Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate finală

Elev: Buzdug Andreea-Nicoleta


Profesor pentru învățământul primar: Pipa Nicoleta
Profesor metodist: Paraschiv Gora-Marinela
Profesor de practică:Temelie Anca
Invăţământ preşcolar
Grupa:Mijlocie B
Data 19.10.2021
Tema anuală de studiu:„ Când,cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Toamna colorată!”
Tema săptămânii: „În vânt de toamnă”
Domeniul experienţial: Domeniul estetic şi creativ
Categoria de activitate: Muzică și mișcare
Tema: Cântecul : „A,a,a,acum e toamnă ,da!”

Tipul activităţii: Predare-învățare


Mijloc de realizare: joc prin repetare

Dimensiuni ale dezvoltării: Activare și manifestare a potențialului creativ


Comportamente vizate : C.3.3. Demonstrează prezența simțului muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.
D.4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă

Scopul lecţiei: dezvoltarea capacităţii de exprimare prin muzică, asimilarea unui repertoriu minimal reprezentativ.
Obiective operaţionale:

a. Cognitive: OC1: să execute exercițiile de încălzire a vocii;


OC2: să memoreze versurile cântecului;
OC3: Să fredoneze coloana sonoră a cântecului;
b. Psihomotorii: PM1: să adopte o poziție corectă a corpului pe parcursul lecției
PM2: să și orienteze atenția spre centrul de interes vizat

Obiective afective: OA1: vor manifesta interes pentru activități


OA2: vor participa cu interes la realizarea sarcinilor
Strategia didactică: mixtă
a) Metode şi procedee: Conversația, explicația, demonstrația, joc muzical, exercițiul muzical, audiția muzicală
b) Mijloace de învăţământ: Laptop,coșuleț cu fructe , planșe cu elementele necunoscute,Zâna Toamnă
c) Forme de organizare a activității: frontală,individuală
Metode, tehnici şi intrumente de evaluare:
Durata activităţii:25 minute
Resurse umane: 17 preșcolari
Resurse bibliografice:
-Curriculum pentru educație timpurie
SCENARIU DIDACTIC

Etapele activității Obiec Conținut și sarcini de învățare Strategii didactice Evaluare


Timp tive
opera Activitatea propunătoarei Activitatea preșcolarilor Metode și Mijloace Forme de
ționale procedee didactice organizare
1. Captarea OA1 „Bună dimineața,copiii! Mă numesc Elevii răspund la salut. Conversația Zâna Frontală Aprecieri
Nicoleta și astăzi vom efectua Sunt încântați de Zâna Toamnă Toamnă verbale
atenției - 3
împreună Activitatea muzică și și o întâmpină. Dialogul
minute OA2 mișcare”.
Alături de noi astăzi a venit Zâna
Toamnă care vrea să discute cu voi:
PM1 ”Bună dimineața ,dragi copilași. Acum
că deja ați aflat eu,Toamna,am sosit pe
meleagurile voastre. M-am gândit că
PM2 ar fi bine să-mi fac simțită prezența nu
numai pe afară,în natură ,ci și în sala
voastră de clasă. De aceea v-am
pregătit și v-am lăsat multe surprize
pe care o să le descoperiți și astfel o să
învățați mai multe despre mine.”

2. Enunţarea OA1 „Astăzi la activitatea de muzică și Copiii sunt atenți la Conversația Frontală Aprecieri
mișcare vom învăța un nou propunătoare. verbale
obiectivelor şi OA2
cântecel, iar apoi vom efectua și un
a temei (1 PM1 joc muzical. ”
minut)
PM2 -
Voi explica obiectivele lecției:

1.Audiția muzicală a cântecului


2.Interpretarea cântecului
3.Explicarea cuvintelor
necunoscute
4.Joc muzical

3.Actualizarea OA1 Pentru o bună realizare a activității Copiii vor efectua exercițiile de Conversația Frontală Aprecieri
cunoştinţelor de muzică și mișcare, vom efectua respirație și de încălzire a Demonstrația Fișa cu verbale
OA2 câteva exerciții de respirație și de vocii,fiind ajutați de către Audiția cântecelul
dobândite(4
încălzire a vocii : propunătoare. muzicală Laptopul
minute) PM1 Exercițiul Anexa 1
1- “Mirosim o floare”
2- „Stingeţi toate lumânările de -Vor audia cântecelul,vor muzical Anexa 2
PM2 pe tort” asculta demonstrația după care
3- . „Suflăm să răcim ceaiul vor cânta și ei.
fierbinte!”
4- „Ne încălzim mâinile
îngheţate de ger!”
Vor urma exercițiile de cultură
vocală. ( Anexa 1)

După încălzirea vocilor, voi


reactualiza cântecul „Bună
dimineața, dragă grădiniță!”
învățat ora anterioară. (Anexa 2)

Vom recapitula cântecelul învățat ora


trecută pentru a ni-l reaminti și pentru
a vedea dacă copiii l-au reținut.
Mai întâi le voi face o
demonstrație,după care vor cânta și
ei,fiind ajutați de mine.
4.Prezentarea „Astăzi vom învăța cântecul Preșcolarii sunt atenți la Conversația Laptop Frontală
„A,a,a, acum e toamna da”. propunătoare. Individuală
conținutului
noii învăţări – Voi interpreta cântecelul la pian.
4 minute

5.Dirijarea OC1 Pentru început se va face audiția Preșcolarii ascultă Exercițiul Anexa 3 Frontală Aprecieri
învăţării-16 muzicală a cântecelului,urmând mai interpretarea model și vor fi muzical Anexa 4 Individuală verbale
OC2 apoi să le citesc versurile și să le atenți la explicarea Audiția
minute
explic cuvintele necunoscute: cuvintelor necunoscute. muzicală
OC3
( Anexa 3 și 4) Preșcolarii vor interpreta Conversația
OA1 -codru: Pădure (mare, deasă, bătrână) cântecul pe strofe, împreună Demonstrați
- veștejește: Care și-a pierdut cu propunătoarea pentru a-l a
OA2 prospețimea(din cauza lipsei de apă, din reuși să-l învețe.
cauza arșiței, a frigului etc.); care s-a ofilit
PM1 - must: suc dulce care nu a început încă
să fiarbă, obținut prin zdrobirea și
presarea boabelor de struguri 
PM2
Voi face o demonstrație model a
cântecului,după care voi interpreta pe
strofe împreuă cu copiii,de 2 ori. Se va
face ritmizarea textului pentru o mai
bună conştientizare a acestuia (voi
observa cu atenţie dicţia copiilor şi îi
voi corecta dacă este cazul). După
aceea,voi trece la învăţarea cântecului
pe strofe ( prima strofă, a doua strofă,
se fixează prima şi a doua strofă, a
treia strofă, se fixează tot cântecul).

6.Obţinerea OC1 Ne vom juca un joc muzical. Copii sunt atenți la indicațiile Conversația Frontală Aprecieri
Jocul se numește „Deschide urechea propunătoarei și participă cu verbale
performanţelor OC2 bine!” Scopul jocului este de a interes la activitate. Dialogul Individuală
-12 minute
descoperi daca elevii au retinut
OC3
cantecul. Le voi explica copiilor Jocul
OA1 regulile jocului. Voi demonstra muzical
model,o să cânt ju și continuarea o va
OA2
interpreta copilul pe care îl voi numi.
PM1 De exemplu:
Eu voi cânta: “A,a,a,” și voi numi pe
PM2 cineva din clasă care să continue
versul „..acum e toamna da!” iar
acesta după ce cântă va numi un coleg
care să continue.
7.Feedback Se va realiza pe tot parcursul orei prin întrebări și răspunsuri, adresate atât de mine, cât și de elevi.
8.Retenția și Voi adresa întrebări referitoare la -Noi,astăzi am învățat Conversatie Frontala Aprecieri
activitate: cântecelul „A,a,a,acum e Observatia Individuala verbale
transferul
-Ce cântecel am învățat noi astăzi? toamnă,da!” dirijata
-În cântecel este vorba despre
-Despre ce este vorba in cantecel? anotimpul toamna și despre
-Ce alte fructe de toamnă mai legumele ei.
cunoașteți? -Alte fructe de toamnă pe care
-Despre ce anotimp am discutat noi noi le cunoaștem sunt
astăzi? nucile,prunele,gutuile.
-Am discutat despre anotimpul
toamna.
8.Evaluarea Voi face aprecieri verbale Copiii sunt încântați de
referitoare la modul de desfășurare recompensă.
performanţei –
al lecției. Voi felicita copiii și le voi
6 minute oferi drept recompensă stickere și
fructe din coșulețul oferit cadou de
la Zâna Toamnă.

Anexa 1
ANEXA 2

Buna dimineata, draga gradinita – Versuri


Bună dimineața
Dragă grădiniță!
Un băiat ți-aduce mama
Și are și-o fetiță
Eu sunt cel mai mare
Vezi că-mi șade bine!
Dar nici eu nu-s mititică
Uită-te la mine!
Am adus o cască
Și-o rachetă mare
Pentru tine, baiețele
Nu e de mirare
Și eu o păpușă
Cu ochi ca de fragă
Când o culc îi cânt într-una
„Nani, nani, mamă dragă!”

ANEXA 3

A, a, a, acum e toamnă, da.

A, a, a,

Acum e toamnă, da.


Frunza-n codru-ngălbenește,

Iarba-n câmp se veștejește,

A, a, a,

Acum e toamnă, da.

E, e, e,

Plăcută vreme e.

Mere, prune,nuci si pere,

Noi avem după plăcere,

E, e, e,

Plăcută vreme e.

I, i, i,

Haideți copii la vii.

Strugurele must se face

Și nouă mustul ne place.

I, i, i,

Haideți copii la vii.


ANEXA 4

S-ar putea să vă placă și