Sunteți pe pagina 1din 5

-

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ȊNVĂŢĂMÂT :
CLASA: a III -a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Citire- Scriere- Comunicare
SUBIECTUL: ”Iarna pe uliţă” de George Coşbuc
TIPUL LECŢIEI : consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE :
- Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute ;
- Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare ;
- Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
- Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive :
OC 1: să descrie câteva caracteristici generale ale anotimpului iarna;
OC 2: să citească corect, fluent şi conştient poezia;
OC 3: să răspundă la întrebări legate de conţinutul poeziei;
OC 4: să desprindă a mesajul poeziei;
OC 5: să alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical ;
OC. 6: să execute corect sarcinile fişei de lucru.
Afective:
OA 1: să exprime sentimente pozitive faţă de natură şi faţă poezia citită ;
OA 2: să participe cu plăcere şi interes la activitatea propusă ;

Psiho-motorii:
OM 1: să-şi coordoneze mişcările pentru activitatea propusă;
OM 2: să-şi dirijeze atenţia (văzul, auzul) către centrul de interes sugerat

STRATEGII DIDACTICE:
a) resurse procedurale : conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, munca independentă.
b) resurse materiale : planşe despre iarnă, imagini cu elemente specifice iernii, cartonaşe cu cuvinte, panou, caiete, fişe de lucru, culori
c) forme si tehnici de organizare: frontal, individual
d) forme si tehnici de evaluare: observarea sistematică , aprecieri individuale şi colective
e) BIBLIOGRAFIE:
 Alois Ghergut- “Psihopedagogia persoanelor cu cerinţe educative speciale”- Ed. Polirom, Iasi, 2001
 Programa şcolară pentru disciplina “Citire- Scriere- Comunicare ”- Ȋnvăţamât special primar, dizabilităţi mintale uşoare şi moderate

Etapele lecţiei Ob. Conţinutul Strategii didactice Evaluare


op Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
Moment Pregătesc materialele necesare lecţiei Se pregatesc pentru desfăşurarea
organizatoric şi asigur liniştea clasei. lecţiei.

Captarea atenţiei OA1 Voi citi o ghicitoare: Elevii ascultă.


,,A venit baba din munţi,
OM1 Peste râuri făcând punţi Elevii ghicesc răspunsul - Iarna conversaţia frontal
Şi a prins spunând poveşti ,
2
Flori de gheaţă la fereşti.”

Verificarea planşă cu
cunoştintelor OC 1 Prezint o plaşă cu anotimpul iarna şi Elevii intuiesc planşa. conversaţia anotimpul iarna
solicit elevii sa descrie pe scurt acest
anotimp.
Care credeti voi că sunt bucuriile Bucuriile copiilor sunt : zăpada,
iernii ,căci fiecare anotimp are săniuşul, sărbătorile, colindul…..
OA 1 bucuriile lui ? observaţia fişa cu poezia apreciere
Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru “Iarna pe uliţă” frontal verbală
OM 2 astăzi? de George Coşbuc
Prezint o planşă care ilustrează conversaţia planşă cu
jocurile copiilor în anotimpul de iarnă. jocurile
Ce observaţi in această imagine? Elevii descriu uliţa satului plină de copiilor iarna
zăpadă şi copii care se dau cu sania
şi fac oameni de zăpadă.

OA 1 Astăzi vom continua să vorbim despre


Anunţarea temei anotimpul iarna, despre bucuria Elevii sunt atenţi. explicaţia planşă cu frontal observ.
şi a obiectivelor OA 2 copiilor în acest anotimp. anotimpul iarna sistem.
Voi scrie titlul la tablă:
“ Iarna pe uliţă” de George Coşbuc. Elevii scriu pe caiete.

Citesc poezia model. Elevii sunt atenţi


OC 2 ( fragment de 3 strofe)
Propun elevilor să citescă şi să Elevii citesc.
Dirijarea precizeze ideea principală din fiecare exerciţiul planşă cu
invăţării strofă. jocurile
OA2 Adresez copiilor întrebări referitoare copiilor in
la conţinutul poeziei. … George Coşbuc anotimpul iarna
 -De cine este scrisă acestă poezie?
 -Ce anotimp este prezentat în … anotimpul iarna observ.
OM 1 poezie? imagini despre sistem
Voi cere elevilor sa explice unele conversatia iarna
cuvinte. Voi acorda sprijinul unde este
nevoie. jetoane
uliţă -drum îngust care străbate un
3
OA 1 sat , mărginit de-o parte şi de alta de
case Elevii ascultă şi explică unele
răzbunat -s-a îmbunat , a se cuvinte pe care le cunosc încercând
împrăştia ; să detalieze conţinutul strofei.
OC 3 apus-locul unde pleacă soarele la
culcare explicaţia frontal
năvalnic - furtunos,nestăpânit
vuiet- larmă ,gălăgie;
coastă-derdeluş;
OC 4 mătănii -a cădea cu faţa în zăpadă; conversaţia
Prezint elevilor mai multe imagini
despre iarnă şi îi solicit să le asocieze
cu conţinutul peziei noastre. Elevii intuiesc imaginile şi le
Expun elevilor o planşă cu o strofă a asociază cu poezia.
OM 2 poeziei, dar care conţine versuri
lacunare. imagini cu
Cer elevilor să identifice şi să citescă anotimpul iarna
strofa din manual şi să completeze apreciere
cuvintele care lipsesc. Elevii citesc si completează versurile explicatia verbală
Propun elevilor câteva exerciţii pe lacunare.
OC5 marginea poeziei. planşă cu strofa
- Eu spun una, tu spui multe. lacunară
( uliţă, fulg, nor, sat, vânt, copil,
zăpadă)
- Desparte în silabe următoarele exerciţiul
cuvinte: iarnă, grămadă, soare, sanie,
zăpadă, uliţă, fum, nor
OC 3 - Găseşte cuvinte cu înţeles opus Elevii rezolva exerciţiile propuse, caiete,
pentru : ieri, a stat, grămadă, liniştit, scriind la tablă şi pe caiete. observ.
multe, râzând. planşe cu sistem
exerciţiile
Impart elevilor jetoane cu elemente propuse,
AO1 specifice iernii, si plicuri ce conţin explicatia
propoziţii amestecate şi le cer să
aranjeze cuvintele astfel încât să
obţinem propoziţii corecte din punct plicuri cu
de vedere gramatical, în legatură cu propoziţii
imaginea. Pentu unii copii voi cere sa amestecate frontal
OM2 denumească doar un cuvât.
De ce vă place anotimpil iarna? conversatia
Voi prezenta elevilor câteva sfaturi
despre cum putem preveni unele
4
accidente care pot avea loc la săniuş Elevii motivează răspunsul
OC 5 sau atunci când circulăm pe stradă pe
timp de iarnă. Elevii sunt atenţi.

apreciere
exerciţiul verbală

explicaţia
Obţinerea Ȋmpart elevilor fise de lucru pe nivele Elevii sunt atenţi. obs. sistem
performanţei si OC 6 diferite de performanţă şi le explic Elevii rezolvă fişele de lucru. exerciţiul fişe de lucru, individual
asigurarea OA 1 sarcinile acestora. culori, stilouri
feedback-ului OM1 ( ANEXELE 1 şi 2 ) munca
indepenentă
Ȋncheierea Analiza fişelor de lucru. aprecieri
lecţiei Aprecieri verbale individuale şi Elevii sunt aţenti. verbale
colective. “ Iarna pe uliţă” de George frontal individ. şi
Despre ce am discutat noi astăzi? Coşbuc. colective

S-ar putea să vă placă și