Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: PROPUNATOR: CLASA:a III-a A ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare DISCIPLINA:Limba romana UNITATEA DE INVATARE:Rolul cuvintelor in comunicare SUBIECTUL :Joc de toamna TIPUL LECTIEI : recapitulare OBIECTIVUL FUNDAMENTAL : Antrenarea elevilor in situatii de comunicare orala si scrisa, pe baza unui text, cu respectarea normelor de exprimare si scriere corecta OBIECTIVE CADRU : 1.Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral 2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala 3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura) 4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.5. sa manifeste atentie fata de interlocutor in diferite situatii de comunicare ; 2.2. sa pronunte clar si corect un mesaj ; 2.5. sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii studiate ; 2.6. sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare ; 3.4. sa citeasca in mod corect un text necunoscut; 3.7. sa manifeste interes pentru lectura unor texte variate (literare sau nonliterare) ;

4.1. sa respecte regulile de despartire in silabe, ortografia si punctuatia intr-un text propriu ; OBIECTIVE OPERATIONALE : O.1.sa urmareasca cu atentie materialul prezentat pe calculator; O.2.sa recunoasca si sa descrie semnele sosirii toamnei; O.3.sa citeasca corect si fluent, respectand semnele de punctuatie ; O.4.sa completeze corect copacul ideilor, utilizand ortogramele invatate; O.5.sa recunoasca fiintele prezente in text si sa le deseneze; O.6.sa realizeze cat mai multe asociatii , pornind de la cuvintele date ; O.7.sa rezolve cerinta fisei prin metoda blazonului ; O.8.sa desprinda elementele lecturii studiate ; O.9.sa coopereze in munca pe grupe ; O.10.sa realizeze diagrame Wenn ; O.11.sa compuna un scurt text cu ajutorul cuvintelor date, respectand regulile de realizare a unei compuneri. TEXT SUPORT: Joc de toamna, de Elena Dragos METODE , PROCEDEE SI TEHNICI DE LUCRU :conversatia, explicatia, lectura individuala, citirea expresiva , problematizarea, cadranul, ciorchinele, munca pe diagrama Wenn, copacul ideilor, brainstorming-ul, povestirea, sinteza, compunerea. RESURSE: de timp : 50 min. ; de spatiu : sala de clasa ; umane : 26 elevi si propunatoarea materiale : imagini ce redau peisaje de toamna, manuale, fise de munca individuala, pe grupe informationale : grupe,

M.E.C., Curriculum pentru clasele primare, Bucuresti, 2005 ; Odarca Bout, Ghid de practica pedagogica, Sighetul Marmatiei, 2006 ; Marcela Penes,Manual de limba si literatura romana, Ed. Ana, Bucuresti, 2007. Etape si strategii didactice Moment organizatoric Obiective operationale Continutul lectiei Crearea unui climat psiho-pedagogic favorabil desfasurarii lectiei; Pregatirea si distribuirea materialelor necesare lectiei; Prezentarea unui material PowerPoint cu peisaje de toamna ; ,,Care sunt semnele venirii toamnei ?(copiii vor prezenta natura in anotimpul toamna, pregatirea oamenilor si a animalelor pentru iarna) ,,Pentru ca anotimpul toamna ne ofera peisaje si culori minunate, astazi la ora de limba romana veti cunoaste lectura ,,Joc de toamna, scrisa de Elena Dragos, din care veti afla cum ,,se joaca vietatile in acest anotimp.In urma lecturarii textului, va trebui sa va exprimati propriile pareri si cunostinte referitoare la continutul textului, numarul de cuvinte, despartiri in silabe, recunoasterea substantivelor, numarul lor,ortograme, etc. Se noteaza titlul lectiei pe tabla si in caiete ; Copiii vor citi in gand lectura ,,Joc de toamna ; Organizati pe grupe, fiecare grupa isi va alege un reprezentant care va participa la concursul ,,Cel mai bun cititor ; Evaluare

Captarea atentiei -conversatia

O.1 O.2

Frontala

Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale

Organizarea situatiilor de recapitulare -lectura individuala

O.3 O.9

Observarea sistematica Individuala Se apreciaza corectitudinea si

O.10 O.4

-citirea expresiva -munca pe grupe -explicatia -diagrama Wenn

O.5 O.6

Castigatorul concursului va primi diploma ,,Cel mai bun cititor al zilei ; Se vor transcrie primele doua versuri ale poeziei si se vor preciza : numarul cuvintelor; numarul silabelor; substantivele si numarul lor.

expresivitatea citirii Pe grupe

-exercitiul -copacul ideilor -brainstorming-ul ,,Se-n/si/ra ran/du/ne/le /pe /za/re /si /se/ duc/, Ne-au/ mai/ ra/mas/ pe/ crean/ga /un/ pi/ti/goi/ si-un /cuc/. Fecare grupa va avea urmatoarea sarcina de rezolvat : Grupa I Realizati diagrama Wenn (anexa 1 ) Grupa a II-a Completati copacul ideilor(anexa 2 ) Grupa a III-a Desenati fiinte prezente in lectura ,,Joc de toamna(randunele, pitigoi, cuci, iepuri, ursi, greieri, furnici, pitici, copiii,etc.) Grupa a IV-a Gasiti in textul ,,Joc de toamna, substantive la numarul singular si plural. (anexa 3 ) Se va realiza cadranul cu titlul ,,Toamna( anexa 4)

Obtinerea performantei

O.7

Colectiva

-problematizarea -blazonul

a) primul cadran-Care este titlul textului ? b) al II-lea cadran-Ce alt titlu i sar potrivi ? c) al III-lea cadran-Alcatuiti propozitii cu ajutorul cuvintelor :luminis, ulicioara, camara. d) al IV-lea cadran-Redati printr-un desen anotimpul toamna. Se foloseste tehnica ciorchinelui, pentru a reda elementele lecturii ,,Joc de toamna (anexa 5)

Asigurarea feedback-ului -povestirea -sinteza -ciorchinele Incheierea lectiei -compunerea

O.8

Frontala

O.11

Elevii vor primi tema pentru acasa :ex.11 pag. 38 ,,Alcatuiti un scurt text cu ajutorul substantivelor :toamna, frunzele, pasarile calatoare, fructele, scolarii. Aprecierile vor fi facute tinand cont de urmatoarele criterii : -implicarea in lectie ; -formularea raspunsurilor ; -gradul de creativitate ; -complrxitatea raspunsurilor ; -acuratetea scrisului si cititului.

Frontala Aprecieri si observatii referitoare la participarea elevilor la lectie

ANEXA 1
DIGRAMA WENN

Ca parte de vorbire, toate aceste cuvinte sunt..

ANEXA 2

COPACUL IDEILOR

3
printr-o

Completati frunzele copacului cu exemple si enunturi.

printr-un, printr-o, dintr-un, dintr-o

ANEXA 3 Gasiti in textul ,,Joc de toamna :

Substantive singular

la

numarul Substantive la numarul plural

Ce alt titlu i s-ar potrivi? Care este titlul textului?

Alcatuiti propozitii cu ajutorul cuvintelor :luminis, ulicioara, camara.

Redati printr-un desen anotimpul toamna.

ANEXA 4
joaca

scade

ANEXA 5

CIORCHINELE

S-ar putea să vă placă și