Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Nivel / Grupa : I / mijlocie

Tema anuală de studiu: ,,Când,cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: ,,Bogățiile toamnei”

Tema zilei: ,, Pe cărările toamnei”

Timpul activităţii: mixtă

Forma de realizare: activitate integrată(ADP+ADE(DLC+DOS)+ALA)

Durata: 1 zi

Locul de desfăşurare: sala de grupă

Categorii de activităţi abordate:

Activităţi de dezvoltare personală(ADP):

-Întâlnirea de dimineaţă: ,,Culoarea frunzelor” ; Momentul poveștilor

-Rutine: ,,Cu păpuci și geacă groasă”- deprinderea de a-și alege haine potrivite pentru
vremea de afară

-Tranziţii: ,,Poc, poc, poc” , ,,Bate vântul frunzele” .

Activităţi pe domenii experenţiale(ADE):

-Domeniul Limbă şi Comunicare(DLC): ,,Toamna” –Lucia Muntean - memorizare

-Domeniul Om şi Societate(DOS): ,,Copacul toamnei” – activitate practică

Jocuri şi activităţi liber alese(ALA):

-Artă: ,,Frunze multicolore” - pictură în folie de plastic

-Nisip și Apă: ,,Copacii acestui anotimp” - trasare

-Construcții: ,,Coșuri pentru frunze”- leggo

ALA2:
-Joc de miscare: ,,Primul la frunză”

-Joc de atenție: ,,Ce frunză lipsește?”

Obiective generale:

S1: Dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral;

S2: Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale și caracteristicile lor, precum și despre tehnici de
lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple;

S3: Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic , lexical , gramatical.

Obiective operaţionale(pe parcursul şi până la sfârşitul activităţii, preşcolarii vor fi cababili


să):

O1: Să recite poezia corect, cursiv, expresiv;

O2: Să folosească un limbaj corect din punct de vedere gramatical;

O3: Să respecte tehnica de lucru în cadrul activității practice;

O4: Să realizeze corect temele date la centre;

O5: Să-şi creeze o bună dispoziţie prin joc.

Strategii didactice:

Metodee şi procedee:conversaţia, expunerea, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia;

Mijloace de învăţământ: imagini, coli A4, lipici, hârtie glasată maro, dischete demachiante,
lipici, pipete, pahare, șervețele, coli A5, folii plastic, tempera, nisip, tavițe, bețișoare din lemn,
leggo, frunze;

Forme de organizare:frontal,individual,pe grupuri mici.

Sistem de evaluare:

Forme de evaluare: evaluare continuă;

Metode de evaluare: observarea comportamentului, chestionare orală, aprecieri verbale, analiza


produselor activității.
Scenariul activității

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a
putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. Salutul porneşte de la educatoare,
apoi este continuat de toţi copiii din grupă; ne vom saluta pe nume de: ,,Bună dimineaţa,
David!”, etc. Stabilim împreună Calendarul naturii (vremea,ziua,luna,anul,anotimpul),
continuând cu Prezenţa realizată de către aceştia: un copil vine în faţă la panoul cu prezenţa şi
face prezenţa.

La Activitatea de grup vom asculta împreuna cântecul ,,A, a, a, acum e toamnă da!”.

Noutatea zilei: le voi explica în termeni accesibili ce activități vom desfășura astăzi.

Ne ridicăm în picioare şi executăm împreună exerciţiile pentru gimnastica de înviorare: vom


recita împreună versurile ,,Luaţi seama bine”.

Începem activitatea prin memorarea poeziei ,,Toamna” în cadrul Domeniul Limbă şi


Comunicare (DLC).

TOAMNA –Lucia Muntean


Frunza galben-ofilită
Se desprinde de pe ram!
Ploaia rece și grabită
Bate: pic, pic, pic la geam.

Păsările călătoare
Stoluri, stoluri se adună
Și spre țările cu soare
Pleacă toate, împreună.

Le voi recita poezia model, vom purta o discuţie despre poezie şi vom învăţa poezia pe strofe
repetând de mai multe ori. Vom începe învățarea poeziei cu prima strofă, pe urmă prima stofă cu
cea de-a doua. Voi ruga 2-3 copii să repete singuri poezia, iar la final preşcolarii vor repeta
poezia împărţiţi în două echipe, urmând recitarea model de către educatoare; prin tranziţia ,,Poc,
poc, poc” trecem la activitatea practică(DOS), în cadrul căreia vom realiza ,,Copacul toamnei”.
Pe măsuțele preșcolarii au pregătite materialele, le voi prezenta lucrarea model, le voi explica și
demonstra: pe masuțe au pregătite coli A4, vor lipi hârtie glasată pentru a realiza trunchiul și
dischete demachiante pentru a realiza coroana copacului, vor amesteca temera cu apă și cu
ajutorul pipetelor vor pune apă colorată pe dischete pictând astfel dischetele în minunatele culori
ale toamnei . Vom încălzi mânuțele și le voi ura: ,,Spor la treabă!”.

Vom trece la activitatea pe centre prin tranziția ,,Bate vântul frunzele”, preșcolarii vor avea
pregătit la centre materialul de care au nevoie pentru a realiza temele. La centrul Nisip și Apă cu
ajutorul bețelor din lemn,copiii vot trasa copaci pe nisip, la centrul Construcții vor construi din
leggo coșuri pentru frunzele toamnei, iar la centrul Artă vor picta frunze multicolore în folie de
plastic. Le voi explica și demonstra modul de lucru și îi voi ruga să-și aleagă centrul dorit.
La sfârşitul activităţilor ne vom juca jocul de mişcare ,,Primul la frunză” şi jocul de
atenție ,,Ce frunză lipsește?”. Le voi explica jocurile, vom juca un joc de probă pentru a verifica
dacă preşcolarii au înţeles regulile jocurilor şi vom trece la derularea lor.

Voi face aprecieri globale şi individuale despre activităţi şi voi iniţia o discuţie despre ce
am realizat împreună astăzi.

Copiii părăsesc sala de grupă intonând cântecul ,,Unul după altul”.

Bibliografie:

-Mitu, Florica, Antonovici, Ştefania, ,,Metoda activităţilor în educarea limbajului în


învăţământul preşcolar”, Bucureşti, Editura Humanitas Educational 2005;

-,,Curriculum pentru învăţământ preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2008;

-,,Activitatea integrată în grădiniţă”-ghid pentru cadrele didactice din învăţământul


preuniversitar, Didactica Publishing House, 2008.

S-ar putea să vă placă și