Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

Educaţie Muzicală
Proiect de activitate

Grupa: mijlocie
Domeniul experenţial: Estetic şi creativ
Categoria de activitate: Muzică şi mişcare
Tema anuală: „Cine sunt/ suntem”
Tema proiect: „Eu și lumea mea!”
Subtema săptămânii: „La grădiniță!”
Tema activităţii:
- Învăţarea cântecului: „Bună dimineața, dragă grădiniță!”
Tipul activităţii: Predare- învăţare

OBIECTIVE CADRU:

 Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii;


 Formarea capacităţii de exprimare prin muzică;
 Cunoaşterea marilor valori ale creaţiei muzicale naţionale şi universale

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

 să diferenţieze auditiv înălţimea sunetelor muzicale;


 să intoneze cântece pentru copii;
 să acompanieze ritmic cântecele.

Obiective operaţionale:

a) Cognitive:

OC1 – Să repete exerciţiile de încălzire a vocii;

OC2 – Să memoreze versurile cântecului;

b) Afective:

OA1 – Vor interpreta expresiv cântecele;

OA2 – Vor manifesta interes pentru activitate;

OA3 – Vor colabora în activitatea de învăţare.


c) Psihomotorii:

OP1- Să execute corect exerciţiile de respiraţie şi încălzire a vocii;

OP2 –Să cânte în colectiv şi în grupuri mici cântecul.

Strategii didactice: mixtă

a) Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, exerciţiul muzical, joc: ghicitoarea,


observaţia dirijată ;
b) Mijloace didactice:
- -Textul cântecului: „Bună dimineața, dragă grădiniță!”
-Stimulente(stikere);
- anexa 1(cântecul „Bună dimineața, dragă grădiniță!”),
- anexa 2(ghicitoarea),

c) Forme de organizare: Frontală, individuală, pe grupe.

 Resurse umane: 28 preşcolari


 Resurse temporale: 20-30 minute
 Resurse spaţiale: sala de grupă

Bibliografie:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) 2008;


 Programa activităţilor instructiv-educative în gradiniţa de copii, EDP, Bucureşti,
2000
 Culegere de cântece, jocuri şi numărători muzicale pentru preşcolari şi şcolari
mici, editura „George Tofan”, Suceava 2006, de Marian Palade şi Dorin Şcheul

Scenariul didactic

Etapele Obiective Conţinut şi sarcini de Strategia didsactică Evaluare


activităţii operaţiona- învăţare (metode,
Timp le tehnici,
itemi)
Activitatea Activitate Metode Mijloac Forme de
propunătoarei a e organiza-
preşcolar re
ilor
1. Se citește o
Captarea OA2 ghicitoare Copiii Conversaţi Aprecieri
atenţiei răspund la a Anexa 2 Frontală verbale
“Anotimpul
(2 minute) ghicitoare Joc: (ghicito
frunzelor
uscate, . ghicitoarea area)
Lazilor cu
roade încarcate.
Anotimpu-n
care noaptea
creste
Si in care
vremea se
raceste.
(toamna)”

2. Astăzi vom Copiii


Enunţarea OA1 învăţa ascultă cu
obiective- cântecelul atenţie Conversaţi
lor OA2 „Bună indicaţiile a Frontală
(1 minut) dimineața, propunăto
dragă arei.
grădiniță!”.
Cântecul
trebuie repetat
și reținut.
3.Actuali- Propunătoarea
zarea face câteva
cunoştinţe exerciţii de
-lor încălzire a
dobândite OC1 vocii, pentru a
anterior OP1 putea cânta cât Copiii Exerciţiu
(3 minute) OA1 mai corect, sunt atenţi muzical
OA2 împreună cu şi execută Frontală
OA3 preşcolarii: exerciţiile
1. . ma, me, mi, muzicale
mo, mu;
2 .ta, te, ti, to,
tu;
3 .da, de, di,
do, du;
4 .ra,re, ri, ro,
ru;
4. Cântecul pe Frontală
Prezenta- care îl vom Conversaţi
rea noul învăța este: a Anexa 1
conţinut „Bună
(2 minute) dimineața,
dragă
grădiniță!”
5.Dirijarea Voi citi
învăţării copiilor
(6 minute) versurile
cântecului unul Anexa 1
OA1 câte unul , iar Explicaţia
după Copiii Frontală
terminarea ascultă cu
fiecărui vers îi atenţie
voi întreba explicaţiil
OA2 cuvintele e Demonstraţ
necunoscute. cuvintelor ia
Intoneaz necunosc
modelul ute
cântecului
OA3 „Bună
dimineața,
dragă
grădiniță!”: Exerciţiul
Buna muzical
dimineata, (interpretar
Draga ea
gradinita! cântecului)
Un baiat ti-
aduce mama
Si are si'o
fetita.
OC2 Copiii vor
Baietii: Eu sunt interpreta
cel mai mare cântecelul Frontală Aprecieri
Vezi ca-mi . verbale
sade bine;
Fetitele: Dar
nici eu nu-s
mititica
Uita-te la mine.

Baietii: Am
adus o casca
Si-o racheta
mare
Educatoarea:
Pentru tine
baietele
Nu e de mirare.
Fetitele: Si eu o
papusa
Cu ochi ca de
fraga,
Cand o culc ii
cant intr-una
'Nani, nani
mama draga' .

Voi interpreta
cântecelul cu
preşcolarii de
mai multe ori,
pentru a-l
reţine cât mai
repede.
6. Voi împărţi Copiii vor
Obţinerea colectivul de fi Frontală
perfor- copii în două împărţiţi Explicaţia
manţei grupe: fete şi în două
(4 minute) OP2 băieţi. Vom grupe, Aprecieri
OA1 interpreta interpretâ verbale
OA3 cântecul pe nd
roluri cântecul Pe grupe
pe roluri

Preşcolari
i sunt
atenţi la
indicaţiile
mele
7.Feed- Le adresez
back copiilor diferite Preşcolari
(3 minute) întrebări în i răspund
legătură cu în Conversaţi Aprecieri
conţinutul propoziţie a dirijată Frontală verbale
cântecelului la
învăţat: întrebări:
-Care este titlul -Cântecul
cântecului pe care l-
învăţaţ astăzi? am
învăţat
astăzi se
numeşte
„Bună
dimineața,
dragă
grădiniță!

8. Solicit copiii să
Evaluarea interpreteze Copiii Stikere Aprecieri
perfor- singuri primesc Frontală berbale
manţei cântecul, și le răsplata Conversaţi
(2 minute) împart stikere. a

S-ar putea să vă placă și