Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 05 decembrie 2022

Unitatea de invatamant:

Grupa: mare B

Educatoare :

Tema: Cu ce si cum exprimam ceea ce simțim?

Tema proiectului: Darurile iernii

Subtema: Vine Moș Nicolae!

Domeniul experiential: Domeniul Estetic si Creativ

Activitatea: Educație muzicala

Subiectul: „A venit, a venit iarna”- cântec repetare

„Cărticica mea” si „Rândunica” – joc muzical

Tipul activității: mixta

1
Scopul activității: Consolidarea deprinderilor de interpretare muzicala prin
exersarea corecta a liniei melodice, precum si redarea de către copii a ritmului si
nuanțelor intr-un cântec.

Obiective operaționale:

 Sa descopere lumea sonora muzicala prin antrenarea auzului interior;


 Sa diferențieze auditiv timbrul sunetelor din mediul apropiat si al
instrumentului muzical;
 Sa redea cântecul pornind de la modelul educatoarei;
 Sa perceapă si sa redea durata suntelor lungi si scurte;

Strategii didactice:
a) Metode si procedee: exercițiul, observatia, demonstrația, descrierea,
conversația, jocul;
b) Mijloace de invatare: harmonica, imagini despre iarna, materiale sonorizante
(lemn, sticla, clopotel, hartie), un fulg si o steluta;
c) Forma de organizare: frontal, individual si pe grupe;

Durata: 25-30 de minute

Bibliografie:

 „Curriculum pentru invatamantul prescolar” , M.E.C.T. Bucuresti 2008


 „Metodica educaţiei muzicale în grădiniţa de copii”, manual pentru
liceele pedagogice, EDP, Bucureşti, 1977
 Preda,V., „Metodica activitatilor instructiv educative in gradinita de
copii”
 „Revista invatamantului prescolar” 1-2, 2009

2
Desfasurarea activitatii
Etapele Continutul stiintific Strategii Evaluare
activitatii didactice
1.Moment Aerisirea salii de
organizatoric grupa.Asezarea scaunelelor
sub forma de semicerc.
Asigrarea climatului educativ
prin pregatirea materialelor
adecvate temei si subiectului.
Intrarea ordonata a copiilor in
sala de grupa.
2.Captarea Prezentarea surpriza a Harmonica
atentiei instrumentului muzical si a Prin
imaginilor cu notele muzicale participarea
personalizate. Observatia activa.
-Ce activitate vom desfasura
impreuna?

3.Exercitii Exercitii de respiratie: zboara Exercitiul


pregatitoare a fulgul (2,3, ori), locomotiva
vocii (emisie si (Uuu…..sss),;
intonatie) Exercitii de omogenizare a
vocii: doua fragmente
muzicale din cantec: Frontal
Prin
participarea
activa.

3
Ghicitoare muzicala: Copiii Jocul
au sarcina de a recunoaste
sunetul emis prin lovirea in
lemn, sticla , clopotel si
hartie.

4.Anuntarea Astazi la activitatea de


temei si a educatie muzicala, vom repeta Conversatia
obiectivelor un cantecel si ne vom juca
apoi un joc muzical.
5.Reactualizare Se prezintă un album sub Prin
a cunostintelor forma de surpriza , care Observatia participarea
despre contine cateva imagini afectiva.
continutul specifice continutului
cantecului cantecului: un peisaj de iarna,
o casa romaneasca ce are usi
si ferestre inghetate, gazdele Frontal
si un grup de colindatori.
-Pe cine recunoasteti in
imagini? (descrierea
imaginilor).
Precizez faptul ca gazdele Conversatia
primesc cu drag copilnatorii,
pentru ca ei le adreseaza urari
de bine, le vestesc sarbatoarea
Nasterii Domnului Iisus
Hristos.
Gazdele ii rasplatesc pe
colindatori cu nuci si mere ,
deoarece ele sunt persoane
bune la suflet.
6.Dirijarea Cantecul: „A venit, a venit
invatarii iarna”.
Precizez faptul ca, copiii
trebuie sa fie foarte atenti la Frontal
mine pentru a recunoaste
cantecul.
 Execut cu ajutorul Demonstratia

4
harmonicii un fragment
din cantec. Copiii au
sarcina de a recunoiaste
cantecul si
instrumentul.
 Demonstrez cantecul
realizand o executie
buna, respectand Prin
registrul in care canta participarea
copiii in jurul notei activa.
„sol”.
 Interpretarea cantecului
cu copiii sub forma de
cor, cu dirijor. Pe grupe
 Interpretarea cantecului
pe grupe :
1.Grupa fulgilor
2.Grupa stelutelor Individual
 Ultima strofa se va
interpreta de catre toti
copiii in cor.

Realizarea unei scurte


conversatii cu copiii despre
continutul cantecului . Frontal
-Ce urari le fac colindatorii
gazdelor?
JOCURI MUZICALE:
a)Ritmizarea cantecului
„Carticica mea”- rar, Conversatia
repede.
Prezentarea cartii de colorat
in care se remarca flori,
grivei, un pastor cu oi si un
grup de scolari. Copiii
recunoasc imaginile si isi
reamintesc cantecul.
 Interpretarea model a
cantecului. Exercitiul
Anuntarea regulilor jocului: muzical
o Jocul nostru se
numeste „Rar sau
repede”.
5
o 1.Desfasurarea jocului
cu bataia din palme pe
doi timpi. (rar)
o 2. Desfasurarea jocului
cu bataia din palme pe Frontal
un timp. (repede).
o 3.Desfasurarea jocului
prin pasire pe doi
timpi. (rar).
o 4.Desfasurarea jocului Jocul
individual de catre doi
copii prin miscarea
alternativa a bratelor Euritmie
pe un timp.(repede).
Se repeta odata frontal
aceasta varianta.
b)Nuantarea cantecului
„Randunica”- tare, incet
Prezentarea unei imagini cu o
randuica in zbor.
-Dupa perceperea imaginii, ii
adresam intrebarea : Observatia
Ran-du-ni-ca fru-mu-si-ca
ran-du-nea, de ce fugi din ta-
ra mea, din ta-ra mea?
(exercitiu de dictie)
Anuntarea regulilor jocului:
 Jocul nostru se numeste
„Tare, incet”.
 1.Demonstrarea
cantecului cu nuanta
tare la strofa intai si
incet la a doua strofa.
Cum am cantat?
 2.Executarea nuantarii
in dialog – „Eu cant
tare , tu incet”.
 3.Ecolul –executarea in Individual
perechi si verificarea
modului de insusire al
procedeului, adica
repetarea de catre al
doilea copil, fragmentul
6
muzical cantat de
primul copil. Jocul
 4.„Mos Nicolae ne
asculta”- interpretarea
jocului de catre toti
copiii cu nuantele
corespunzatoare.
7.Asigurarea Adresearea unor intrebari Prin
feed-back-ului copiilor: participarea
-Care dintre aceste cantecele Conversatia activa.
ati dori sa le cantam la
serbare?
-Ce va placut mai mult textul,
jocul sau melodia cantecelor?
8.Incheierea Aprecierea modului in care Conversatia Aprecieri
activitatii copiii s-au implicat in redarea
melodica si in exersarea
individuala.

S-ar putea să vă placă și