Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate

ELEV PRACTICANT: Buzdug Nicoleta


PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMANT PRIMAR: Roman Ramona
PROFESOR METODIST: Nistor Dorel
PROFESOR COORDONATOR: Temelie Anca
Invăţământ preşcolar
Grupa: Mică A
Tema anuală de studiu: Când,cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului: ”Iarna e frumoasă,dar și friguroasă!”
Tema săptămânii: ”A venit iarna drăguță!”
Domeniul experienţial: Domeniul Limbă şi comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema: Iarna de V. Anitescu
Tipul activităţii: Predare-învățare

Mijloc de realizare: Memorizare

Dimensiuni ale dezvoltării:


● D.2: Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

Comportamente vizate :

● D. 2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare

Scopul lecţiei: Formarea deprinderii de a memora și reproduce voluntar și logic poezia „Iarna”
Obiective operaţionale:

a. Cognitive: OC1. să răspundă la întrebări pe baza imaginilor;


OC2. să asculte cu atenția poezia;
OC3. să repete versurile poeziei;
OC4. să rețină versurile;

b. Psihomotorii: PM1. să-și orienteze efortul oculomotor către centrul de interes vizual;
PM2. să adopte o poziţie corespunzătoare pe scăunele pe tot parcursul activităţii;

Obiective afective: OA1. Vor manifesta interes față de cerințele propuse, implicându-se activ în realizarea lor.

Strategia didactică: inductiva


a) Metode şi procedee: conversația, observația, demonstrația, exercițiul, dialogul;
Mijloace de învăţământ: Cutia de la Zâna Iarnă,fulgi,poezia,scrisoarea,anexa 1 si 2,imagini suggestive,stickere
a) Forme de organizare a activității: frontală, individuală
Metode, tehnici şi instrumente de evaluare: observare sistematică, aprecieri verbale
Durata activităţii: 25-30 de minute
Resurse umane: 18 preşcolari
Resurse bibliografice: Curriculum pentru educaţie timpurie 2019

SCENARIU DIDACTIC

Etapele activității Obiec Conținut și sarcini de învățare Strategii didactice Evaluare


Timp tive
opera Activitatea propunătoarei Activitatea preșcolarilor Metode și Mijloace Forme de
ționale procedee didactice organizare
I. Captarea OA1 Buna dimineaţa, mă numesc Nicoleta, Copiii sunt atenți la Conversația Laptop Frontală Observarea
iar astăzi vom desfăşura împreună propunătoare. Păpușa(baba sistematică
atenției -
activitatea de educarea limbajului. Iarna)
3 minute Pentru a ne înviora ,haideți să
ascultăm următorul cântecel:
https://www.youtube.com/watch?
v=81kPRMsA_7o (vom cânta și vom
dansa)
-Alături de noi astăzi o avem pe
Băbuța Iarnă. A adus cu ea și o cutiuță
care conține o scrisorică unde spune
că trebuie să o deschidem doar după
ce veți răspunde la întrebările pe care
eu vi le voi adresa imediat.

II. Actualizar OA1 Înainte de a le comunica preşcolarilor Copiii sunt atenți la Conversația Imagini Frontală Aprecieri verbale
PM1 tema zilei, le voi arăta imagini propunătoare și vor răspunde la sugestive
ea
sugestive (anexa 1) întrebările acesteia.
cunoştinţel din anotimpul iarna pe baza cărora le -În imagine este anotimpul iarna,
or voi adresa întrebări: -Iarna este foarte frig.
1.Ce anotimp credeţi că este în -Noi iarna mergem la
dobândite imagine? săniuș,mergem cu
– 4 minute 2.Cum este temperatura iarna? colindul,facem oameni de
3.Ce facem noi iarna? zăpada,ne jucăm cu bulgări și îl
așteptăm pe Moș Crăciun.
III. Enunţ PM2 Este timpul să deschidem cuțiuța Preșcolarii ascultă cu atenție . Conversația Cutia de la Frontală Observarea
OA1 primită de la Zâna Iarnă. În ea se află Zâna Iarnă sistematică
area
fulgi de zăpadă împreună cu o poezie , Fulgi
obiect pe care noi trebuie să o învățăm. Iar Poezia
ivelor aici mai scrie că dacă învățăm Scrisoarea
poezia ,Baba Iarna îi va spune
şi a Moșului cât de conștiinciosi și cuminți
temei suntem.
(1
minut
e)

IV. Preze OA1 Voi comunica titlul și autorul poeziei. Copiii sunt atenți la Conversația Frontală Observarea
Poezia noastră se numește ”Iarna” de propunătoare. sistematica
ntarea
Virginia Anitescu. În această poezie
conținutul este vorba despre venirea iernii.
ui noii
învăţări –
4 minute

V. Dirija OC2 În continuare voi recita poezia o dată Anexa 2 Frontală Aprecieri verbale
rea cu intonația adecvată, cu tonalitatea Ascultă cu atenție recitarea Demonstrația Imagini
OC3 potrivită, cu marcarea pauzelor model.
învăţării – Exercițiul sugestive
determinate de punctuație, mimică și
16 minute OC4 gesturi adecvate situațiilor. „Acum voi
Conversația
recita eu poezia, iar voi va trebui să
PM1 fiți atenți ca să puteți spune poezia și
Observația
părinților.”(anexa 2)
PM2
„A-nceput sa cearna
OA1 Friguroasa iarna.
Hai, babuta cerne,
Fulgi de nea asterne,
Sa feresti de vant
Fir de grau plapand.
Pune flori pe geamuri
Si mai fa-mi, babuta,
Drum de saniuta!”

Vom identifica cuvintele necunoscute


și le voi explica însemnătatea lor. Le
voi arăta copiilor un peisaj de iarnă Sunt atenți la explicarea
pentru a înțelege mai bine despre ce cuvintelor necunoscute.
este vorba în poezie.

-să cearnă=să ningă


-plăpând=firav,delicat După fiecare vers preșcolarii
repetă după mine până la
finalizarea poeziei.
Voi recita câte un vers cu intonație, iar
preșcolarii vor trebui să repete.
Procedăm astfel până la finalizarea
poeziei, apoi o luăm de la capăt, dar
de data aceasta vom recita câte două
versuri.

„Acum a venit rândul vostru! Voi


recita câte un vers, iar voi veți repeta
după mine.”

VI.Obţinerea OC4 Va veni câte un copil pe rând în Conversația Frontală Aprecieri verbale
Vom juca un joc numit „Recită cu față și va recita poezia cu Exercițiul
performanţelo mine!” Câte un copil va veni în față și ajutorul meu.
PM2
r:-12 min va recita poezia cu ajutorul meu, iar
OA1 copilul care va recita cel mai bine va
primi un premiu.

„Dragii mei, în continuare vă propun


un joculeț care se numește Recită cu
mine! În acest joc va trebui să veniți
pe rând, în față si să spuneți poezia cu
ajutorul meu. Cine va spune cel mai
bine și cel mai frumos, va primi o
surpriză.”
VII.Feedback Feedbackul se va realiza pe tot parcursul activității.
Aprecieri verbale individulale sau colective.
Apreciez gradul de implicare în activitate.
Apelez la aprecieri nonverbale (mimică, gestică)
VIII.Retenția și OC1 Conversația Frontală Aprecieri verbale
Voi crea 5 bilețele pe care voi scrie Răspund la întrebări:
transferul întrebări referitoare la activitatea de
astăzi și le voi pune în cutiuță.
1.Copii, cine ne-a trimis cutiuța ? 1.Astăzi la noi a venit Zâna
Iarnă.
2.Ce poezie am învățat astăzi?
2.Am învățat poezia „Iarna”..
3.Despre ce era vorba în poezie?
3.În poezie era vorba despre
4. Cine a venit astăzi în vizită? venirea iernii.
5. Cu ce ne dăm noi iarna când 4. În vizită a venit Baba Iarnă.
mergem la derdeluș? 5. Noi iarna ne dăm cu sania.
IX.Evaluarea OA1 Copiii sunt entuziasmați. Conversația Stickere Frontală Aprecieri
Voi face aprecieri verbale individuale
performanţei – verbale
și generale despre cum s-au comportat
6 minute: copiii în timpul activității.

„Vreau să vă felicit pe toți pentru


activitatea de astăzi și pentru că v-ați
descurcat atât de bine vă voi oferi
drept recompensă stickere.”
ANEXA 2

Iarna, de Virginia Anitescu


A-nceput să cearnă
Friguroasa iarnă.
Hai, băbuţă, cerne,
Fulgi de nea aşterne,

Să fereşti de vânt
Fir de grâu plăpând.
Pune flori pe geamuri,
Chiciură pe ramuri,

Şi mai fă-mi, băbuţă,


Drum de săniuţă!
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și