Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Înv. Violeta Mihăeş


S.A.M. Ploscuţeni

Clasa: a II-a
Disciplina: Limba română
Unitatea de învăţare: Tradiţii, obiceiuri, sărbători
Conţinut: Scrierea imaginativă
Elemente de conţinut: Alcătuirea unui text după un şir de întrebări

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

A. Cognitive
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

OC1 – să utilizeze expresii artistice în alcătuirea textului;


OC2 – să respecte elementele de bază ale organizării textului în pagină;
OC3 – să redacteze un text într-un stil propriu de exprimare.

B. Motrice
La sfârşitul activităţii, elevii vor deveni capabili:

OM1 – să-şi coordoneze mişcările pentru a păstra o poziţie corectă la scris;


OM2 – să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul activităţii didactice

C. Afective
Elevii:

OA1 – vor aprecia valoarea expresiilor artistice din operele literare citite;
OA2 – vor prezenta interes pentru exprimarea corectă, clară, nuanţată şi originală.

RESURSE METODICE

A. Strategie didactică: inductiv-explicativă


B. Metode şi procedee: conversaţia, jocul didactic, explicaţia, metoda „Ciorchinele”,
exerciţiul, .
C. Forme de organizare: frontală/ individuală
RESURSE:
 Bibliografice
− „Strategii activ-participative de predare-învăţare în ciclul primar”, Casa Corpului
Didactic „Grigore Tăbăcaru” Bacău-2004
− „Lecţia, în evenimente” Dănilă Ioan, Elena Ţarălungă
EDITURA „Egal”, Bacău, 2002.
− „Recuperarea rămânerii în urmă la lectură” modul PIR Bucureşti, 2005
− „Predarea interactivă centrată pe elev” modul PIR Bucureşti, 2005.
_ „ Bucuria de a scrie compuneri”, Marcela Peneş, Editura Aramis, Bucureşti, 1997.

 Temporale: 80 minute.
Scenariul didactic

Obiective Conţinuturi şi sarcini de învăţare Strategia Evaluare

1. Captarea atenţiei ( 5 min.)

OA1 Solicit elevilor să cânte „Omul de zăpadă”, versuri


T. Constantinescu, muzica I. Vintilă.

2. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor (2 min.)

Comunic în mod accesibil elevilor, conţinutul


învăţării şi rezultatele aşteptate.
Vor redacta un text după un şir de întrebări. Precizez
OM2 că aceste performanţei sunt posibile dacă vor fi atenţi Frontal/
pe tot parcursul activităţii şi dacă vro rezolva corect explicaţia
cerinţele propuse.

3. Actualizarea cunoştinţelor ( 5 min.)

Prezint un fragment dintr-o poveste cunoscută. Capacitatea de a


OC1 (Anexa I) identifica cuvinte
Cer elevilor să identifice povestea şi autorul, să şi expresii
OA1 extragă din text cuvinte şi expresii artistice. artistice;

4. Prezentarea optimă a conţinutului ( 10 minute)

Pe o planşă se va realiza ciorchinele cu tema Frontal/


„Iarna”. Elevii vor spune ce reprezintă iarna pentru ei, metoda
şi astfel, cu ajutorul imaginilor se va „construi”: ciorchinelui
Moş
La urat Moş Nicolae Crăciun
La colindat
Crăciunul Capacitatea de a
Obiceiuri Sărbători prezenta
Bradul elementele
specifice iernii;
IARNA

Jocurile copiilor

La derdeluş Bătaie cu Omul de


bulgări zăpadă

5. Dirijarea învăţării ( 25 min.)

Cer elevilor să prezinte elementele de bază ale


organizării textului în pagină şi subliniez importanţa
OC2 respectării acestora în timpul redactării textului
propus „Ninge!”.
Propun rezolvarea unor sarcini suplimentare care-i
OC1 vor ajuta în alcătuirea textului: Frontal/
OA2 - recitarea unor versuri cunoscute pe aceeaşi temă; conversaţia
- extragerea cuvintelor şi expresiilor artistice
potrivite temei date, din versurile recitate ;( 5
min.) Frontal/
observaţia Capacitatea de a
- construirea de către elevi a unor cuvinte şi exerciţiului identifica cuvinte
expresii artistice, cu ajutorul cadrului didactic : şi expresii
artistice;

1.Jocul. Cuvântul interzis.( 5 min. )

Voi anunţa de la început cuvântul interzis. Apoi voi


pune întrebări.
În răspunsuri, elevii nu au voie să rostească acest
cuvânt. Vor căuta alte cuvinte sau expresii care pot
înlocui cuvântul cu pricina.
Este interzis cuvântul „iarna”
- În ce anotimp este luna decembrie? Frontal/ jocul
- În anotimpul cu zăpadă. didactic
OC1 - În ce anotimp vine Moş Crăciun?
OC2 - În anotimpul alb.
OC3 - Care este cel mai friguros anotimp?
OA1 - Anotimpul care vine după toamnă.
OA2 - În ce anotimp vine Anul Nou?
- În anotimpul colindelor.
- Cine a sosit?
- Zâna zăpezilor. etc.

2. Găseşte cât mai multe însuşiri pentru cuvintele


date: ( 5 min)
zăpadă:
OM1 cer:
soare:
viscol:
Frontal/
3.Pe tablă voi scrie un text pe care îl vor citi exerciţiul
elevii: ( 5 min.) Capacitatea de a
construi expresii
A sosit iarna. Iarna acoperă satul cu o plapumă artistice;
albă. Copiii zburdă şi se bucură de iarnă.

Ce observaţi?
Se repetă supărător cuvântul iarna.
Îl putem îmbunătăţi?
Elevii vor modifica textul pentru a evita Frontal/
repetarea supărătoare a unor cuvinte: conversaţia

A sosit iarna. Zâna zăpezilor acoperă satul cu o


plapumă albă. Copiii zburdă şi se bucură de anotimpul
OC3 colindelor.
OM1
OC2 Prezint elevilor întrebările: ( 5 min)
OC3
Ce anotimp a sosit?
Cum este vremea?
Ce poţi spune despre soare?
Cum este cerul?
Ce au început să facă norii?
Cu ce putem asemăna fulgii?
Ce se întâmplă cu pomii, casele, străzile?
Ce simţi tu?

OA2
6. Obţinerea performanţei ( 15 min.)
Individual/
Elevii vor redacta, individual, textul, încercând să exerciţiul
răspundă la întrebări. Capacitatea de a
redacta un text de
7. Feedback-ul ( 2 min.) 7-8 enunţuri;

Cer elevilor să recitească lucrarea şi să corecteze


eventualele greşeli.
Verific elevii individual şi fac recomandări.

8. Evaluarea cunoştinţelor ( 10 min.)

Supun discuţiei câteva lucrări (în limita timpului ),


urmărind dacă au fost respectate cerinţele date:
- aşezarea textului în pagină;
- scrierea corectă, lizibilă şi îngrijită’ Capacitatea de a
- utilizarea cuvintelor şi expresiilor artistice. Frontal/ respecta
Fac aprecieri generale legate de conţinutul şi forma explicaţia elementele de bază
lucrărilor. ale organizării
textului în pagină

9. Retenţia şi transferul ( 2 min.)


Propun elevilor să recitească textul alcătuit, să-l
completeze, să-l refacă pentru ora următoare şi să-l
transcrie în formă finală pe caietul de teme.
Anexa 1

Fişă de lucru
1.Citeşte textul, recunoaşte titlul şi autorul. Subliniază expresiile artistice întâlnite în
text.
„ Câţiva fulgi de zăpadă cădeau alene şi unul dintre ei , cel mai mare, s–a aşezat pe
marginea lădiţei de flori. Şi cum s–a aşezat acolo, a început să crească , până s–a prefăcut
într-o fetiţă mai mare decât Gerda, îmbrăcată în tul alb şi înstelat, brodat cu fulgi de
zăpadă. Era frumoasă, graţioasă, dar toată numai gheaţă. Cu toate acestea era vie; ochii ei
luminau ca luceferii …”

2. Găseşte cât mai multe însuşiri pentru cuvintele date:

zăpadă:…………………………………………………………………………………..

cer:……………………………………………………………………………………….

soare:…………………………………………………………………………………….

viscol:……………………………………………………………………………………

3. Citeşte textul şi transformă-l :

A sosit iarna. Iarna acoperă satul cu o plapumă albă. Copiii zburdă şi se bucură de
iarnă.

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………….
Fişă de lucru

1.Citeşte textul, recunoaşte titlul şi autorul. Subliniază expresiile artistice întâlnite în


text.
„ Câţiva fulgi de zăpadă cădeau alene şi unul dintre ei , cel mai mare, s–a aşezat pe
marginea lădiţei de flori. Şi cum s–a aşezat acolo, a început să crească , până s–a prefăcut
într-o fetiţă mai mare decât Gerda, îmbrăcată în tul alb şi înstelat, brodat cu fulgi de
zăpadă. Era frumoasă, graţioasă, dar toată numai gheaţă. Cu toate acestea era vie; ochii ei
luminau ca luceferii …”

2. Găseşte cât mai multe însuşiri pentru cuvintele date:

zăpadă:…………………………………………………………………………………..

cer:……………………………………………………………………………………….

soare:…………………………………………………………………………………….

viscol:……………………………………………………………………………………

3. Citeşte textul şi transformă-l :

A sosit iarna. Iarna acoperă satul cu o plapumă albă. Copiii zburdă şi se bucură de
iarnă.

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………….

S-ar putea să vă placă și