... rea)

Cat ii vezi de mici

Faci cu ei tot ce
vrei.

Scrii,
Joci mingea,

Impletesti

Si palate
construiesti.
(Degetele de la
mana)”

2. Astăzi vom învăţa Copiii ascultă


Enunţarea OA1 cântecelul „Eu am cu atenţie
obiective- 10 degețele!”. indicaţiile Conversaţia
lor OA2 Cântecul trebuie propunătoar Frontală
(1 minut) repetat și reținut. ei.
3.Actualiza Propunătoarea
rea face câteva
cunoştinţel exerciţii de
or încălzire a vocii,
dobândite OC1 pentru a putea
anterior OP1 cânta cât mai Exerciţiu
Copiii sunt
(3 minute) OA1 corect, împreună muzical
OA2 cu preşcolarii: atenţi şi Frontală
execută
OA3 1. . ma, me, mi,
mo, mu;
exerciţiile
2 .ta, te, ti, to, tu; muzicale
3 .da, de, di, do,
du;
4 .ra,re, ri, ro, ru;
4.Prezenta Cântecul pe care îl Frontală
rea noul vom învăța este: Conversaţia
conţinut „Eu am 10 Anexa 1
(2 minute) degețele!”
5.Dirijarea Voi citi copiilor
învăţării versurile cântecului
(6 minute) unul câte unul , iar
după terminarea Anexa 1
OA1 fiecărui vers îi voi Explicaţia
întreba cuvintele Copiii ascultă Frontală
necunoscute. cu atenţie
Intoneaz modelul explicaţiile
cântecului „Eu am cuvintelor
OA2 10 degețele!”: necunoscute Demonstraţi
Eu am zece a
degetele, 
Eu am zece
degetele. 
OA3 Ce-am voie sa fac
cu ele? 
Ce-am voie sa fac
cu ele?  Exerciţiul
muzical
Sa le bag in nas?  (interpretar
Nuuu! 
ea
Sa le pun inele? 
Daaa!  cântecului)
Sa te pisc de-
obraz?  Copiii vor
Nuuu!  interpreta
Sa pictez cu ele?  cântecelul.
OC2 Daaa! 

Eu am zece Frontală Aprecieri


degetele,  verbale
Eu am zece
degetele. 
Ce-am voie sa fac
cu ele? 
Ce-am voie sa fac
cu ele? 

Sa le bag in sos? 
Nuuu! 
Sa mangai
pisica? 
Daaa! 
Sa le-ntep cand
cos? 
https://Versuri.r
o/w/k717 
Nuuu! 
Sa ajut bunica? 
Daaa! 

Eu am zece
degetele, 
Eu am zece
degetele. 
Ce-am voie sa fac
cu ele? 
Ce-am voie sa fac
cu ele? 

Sa manjesc
pereti? 
Nuuu! 
Sa cant la pian? 
Daaa! 
Sa ma joc in
balti? 
Nuuu! 
Sa duc un
ghiozdan? 
Daaa! 

Stiu cu zece
degetele, 
Stiu cu zece
degetele, 
Ce-am voie sa fac
cu ele, 
Ce-am voie sa fac
cu ele.
Voi interpreta
cântecelul cu
preşcolarii de mai
multe ori, pentru a-
l reţine cât mai
repede.
6.Obţinere Voi împărţi Copiii vor fi
a colectivul de copii împărţiţi în Frontală
performan OP2 în două grupe: fete două grupe. Explicaţia
ţei OA1 şi băieţi. Copiii sunt
(4 minute) OA3 atenţi la Aprecieri
indicaţiile Pe grupe verbale
mele
7.Feed- Le adresez copiilor
back diferite întrebări în Copiii
(3 minute) legătură cu răspund în
conţinutul propoziţie la Conversaţia Aprecieri
cântecelului întrebări. dirijată Frontală verbale
învăţat:
-Ce am voie să fac
cu degețelele?
-Ce nu am voie să
fac cu degețelele?
8. Solicit copiii să
Evaluarea interpreteze singuri Copiii Stikere Aprecieri
perfor- cântecul, și le primesc Frontală berbale
manţei împart stikere. răsplata Conversaţia
(2 minute)

S-ar putea să vă placă și