Sunteți pe pagina 1din 8

-Proiect de lecţie la lectură

PROF. ÎNV. PRIMAR – CIOCÎRLAN SONIA


Şcoala : cu clasele I-VIII Valea Părului nr II,Dimiana,com. Beceni, jud.
Buzău
Data : 23.03.2012
Clasa : a IV-a
Obiectul : Lectură
Subiectul : ,,Concertul primăverii “ de George Coşbuc
Tipul lecţiei : formare de priceperi şi deprinderi
Scopul : formarea şi dezvoltarea deprinderilor de exprimare în mod
corect , logic , coerent a gândurilor , ideilor , sentimentelor
,dezvoltarea capacităţii de repetare a mesajului scris
Obiective operaţionale :
a) cognitive:
O1-să citească corect , conştient , cu respectarea semnelor de
punctuaţie şi a intonaţiei corespunzătoare.;
O2-să-şi îmbogăţească vocabularul cu noi cuvinte şi expresii
poetice ;
O3-să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit ;
O4-să integreze cuvintele şi expresiile noi în enunţuri proprii;
O5-să formuleze răspunsuri la întrebări;
O6-să reţină date generale despre poetul George Coşbuc;
O7-să identifice elemente de bază ale organizării textului în
pagină;
O8-să memoreze versuri;
O9-să descrie anotimpul preferat;
O10-să motiveze alegerea făcută;
O11-să identifice personajele ;
O12-să descopere cine este dirijorul concertului ;
O13-să argumenteze răspunsul ;

b) afective :
O14-să îndrăgească poeziile scrise de George Coşbuc;
O15-să participe activ în timpul desfăşurării lecţiei;
O16-să manifeste interes pentru lecţie;

c) psiho-motorii:
O17-să păstreze poziţia corectă în bancă în timpul orei.

STRATEGIE DIDACTICĂ : mixtă (explicativ-exersativă)


METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia , lectura explicativă ,
scheletul de recenzie , observaţia , diagrama Venn Euler
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
-volumul ,,Poezii” de George Coşbuc, ,,Istoria ilustrată a
literaturii române “ – Album de Boris Crăciun,
,,Să dezlegăm tainele textelor literare” de Carmen
Iordăchescu,Dicţionarul explicativ al limbii române ,
fişe de lucru,
CD-,, Anotimpurile „ de Antonio Vivaldi
ORGANIZARE : frontală , individuală , în perechi .
PRINCIPII DIDACTICE :
-principiul respectării particularităţilor de vârstă şi
individuale ;
- principiul participării conştiente şi active;
- principiul accesibilităţii;
- principiul însuşirii temeinice a cunoştinţelor.
3 DESFĂŞURAEA ACTIVITĂŢII –

I Moment organizatoric
Elevii îşi pregătesc cele necesare bunei desfăşurări a lecţiei.

II Verificarea temei şi a cunoştinţelor


- Doi-trei elevi vor citi compunerile iar ceilalţi îşi vor exprima
părerea în legătură cu modul de realizare a acestora.
- Doi-trei elevi vor recita versuri despre primăvară.
- Se va purta o discuţie despre primăvară şi se va face
comparaţie între textul creat de ei şi versurile despre primăvară pe care
le-au recitat câţiva dintre ei.
Realizăm la tablă diagrama Venn Euler

Text în proză Text în versuri

Asemănări
. Asemănări :
- amândouă tipurile de texte folosesc expresii frumoase;
- pot fi de mică întindere sau mai lungi;
- pot descrie un anotimp , un obiect , o fiinţă;
-pot avea personaje , dialog;
- au un titl;
- ne transmit ceva.

Deosebiri :

-poezia este scrisă sub formă de versuri iar textul sub formă de propoziţii
legate între ele prin înţeles;
-textul în proză se scrie sub formă de alineat ;
-poezia se încadrează în mijlocul paginii;
-prin versuri , poetul îşi exprimă în mod direct sentimentele.

III CAPTAREA ATENŢIEI

Pe tablă vor fi scrise cuvintele :

doina sopran crâng păsărele


concert flaut salt tenor alt
orchestră coleză taraf tilincă
cimpoi imn fanfară

Un elev va avea fişe ,,Dicţionarul de astăzi” , care cuprinde explicaţiile


acestor cuvinte .
Pe rând , vor fi explicate şi notate în caiete .
Elevii le vor integra în enunţuri proprii .
Care este intrusul ? (păsările)
Privindu-le , citindu-le , la ce vă duce gândul ? Le-aţi putea cuprinde
într-un singur cuvânt ?
concert crâng păsări instrumente
muzicale
ce ? unde ? cine ? cu ce ?

IV ANUNŢAREA TEMEI

Astăzi vom citi o poezie foarte frumoasă , scrisă de poetul George


Coşbuc : ,, Concertul primăverii ”.
Vom citi cu expresivitate deosebită , îi vom desprinde mesajul ,
vom memora versuri , vom recita.

V DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

1. Prezint date despre autor:


S-a născut în anul 1866 , în satul Hordou (azi George
Coşbuc ) şi a murit în anul 1918 . A fost un mare poet. A scris
volume de versuri cum ar fi: ,,Fire de tort ” , …
Întreb elevii ce au mai citit de acest autor : ,, La oglindă
” ,, Mama ” ,, Iarna pe uliţă ” ,, Vestitorii primăverii ”
A fost numit ,, poetul ţărănimii ” .

2. Elevii primesc câte o strofă din poezie şi citesc în ordinea


numărălui strofei.
Conversaţie generalizatoare :
V-a plăcut poezia ?
Despre ce este vorba în poezie ?
Ce sentiment v-a stârnit audierea , citirea ei ?

( În poezie este vorba despre un concert al păsărilor pe


care îl dau în pădure în cinstea venirii primăverii )
Ca orice concert , are un program de desfăşurare ,
invitaţi .Vom descoperi şi vom realiza programul concertului
păsărelelor , dând un titlu fiecărei strofe.

Facem schimb de bileţele cu colegul de bancă şi citim


versurile primite . Analizăm , identificăm alte cuvinte
necunoscute sau expresii frumoase , alcătuim propoziţii cu ele .
Elevii care nu cunosc păsărelele care apar în poezie le vor vedea
pe calculator .
Scriem programul concertului pe fişa pregătită la ora de
educaţie tehnologică :
1. Invitaţia la concert
2. Cântecul cucului
3. Cântecul mierlei
4. Cântecul graurilor
5. Cântecul turturelelor
6. Cântecul gaiţelor
7. Cântecul pitpalacului , cintezoilor , grangurilor
8. Cântecul sturzilor
9. Cântecul vântului

Întregim prin lipire , poezia.


Citirea de încheiere efectuată de un elev.
La final
Concluzie : autorul atribuie însuşiri omeneşti păsărelelor .
Acestea bat tactul , doinesc , cântă la instrumente , dansează cu foc .
Ca orice concert , ar trebui să aibă un … ?( un dirijor )
Cine credeţi că este dirijorul ? ( primăvara )
Argumentaţi răspunsul !

FEEDBACK-ul
Acum vom audia un concert susţinut de oameni cu instrumente
adevărate
În acest timp elevii rezolvă fişa nr. 1 şi fişa nr. 2
Verificăm rezolvarea fişei

VI ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI

4 Aprecieri asupra participării la lecţie;


5 Temă pentru acasă : -memorarea a două
strofe la alegere ;
6 fişa de lectură.

Le reamintesc ce conţine fişa de lectură .

S-ar putea să vă placă și