Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Nivel I (Grupa mijlocie) Tema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? Proiectul tematic: Tem sptmnal independent Subtema: "Mulumesc, iubit mam!" Tema activitii: Cadoul pentru mama mea Forma de realizare: Activitate integrat Forma de organizare: frontal, individual, pe microgrupuri Tipul de activitate: predare-nvare Elemente componente ale activitii integrate: ADP+ALA1+ADE+ALA2 ADP Activiti de dezvoltare personal: 1. Rutine ntlnirea de diminea, salutul, prezena, calendarul naturii, mesajul zilei - deprinderi de igien, disciplin, autoservire 2. Tranziii jocuri cu text i cnt, recitative ALA1 Activiti liber alese: Centre de interes: - Biblioteca: Gsete intrusul!Spune de ce nu se potrivete! - Arta: Confecionm colier pentru mama lipire - tiin: Rentregete imaginea! (imagini specifice temei sptmnale) ADE Activiti pe domenii experieniale: Domeniul Limb i Comunicare: lectura educatoarei Cadoul Danielei comunicare de noi cunotine; Domeniul Estetic i Creativ: Educaie plastic Pictur Flori pentru mama ALA2 Activiti recreative Jocuri distractive i de micare - oriceii i pisica, Ciupercua

Scopul activitii: - dezvoltarea capacitii de exprimare oral, valorificnd cunotine acumulate, de nelegere i utilizare corect a semnificaiilor structurilor verbale orale; - dezvoltarea spiritului de echip n vederea realizrii unei activiti recreative, de destindere i bun dispoziie a copiilor; - cultivarea sentimentului de dragoste i recunotin pentru mama; - cultivarea sensibilitii artistice.

Obiective urmrite: ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL ntlnirea de diminea a. Obiective de referin - s se implice activ n vederea stimulrii comunicrii, favorizrii interrelaionrii, mprtirii cu ceilali, formrii comportamentului empatic la precolari. b. Obiective operaionale - s utilizeze formule de salu t adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri; - s adopte un comportament adecvat n timpul salutului; - s observe cu atenie vremea de afar, oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat; - s schimbe impresii, opinii, preri. ACTIVITI LIBER ALESE ALA1 a. Obiective de referin: - s foloseasc materialele din centre bazndu-se pe priceperile i deprinderile nsuite anterior; - s lucreze independent sau n grupuri mici. b. Obiective operaionale: Bibliotec: - s selecteze corect imaginile care indic anotimpul primvara; - s gseasc imaginea care nu se potrivete; - s explice, bazndu-se pe experiena anterioar, de ce nu se potrivete intrusul dintr-o mulime dat; - s explice n propoziii simple ce sugereaz imaginile primite. Art: - s lipeasc, ntr-o modalitate ct mai original, materialele primite pentru a confeciona colierul ce urmeaz a fi fcut cadou mamelor. tiin: - s reconstituie imaginile caracteristice anotimpului primvara. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE 1. Domeniul Limb i Comunicare a. Obiective de referin: - s audieze cu atenie un text care i se citete, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles; - s-i mbogeasc vocabularul activ cu cuvinte noi b. Obiective operaionale: - s asculte cu atenie lectura educatoarei pentru a sesiza inflexiuniile vocii, dar i succesiunea momentelor aciunii; - s expun cu ajutorul imaginilor i al ntrebrilor principalele momente ale povestirii;

- s formuleze propoziii interogative cu ajutorul ntrebrilor Cine? Ce? Unde? Cnd? De ce? - s se exprime n propoziii formulate corect din punct de vedere gramatical pentru a -i aprecia propriul comportament. 2. Domeniul Estetic i Creativ a. Obiective de referin: - s obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin tehnici specifice picturii; - s recunoasc elemente ale limbajului plastic i s diferenieze forme i culori n mediul nconjurtor; b. Obiective operaionale: - s execute exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii; - s lucreze curat i ordonat; - s picteze florile respectnd coloristica din viaa real; - s analizeze din punct de vedere estetic lucrrile personale i ale colegilor; ACTIVITI RECREATIVE ALA2 - s respecte regulile stabilite de comun accord n cadrul grupului; - s participe activ la jocuri alturi de ceilali copii; Strategii didactice: Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, expunerea, povestirea, harta conceptual, munca independent, metoda Diamant, problematizarea, aprecierea verbal, bomboana buclucas. Mijloace de nvmnt: panoul cu calendarul naturii, flori naturale, flori confecionate din hrtie, acuarele, pensule, lipici, puzzle-uri, planse, imagini din poveste, stelue din carton, buline colorate, recompense Forme i tehnici de evaluare: observarea comportamentului verbal i nonverbal al copiilor, evaluarea rezultatelor muncii n echip, aprecieri verbale, expoziia lucrrilor realizate, recompense. Durata: o zi Bibliografie 1. 2. 3. Ghid de bune practici pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3-6/7 ani, M.E.C.T., 2008. Curriculum pentru nvmnt precolar (3-6/7 ani), M.E.C.T., 2008. Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, Metode interactive de grup, Ghid metodic, 60 de metode i explicaii pentru nvmntul precolar, Editura Arves, 2002 Revista nvmntului precolar i primar nr. 3-4/2012, Editura Arlequin, 2012

4.

SCENARIUL ACTIVITII Activitatea zilei va ncepe cu ntlnirea de diminea, copiii vor fi aezai pe covor, n form de cerc, facndu-se salutul prin recitarea poeziei: Dimineaa a sosit Toi copii au venit n cerc s ne adunm i frumos ne salutm. Educatoarea: Bun dimineaa, grupa mijlocie! copiii: Bun dimineaa, domnioara Raluca! Precolarilor li se prezint invitaii care au venit s vad cum se desfoar o zi din programul grupei mijlocii Prezena copiilor se realizeaz dup recitarea versurilor: Dup ce ne-am adunat i frumos ne-am salutat, Copiii s-au ntlnit Cine oare n-a venit? Se va completa Calendarul naturii: Vremea s o studiem i-n calendar s o notm. De e ploaie sau e soare, Putem merge la plimbare! n ce anotimp suntem? Ce zi a sptmnii este astzi? Cum este vremea? Activitatea de grup/ mprtirea cu ceilali Harta conceptual Educatoarea aseaz n mijlocul panoului imaginea Znei Primvara i solicit copiilor s spun ce le sugereaz lor conceptul primverii (ex. flori, fluturi, rndunele, iarb, via, etc.). - se poart discuii despre tema sptmnii i civa copii rspund ntrebrii "Cum e mama mea?" - se intoneaz cntecul E ziua ta, mmico! Noutatea zilei n continuare, copii descoper i ascult mesajul zilei, aflat ntr-o scrisoare primit de educatoare de la nsi Zna Primvar. n plic se afl o poveste pe care educatoarea s leciteasc tuturor i cte un mrior colorat pentru fiecare copil (pe care copiii i -l aleg cu ochii nchii pentru c are culoarea centrului la care urmeaz s lucreze). Anun tema zilei Cadoul pentru mama mea i obiectivele activitii. - Vom lucra pe centre de activitate; - Vom asculta o poveste; - Vom picta flori pentru mmici.

Tranziie:

Unul dup altul, n rnd ne aezm Unul dup altul, Spre centre s plecm. Fiecare copil i va alege centrul de activitate n functie de culoarea mriorului pe care l poart n piept. La centrul Bibliotec (mrioarele roii) vor gsi imaginea care nu se potrivete i i vor argumenta alegerea. La centrul Art (mrioarele galbene) vor confeciona cu atenie colierul mamei. La centrul tiin (mrioarele verzi) vor reconstitui imagini cu anotimpul primvara. Copiii sunt anunai s lucreze frumos, ngrijit, n linite i s colaboreze cu membrii grupului. Dup rezolvarea sarcinilor se vor face aprecieri generale asupra participrii copiilor la activitate. Tranziie: Rndul iute s-l formm Lng u ne-aezm i cumini s ateptm Ctre baie s plecm! Rutin consolidarea deprinderilor igienico-sanitare. n acest timp, aerisesc sala de grup i aranjez mobilierul pentru activitile urmtoare. Tranziie: Noi n grup am intrat Locul ni l-am ocupat (pe covor) i n linite-ateptm S aflm ce nvm! Dup ce copiii i-au ocupat locurile pe pernuele aezate n semicerc, ascult cu atenie povestea pe care Zna Primvar le-a trimis-o: Cadoul Danielei (Anexa 1). n timpul povestirii voi nuana vocea, voi marca prin expresivitatea limbajului semnele de punctuaie i voi arta copiilor imagini sugestive din poveste. Prin mimic i gestic voi reda starea sufleteasc a personajelor. Prin intensitatea timbrului vocal voi ncerca s creez o atmosfer propice captrii ateniei copiilor asupra succesiunii evenimentelor povestirii. Pentru a m asigura c povestea a fost reinut, adresez copiilor o serie de ntrebri pentru a fixa cele mai importante evenimente (metoda Diamant), iar copiii vor veni s lipeasc pe panou imaginea corespunztoare rspunsului dat: Care este evenimentul srbtorit n lectura noastr? Cine merge la cumprturi? Ce vrea Daniela s-i cumpere mamei sale? Unde merge Daniela la cumprturi? Care este cadoul pe care Daniele i-l ofer mamei?

Precolarii sunt anunai c urmeaz s realizeze i ei un cadou special pentru mmici (codoul pe care i Daniela l-a oferit mamei sale): o frumoas lalea. Tranziie: Haide dup mine ine pasul bine Mergem ca soldaii Batem bine paii Mergem ca piticii Cu scufie roii Uriai noi suntem Sus ne ridicm. Legnm ppua Facem pasul mare Batem palmele n fa Dm din aripioare! Sare mingea sare Pe doua picioare nainte i-napoi Tot pe loc apoi! Suntem psrele S zburm ca ele Apoi respirm i ne relaxm! Copii se aeaz apoi n ordine la mese, unde, dup intuirea materialului de pe msue, art modelul, explic i demonstrez ce avem de fcut pentru a picta ct mai frumos florile pentru mmici. Se execut exerciiile de nclzire a muchilor mici ai minii: Umerii i vom mica Spatele vom ndrepta Sus, jos, sus, jos Palmele nu stau deloc Ci se pregtesc de joc Degetele-mi sunt petale Le deschid ca la o floare: Boboc-floare Minile le-am nclzit De lucru sunt pregtit. Spor la lucru dragi copii! Copiii ncep s lucreze, iar eu voi oferi sprijin acolo unde va fi nevoie. n surdin se vor auzi cntece dedicate mamelor i cntece de primvar.

Dup finalizarea lucrrilor, acestea vor fi expuse n sal, iar copii vor fi invitai s mearg la baie prin tranziia: nspre baie ne-ndreptm S ne splm: Dm cu ap i spun Fr team. Mai curai vom fi acum De bun seam. Rutin consolidarea deprinderilor igienico-sanitare. Am lucrat, ne-am strduit Tot ce-aveam de mplinit Frumuel s se iveasc Bine s se-nfptuiasc Acum, dup-atta trud Recompense-o s primim i pentru fiecare Munca s ne-o preuim. Se va face turul galeriei i toi copii vor fi recompensai de ctre educatoare. Pentru acordarea recompenselor se va folosi metoda Bomboana bucluca, copiii fiind solicitai s se aprecieze pentru activitile desfurate. La finalul activitii se desfoar jocurile distractive i de micare oriceii i pisica i Ciupercua. oriceii i pisica: un copil este ales pisica, iar ceilali fac roat n jurul lui; jocul se desfoar ca un dialog muzical ntre pisic i oricei. Ciupercua copiii sunt aezai n cerc i primesc cadou de la educatoare plrii de ciupercue. Precolarii intoneaz melodia i execut micrile sugerate de text.

EVENIMENTUL DIDACTIC 1. MOMENT ORGANIZATORIC 2. CAPTAREA ATENIEI 3. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR 4. PREZENTAREA CONINUTULUI I DIRIJAREA NVRII

CONINUTUL TIINIFIC Voi asigura condiiile optime pentru buna desfurare a activitii: aerisirea slii de grup, aranjarea mobilierului, pregtirea materialului didactic necesar. Se realizeaz la sfritul ntlnirii de diminea, prin prezentarea surprizelor venite de la Zna Primvar. Odat cu citirea mesajului zilei anun tema activitii Cadoul pentru mama mea i obiectivele propuse Copii vor fi mprii n trei grupe, aferente celor trei centre deschise pe care le vor ocupa cu ajutorul tranziiei:

STRATEGIIL E DIDACTICE

EVALUAREA

Explicaia Conversaia Surpriza Conversaia

Observarea comportamentulu i verbal i nonverbal Observarea comportamentulu i copiilor

Unul dup altul, n rnd ne aezm Unul dup altul, Spre centre s plecm. Biblioteca:Gsete intrusul! Spune de ce nu se potrivete! Materialele folosite la acest centru sunt imagini cu anotimpul primvara printre care se gsete i un intrus (o imagine specific altui anotimp) pe care copiii trebuie s l identifice i s argumenteze de ce acesta nu se potrivete cu celelalte imagini. Art: Confecionm colierul mamei lipire - se prezint modelul i tehnica de lucru; - copiii vor lipi ct mai frumos pe linia trasat stelue colorate (diamante), pentru a obine un colier special pentru mmici; tiin: Rentregete imaginea! Puzzle cu diferite imagini specifice temei. - sunt prezentate materialele i tehnica de lucru - dup finalizarea sarcinii, copiii vor descrie imaginile obinute. Se fac aprecieri asupra modului n care copiii au lucrat.

Apecierea rspunsurilor copiilor Conversaia Explicaia Problematizare a

Observarea interesului copiilor pentru activitate Aprecierea lucrrilor copiilor Modul de executare a lucrrilor

Demonstraia Munca independent

Tranziie:

Rndul iute s-l formm Lng u ne-aezm i cumini s ateptm Ctre baie s plecm! Prin intermediul tranziiei Noi n grup am intrat Locul ni l-am ocupat (pe covor) i n linite-ateptm S aflm ce nvm! se va realiza trecerea de la activitile pe arii de stimulare la activitile pe domenii experieniale, care integreaz elemetele din Domeniul Limb i Comunicare i Domeniul Estetic i Creativ La nceputul activitilor pe domenii experieniale, copii se vor aeza pe covor, n semicerc i vor asculta cu atenie lectura educatoarei Cadoul Danielei.
5. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI I OBINEREA PERFORMANEI Pentru a m asigura de faptul c precolarii au reinut ideile principale ale lecturii, voi folosi metoda Diamantului:

Exerciiul

Aprecierea rezultatelor obinute

Lectura educatoarei

Explicaia

Evaluare continu Metoda Diamant

Anun precolarii ce urmeaz s realizeze i prin intermediul unei tranziii ne ndreptm spre atelierul de lucru.

Demonstraia

Haide dup mine ine pasul bine Mergem ca soldaii Batem bine paii Mergem ca piticii

Observarea comportamentulu i nonverbal i

Cu scufie roii Uriai noi suntem Sus ne ridicm. Legnm ppua Facem pasul mare Batem palmele n fa Dm din aripioare! Sare mingea sare Pe doua picioare nainte i-napoi Tot pe loc apoi! Suntem psrele S zburm ca ele Apoi respirm i ne relaxm! Copii se aeaz n ordine la mese, unde, dup intuirea materialului de pe msue, art modelul, explic i demonstrez ce avem de fcut pentru a picta ct mai frumos florile pentru mmici. Se execut exerciiile de nclzire a muchilor mici ai minii: Umerii i vom mica Spatele vom ndrepta Sus, jos, sus, jos Palmele nu stau deloc Ci se pregtesc de joc Degetele-mi sunt petale Le deschid ca la o floare: Boboc-floare Minile le-am nclzit De lucru sunt pregtit. Spor la lucru dragi copii! Precolarii ncep s lucreze, iar eu voi oferi sprijin acolo unde va fi nevoie. n surdin se vor auzi cntece dedicate mamelor i cntece de primvar. Dup finalizarea lucrrilor, acestea vor fi expuse n sal, iar copii vor

observarea interesului copiilor pentru lectur.

Expliccaia Demonstraia Conversaia

Expoziia lucrrilor

6. EVALUAREA I AUTOEVALUARE A ACTIVITII

fi invitai s mearg la baie prin tranziia: nspre baie ne-ndreptm S ne splm: Dm cu ap i spun Fr team. Mai curai vom fi acum De bun seam. Rutin consolidarea deprinderilor igienico-sanitare. Tranziie Am lucrat, ne-am strduit Tot ce-aveam de mplinit Frumuel s se iveasc Bine s se-nfptuiasc Acum, dup-atta trud Recompense-o s primim i pentru fiecare Munca s ne-o preuim. Se va face turul galeriei i toi copii vor fi recompensai de ctre educatoare. Pentru acordarea recompenselor se va folosi metoda Bomboana bucluca, copiii fiind solicitai s se aprecieze pentru activitile desfurate. La finalul activitii se desfoar jocurile distractive i de micare oriceii i pisica i Ciupercua. oriceii i pisica: un copil este ales pisica, iar ceilali fac roat n jurul lui; jocul se desfoar ca un dialog muzical ntre pisic i oricei. Ciupercua copiii sunt aezai n cerc i primesc cadou de la educatoare plrii de ciupercue. Precolarii intoneaz melodia i execut micrile sugerate de text.

Aprecieri frontale

Turul galeriei

Aprecieri individuale Autoevaluarea

7. NCHEIEREA ACTIVITII

Jocul de grup

Aprecieri finale

Anexa 1

Cadoul Danielei
Daniela este o feti frumoas i cuminte, care ateapt de azi-iarn s vin ziua de 8 Martie, ziua tuturor mamelor din lumea ntreag, pentru a-i face mamei ei cel mai frumos i mai minunat dar. Cu mare grij, a adunat civa bnui- cnd a fost la colindat cu fratele ei mai mare- i nu s-a atins de puculi, cu gndul s-i fac mamei o surpriz de ziua ei. Abia atepta s o vad pe mama zmbind cnd i va da poeta aceea roie din vitrina magazinului de lng grdini. tia c mama i dorete foarte mult acea poet, dar nu-i permitea s i-o cumpere. Copiii ei aveau nevoie ba de haine, ba de ghete, sau de creioane sau caiete...tot timpul aprea o cheltuial n plus. La grdini a aflat c se apropie ziua de 8 Martie, aa c ardea de nerbdare s mearg s-i cumpere mamei poeta roie. A spus educatoarei i colegilor despre ce vrea s fac i toat grupa a felicitat-o. Cnd a ajuns acas, i-a luat banii din puculi i a rugat-o pe Alina, verioara ei mai mare, s o nsoeasc la cumprturi- tia c nu are voie singur pe strad i la magazine. Cu banii n mn, Daniela a intrat n magazin i a rugat-o frumos pe vnztoare s-i dea poeta roie din vitrin. Pe cnd s plteasc, a aflat c poeta s-a scumpit i banii nu-i ajungeau. Aa c, a mulumit d-nei vnztoare i a ieit din magazin. Simea cum lacrimile se pregtesc s curg pe obraz, i venea s fug acas, n braele mamei care o alina ori de cte ori era suprat sau trist. Era sigur c mama are brae fermecate, care o linitesc mereu. Dar dintr-o dat, i veni o idee: s i cumpere mamei un colier. tia c mamei i place s fie cochet, aa c se ndrept mpreun cu Alina spre magazinul de bijuterii. Vnztoarea i-a artat diferite modele, care mai de care mai frumoase i mai strlucitoare, spunnd i ctcost. Fetia i-a numrat banii i i-a dat seama c nu i ajungeau nici mcar pentru cel mai ieftin colier, aa c din nou ochiorii i se umplur de lacrimi- gata gata s se rostogoleasc pe obraz. Cu glas ncet, Daniela i mulumi doamnei i iei din magazin. Oare ce s fac? ncerca s gseasc o soluie- doar mama o nvase s nu se dea btut niciodat i s mearg mai departe, chiar dac e mai greu. Deodat, privirea i-a fost atras de earfa colorat a unei domnioare frumoase care a trecut pe lng ea. Atunci, i-a venit ideea de a-i oferi mamei o earf. tia ea un magazin cu multe multe earfe, chiar lng magazinul cu bijuterii. Deja i-o nchipuia pe mama ei cu o earf verde de mtase la gt....ct va fi de frumoas! Mai frumoas dect e ea de obicei, c...da...mama ei e cea mai frumoas mam din ntreaga lume!

Daniela a pornit cu ncredere spre magazin, a intrat, i a nceput s aleag- cu ajutorul vnztoarei- o earf care s se potriveasc cu ochii verzi ai mamei. n sfrit s-a hotrt, a ales una, dar cnd a aflat preul i-a numrat din nou banii i a vzut c nu-i ajung. Simea c ntreaga lume se sfrete, c nu mai gsete nicio soluie. A mulumit doamnei vnztoare, a salutat respectuos i a ieit din magazin. Cu pai mici, porni spre cas, iar lacrimile reinute de attea ori au nceput s curg pe obraz. Se simea mic, neputincioas, se gndea doar la mama ei, care era era att de bun, de frumoas i de minunat i care ar fi meritat de fapt toate poetele, toate colierele i toate earfele din lume! Iar ea nu putea s i cumpere nimic, deoarece nu avea destui bani. Lacrimile din ochii Danielei au nceput s curg mai mari...deja plngea n hohote. Cnd, deodat, auzi c cineva o strig. - Daniela! Daniela!.... Era vnztoarea de la florrie, tanti Elena, care o cunotea, deoarece intrase acolo de foarte multe ori cu mama. Totdeauna cumprau o floare sau un ghiveci- mama iubea foarte mult florile. Tanti Elena a ntrebat-o de ce e trist, iar fetia i-a povestit tot ce s-a ntmplat: cu poeta, cu colierul, cu earfa, cu banii care nu erau destui... Atunci, florreasa, i-a spus Danielei c ar fi foarte frumos s i ia mamei de 8 Martie o floare. Tocmai primise flori proaspete care parc zmbeau spre feti, ateptnd s fie alese. Atunci, faa Danielei se lumin dintr-o dat i fetia a ales cea mai mare i mai frumoasa lalea, legata cu o fundi roie, a dat florresei banii, a mulumit, a salutat i a pornit repede repede spre cas, innd n mn floarea pentru mama sa. Mama o ntmpin n prag, iar Daniela, cu lacrimi de bucurie n ochi i drui mamei floarea, spunndu-i simplu: Mam drag, te iubesc! Zmbind, mama o mbri i o srut cu drag pe feti. Nu se atepta ca Daniela s i fac aa o surpriz plcut. Se simea cea mai fericit, iubit i bucuroas mam din lume.

Anexa 2

S-ar putea să vă placă și