Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 19.11.2012
Propunător: Prof. înv. primar POPA FLORINA NADIA
Clasa: a II-a E
Şcoala: Şcoala Gimnazială ,, ARON COTRUŞ” Arad
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: ,,Toamna”
Subiectul lecţiei: ,, GREIERELE ŞI FURNICA” după Esop
Tipul lecţiei: consolidare

MOTIVAŢIA:
Prin parcurgerea etapelor acestei lecţii, elevii vor coopera în realizarea sarcinilor. Acest
lucru le stimulează gândirea critică şi îi îndeamnă la reflecţie.
Exerciţiile de scriere pe care le vor realiza pe parcursul orei îi vor ajuta să se exprime mai
uşor în scris şi să comunice corect şi eficient cu persoanele apropiate din jurul lor.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.1. să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat;


1.4. să semnaleze prin replici adecvate înţelegerea mesajului interlocutorului;
2.1. să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu;
2.2. să pronunţe clar şi corect enunţuri;
3.2. să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit;
3.4. să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere;
4.2. să redacteze texte scurte pe baza unui suport vizual şi a unui şir de întrebări;
4.3. să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
O1 – să citească corect cursiv şi expresiv textul suport, în ritm propriu;
O2 – să desprindă elementele semnificative ale textului-suport prin formulare de întrebări şi
răspunsuri adecvate referitoare la conţinutul textului ;
O3 – să identifice faptele şi întâmplările petrecute într-o succesiune logică din textul citit;
O4 – să găsească cuvinte cu sens opus celor date, cel puţin la două dintre ele;
O5 – să formuleze propoziţii cu cuvintele date, cel puţin o propoziţie corectă;
O6 – să analizeze critic, prin comparaţie, faptele şi atitudinile personajelor textului-suport;
O7 – să recunoască şi să prezinte cel puţin trei trăsături fizice şi/sau sufleteşti ale
personajelor, stabilind asemănările şi deosebirile dintre acestea;
O8 – să descopere mesajul educativ al textului sub forma unui proverb / zicătoare, adecvată
situaţiei date;
O9 – să interpreteze rolurile celor două personaje;

b) psiho-motorii:
O1 – să participe activ la rezolvarea cerinţelor;
O2 – să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;
O3 – să manifeste disponibilitate în gruparea pe sarcini de lucru;
c) afective:
O1 – să manifeste toleranţă faţă de partenerii din grupă sau pereche;
O2 – să-şi îmbunătăţească abilităţile de comunicare, ascultare, cooperare;
RESURSE:
a) procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, Ciorchinele, Explozie stelară, Cadranele,
Joc de rol.
b) Materiale: planşe mari, fişe de lucru, plicuri cu bilete, bucăţi de hârtie, flipchart, panouri, lipici,
c) organizatorice: pe grupe, individual, frontal, în pereche.
c) umane :16 elevi

EVALUARE:
d) Observarea sistematică;
e) Evaluarea răspunsurilor elevilor;
f) Analiza produselor activităţii;
g) Autoevaluare;

BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum Naţional – Programa şcolară pentru clasa a II-a;
- www.didactic.ro
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Prima oră
EVOCAREA
- voi introduce elevii în atmosfera de toamnă târzie printr-o scurtă prezentare a două
personaje,un greiere şi o furnică (Anexa 1)
- vom iniţia o discuţie despre cele două personaje, despre relaţiile dintre ei.
10 minute
REALIZAREA SENSULUI
Frontal:
- voi prezenta titlul activităţii şi obiectivele;
- se notează la tablă şi pe caiete titlul textului;
- elevii vor primi fişe cu textul „Greierele şi furnica”,prelucrat după Esop (Anexa 2)
- se va citi textul în întregime şi în diferite variante.
- se explică cuvintele necunoscute ;
15 minute

Pe grupe:

– elevii sunt aşezaţi în grupe de câte 4 ;


– fiecare grupă primeşte cîte o steluţă pe care este scrisă o întrebare:Cine?, Ce?, De ce ?,
Când?, Explozie stelară
– fiecare grupă formulează întrebări, pe care le vor adresa colegilor din grupe diferite.
– voi completa cu întrebări pentru o mai bună înţelege a textului;
– se afişează întrebările pe un panou (Anexa 3);

15 minute

- fiecare grupă primeşte într-un plic cuvinte, care aranjate corect formează o propoziţie,(Anexa 4);
- elevii aranjează cuvintle corect formând propoziţia şi o afişează;
- voi solicita elevilor să ordoneze propoziţiile în ordinea întâmplării evenimentelor.
- se vor transcrie pe caiete.

10 minute
A doua oră

– copiii fiind aşezaţi în grupe de câte 4 elevi;


- fiecare copil din grupă primeşte o fişă, parte din Cadranele (Anexa 5), pe care o completează
individual, iar la final vor fi lipite toate pe o fisă care va fi prezentată de un reprezentant al grupei în
faţa clasei;
10 minute

– la tablă voi lipi imaginea greierului şi pe cea a furnicuţei (Anexa 1)


- elevii vor găsi caracteristici potrivite pentru fiecare.
5 minute

–elevii vor cânta un cântecel despre greiere şi furnică (Anexa 6)


3 minute
În perechi:

– fiecare elev lucrează cu colegul de bancă;


– perechea primeşte o fişă pe care sunt scrise câteva proverbe/zicători (Anexa 7);
– elevii descoperă proverbul care se potriveşte cu textul citit;
– un elev din pereche citeşte tuturor proverbul ales;
– cel mai potrivit se va scrie la tablă pe caiete şi pe fişe în spaţiul lăsat liber, constituind
concluzia .
10 minute

REFLECŢIA (10 minute)

- fiecare elev va redacta un bilet (scrierea funcţională), adresat unuia dintre personaje;
- se vor prezenta câteva dintre ele:
10 minute

ACTIVITATE ÎN COMPLETARE (dacă timpul ne va permite)

- se va dramatiza textul;

5 minute

În încheierea lecţiei se dă TEMA PENTRU ACASĂ: de scris un text de maximum 10


rânduri în care să prezinte un dialog între greiere şi furnică şi să citească până vineri, „Legenda
greierului şi a furnicii”(Anexa 8).

Se fac aprecieri asupra activităţii şi elevii vor fi asiguraţi că nu se vor despărţi prea curând
de cei doi prieteni.
ANEXA 1
ANEXA 2
Greierele si furnica
după Esop

Într-o zi însorită de vară , greierele să rea şi se dă dea peste


cap, fredonâ nd şi câ ntâ nd, cu sufletul plin de voioşie.
Chiar atunci a trecut pe acolo o furnică , chinuindu-se, să
care în spate o boabă de grâ u.
- Hei ! i-a spus greierele, de ce te oboseşti atâ ta şi nu vii
să te distrezi cu mine, să stă m de vorbă şi să câ ntă m ?
- Mă stră duiesc să adun de-ale mâ ncă rii pentru la iarnă !
a raspuns furnica , te sfă tuiesc şi pe tine să faci la fel.
- De ce ar trebui să îmi fac griji pentru la iarnă ? a zis
greierele, acum este hrană şi bă utură din belşug, iar pâ nă la
iarnă mai este multă vreme!"
Furnica nu a mai spus nimic şi a continuat să muncească
din greu.
Câ nd a sosit iarna greierele nu avea strâ ns nici un
gră unte. Se uita plin de poftă la furnicile care se ghiftuiau cu
grâ ul şi porumbul adunat în vară .
Abia atunci şi-a dat seama greierele că :
ANEXA 3
Explozie stelară

CE?

DE CE?

CÂND? GREIERELE ŞI FURNICA

CINE?
ANEXA 4

Plicuri

1 2 3 4

Greierele / cântă / voios / toată / vara.

Furnicuţa / strânge / grăunţe /pentr /iarnă.

Sfaturile / furnicuţei / nu / sunt / ascultate.

Iarna / îl / prinde / nepregătit / pe / greier.


Titlul textului: Alcătuieşte propoziţii cu cuvintele:
_____________________________________________ voioşie
___________________________________________ __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Autorul: __________________________________________________________________
_____________________________________________
___________________________________________ belşug
__________________________________________________________________
Personajele textului sunt: __________________________________________________________________
__________________________________________________________________

grăunte
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Scrieţi cuvinte cu sens opus pentru:

însorită

voioşie

obosită

greu

a sosit
ANEXA 6
GREIERUL ŞI FURNICA

A cântat o vară-ntreagă
La chitară greierele indolent
Însă se trezi deodată din visare
Când gerul se simţi prezent

În hambar când el privi


Găsi doar o goliciune
Viscolul se înteţea
Dar şi foamea mai ceva

Ce să facă ce să facă
Hai să ceară la furnică împrumut
Să-i dea ea vreo două boabe de secară
Pentru ea nu va fi mult

Uite aşa îi spuse ei:


-N-am nimic de îmbucat
Foamea m-a scos din bordei
Dă-mi te rog un dumicat

Ştiţi şi voi că furnicuţa-i muncitoare


Dar poate voi nu ştiţi ceva
Să dea orişicui mâncare chef nu are
Greierului zis aşa!

Astă vară ce-ai păzit?


-Dacă nu e cu bănat
Zi şi noapte am cântat
Pentru mine pentru toţi

JOACĂ-ACUMA DACĂ POŢI!


AB’NEXA 7

„Vremea bună se cunoaşte de dimineaţă.

„Meseria este brăţară de aur.”

„Cine are carte are parte.”

„Cine munceşte hrană agoniseşte.”

„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul.”

„Lenea e cucoană mare care n-are de mâncare.”

___________________________________________________

„Vremea bună se cunoaşte de dimineaţă.

„Meseria este brăţară de aur.”

„Cine are carte are parte.”

„Cine-i harnic şi munceşte are tot ce-i trebuieşte.”

„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul.”

„Lenea e cucoană mare care n-are de mâncare.”


„Vremea bună se cunoaşte de dimineaţă.

„Meseria este brăţară de aur.”

„Cine are carte are parte.”

„Munceşte astăzi ca să mănânci mâine.”

„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul.”

„Lenea e cucoană mare care n-are de mâncare.”

_____________________________________________________

„Vremea bună se cunoaşte de dimineaţă.

„Meseria este brăţară de aur.”

„Cine are carte are parte.”

„Cine nu munceşte, cu lipsuri trăieşte.”

„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul.”

„Lenea e cucoană mare care n-are de mâncare.”


„Vremea bună se cunoaşte de dimineaţă.

„Meseria este brăţară de aur.”

„Cine are carte are parte.”

„Ce culegi vara mănânci iarna.”

„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul.”

„Lenea e cucoană mare care n-are de mâncare.”

„Vremea bună se cunoaşte de dimineaţă.

„Meseria este brăţară de aur.”

,, Mai întâi munca, după aceea dansul.”

„Cine are carte are parte.”

„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul.”

„Lenea e cucoană mare care n-are de mâncare.”


„Vremea bună se cunoaşte de dimineaţă.

„Meseria este brăţară de aur.”

„Cine are carte are parte.”

„Cine râde la urmă râde mai bine.”

„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul.”

„Lenea e cucoană mare care n-are de mâncare.”

„Vremea bună se cunoaşte de dimineaţă.

„Când câmara este plină poate iarna ca să vină.”

„Meseria este brăţară de aur.”

„Cine are carte are parte.”

„La pomul lăudat să nu te duci cu sacul.”

„Lenea e cucoană mare care n-are de mâncare.”


ANEXA 8

Legenda greierului şi a furnicii

Se zice că demult, tare demult, trăia într-o împărăţie un copil atât de frumos, încât şi
Soarele spunea că, prin câte ţări colindase el, nu văzuse un copil mai frumos.

Când se făcu mare, copilul îşi făcu singur un fel de lăută, cu câteva strune, pe care le
ciupea cu unghia pentru a scoate diverse sunete. Ceilalţi copii, auzind sunetele lăutei sale,
gri, gri, gri, îl porecliseră Greier. Acum Greier îi uimea pe cei din jurul său nu numai cu
frumuseţea, ci şi cu cântecele sale minunate, astfel că toate fetele se îndrăgostiră de el.

Tot în acea vreme, Soarele avea o fată pe care o ţinea închisă în palatul său de
cleştar. Într-o zi, privind pe fereastră, fata îl zări pe tânărul Greier pe un câmp cu flori şi
rămase înmărmurită când îl auzi cum cânta. Se îndrăgosti pe loc de el şi din acea clipă nu
mai dorea nimic altceva, decât să-l privească toată ziua pe fecior.

De atunci, fata deveni mai tristă şi începu să slăbească. Tatăl său, Soarele, intră la
bănuieli şi începu să o urmărească pe furiş. Când văzu că fiica sa se îndrăgostise de un
pământean, se supără atât de tare, încât hotărî să-l pedepsească pe tânărul Greier, pentru
ca fata să nu-l mai vadă niciodată.

Astfel, într-una din zile, când Greier cânta pe malul unui râu, Soarele trimise spre el o
rază şi-l prefăcu într-un gândac negru, menit să trăiască printre frunze.

Fata Soarelui, văzând de sus nenorocirea care se abătuse asupra iubitului său, se
aruncă pe fereastra palatului, sperând să-l poată salva pe Greier, însă imediat ce ajunse
pe pământ tatăl său descoperi fuga ei. De furie şi de tristeţe, el o prefăcu într-o furnică,
pentru a trăi veşnic alături de iubitul ei, Greier.
PLANŞA REZULTATĂ LA ORA DE LB.
ROMÂNĂ

S-ar putea să vă placă și