Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Nivelul/Grupa: Nivel II/ Grupa mare
Educatoare: Prună Ioana
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr. 6 Buzău
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului: Călător prin anotimpuri
Tema săptămânii: Parfum și culori de toamnă
Tema activității integrate: ,,E toamnă în orașul meu!″ DȘ +DEC
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
 Conduita senzorio-motorie, pentru orientarea miscarii
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
 Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul
apropiat.
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice
 Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
 Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului
Elemente componente ale activității integrate, mijloacele de realizare:
ADP: Întâlnirea de dimineață/noutatea zilei: ”Coșul cu frunze ruginii”
ALA: B: ,,Ghicitori despre anotimpul toamna,,
A: „Cântece de toamnă”
JM: ,,Potriveşte frunza!” (sortare frunze)
ADE: Domeniul știința (cunoașterea mediului): „Pe urmele Zânei Toamna”-observare în natură
Domeniul estetic și creativ (activitate art.-plastică): ,,Magia toamnei″- pictură colectivă
ALA: Joc distractiv în aer liber: ,,Prinde frunza, apoi fugi!″
Scopul activitatii: Stimularea curiozității de investigare a mediului înconjurător, precum și
dezvoltarea creativității copiilor prin exersarea unor deprinderi artistico-plastice.
Obiective:
O1-să găsească răspunsul ghicitorilor;
O2- să audieze cântece pentru copii;
O3- să sorteze frunze după formă, culoare sau mărime;
O4- să descrie aspecte caracteristice ale anotimpului toamna pe baza observării dirijate;
O5- să realizeze, prin tehnici specifice picturii, un tablou de toamnă, colaborând cu
colegii de grup;
O6- să respecte regulile jocului distractiv;
Strategii didactice:
 metode şi procedee: observaţia, explicaţia, conversaţia, exercițiul, demonstrația,
învățarea prin descoperire, jocul;
 material didactic: materiale din natură, coli, pensule, acuarele, servețele umede, palete
pentru pictură.
Bibliografie:
 MEN Curriculum pentru educația timpurie 2019
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului
 Cunostințe despre natură și om în grădinița de copii, EDP, București – 1979;

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă, în cadrul careia copiii se vor saluta,


se va efectua prezenţa acestora, apoi se va completa calendarul naturii şi se vor executa câteva
exerciții de înviorare (activitatea de grup). După efectuarea exerciţiilor de înviorare educatoarea
inițiază o discuție despre anotimpul toamna, apoi prezintă copiilor un coș cu frunze - noutatea
zilei: ”Coșul cu frunze ruginii”
Copiii sunt anunţați că astăzi, vor pleca pe urmele Zânei Toamna, în Parcul Marghiloman.
Cu ajutorul tranziției “Bat din palme clap, clap, clap” copiii se vor așeza în coloană și se vor
pregăti pentru deplasarea în parc. Odată ajunși la locul stabilit educatoarea captează atenția
copiilor printr-o ghicitoare (O1):
“Cine a venit la noi
Aducând vânturi și ploi,
Frunze-n pomi îngălbenite
În grădini flori veștejite?”
Toamna
Copiii sunt anunțați că în acest loc minunat vor observa schimbările petrecute în natură
în acest anotimp și vor realiza în grup o pictură cu tema „Magia toamnei”. Preșcolarii sunt lăsați
să observe liber împrejurimile (copacii cu frunze ruginii, aleile parcului, rondul cu crizanteme
etc.). Se trece la dirijarea învăţării unde educatoarea îndrumă observarea dirijată, educatoarea
asumându-și rolul de “ghid” al grupului de copii în plimbarea lor prin parc (O4). Observarea se
realizează în mod sistematic, pe baza unui plan de întrebări, prin analiza însuşirilor
caracteristice ale naturii. Prima sinteză parțială se va realiza după observarea vremii și a
vestimentației potrivite în anotimpul toamna- un soare palid pe un cer înnorat, vântul adie ușor
și temperatura este scăzută fiind necesară o geacă, pantaloni lungi și o căciuliță pentru a ne simți
confortabil și a nu răci.
A doua sinteză parțială se va realiza la rondul de crizanteme, după ce se va observa floarea,
părțile componente și mediul de viață al acesteia.
A treia sinteză parțială se va realiza după ce preșcolarii vor observa copacii de pe aleile
parcului, frunzele colorate și căzute din copaci, lipsa păsărilor. Copiii vor enumera păsările
călătoare pe care le cunosc și se va purta o discuție pe această temă.
La un moment dat, preșcolarii vor ajunge într-o poieniță amenajată cu măsuțe și băncuțe.
Aici copiii se vor organiza după preferințe în două grupe și vor realiza o lucrare colectivă cu
tema “Magia toamnei”-pictură.
Educatoarea distribuie copiilor materialele necesare activității de pictură. Se vor intui
materialele primite pe măsuţe, se va explica şi demonstra modul de lucru, se vor stabili
criteriile de apreciere a lucrărilor (pictăm fără să ne murdărim pe noi și colegi, în realizarea
picturii trebuie să ținem cont de ceea ce am observat), se vor efectua cu preşcolarii câteva
exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii, apoi se trece la realizarea picturii (O5).
După finalizarea lucrărilor copiii sunt ajutaţi să-şi expună lucrările și câte un
reprezentant al fiecărei grupe va descrie ceea ce au pictat (sinteza finală), ajutați fiind de
educatoare. În continuare preșcolarii vor aduna frunze pe care le vor sorta după culoare, formă
sau mărime (O3), timp în care vor audia și interpreta cântece de toamnă (O2).
După finalizarea sarcinilor educatoarea propune copiilor jocul distractiv ,,Prinde frunza, apoi
fugi!″ (O6). Educatoarea va explica regulile şi sarcinile jocului, apoi se trece la executarea
acestuia de către copii. La intoarcerea în sala de grupă, copiii se vor așeza în semicerc pe
covoraș pentru desfășurarea momentului de literație. La finalul zilei fiecare copil va fi solicitat
să descrie în cuvinte proprii activitatea preferată, apoi educatoarea va face aprecieri referitoare
la comportamentul copiilor pe parcursul zilei.

S-ar putea să vă placă și