Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 12.10.2022
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit „Floare de colț”
Grupa: mijlocie
Tema anuală de studiu: „ Când cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Toamna un tărâm de poveste”
Tema săptămânii: „Tablou de toamnă”
Tema activității: „A,a,a, acuma e toamnă da!”
Tipul de activitate: Formare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată
Elemente componente ale activității integrate:
ADP: Întâlnirea de dimineață „De ce ne place toamna?”
ALA: Bibliotecă „Stropi de ploaie”- exercițiu grafic
Artă: „Copacii îndoiţi de vânt şi ploi”-pictură
Ştiinţe: „A venit din nou toamna”
ADE: Domeniu științe:
„Alege şi grupează frunzele”-joc didactic
Domeniu estetic şi creativ:
„A,a,a, acum e toamnă da!”
ALA 2 : „Sărim în belţi”-joc distractiv

Dimensiuni ale dezvoltării:


Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Activare și manifestare a potențialului creativ
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat
Comportamente:
Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.
Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi
metode specific
Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
Scop: Formarea ţinutei şi a respiraţiei corespunzatoare obţinerii unei emisii vocale curate și
formarea deprinderii de a cânta expresiv, de a sesiza şi executa sunete cu durata şi înălţimi
diferite; Consolidarea deprinderii de a clasifica obiectele după culoare şi mărime
Obiective operaționale:
 Sa memoreze versurile cantecului,reținând mesajul transmis de acesta;
 Sa redea expresiv linia melodică a cantecului dupa interpretarea model a acestuia;
 Să execute jocul muzical coordonând mişcările cu ritmul şi textul acestuia;
 Să constituie cel puţin două mulţimi de obiecte după un criteriu dat, utilizând
obiectele puse la dispoziţia copiilor;
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, observația, exercițiul, turul
galeriei,învăţarea prin descoperire
 Mijloace didactice: calculator,boxă
 Materiale didactice: carioci, fișe de lucru, foi,carioci,cărţi, coşuri,frunze
Forma de organizare a copiilor: individual, frontal
Durata: 1 zi
Bibliografie:
 Curriculum pentru învățământul preșcolar (3 – 6/7 ani), 2019,
 Piramida cunoaşterii: repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, autori:
Lolica Lenuţa Tătaru, Adina Glava, Olga Chiş, Vasile Chiş
 https://www.didactic.ro/
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu “ Întâlnirea de dimineaţă “ , copiii se așează în semicerc pe


scăunele, pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei . Educatoarea pentru a
constitui un model de comportament , zâmbeşte , îi priveşte, transmite căldură şi în curajare prin
toate formele de comunicare – verbală şi nonverbală . Se vor derula toate etapele întâlnirii de
dimineață. Recitând versurile : ,,Dimineața a sosit/ Dragi copii voi ați venit/ În cerc să ne
adunăm/Și să ne salutăm , copii se vor așeza în cerc pentru a se saluta. SALUTUL – Bună
dimineaţa ! Sunt foarte fericită că ne-am reîntâlnit! Voi da startul începând cu primul copil din
stânga mea, copiii se salută rând pe rând,după care urmează PREZENŢA- Bună
dimineața ,Toamnă! cu ajutorul educatoarei copiii își așează poza pe panou.
Urmează apoi CALENDARUL NATURII – Meteorologul de serviciu ,pe care îl vom completa
ţinându-se cont de anotimp, zi, starea vremii. Copiii vor fi rugaţi să privească pe geam afară
pentru a putea stabili cum este vremea.
NOUTATEA ZILEI: Vă mai aduceți aminte zilele trecute cine ne-a lăsat în curtea
grădiniței un stick?Astăzi,eu am să fiu Zâna Toamna și m-am gândit să ne jucăm împreună,să
învățăm un cântecel . Copiii care pe parcursul zilei vor învăța câtecelul, vor face activitatea de
sortare şi vor fi harnici în cemtrele de artă ,bibliotecă şi ştiinţe vor primi o bulină galbenă, pentru
a putea participa la”Petrecerea de toamnă” pe care o vom organiza la sfârșitul zilei – jocuri de
mișcare și repetare de cântece.
TRANZIȚIA : “ Trenulețul fructelor”
Educatoarea anunţă subiectul şi obiectivele activității propuse într-o formulare accesibilă
copiilor “Astăzi, la activitate vom învăta un cantecel despre toamnă,care se numește: „A,a,a,
acuma e toamnă da!.Vom face împreună cateva exerciții muzicale pentru reglarea respirației și
mobilității corzilor vocale:
1.Mirosim o floare;
2.Umflam balonul;
3.Cântăm la pian;
4.Cântăm la trompeta;
5.Cântăm la vioara;
6.Cântăm la toba.
7.Cântăm ca greierele.”
Copiii vor fi familiarizați cu conținutul cântecului și li se vor explica noile cuvinte .Educatoarea
anunță titlul cantecului si interpretează o data cântecul model.Se va face ritmizarea textului
pentru o mai bună conștientizare a acestuia. Se va observa cu atentie dicția copiilor si îi
corectează dacă este cazul.Se trece la învatarea cântecului pe strofe( prima strofă, a doua strofă, a
treia,apoi se fixeaza fiecare strofă).Se va repeta cantecul ,folosind videoul cu melodia „A,a,a,
acuma e toamnă da”,unde toți copiii vor cânta pe ritm. În timp ce cântă, copiii vor merge în cerc,
Împreună cu copiii vom vizita centrele de interes din clasă. La fiecare centru de interes, se vor
prezenta copiilor sarcinile şi obiectivele, după care se va trece la realizarea/rezolvarea lor.
Educatoarea supraveghează şi stimulează preșcolarii la fiecare centru de interes, oferind
explicaţii suplimentare acolo unde este nevoie. La finalizarea sarcinii, copiii fac schimb de
locuri, pentru a lucra acolo unde își doresc. După terminarea activității, copiii vor vizita celelalte
centre prin metoda Turul Galeriei, observând lucrările realizate de toate echipele.

După terminarea centrelor educatoare le propune copiilor să facă o ajute pe zâna toamna să îşi
sorteze frunzele pe care le-a încurcat în timp ce dansa pe cântecelul învăţat de ei, iar la final
aceasta îi va răsplăti pentru toată munca depusă. Frunzele vor trebui sortate în funcţie de mărime
(mic, mijlociu, mare) şi în funcţie de culoare (roşii, galbene şi maro) şi puse în coşurile potrivite.

Se va desfăşura jocu l de probă însoţit de explicaţiile suplimentare ale educatoarei. Se va


continua jocu l, vor veni pe rând alţi copii care vor alege şi restul frunzelor. În complicarea jocu
lui educatoarea îi va ruga pe copii să închidă oc ii şi va pune în coşul cu frunze mari o frunză
mică iar la semnalul său copiii vor deschide ochii şi vor trebui să observe greşeala şi s-o
corecteze.

Produsele activităţii se evaluează oral antrenându-se şi copiii În evaluarea lucrării personale, dar
şi a celorlalţi colegi .
Activităţile se încheie cu jocul “Sărim în belţi” iar copii sunt răsplătiţi de Zâna Toamna .

S-ar putea să vă placă și