Sunteți pe pagina 1din 31

PROIECT DE ACTIVITATE

CU CONȚINUTURI INTEGRATE
DATA: 14.03.2022
GRĂDINIȚA: Grădinița cu Program Normal, NR. 1, Târgu-Frumos
PROFESOR: Butnariu Cătălina
GRUPA: mare (nivel II)
TEMA ANUALĂ: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA PROIECTULUI: „Primăvară dragă, bine ai venit!”
SUBTEMA: „Parfum de primăvară”
TEMA ACTIVITĂȚII: aspecte caracteristice anotimpurilor
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Sunet, culoare, gust și parfum de primăvară”
TIP DE DEMERS DIDACTIC: Activitate cu conținuturi integrate (ADP+ALA 1+ADE+ALA 2)
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidarea cunoștințelor și deprinderilor
SCOPUL: Consolidarea cunoștințelor cu privire la caracteristicile anotimpului de primăvară prin stimulare multisenzorială
DURATA: o zi

INVENTAR DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

I. Activități de dezvoltare personală (ADP)

1. Întâlnirea de dimineață: „Armonie de primăvară”: salutul; prezența; calendarul naturii; împărtășirea cu ceilalți „Cum mă
simt astăzi?”; activitatea de grup „Îmi place primăvara? De ce?”; noutatea zilei „Secretele primăverii”
2. Tranziția 1: „Vine ploaia, pic, pic, pic”- cântec
3. Tranziția 2: „Melc, melc, codobelc”- cântec
4. Tranziția 3: „Telefonul fără fir”- joc distractiv
5. Tranziția 4: „Recunoaște obiectul”- joc senzorial

II. Activități liber alese desfășurate pe centre de interes (ALA 1)

1. Artă: aranjamente florale (stimulare olfactivă și vizuală)


construire de cuiburi pentru păsărele „Cuiburi pentru păsărele” (stimulare tactilă)
2. Știință: experiment – confecționare instrumente de imitare a ploii,vântului și a tunetului „Pic-bum”(stimulare auditivă)
3. Nisip și apă: sortare imagini specifice anotimpului de primăvară (stimulare tactilă și vizuală)

III. Activități pe domenii experiențiale (ADE)

1. DȘ- Cunoașterea mediului: „Moș Viscol și primăvara”(joc didactic)


2. DEC- Educație artistico-plastică: „Primăvara în culori” (pictură)

IV. Activități liber alese complementare (ALA 2)

1. Joc de manipulare: „Leapșa iepurașilor”


2. Joc distractiv: „Păsărică, mută-ți cuibul”

SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: Copiii intră în sala de grupă, în rând câte unul şi sunt îndrumaţi să se așeze pe scăunele în
semicerc.
 Salutul: Educatoarea pornește salutul având în mână o floare. Aceasta va trece de la un copil la altul, fiind însoțită de formule
de salut. De exemplu: „Bună dimineaţa, A.! Mă bucur că ești aici!”. Copiii răspund şi se salută între ei, după modelul prezentat, de la
stânga la dreapta. Se procedează în aceeaşi manieră cu toţi copiii grupei până când se închide cercul. Educatoarea explică că oricând
este nimerit să oferim o floare.
 Se reamintesc regulile grupei („să fim atenți la activități, să ridicăm mâna atunci când dorim să răspundem, să dăm
răspunsuri în propoziții”)
 Prezența: „Cine este responsabilul cu prezența săptămâna aceasta, este rugat să așeze pe panou fotografiile copiilor prezenți
și absenți la locurile potrivite”. Copiii vor fi strigați în ordine alfabetică, aceștia răspunzând cu „prezent”. Educatoarea va consemna
absenții în catalogul grupei.
 Calendarul naturii: Se evidenţiază caracteristicile anotimpului primăvara, fenomenele acestuia. Meteorologul grupei (ales la
începutul săptămânii) va privi pe geam și va alege imagini pentru vremea din ziua respectivă. Va stabili ziua și luna, completând astfel
calendarul naturii.
 Împărtășirea cu ceilalți: Educatoarea oferă unui copil o paletă cu două fețe (una cu un soare vesel și pe partea opusă un
norișor trist. Cel ce a primit paleta va exprima în cuvinte cum se simte în acea dimineață, eventual și motivul bucuriei/tristeții. După
aceasta va oferi paleta altui copil.
 Se organizează grupa de copii (în cerc) şi se execută exerciţii motrice relaxante, de înviorare, însoțite de versurile
cântecelului ,,Bună dimineața"
 Activitatea de grup: Educatoarea le oferă copiilor un set de jetoane cu imagini specifice anotimpului primăvara. Aceștia vor
alege pe rând câte un jeton, folosindu-l ca pretext pentru a exprima dacă le place sau nu anotimpul de primăvară.
 Noutatea zilei: Se descoperă împreună cu preșcolarii patru cutii cu surprize: în prima cutie se află un instrument care imită
vântul (copiii vor recunoaște singuri sunetul produs de instrument), în a doua cutie vor fi așezate flori de primăvară (un copil care se
oferă voluntar, legat la ochi, va descoperi conținutul prin simțul olfactiv și tactil), în a treia cutie copiii vor putea vedea fâșii colorate
de hârtie creponată (ei vor asocia câteva dintre culori cu primăvara/ exemplu: verde-iarba, galben-soarele), în ultima cutie vor gusta
miere (tot legați la ochi). Vom extrage de aici un îndemn care ne va călăuzi întreaga zi: „Redescoperiți primăvara prin sunet,
culoare, gust și parfum”

TRANZIȚIA 1: „Vine ploaia, pic, pic, pic” Acest cântec va fi însoțit și de mișcări specifice.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)


Copiii intuiesc împreună cu educatoarea materialele de lucru de pe măsuţe. Se explică sarcina de lucru pentru fiecare echipă.
Astfel, primul grup, de la centrul Știință, va confecționa instrumente de imitare a ploii, vântului și a tunetului, din sticle de plastic
umplute cu materialele puse la dispoziție, în cantități și combinații diverse. La final vor asculta sunetele, le vor ordona după intensitate
și le vor asocia fenomenelor meteorologice. Al doilea grup, la centrul Artă, vor aranja flori, pietre, crenguțe. La final vom discuta
despre mirosul și culoarea florilor utilizate. Alți copii vor realiza cuiburi pentru păsărele din lut, paie, crenguțe și pietre. Ultimul grup,
la centrul Nisip și apă,vor căuta și vor sorta jetoane specifice anotimpului de primăvară. Copiii vor justifica alegerile făcute. După
finalizarea sarcinilor fiecărui grup, se analizează lucrările.

TRANZIȚIA 2: „Melc, melc, codobelc”- cântec cu mișcări sugestive; intensitatea vocii scade până când în final se vor
produce doar mișcările și buzele copiilor doar vor mima versurile cântecului.

ACTIVITATE PE DOMENIU EXPERIENȚIAL 1: Domeniul Științe, Cunoașterea mediului: „Moș Viscol și


primăvara”(joc didactic)
Sarcini didactice:
- Recunoașterea unor aspecte specifice anotimpului primăvara după gust, miros, auz, văz;
Regulile jocului:
- Jocul se desfășoară pe două grupe: grupa albinuțelor și grupa buburuzelor. În fața copiilor se află o albină fără dungi și o
buburuză fără buline. Acestea au rămas la granița dintre anotimpuri, unde Moș Viscol le ține în căsuța sa. Pentru a putea
ajunge pe tărâmul primăverii, prietenii noștri iepurașii ne vin în ajutor. Ei pot intra în căsuța lui Moș Viscol și ne pot aduce
ceea ce ne dorim, dar în schimb ne cer câte un morcov. Un copil va fi vânzătorul de morcovi. El va oferi câte un morcov pentru
fiecare sarcină rezolvată corect. Cu morcovul câștigat, vom hrăni iepurașii care vor aduce bulinele și dungile celor două
insecte. Pe rând, câte un membru din echipă va cere vânzătorului sarcini de rezolvat în echipă. Copiii se vor consulta și unul
singur va da răspunsul echipei. Unele sarcini trebuie rezolvate individual și atunci echipa va desemna un reprezentant. Dacă
reușesc să ofere răspunsul corect, atunci vor primi un morcov. Jocul se încheie când fiecare grup reușește să aducă de pe
tărâmul iernii toate dungile/bulinele pentru insecte.

TRANZIȚIA 3: „Telefonul fără fir ”- joc distractiv, de stimulare a simțului auditiv. Copiii se așează în semicerc. Educatoarea
spune cuvântul „CULOARE” la urechea primului copil din stânga. Acesta transmite în șoaptă mai departe cuvântul auzit. Ultimul
copil va pronunța cu voce tare cuvântul.

ACTIVITATE PE DOMENIU EXPERIENȚIAL 2: Domeniul Estetic și Creativ, Educație artistico-plastică:


„Primăvara în culori”- pictură prin tehnica de amprentare cu buretele (lucrare colectivă)
Educatoarea prezintă copiilor un vernisaj cu lucrări realizate în diverse tehnici. Aceștia sunt invitați să identifice tehnici
utilizate, cunoascute de aceștia. Copiii se grupează câte șase. Aceștia intuiesc materialele aflate pe măsuţe (coală ciocan, acuarele și
burete) și sunt lăsați să descopere singuri că nu au la dispoziție pensule. Se reamintesc detalii privind tehnicile de pictură cum ar fi
dactilo-pictura, amprentare, cu bețișoare, cu buretele, cu furculița). Se demonstrează punctual tehnica de lucru doar dacă copiii
întâmpină dificultăți.
Se concluzionează cu mesajul zilei: „Am redescoperit primăvara prin sunet, culoare, gust și parfum”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2):


Joc de manipulare: „Leapșa iepurașilor”
Joc distractiv: „Păsărică, mută-ți cuibul”
Se fac aprecieri asupra întregii activităţi desfăşurate de copii pe parcursul zilei şi se oferă stimulente.
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE- ALA 1
DATA: 14.03.2022
GRĂDINIȚA: Grădinița cu Program Normal, NR. 1, Târgu-Frumos
PROFESOR: Butnariu Cătălina
GRUPA: mare B - Albinuțele
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese (ALA1)
TEMA ACTIVITĂȚII: Sunete, parfum și texturi specifice anotimpului de primăvară
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Armonie de primăvară!”
MIJLOC DE REALIZARE: Activităţi pe centre de interes
 Artă: aranjamente florale (stimulare olfactivă și vizuală)
construire de cuiburi pentru păsări „Cuiburi pentru păsărele”(stimulare tactilă)
 Știință: confecționare instrumente de imitare a vântului, a ploii și a tunetului „Pic-bum”(stimulare auditivă)
 Nisip și apă: sortare imagini specifice anotimpului de primăvară (stimulare tactilă și vizuală)
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL: Consolidarea cunoștințelor despre anotimpul de primăvara prin stimulare multisenzorială
DOMENII DE DEZVOLTARE:
- A. Dezvoltarea fizică, a sănătăţii, şi igienei personale
- B. Dezvoltarea socio-emoţională
- C. Capacităţi şi atitudini faţă de învăţare
- D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării şi a premiselor citirii şi scrierii
- E. Dezvoltarea cognitivă şi cunoaşterea lumii
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- A.1. Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă familiare.
- C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
- C.2.Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor (persistenţă în activităţi)
- C.3 Activare şi manifestare a potenţialului creativ
- Da.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
- E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
COMPORTAMENTE VIZATE:
- A1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
- A1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
- A2.1. Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.) în interacțiunea cu mediul apropiat
- C1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi
- C3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
- E1.1. Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Artă:
O1- să îmbine creativ materialele puse la dispoziție;
O2- să compare florile după intensitatea mirosului;
O3- să pregătească materialul de modelat prin frământare, rupere;
O4- să modeleze prin mișcarea circulară a palmelor față de planșetă, apăsare, adâncire, aplatizare.
O5- să utilizeze paie, pietre, crengi pentru consolidarea și decorarea cuibului.
 Știință:
O6- să confecționeze instrumente, combinând creativ materialele puse la dispoziție;
O7- să diferenţieze auditiv sunete înalte și joase, asociindu-le fenomenelor meteorologice;
 Nisip și apă:
O8- să sorteze imagini specifice anotimpului de primăvară;
O9- să motiveze alegerea imaginii.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode şi procedee: conversația, explicația, observaţia, experimentul, demonstraţia;
 Material didactic: vase de flori, burete, flori, crengi, pietre, sticle plastic, orez, spaghete, zahăr, grâu, jetoane, ornamente,lut,
paie, apă, nisip;
 Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual, perechi;
 Durata activităţii: 30 min.
 Bibliografie: Glava, A., Pocol, M. (2009). Educație timpurie. Ghid metodic pentru aplicarea curriculum-ului preșcolar.
Pitești: Editura Paralela 45
DEMERS DIDACTIC – ACTIVITĂȚI LIBER ALESE- ALA 1
ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII
Asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea activității: aerisirea sălii de grupă, aranjarea materialului didactic și a mobilierului.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Strategia didactică


Secvenţele Ob

Timp
crt Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
activităţii op.
. procedee învăţământ organizare
1. Introducerea 1’ Conform discuțiilor purtate cu
în activitate preșcolarii în cadrul Întâlnirii de Explicația
și captarea dimineață, copiii sunt motivați să Frontal Comportamentul
atenției ducă sarcinile la bun sfârșit. Conversația copiilor
Trezirea interesului pentru
activitate este realizată prin Observarea
descoperirea materialelor de pe
măsuțe. Copiii vor intui
materialele aferente fiecărui
centru.
2. Anunțarea 3’ Vom descoperi împreună
temei primăvara!
și precizarea La centrul Artă, veți realiza Frontal Capacitatea
obiectivelor aranjamente cu materialele de pe copiilor de a
măsuțe. Aveți la dispoziție crengi Crengi observa şi de a
înmugurite, flori, pietre și alte Explicația înmugurite reține sarcinile
ornamente. Veți selecta ce vă Flori didactice
place, după miros, după culoare Pietre
etc. și le veți așeza așa cum Ornamente
considerați voi că arată mai bine în
vasele de pe masă. La final vom Frontal
observa cu toții aranjamentele Observarea
voastre, le vom mirosi și vom
compara florile după intensitatea
mirosului. Tot la acest centru, veți Lut Capacitatea
construi cuiburi pentru păsărele. Paie copiilor de a
Aveți la dispoziție lut, paie și Pietre observa şi de a
pietre. Veți pregăti lutul pentru Crenguțe reține sarcinile
modelat prin frământare pentru ca didactice
apoi să-i puteți da forma dorită.
La centrul Știință veți confecționa Experimentul
instrumente care imită vântul,
ploaia, tunetul, grindina etc. La Pietre Frontal
început puteți experimenta, punând Sticle plastic
pe rând în sticlele de plastic Orez
diferite materiale (orez, pietre, Spaghete
grâu, zahăr, spaghete etc.). După Zahăr
ce închideți capacul, agitați sticla Demonstrația Grâu
și ascultați sunetele. Gândiți-vă cu
ce sunet din natură îl puteți asocia.
Puteți face modificări! (să mai
adăugați material, să îl înlocuiți, să
îl combinați). Când sticla voastră
scoate un sunet familiar unui Conversaţia
fenomen meteorologic vă puteți
opri. Puteți lucra la altă sticlă, Capacitatea
combinând alte materiale. La final copiilor de a
vom asculta cu toții sunetele observa şi de a
sticlelor și le vom asocia reține sarcinile
fenomenelor meteo. didactice
La centrul Nisip și apă veți avea la
dispoziție jetoane specifice celor Nisip
patru anotimpuri. Voi le veți căuta Jetoane
prin nisip apoi veți selecta dintre
acestea doar pe cele specifice
anotimpului de primăvară. Va
trebui să justificați (să explicați)
alegerile făcute.
3. Dirijarea 4’ Copiii se vor aşeza la fiecare
consolidării sector, în funcție de preferințele Flori Pe grupe
acestora. Voi explica şi voi Crengi Capacitatea
demonstra fiecărui grup de copii ce Pietre copiilor de a
are de făcut. Explicația Vase realiza cât mai
O1 Artă: Copiii vor descoperi pe Burete original lucrările
O2 masă flori, crenguțe, pietre și le Pietre
O3 vor combina creativ. Copiii vor Crengi
O4 realiza cuiburi pentru păsări Lut
O5 utilizând elemente din natură Demonstrația Individual
(pietre, crengi și lut). Perechi
Știință: Copiii vor confecționa Sticle 0,5l Capacitatea
instrumente, combinând creativ Spaghete copiilor de a
materialele puse la dispoziție, Orez coopera și
O6 pentru ca apoi să diferenţieze Exercițiul Pietre interrelaționa
O8 auditiv sunete înalte și joase, Zahăr
asociindu-le unor fenomene Grâu
meteorologice.
Nisip și apă: Copiii vor căuta și Jetoane
apoi vor selecta jetoanele specifice Nisip
anotimpului de primăvară și vor
justifica alegerile făcute.
5. Obţinerea 20’ Copiii vor lucra la centre. Capacitatea
performanţei Educatoarea va dirija discret, din Frontal deprinderii de a
umbră, activitatea copiilor și va îmbina creativ
O7 oferi sugestii sau va încuraja copiii crengi, flori și
în finalizarea sarcinilor. pietre
La finalizarea lucrărilor, la centrul Conversația
O9 Artă, copiii vor prezenta Capacitatea de a
aranjamentele florale, vor denumi compara florile
elementele utilizate, vor mirosi după intensitatea
florile, vor compara florile după mirosului
intensitatea mirosurilor. Cei care
au lucrat la cuiburi, le vor prezenta Capacitatea
și vor explica din ce materiale le- copiilor de a
au realizat. asocia sunete cu
Cei de la centrul Știință vor agita fenomene
sticlele pe rând, vom compara meteorologice
sunetele în funcție de înălțime și le
vom asocia fenomenelor meteo.
Copiii de la centrul Nisip și apă Frontal
vor prezenta jetoanele selectate și Capacitatea
vor explica alegerile făcute. deprinderii de a
 Ce am folosit astăzi la activitate construi cu
pentru a descoperi primăvara? materiale din
(miros, auz, pipăit) natură
 Cum numim toate acestea? Individual
Conversația
(simțuri)
 Dați exemple de alte
lucruri/ființe pe care le putem
mirosi (pipăi, auzi) Frontal
 Ce vă este drag/plăcut să auziți?
Dar să pipăiți? Dar să mirosiți?

2’ a) Fixarea temei: Apreciez verbal


6. Încheierea  Ce am realizat noi astăzi? capacitatea
preșcolarilor de a
activităţii b) Voi face aprecieri individuale realiza sarcinile
cât şi colective referitoare la fiecărui centru și
desfăşurarea activităţii. Conversaţia Frontal atitudinile/
comportamentele
pozitive de pe
parcursul activității.
PROIECT DIDACTIC
ADE 1– DOMENIUL ȘTIINȚE- CUNOAȘTEREA MEDIULUI
DATA: 14.03.2022
GRĂDINIȚA: Grădinița cu Program Normal, NR. 1, Târgu-Frumos
PROFESOR: Butnariu Cătălina
GRUPA: mare B- Albinuțele
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului
TEMA ACTIVITĂȚII: Caracteristici ale anotimpului primăvara
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Moș Viscol și primăvara!”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: sistematizare de cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Sistematizarea unor cunoștințe dobândite de copii cu privire la caracteristicile anotimpului primăvara prin
stimulare multisenzorială.
DOMENII DE DEZVOLTARE:
- A. Dezvoltarea fizică, a sănătăţii, şi igienei personale
- B. Dezvoltarea socio-emoţională
- C. Capacităţi şi atitudini faţă de învăţare
- D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării şi a premiselor citirii şi scrierii
- E. Dezvoltarea cognitivă şi cunoaşterea lumii
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- C1. Curiozitate, interes și ințiativă în învățare
- C2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
- Da2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare
- Db1. Ascultatrea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare receptivă)
- E3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
COMPORTAMENTE VIZATE:
A2.1. Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.) în interacțiunea cu mediul apropiat
B1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice specifice
B1.3. Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
C1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi
Db1.3. Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să recunoască legumele de primăvară după gust;
O2- să recunoască florile de primăvară după miros și pipăit;
O3- să recunoască sunete produse în natură;
O4- să răspundă cu adevărat/fals la afirmațiile enunțate de educatoare;
O5- să numească elemente din natură corespunzătoare culorii date.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode si procedee: explicația, demonstrația, jocul, exercițiul, observația, conversația;
 Material didactic: jetoane, coșulețe, legume, flori, machetă albină/buburuză, doi copii costumați în iepurași, un vânzător de
morcovi, eșarfă, căsuța lui Moș Viscol, dungile, bulinele, morcovi, DVD, ghicitori, hârtie colorată, cufăr, scăunele;
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, în perechi
 Durata activităţii: 35 min.
SARCINI DIDACTICE:
- Recunoașterea de legume după gust;
- Recunoașterea florilor după miros și pipăit;
- Recunoașterea sunetelor din natură;
- Confirmarea sau nu a unor afirmații privind caracteristici ale anotimpului de primăvară;
- Selectarea de jetoane cu imaginile corespunzătoare anotimpului de primăvară;
- Identificarea unor elemente din natură specifice anotimpului de primăvară în funcție de culoarea dată.
REGULILE JOCULUI: Jocul se desfășoară pe două grupe: grupa albinuțelor și grupa buburuzelor. În fața copiilor se află o albină
fără dungi și o buburuză fără buline. Acestea au rămas la granița dintre anotimpuri, în căsuța lui Moș Viscol. Pentru a putea ajunge pe
tărâmul primăverii, prietenii noștri iepurașii ne vin în ajutor. Ei aduc de pe tărâmul iernii ceea ce ne dorim (bulinele și dungile lipsă)
dar în schimb ne cer câte un morcov. Un copil va fi vânzătorul de morcovi. El va oferi câte un morcov pentru fiecare sarcină rezolvată
corect. Cu morcovul câștigat, vom hrăni iepurașii care vor aduce bulinele și dungile celor două insecte. Pe rând, câte un membru din
echipă va cere vânzătorului sarcini de rezolvat în echipă. Copiii se vor consulta și unul singur va da răspunsul echipei. Unele sarcini
trebuie rezolvate individual și atunci echipa va desemna un reprezentant. Dacă reușesc să ofere răspunsul corect, atunci vor primi un
morcov. Jocul se încheie când fiecare grup reușește să aducă de pe tărâmul iernii toate dungile/bulinele pentru insecte.
ELEMENTE DE JOC: extragerea jetoanelor cu sarcini, surpriza, mânuirea materialelor, aplauze.
 Bibliografie: Glava, A., Pocol, M. (2009). Educație timpurie. Ghid metodic pentru aplicarea curriculum-ului preșcolar.
Pitești: Editura Paralela 45;

DEMERS DIDACTIC – ADE 1– DOMENIUL ȘTIINȚE- CUNOAȘTEREA MEDIULUI

ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII
Asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea activității: aerisirea sălii de grupă, aranjarea materialului didactic și a mobilierului.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategia didactică
Ob
Timp
Nr Secvenţele Mijloace
Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Forme de Evaluare
crt activităţii op. de
procedee organizare
învăţământ
1. Introducerea 1’ Copiilor li se desoperă un panou. Acolo
în activitate și se află două insecte și căsuța lui Moș Albina
captarea Viscol: Conversaţia Buburuza
atenției Cum se numesc insectele de pe acest Căsuța lui Frontal
panou? Moș Viscol Individual
 Ce le lipsește? (bulinele și dungile)
 Ce ar fi putut să se întâmple cu ele?
(au rămas pe tărâmul iernii, în căsuța
lui Moș Viscol)
 Doriți să le ajutăm să-și recapete
frumusețea?

2. Anunțarea 1’ Pentru a reuși să facem acest lucru vă Capacitatea


temei propun să jucăm un joc. Doar dacă veți deprinderii
și precizarea fi foarte atenți, veți lucra în echipă și Conversația Frontal de a fi atenți
obiectivelor veți oferiți răspunsuri corecte, vom la explicații
reuși.
3. Reactualizarea 4’  Dar pentru a ne încălzi mințile, așa
cunoștințelor cum fac și sportivii atunci când își
încălzesc corpul, vă propun să ne Conversația Frontal
amintim câteva aspecte legate de
primăvară:
 Dați exemple de câteva schimbări Capacitatea
observate de voi în natură odată cu copiilor de a
venirea acestui anotimp. Individual răspunde
 Numiți cele mai cunoscute flori de corect la
primăvară. întrebările
 Numiți câteva legume de primăvară! adresate

Acum suntem pregătiți să ajutăm cele


două insecte!
a) Explicarea modului de Casa lui
4. Desfășurarea desfășurare a jocului: Moș Viscol Capacitatea
activității  Dungile și bulinele se află pe tărâmul Explicația gradului de
iernii, în casa lui Moș Viscol. Noi nu Copilasii concentrare
putem ajunge acolo, dar avem pe îmbracați în a atenției la
cineva care ne poate veni în ajutor! iepurași explicațiile
Iepurașii! Ei ne vor aduce câte o bulină educatoarei
și câte o dunguliță, dar vor în schimb Albinuța
să-i hrănim cu câte un morcov.
 Cine dorește să fie vânzătorul de Buburuza Frontal
morcovi? Atenție, un morcov costă un
răspuns corect la câte o întrebare. Dacă Dungile
25’ reușim să cumpărăm morcovi, putem Explicația
să hrănim iepurașii și ei ne vor aduce Bulinele
ce ne dorim. Astfel, poate vom reuși să
ajutăm albinuța și buburuza. Vânzătorul
 M-am gândit că pentru a le ajuta pe de morcovi
cele două insecte ar trebui să ne
grupăm: jumătate să venim în ajutorul Morcovi Pe grupe
albinuței și cealaltă jumătate în ajutorul Pe grupe
buburuzei.
 Pe rând, un copil va cere vânzătorului Jetoane
câte o sarcină pentru grupul său. Dacă Observația Capacitatea
reușiți să oferiți răspunsul corect, atunci de a formula
veți primi morcovul. Unele sarcini vor propoziții
fi rezolvate de un singur copil și atunci Morcov corecte din
va trebui să vă desemnați un căpitan, punct de
alte sarcini le veți rezolva cu toții. vedere
gramatical
b) Prezentarea regulilor jocului:
 Copilul care va primi de la vânzător o Explicația
sarcină, va asculta cu atenție sarcina și
va trebui să o rezolve individual sau în
grup. Răspunsurile corecte vor fi Frontal
aplaudate și vor fi recompensate cu un
morcov. Acesta va fi oferit unui iepuraș
care va aduce o bulină sau o dungă. Capacitatea
Jocul se încheie când sarcinile de lucru copiilor de a
au luat sfârșit. Vom vedea la final dacă înțelege
am reușit să aducem toate bulinele și sarcinile
dungile din casa lui Moș Viscol. date,
reținerea
c) Demonstrarea jocului: procedeului
Vânzătorul îmi oferă o sarcină de Demonstrația Frontal de lucru și a
lucru, o citesc și apoi o rezolv. Am Individual regulilor de
răspuns corect, deci am primit un Pe grupe joc
morcov. Morcovul îl duc la iepuraș.
Primesc o bulină și o așez pe buburuză.
Toți copiii aplaudă. În același mod va
trebui să procedați și voi, copii.
d) Jocul de probă: Exercițiul Vânzătorul
Vânzătorul oferă unui copil o sarcină
de lucru, o citesc și apoi o rezolvă. Iepurașul
Dacă a răspuns corect, va primi un
morcov. Morcovul îl duce la iepuraș. Bulina
Primește o bulină și o așează pe
buburuză. Toți copiii aplaudă. Morcovul
O1
e) Desfășurarea propriu-zisă a Jocul Pe grupe
jocului: Eșarfă
O2 Sarcina 1: Gustă leguma și spune cum Legume Cunoștințele
se numește? În acest timp vei fi legat la copiilor cu
ochi! Flori privire la
O3 caracteristici
Sarcina 2: Pipăie floarea și miroase! Ce Eșarfă Frontal anotimpului
floare de primăvară este? În acest timp primăvara
O4 vei fi legat la ochi! Jetoane

Sarcina 3: Ascultă sunetul și spune ce Coșulețe


O5 se aude! Consultă-te cu echipa ta și apoi
oferă răspunsul! DVD Individual

Sarcina 4: Răspunde la ghicitoare! (…) Ghicitori


Consultă-te cu echipa ta și dă răspunsul
corect! Hârtie
colorată
Sarcina 5: Extrage din cufăr o hârtie
colorată. Spune trei obiecte/ființe de Cufăr
culoarea…..legate de primăvară. Poți să
te consulți cu echipa ta!

Sarcina 6: Răspunde cu A/F la


următoarele afirmații. Poți să te consulți
cu echipa ta! Cunoștințele
Frontal copiilor cu
Individual privire la
f) Complicarea jocului: caracteristici
Le voi cere copiilor să-și aleagă un anotimpului
coleg din grupă. Unul extrage un jeton primăvara
cu un element specific primăverii și îl Jetoane
descrie celuilalt. Cei doi vor sta pe Scăunele
scăunele spate în spate. Cel de-al Morcov În perechi
doilea va trebui să îl ghicească. Și
această sarcină va primi ca răsplată
morcovul.
5. Evaluarea 1’ Vom observa dacă cele două insecte Capacitatea
activității sunt acum complete. În cazul în care nu copiilor cu
este așa, vom cere sarcini suplimentare privire la
vânzătorului pe care le vom rezolva cu Conversația Frontal caracteristici
toții. anotimpului
Vom mulțumi iepurașilor pentru primăvara
ajutorul acordat.
6. Încheierea 3’ a) Fixarea temei:
activității  Ce am realizat noi astăzi?
b) Educatoarea face aprecieri generale Conversația Frontal Aprecieri
și individuale asupra modului în care verbale
copiii au răspuns și s-au comportat pe
parcursul activității.
PROIECT DIDACTIC
ADE 2– DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV- EDUCAȚIE ARTISTICO-PLASTICĂ
DATA: 14.03.2022
GRĂDINIȚA: Grădinița cu Program Normal, NR. 1, Târgu-Frumos
PROFESOR: Butnariu Cătălina
GRUPA: mare B - Albinuțele
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Estetic și Creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație artistico-plastică
TEMA ACTIVITĂȚII: Pata de culoare
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Primăvara în culori”
MIJLOC DE REALIZARE: Tehnica de pictură- amprentare cu buretele- lucrare colectivă
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii de a utiliza tehnica de pictură prin amprentare în redarea unor elemente plastice
DOMENII DE DEZVOLTARE:
- A. Dezvoltarea fizică, a sănătăţii, şi igienei personale
- B. Dezvoltarea socio-emoţională
- C. Capacităţi şi atitudini faţă de învăţare
- D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării şi a premiselor citirii şi scrierii
- E. Dezvoltarea cognitivă şi cunoaşterea lumii
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- C1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
- C2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
- C3. Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:
A1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
A1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
A3.2. Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale
B1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice specifice
B2.5. Demostrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat
C3.1. Manifestă creativitate în activități diverse

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să utilizeze în compunerea spaţiului plastic culori potrivite anotimpului de primăvară;
O2- să utilizeze tehnica de pictură prin amprentare în realizarea compoziției plastice;
O3- să colaboreze cu echipa, împărțindu-și elementele și tehnicile potrivite fiecăruia;
O4- să exprime propria opinie privind lucrările realizate;
O5- să finalizeze lucrarea, păstrând acurateţea acesteia.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee: conversaţia, observația, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, activitatea independentă;
 Material didactic: lucrările copiilor, picturi- vernisaj, coli ciocan, bureței, acuarele;
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
 Durata activităţii: 35 min.
Bibliografie:
 Ghidul de aplicare a programei pentru învățământul preșcolar;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educația
timpurie;
 Curriculum pentru invatamantul prescolar;
 Gurlui, Ileana; Andreescu, Livia, Activitățile integrate în grădiniță – Ghid metodic, Editura Carminis, Pitești, 2014.
 Ioan Cerghit, Metode de învăţământ, Editura Polirom, Bucureşti, 2006;
 Elinor SchulmanKolumbus, traducere şi adaptare Magdalena Dumitrana, Didactica preşcolară, Editura V&I
INTEGRAL, Bucureşti, 1998.
DEMERS DIDACTIC – ADE 2– DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV- EDUCAȚIE ARTISTICO-PLASTICĂ

ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII
Asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea activității: aerisirea sălii de grupă, aranjarea materialului didactic și a mobilierului.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategia didactică
Ob
Timp
Nr Secvenţele Mijloace
Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Forme de Evaluare
crt activităţii op. de
procedee organizare
învăţământ
1. Introducerea în 1’  Înainte de a începe activitatea vă
activitate și propun să urmărim un vernisaj. Ce este Conversația Frontal
captarea un vernisaj? (o expoziție de artă- în
atenției cazul nostru de picturi)
2. Reactualizarea 3’  Urmăriți cu atenție lucrările și Observația Capacitatea
cunoștințelor încercați să descoperiți în picturile Picturi copiilor de
expuse tehnici de lucru cunoscute, Conversația a identifica
învățate în grădiniță. tehnici de
 Cu ce ocazii le-am utilizat? pictură
3. Anunțarea 1’  Astăzi veți realiza un tablou de Deprinderea
temei primăvară în grupe de câte șase de a fi
și precizarea preșcolari, utilizând tehnica de pictură atenţi la
obiectivelor prin amprentare, o tehnică pe care ați Explicația Frontal explicaţii şi
recunoscut-o în lucrările expuse și pe de a recepta
care o cunoașteți din activitățile de obiectivele
pictură, utilizate în alte contexte. activităţii
La final vom realiza și noi un mini
vernisaj unind cele trei lucrări
realizate.
4. Explicarea şi 7’  Ce materiale aveți pe măsuţă? Coală Evaluez
demonstrarea  Observați lipsa vreunui instrument Conversația ciocan capacitatea
etapelor de pe care îl folosim de cele mai multe ori copiilor de
lucru la pictură? (pensula,apa) Observația Acuarele Frontal a identifica
 Cu ce putem înlocui pensula? Priviți materialul
a) Intuirea materialele! (buretele) Burete Individual destinat
materialului  Cu ce mai putem picta în afară de realizării
demonstrativ materialele de pe masă? (cu degetul, lucrării.
prin amprentarea palmei)

b) explicarea și  Să ne aducem aminte cum vom


demonstrarea proceda atunci când pictăm prin Explicația Frontal
parțială a amprentare cu buretele?
tehnicii Voi demonstra tehnica de lucru,
reactualizând detaliile, tehnici legate Demonstrația Deprinderea
de cantitatea de culoare) de a fi
atenți la
c) exerciţii Înainte de a da semnalul de începere a demonstra-
pregătitoare lucrului voi executa împreună cu ei Exercițiul Individual ţie şi la
pentru muşchii câteva exerciţii de încălzire a Frontal explicaţii
fini ai degetelor muşchilor mâinii: închidem şi
deschidem pumnii, cântăm la pian,
plouă, tună, răsare soarele.

5. Obţinerea 17’ Voi supraveghea modul în care copiii Abilitatea


performanței O1 îşi realizează lucrările, împărțirea Coală de a utiliza
(Realizarea sarcinilor între membrii grupului, Exercițiul ciocan în mod
propriu-zisă a O2 tehnica utilizată. Dacă va fi nevoie, creativ
lucrării) voi interveni cu explicaţii individuale. Acuarele În grupe de tehnica prin
O3 Voi încuraja pe cei mai puţini abili şi Activitatea câte șase amprentare
voi urmări ca toţi copiii să-şi ducă independentă Burete
O5 munca la bun sfârşit.
Voi încuraja creativitatea copiilor în Capacitatea
combinarea culorilor și a tehnicii. de
Când majoritatea copiilor au terminat, cooperare și
voi da preavizul şi apoi semnalul de Conversația Frontal împărțire a
încetare a lucrului. sarcinilor în
echipă
6. Asigurarea 4’ După ce copiii vor termina lucrările, Priceperea
retenţiei şi O4 vom realiza un mini vernisaj. Acestea de a aprecia
transferului vor fi observate, prezentate şi analizate lucrările
(Analiza prin prisma tehnicii, a culorilor, a Explicația Lucrările realizate în
lucrărilor) acurateții și a aportului fiecărui copiilor Individual funcţie de
membru din grup. Conversația obiectivele
stabilite
iniţial
6. Încheierea 2’ a) Fixarea temei:
activității  Ce am realizat noi astăzi? Conversația
b) Voi face aprecieri globale şi Frontal
individuale

PROCESUL TEHNOLOGIC
DATA: 14.03.2022
GRĂDINIȚA: Grădinița cu Program Normal, NR. 1, Târgu-Frumos
PROFESOR: Butnariu Cătălina
GRUPA: mare B - Albinuțele
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Estetic și Creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație artistico-plastică
TEMA ACTIVITĂȚII: Pata de culoare
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Primăvara în culori”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii de a utiliza tehnica de pictură prin amprentare în redarea unor elemente plastice
MATERIALE UTILIZATE: trei bucăți de polistiren, coli ciocan, făină porumb, aracet, burete,acuarele, umbre
TEHNICA DE LUCRU: pictură prin amprentare cu buretele- lucrare colectivă, pe trei grupe
ETAPE DE LUCRU:
1. Se așează câte o coală ciocan pe câte o bucată de polistiren

2. Se unge coala ciocan cu aracet de către profesor în prealabil.


3. Se presoară făină de porumb deasupra aracetului de către profesor în prealabil.

4. Se așează diferite umbre (o zână, o floare, un porumbel, un soare etc. după preferință)
5. Se folosește tehnica de pictură prin amprentare cu ajutorul buretelui pe coala de ciocan. Preșcolarii vor realiza florile, iarba,
părul zânei și cerul, prin amprentare cu burețelul.

6. La final se scot umbrele (soarele,chipul,porumbeii) și apoi se unesc cele trei lucrări, realizând un mini vernisaj
numit ,,Primăvară în culori"
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE- ALA 2
DATA: 14.03.2022
GRĂDINIȚA: Grădinița cu Program Normal, NR. 1, Târgu-Frumos
PROFESOR: Butnariu Cătălina
GRUPA: mare C - Albinuțele
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese (ALA2)
TEMA ACTIVITĂȚII: Relaxare după efort intelectual
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII:
„Leapșa iepurașilor”- predare-învățare
„Păsărică, mută-ți cuibul”- repetare
MIJLOC DE REALIZARE: joc de manipulare/ joc distractiv
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixt
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de a stării de bună dispoziție și relaxare prin întreținerea atmosferei de joc
DOMENII DE DEZVOLTARE:
- A. Dezvoltarea fizică, a sănătăţii, şi igienei personale
- B. Dezvoltarea socio-emoţională
- C. Capacităţi şi atitudini faţă de învăţare
- D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării şi a premiselor citirii şi scrierii
- E. Dezvoltarea cognitivă şi cunoaşterea lumii
-
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- A2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
- B2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
- Db1. Ascultatea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare receptivă)
COMPORTAMENTE VIZATE:
A1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
A1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
A1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
A2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să rețină modalitatea de desfășurare a jocului nou (roluri, sarcini, reguli);
O2- să coopereze conform regulilor cu partenerii de joc;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: expunerea, conversația, explicația, observaţia, demonstraţia, jocul, exercițiul;
b) Material didactic: jucării de pluș
c) Forme de organizare: frontal, individual
d) Durata activităţii: 25 min.

Bibliografie:
 Ghidul de aplicare a programei pentru învățământul preșcolar;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educația
timpurie;
 Curriculum pentru invatamantul prescolar;
 Gurlui, Ileana; Andreescu, Livia, Activitățile integrate în grădiniță – Ghid metodic, Editura Carminis, Pitești, 2014.
 Ioan Cerghit, Metode de învăţământ, Editura Polirom, Bucureşti, 2006
 Elinor SchulmanKolumbus, traducere şi adaptare Magdalena Dumitrana, Didactica preşcolară, Editura V&I
INTEGRAL, Bucureşti, 1998
DEMERS DIDACTIC – ACTIVITĂȚI LIBER ALESE- ALA 2
ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII
Asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea activității: aerisirea sălii de grupă, aranjarea materialului didactic și a mobilierului.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Ob Strategia didactică


Timp
Secvenţele
crt Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
activităţii op.
. procedee învăţământ organizare
Partea I- Invăţarea jocului de manipulare
1. Introducerea 1’  Sătui de morcoviori, iepurașii au
în activitate ieșit la joacă. „Doriți să vă jucați
și captarea cu noi?”(da) Expunerea Doi iepurași Frontal
atenției
2. Anunțarea 1’  „Noi vrem să jucăm leapșa!
temei Vreți să vă jucați cu noi?” Jocul se
și precizarea numește „Leapșa iepurașilor”. Explicația Frontal
obiectivelor Este un joc ce ne va bine dispune.
Trebuie să fiți foarte atenți și rapizi.
3. Dirijarea 4’ Explicarea şi demonstrarea
învățării jocului:
Copiii se așează în formă de
cerc, stând turceşte umăr la umăr.
Se dau cele două plușuri la doi Explicația Frontal
dintre ei, aflați la distanţă de 3-4 Observația
copii. Jucăriile vor fi apucate cu
ambele mâini şi transmise din mână
în mână, în scopul prinderii unui
iepuraș de celălalt. Plimbarea
jucăriilor se va face rapid. Dacă
unul este atins de al doilea, atunci
se schimbă direcția. Se oferă
jucăriile la alți doi copii, Frontal
transmiterea făcându-se în sensul
opus.
Jocul de probă: Apreciez ținuta
 Haideţi să jucăm o dată pentru a Demonstrația dreaptă a
vedea dacă aţi înţeles cum ne vom Două jucării spatelui
O1 juca astăzi! de plus
Jocul propriu-zis: Capacitatea de
O2 Copiii execută jocul propus. prindere şi
Voi urmări participarea activă şi Exercițiul manipulare
afectivă a copiilor. Acolo unde este
nevoie îi ajut sau le dau indicaţii Jocul
suplimentare individual sau
colectiv după cum este cazul. Jocul
se repetă atâta timp cât prezintă
interes pentru copii.

5. Asigurarea 1’ Copiii vor răspunde la următoarele Aprecieri


retenției și a întrebări? referitoare la
transferului Cum s-a numit jocul de astăzi? comportamentul
Frontal
A atins primul iepuraș pe al doilea? copiilor pe
Conversația
Dar invers? parcursul
Individual
Cine a fost mai rapid? De ce? desfășurării
jocului
6. Încheierea 1’ Fac aprecieri generale și
activităţii individuale asupra desfășurării Conversaţia Frontal
jocului.
Partea a II-a- repetarea jocului distractiv
7. Captarea 1’ Se aud pe fundal zgomote de
atenției păsări.
Frontal
8. Anunțarea 1’  Să ne amintim cu toții jocul
temei „Păsărică, mută-ți cuibul”. Încercați
și precizarea să fiți foarte rapizi și atenți la Explicația Frontal
obiectivelor comanda mea.
operaționale
9. Repetarea 3’ Voi numi un copil care să
jocului O1 reamintească regulile de joc.
cunoscut (Copiii se țin de mâini doi câte doi
O2 formând cuibul, apoi între ei intră Explicația Frontal Capacitatea de a
alt copil-pasărea. Un copil trebuie respecta
să fie fără cuib. regulile jocului
Când conducătorul jocului va Exercițiul
spune „Păsărică, mută-ți cuibul",
atunci fiecare se va muta la alt cuib.
Cel care va rămâne fără cuib va Jocul
sări într-un picior de cinci ori.
Copiii execută jocul propus. Voi
urmări participarea activă şi
afectivă a copiilor.
10. Asigurarea 1’ Copiii vor răspunde la următoarele
retenției și a întrebări?
Conversația Frontal
transferului Cum s-a numit jocul de astăzi?
11. Încheierea 1’ a) Fixarea temei:
activităţii  Ce am realizat noi astăzi? Conversaţia Frontal
b)Voi face aprecieri globale şi
individuale.
 Cum vi s-au părut activitățile de
astăzi?
 Ce v-a plăcut cel mai mult?
 Ce nu v-a plăcut?

S-ar putea să vă placă și