Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Activitate integrata
Data: 29 martie 2010
Educatoare: Erdei Eugenia
Grupa: combinat
Tema anual de nvare: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Subtema: Cltoria n lumea culorilor
Tema zilei: Armonia culorilor
Forma de realizare: activitate integrat
Durata: o zi
Tipul activitii: consolidarea cunotinelor, priceperilor i deprinderilor
Elemente componente ale activitii integrate:
1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL
ntlnirea de diminea- Culori vesele;
Rutine: M pregtesc pentru activitate - exersarea unor deprinderi de
autoservire; Singurel mi fac ordine la locul de munc- exersarea unor
deprinderi de munc gospodreasc.
Tranziii: Culorile-poezie; Culori i cuvinte-joc ex. Bomboane
sociabile-joc.
2. JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE
tiin: Aaz-m la culoarea mea
Art: Mozaicul culorilor- Soarele
Bibliotec: Denumete culoarea
3. ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE
Domeniul limb i comunicare: Piramida culorilor- joc didactic
Domeniul estetic i creativ: Magia culorilor- pictur
Scopul:
Verificarea i consolidarea cunotinelor privind culorile i nuanele;
Cultivarea imaginaiei creatoare n interpretarea original a semnificaiei
culorilor;
Stimularea creativitaii prin utilizarea diferitelor tehnici de lucru specifice
picturii;
Consolidarea deprinderii de a despri cuvintele n silabe, de a stabili
numrul i ordinea lor n cuvnt;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
1.
-

JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE


s lipeasc prin presare cu ajutorul degetelor buci de hrtie obinute prin rupere;
s lipeasc cu grij n interiorul conturului pe fia primit;
s aprecieze lucrrile personale i pe ale colegilor innd seama de urm-toarele
criterii: acuratee, aspect estetic, corectitudine
S identifice culorile;
S sesizeze cu uurin locul culorii
S respecte indicaiile date n realizarea mozaicului folosind culori calde reci;
S denumeasc culoarea imaginii de pe jeton;
S asocieze cuvntul cu culoarea corespunztoare;
S aplice cuvintele selectate pe imaginea aleas (prin lipire);
S execute diferite variante de mers i alergare;
S respecte regulile jocului;
S participe activ la activitatea de joc

2. ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE


DOMENIUL LIMB I COMUNICARE (DLC):
s se exprime n propoziii corect formulate din punct de vedere gramatical;
s denumeasc imaginile reprezentate pe jetoane;
s despart cuvintele n silabe;
s precizeze numrul de silabele dintr-un cuvnt;
s stabileasc ordinea silabelor n cuvnt;
s reprezinte grafic cuvintele i silabele, utiliznd ca simbol liniuele orizontale i cerculeele;
s alctuiasc propoziii corecte utiliznd cuvinte date;
s dea exemple de cuvinte respectnd cerinele educatoarei;
s participe activ i contient la jocul didacti organizat de ctre educatoare
DOMENIUL ESTETIC I CREATIV (DEC):
- s compun n mod original i personal spaiul plastic;
- s foloseasc culori reci i calde, armonizndu-le sau combinndu-le;
- s organizeze spaiul plastic ntr-o lucrare echilibrat i expresiv;
- s respecte criteriile de acuratee i orectitudine a tehnicii utilizate;
- s evalueze i s autoevalueze corect lucrrile.
Strategii didactice:
Metode i procedee: observarea, expunerea, povestirea, explicaia, exerciiul,
conversaia, jocul didactic, problematizarea, metoda analitico-sintactic fonetic,
activitatea independent, demonstraia, turul galeriei, piramida
Material didactic: ecusoane, jetoane cu imagini pe culori, plan cu piramida, plicuri,
cret, bomboane, past de lipit, plana model: Vitralii, fie pentru fiecare copil,
acuarele, pensul, bucele de hrtie colorat, fie cu conturul soarelui

Material bibliografic:
o Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), Ministerul Educaiei
Cercetrii i Tineretului, 2008
o Viorica, Preda, Mioara, Pletea, (2005), Ghid pentru proiecte tematice- Abordare n
manier integrat a activitlor din grdini
o Gabriela Necula, (2009), Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia
de copii, Ed. Gheorghe-Cru Alexandru
o Georgeta Toma, (2009), Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru
nvmntul precolar, Ed. Delta Cart Educaional

SCENARIUL ZILEI

Activitatea ncepe cu ntlnirea de diminea. Copiii se aaz n cerc pentru a se putea vedea
mai bine i a relaiona n bune condiii. ntlnirea de diminea debuteaz cu salutul educatoarei:
Bun dimineaa, culori vesele! dup care menioneaz rolul ecusoanelor colorate pe care copii le
au prinse n piept i pe care le vor purta pe parcursul ntregii zile. Apoi fiecare copil i va saluta
colegul de lng el numindu-l cu culoarea reprezentat de ecuson (ex: Bun dimineaa, culoare
albastr!, iar cellalt rspunde: Bun dimineaa, culoare roie!)
Se trece la completarea calendarului naturii, copiii sunt solicitaii s menioneze: anotimpul,
luna, ziua, data. Se poart discuii despre vreme i se completeaz calendarul cu jetoanele
corespunztoare.
Educatoarea anun tema zilei: Armonia culorilor, apoi prezint activitile pe care le vor
desfura pe parcursul zilei i precizeaz pe scurt sarcinile ce trebuie ndeplinite n cadrul
activitilor.
Recitnd poezia Culorile (TRANZIIE) copiii se vor grupa la centrele de interes n
funcie de expresia feei de pe ecuson. Cei de la sectorul TIINE vor realiza Aaz-m la culoarea
mea, la centrul ART: Mozaicul culorilor, respectnd indicaile date de educatoare, la centrul
BIBLIOTEC: Denumete culoarea.
Dup ce sarcinile de la sectoare vor fi ndeplinite, copiii, mpreun cu educatoarea vor trece
pe la toate centrele n care s-a lucrat pentru a vedea i aprecia rezultatele activitii.
nainte de a trece la desfurarea activitilor pe domenii expereniale, se realizeaz un jocexerciiu Culori i cuvinte (TRANZIIE). Se spun denumiri de culori i copiii trebuie s spun un
obiect (lucru, fiin) de culoarea respectiv (ex.: albastru-cerul, marea; galben-soarele, luna), dup
care vor alctui propoziii cu acele cuvinte. Astfel se realizeaz reactualizarea cunotinelor.
n acest mod are loc trecerea la urmtoarea etap a zilei i anume a activitilor pe domenii
expereniale, care debuteaz cu jocul didactic Piramida culorilor (DOMENIUL LIMB I
COMUNICARE). Copiii se vor aeza pe scunele, n form de semicerc. Educatoarea va prezenta
copiilor elementul-surpriz: un plic cu jetoane i le va spune c se vor juca jocul: Piramida
culorilor. Plicul va trece din mm n mn pn la auzul cuvntului: STOP. Copilul care rmne
cu plicul n mn, alege un jeton, denumete imaginea, desparte cuvntul n silabe preciznd numrul
acestora, reprezint grafic, pe tabl, cuvntul i silabele care alctuiesc cuvntul. Un alt copil va
formula o propoziie cu acel cuvnt. n continuare, copiii se vor aeza la msue i vor alctui
Piramida culorilor, vrful piramidei va fi un cuvnt format dintr-o silab, iar baza, cuvinte formate
din patru silabe.
TRANZIIE: Bomboane sociabile- joc
n cadrul DOMENIULUI ESTETIC I CREATIV, copii vor realiza lucrrile prin pensonare
i prin tehnica dactilopicturii. Cu lucrrile realizate se amenajeaz o expoziie unde are loc
MPRTIREA CU CEILALI. Se cere copiilor s completeze urmtorul enun: Dac a fi o
culoare a fi.......De ce?, Spune ce simi cnd vezi culoarea ....
n ncheierea activitii se desfoar jocul de micare: Lanul culorilor.

DESFURAREA ACTIVITII
Evenimente
didactic
Moment
organizatoric
Captarea
ateniei
Anunarea
temei i a
obiectivelor
Prezentarea
coninutului
i dirijarea
nvrii

Coninut tiinific

Strategii
didactice

Evaluare

Se creaz condiiile psiho-pedagogice necesare desfurrii activitii n bune condiii:


- aerisirea slii de grup;
- aranjarea mobilierului i a materialului pe msue;
Se realizeaz prin prezentarea pe scurt a textului: Povestea culorilor
Se anun tema activitii n termeni accesibili copiilor: Cele ase zne ne invit s ne
bucurm alturi de ele i astfel s descoperim lumea magic a culorilor. Astzi vom
desfura o activitate care se numete: Armonia culorilor.
Se prezint pe nelesul copiilor cele mai importante obiective ale activitii.
Se prezint sarcinile pe care le au de rezolvat pe parcursul ativitii: vor desfura
activitile de la centrele de interes; vor desfura un joc didactic; vor picta, iar la sfritul
activiti vor desfura un joc de micare.
Cu tranzacia Culorile (poezie), copiii sunt invitai s viziteze cele trei centre de
interes deschise: tiin- Aaz-m la culoarea mea!; Art- Mozaicul culorilor;
Bibliotec- Denumete culoarea.
Pentru fiecare centru se vor purta discuii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul
materialelor puse la dispoziie i modul de utilizate al materialelor.
Copiii se organizeaz la centre n funcie de expresia feei de pe ecuson, intuiesc i se
familiarizeaz cu materialele pregtite, iar educatoarea va supraveghea desfurarea
activitii intervenind dac este necesar sau este solicitat.
Tranziie: Culori i cuvinte- joc exerciiu

Expunerea
conversaia

frontal

explicaia

Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Observaia

Jocul didactic

n continuare se va desfura jocul didactic: Piramida culorilor (DLC).


Copiii se vor aeza pe scunele n form de semicerc.
Intuirea materialului: un plic cu jetoane;
Reactualizarea cunotinelor: se va explica copiilor c aa cum propoziia este format Fonetico-

Observaia
sistematic

din cuvinte, tot aa cuvintele sunt formate din silabe. Se va reaminti procedeul: de a se
pune mna sub brbie pentru a simi deschiderea gurii, explicndu-se faptul c unele
cuvinte sunt alctuite dintr-o silab (o singur deschiztur a gurii), altele din dou sau
mai multe silabe (dou sau mai multe deschizturi ale gurii).
Reactualizarea cunotinelor se realizeaz cu ajutorul jocului Culori i cuvinte.
Explicarea jocului: Plicul cu jetoane va trce din mn-n mn, pn la auzul
cuvntului: STOP!. Copilul care are plicul n mn alege un jeton, denumete
imaginea i desparte cuvntul n silabe, preciznd numrul acestora. Se reprezint
grafic, la tabl, cuvntul i silabele.
Executarea jocului de prob: Un copil va urma instruciunile educatoarei, executnd
jocul de prob.
Desfurarea propriu-zis a jocului: Se va urmri i dirija participarea copiilor la
desfurarea jocului. n plic vor fi suficiente jetoane, astfel nct toi copii din grup s
participe la joc.
Complicarea jocului: dup ce s-au epuizat toate jetoanele copiii vor avea ca sarcin s
gseasc cuvinte alctuite din 1-2-3-4 silabe. n finalul jocului se cere copiilor s
alctuiasc Piramida culorilor. Vrful piramidei va fi un cuvnt cu o silab, iar baza
cuvinte formate din patru silabe. Se lucreaz n grupuri de 2-3 copii. Pentru nelegerea
sarcinilor, educatoarea va completa o piramid pe panou.
Copiii selecteaz jetoanele potrivite i le fixeaz n ptrate. Fiecare grup primete o
diagram desenat pe carton i un coule cu jetoane. Dup ce imaginile sunt analizate
(cuvintele care le denumesc sunt desprite n silabe), sunt aezate n diagrame. Fiecare
grup va desemna un reprezentant pentru a motiva modul n care au complectat diagramele.

analitico
sintetic

Analiza
rspunsurilor
Observarea
se apreciaz
rspunsurile

Explicaia
Demonstraia
Exerciiul

Frontal
Individual

Piramida
Problematizarea
Execiiul

Observaii
curente
privind
modul de
ndeplinire a
sarcinilor
Pe grupe
Individual

Jocul didactic

analiza
rspunsurilor

Explicaia
Exerciiul
Demonstraia

Evaluare
individual

Tranziie: Bomboane sociabile-joc


Obinerea
performanei

La activitatea artistico-plastic (DEC), vor realiza lucrri cu tema: Vitralii.


Educatoarea va purta o scurt discuie cu copiii referitoare la culorile i tehnicile de
lucru pe care le vor folosi n realizarea lucrrilor.
Vor primi planele de lucru cu imaginea vitraliului desenat n creion. Educatoarea va
sugera modul n care se aterne culoarea pentru a nu se observa urma pensulei i cum se
respect conturul desenat pentru ficare pat. Cnd toate petele sunt colorate i uscate, cu
ajutorul unei carioci de culoare neagr, copiii vor reface conturul, avnd grij ca liniile s
fie continue, fr diferen de grosimi. Pentru meninerea culorii uniforme, copiii vor fi

Asigurarea
reteniei i
transferul
Evaluarea

ncheierea
activitii

sftuii s foloseasc ap puin.


Educatoarea ofer libertate copiilor n alegerea culorilor pentru a stimula imaginaia
creatoare a acestora n realizarea unor lucrri originale.
nainte de a ncepe lucrul copiii vor executa cteva exerciii pentru nclzirea
muchilor mici ai minii: Ploaia bate uor n geam / Iar noi cntm la pian/ Degetele mi
sunt petale / Se deschid ca i o floare.
Se va trece apoi la realizarea de ctre copiii a lucrrilor.
n timp ce copiii lucreaz, pe parcursul activitii copiii sunt ndrumai n realizarea
sarcinilor de lucru, pstrarea poziiei corecte a corpului, pstrarea acurateei lucrrii.
Educatoarea va supraveghea desfurarea activitii intervenind dac este necesar sau este
solicitat.
Se cere copiilor s completeze enunuri din care s reias semnificaia diferit a
culorilor pentru fiecare copil n parte. (ex: Dac a fi o culoare a fi.... De ce?; Spune ce
simi cnd vezi culoarea....)
Copiii i expun lucrrile pe tabl, le analizeaz, apreciaz n funcie de: armonia
culorilor, originalitate, creativitate, acuratee. Se va face o evaluare a activitii din ntreaga
zi prin aprecieri asupra modului de lucru i se vor accentua reuitele copiilor.
n ncheierea activitii se desfoar jocul: Lanul culorilor.

Problematizarea

Frontal

Turul galeriei

Autoevaluarea

Exerciiul
Jocul didactic

aprecieri
verbale

Anexa 1

CULORILE
Rou:-mac
-cirea
-inim
-mrul
-roia
-cpuna
-ardei
Galben:-soare
-banan
-stea
-par
-aur

Albastru: -cerneal
-apa mrii
-cerul
Verde:-frunz
-iarb
-brotcel
-varz
-castravete
Portocaliu:-portocaliu
-morcov
-dovleac
-piersic

Violet:-prun
-viorea
-vnt
Alb: -zpad
-ghiocel
-fin
-lapte
Negru:-smoal
-crbune
-noaptea

Anexa 2
CULORILE
Roii sunt macii i focul
i la fel i inima mea
Cpunica din grdin
Roie este i ea.
Galbeni sunt puii de ra
Narcisele sunt flori
Galben este astrul zilei
Ce iese din nori.
Verdele e primvara
i-n iarb i-n copaci
E culoarea frunzei
i-a ochiorilor brotaci.
Vd n ochii cei albatri
Cerul cnd e senin

i pe cmp mndra floare


Are albastru pe deplin.
Munii sunt maro pe hart
Maro e ursul din pdure,
Maro este chiar i ariciul,
Dar i trunchiul de copac.
Alb e fina care
Se va face pine acu
Spune-i voi cine este alb
Cnd te duci la derdelu?
Poi crea o lume-ntreag
Pe o foaie cu-n creion sau
Lund culori dintr-o cutie
Din lumea acuarelelor.

Culori vesele
Dac ntinzi mna spre soare
Eti gata s prinzi o culoare!
Dac priveti cerul curat
O alt culoare aproape ai luat.
Dac atingi cu mna o floare
Parc-i d parfum i culoare
Oriunde te ntorci i priveti
Numai culori vesele-ntlneti!

Anexa 5

BOMBOANE SOCIABILE

Material: bomboane de diferite culori, attea culori cte sarcini dorii s trasai.
Scenariul jocului:
Pregtirea jocului:
Turnai bomboanele multicolore ntr-un vas.
Rugai participanii s-i aleag i s-i ia bomboana sau bomboanele avnd
culorile preferate, dar s nu le consume imediat. Fiecare participant poate alege
cel mult o bomboan din fiecare culoare i cel puin o bomboan.
Asigurai-va c nimeni nu-i mnnc bomboanele.
Reguli:
Pentru fiecare bomboan luat, participanii vor rspunde la o ntrebare sau vor
rezolva o anumit sarcin.
Bomboana roz Care sunt culorile primare?
Bomboana verde Care sunt culorile secundare?
Bomboana galben Care sunt culorile reci?
Bomboana portocalie Care sunt culorile calde?
Bomboana alb: - Care sunt culorile curcubeului?
Bomboana mov Arat-ne un obiect de culoarea ........!
Moderatorul anun cte o culoare.
Pe rnd, participanii care au bomboana de culoarea respectiv vor rspunde la
solicitarea culorii.
Dup ce a ndeplinit sarcina, participantul poate s-i mannce bomboana
binemeritat.........

Rou
Galben
Albastru
Verde
Portocaliu
ANEXA 4

POVESTEA CULORILOR

Triau odat n mpria Cerului, Negru-mprat i Alba-mprteas.


Negru-mprat purta veminte negre, iar privirea lui exprima mister i ntunecime.
Alba-mprteas avea straie albe, era calm i linitit. Cnd coborau pe Pmnt,
n urma pailor lor, totul devenea alb i negru.
ntr-o zi, trei dintre fiicele mpratului au cobort pe Pmnt. Erau fericite,
cntau, alergau i se veseleau. Privind la ele, Soarele a rspndit asupra lor
mnunchiuri de raze unul rou, unul galben i altul albastru cte unul pentru
fiecare fat.
Atinse de razele soarelui, fetele s-au transformat n zne ( Zna Roie, Zna
Galben, Zna Albastr) cu puteri magice: tot ce atingeau mprumuta culoarea lor.
ngrijorat c fiicele ei nu se mai ntorceau, Alba- mprteas a trimis dup
ele, pe Pmnt, pe cele trei fete mai mici. Surorile s-au bucurat cnd s-au revzut.
Lacrimi de fericire le curgeau pe obraji.
Zna Roie i Zna Galben au mbriat deodat pe una dintre surorile
sosite. Lacrimile lor s-au unit i aa a aprut Zna Oranj sau Portocalie.
Cnd Zna Galben i Zna Albastr au mbriat-o pe cea de-a doua sor venit,
lacrimile lor s-au contopit i a aprut Zna Verde. Din contopirea lacrimilor Znei
Albastre i Znei Roii, a aprut Zna Mov sau Violet.
Odat, Soarele le invit pe cele ase zne n mpria lui. Ele s-au luat de
mn, s-au lsat purtate de Vnt pe razele de lumin, iar din atingerea culorilor s-a
ivit un minunat spectacol : CURCUBEUL.
Cele ase surori i-au dat seama c locul lor nu este lng Soare, ci pe
Pmnt.Trebuiau s fie n preajma naturii, s o coloreze, s nglbeneasc lanurile,
s nroeasc merele, s nsenineze cerul, s limpezeasc apele, s nvioreze
petalele florilor, pentru ca tot ce era n jurul lor s se bucure de culoare.
Soarele se uitau la ele cu drag, admirnd peisajele minunate create de cele
ase zne, ajutate i de prinii lor, Alba - mprteas i Negru - mprat.

Anexa 3 joc de micare


LANUL CULORILOR

Copiii stau ntr-un spaiu dinainte delimitat, al terenului de joc. Unul din
copii este ales conductorul lanului. El vine spre locul n care stau copiii i, din
mers, atinge pe unul din ei pe umr. Acesta este obligat s treac n spatele
conductorului i s-l urmeze, formnd astfel prima verig a lanului.
Conductorul lanului i continu drumul pe trasee variate apoi se
ntoarce la ceilali copii, unde atinge din nou umrul unui copil. Acesta la rndul
su aezndu-se n spatele ultimului copil devine o nou verig a lanului. n
felul acesta lanul se mrete treptat, pn cnd i ultimul copil din grup i s-a
alturat.
Cnd lanul este complet, conducatorul pe neateptate, se oprete i
exclam: Toate culorile la loc!. Atunci toi copiii trebuie s alerge ct mai
repede napoi la locul de unde au pornit. Cine ajunge primul la locul de ntlnire
ia locul conductorului de joc.

S-ar putea să vă placă și